پیام خوزستان

آخرين مطالب

تجمع دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران اجتماعي

تجمع دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ظهر امروز تعدادی از دانشجویان ساکن خوابگاه‌های سطح شهر دانشگاه تهران با تجمع در ساختمان مرکزی دانشگاه نسبت به وضعیت نامناسب این خوابگاه‌ها اعتراض کردند
تجمع دانشجویان در ساختمان مرکزی دانشگاه تهران
مصطفی خدادوست، عضو شورای صنفی خوابگاه‌های سطح شهر دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه تجمع امروز دانشجویان کاملا صنفی و در اعتراض به وضعیت نامناسب این خوابگاه‌ها صورت گرفت، اظهار کرد: ما امروز با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه خواستار پیگیری مطالبات صنفی و رفاهی خود از سوی مسئولان دانشگاه شدیم. چرا که حدود یک سال است که مدام در خصوص خواسته‌های خود نامه‌نگاری می‌کنیم؛ اما این پیگیری‌ها تا کنون به جایی نرسیده و مسئولین مدام کمبود بودجه را عامل اصلی این مشکلات می‌دانند.

وی در ادامه تجمیع خوابگاه‌های سطح شهر را یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مطالبات دانشجویان ساکن این خوابگاه‌ها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود 2000 دانشجوی دانشگاه تهران در خوابگاه‌های سطح شهر سکونت دارند، در حالی‌که قدمت این خوابگاه‌ها به حدود 70 تا 80 سال بر می‌گردد و ضمن اینکه این ساختمان‌ها به هیچ عنوان برای سکونت خوابگاهی ساخته نشده‌اند و هیچ امکانات رفاهی در این ساختمان‌ها وجود ندارد. بنابراین اولین مطالبه ما این است که این ساختمان‌ها در یک یا دو مجتمع بزرگ خوابگاهی تجمیع شوند و یا اینکه دانشجویان ساکن این خوابگاه‌ها در کوی دانشگاه سکونت داده شوند.
خداوردی با تاکید بر اینکه دانشجویان کارشناسی دانشگاه تهران از سال 88 از سکونت در کوی خوابگاه منع شدند، گفت: بعد از حوادث سال 88 بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی دانشجویان کارشناسی دانشگاه تهران از کوی خوابگاه جدا و در خوابگاه‌های سطح شهر اسکان داده شده‌اند و در حال حاضر مسئولین دانشگاه می‌گویند ظرفیت لازم برای اسکان دانشجویان خوابگاهی سطح شهر در کوی دانشگاه وجود ندارد که البته در این زمینه جای تردید وجود دارد؛ چرا که تا قبل از این سال تمامی دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری، کارشناسی در همان کوی دانشگاه مستقر بودند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر بسیاری از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری که در کوی دانشگاه ساکن هستند، تمایل دارند در خوابگاه‌های سطح شهر اسکان داشته باشند؛ اما مورد موافقت مسئولین قرار نمی‌گیرد، ضمن اینکه رفت و آمد دانشجویان کارشناسی به کوی دانشگاه نیز منع شده است.
عضو شورای صنفی خوابگاه‌های سطح شهر دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه این دانشجویان هیچ امکاناتی در داخل مجتمع‌های خوابگاهی ندارند، گفت: متاسفانه بر خلاف امکانات دانشجویان ساکن کوی دانشگاه که تقریبا همه اصناف در این کوی وجود دارد، ما هیچ امکانات رفاهی و صنفی در خوابگاه‌های خود نداریم و حتی اجازه استفاده از اصناف داخل کوی را نیز نداریم و این موضوع هزینه‌های زیادی را به دانشجویان تحمیل کرده است.
خداوردی در خصوص علت جداسازی دانشجویان کارشناسی از کوی دانشگاه، گفت: در حال حاضر جز یک خوابگاه به نام خوابگاه وصال که در سطح شهر برای دختران است، تمامی دانشجویان کارشناسی دختر و همچنین دوره تحصیلات تکمیلی در کوی دانشگاه مستقر هستند؛ اما دانشجویان کارشناسی پسر را از اسکان در این کوی منع کرده‌اند و مسئولان معتقد هستند به دلایل امنیتی دانشجویان کارشناسی نمی‌توانند در این مجتمع اسکان داشته باشند. چرا که این دانشجویان کارشناسی هستند که اغلب تجمعات دانشجویی را شروع می‌کنند و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری پیگیر این تجمعات نیستند.
وی همچنین کاهش ساعات تردد در خوابگاه‌های سطح شهر را از دیگر خواسته‌های این دانشجویان عنوان کرد و گفت: متاسفانه دانشجویان خوابگاهی سطح شهر تا ساعت 12 باید در خوابگاه‌ها حضور داشته باشند، اما این محدودیت برای دانشجویان ساکن کوی وجود ندارد و ما خواستار این هستیم که این محدودیت‌ها نیز در 12 خوابگاه سطح شهر برطرف شود.
در ادامه دکتر علی مقاری، معاون برنامه ریزی دانشگاه تهران در خصوص خواسته‌ها و مطالبات دانشجویان، اظهار کرد: خواسته دانشجویان امروز کاملا یک خواسته صنفی بود که بیشتر به مشکلات خوابگاهی بر می‌گردد. با توجه به اینکه عمدتا این دانشجویان، دانشجویان مقطع کارشناسی هستند و این دانشجویان نیز در سطح شهر مستقر شده‌اند، بنابراین مشکلات زیادی دارند و در حال حاضر در مجتمع کوی دانشگاه تنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی دکتری و ارشد سکونت دارند.
وی در ادامه تصریح کرد: قبل از سال 88 دانشجویان کارشناسی دانشگاه تهران نیز در همان کوی دانشگاه اسکان داشتند، اما بعدها در یک سری از ساختمان‌هایی که در اطراف دانشگاه تهران است، اسکان داده شدند. با توجه به اینکه این ساختمان‌ها اکثرا ساختمان‌های مسکونی و ساختمان‌های اداری بودند و از ابتدا برای خوابگاه ساخته نشده بودند، طبیعتا این مراکز کشش اسکان دانشجویان خوابگاهی را نخواهند داشت. چرا که تاسیسات این مجتمع‌ها تاسیسات اساسی نبوده است و یک ساختمان 10 یا 15 واحدی برای خانواده‌های ساکن آن منطقه ساخته شده است و این مراکز امروزه به عنوان خوابگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند و بزرگترین مشکل دانشجویان نیز این بوده است؛ چون این مراکز برای خوابگاه ساخته نشده است، در نتیجه از وضعیت تاسیسات ساختمان اظهار نگرانی دارند و احساس ناامنی می‌کنند.
معاون برنامه‌ریزی دانشگاه تهران با بیان اینکه حدود 2000 نفر از دانشجویان، ساکن خوابگاه‌های سطح شهر هستند، اظهار کرد: از لحاظ هزینه‌ای و بودجه‌ای به نفع دانشگاه است که دانشجویان در یک مجتمع سکونت داشته باشند. چرا که پراکندگی سکونت این دانشجویان در سطح شهر برای دانشگاه هزینه‌بر است؛ اما در حال حاضر بودجه و اعتبار کافی جهت هزینه برای این دانشجویان وجود ندارد. ضمن اینکه ظرفیتی هم از سوی دانشگاه برای انتقال دانشجویان سطح شهر وجود ندارد و در حال حاضر ظرفیت کوی دانشگاه تکمیل شده است.
دکتر مقاری خاطرنشان کرد: در جلسه امروز از دانشجویان خواستیم که یک سری از مطالبات مورد نیاز خود را در حوزه امکانات خوابگاهی لیست کنند تا بتوانیم این امکانات را در اختیار آنها قرار بدهیم که داشتن امکاناتی نظیر ماشین لباسشویی از جمله خواسته‌های دانشجویان بود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در خصوص تجمیع خوابگاه‌های سطح شهر دانشگاه تهران پیشنهاد من به معاونت دانشجویی دانشگاه این بود که یک یا دو مجتمع را با ظرفیت‌ 600 تا 700 نفره در اطراف دانشگاه اجاره کنیم و دانشجویان را در این مجتمع‌ها اسکان بدهیم و هزینه اجاره این مجتمع‌ها با اجاره خوابگاه‌های سطح شهر پرداخت شود. چرا که اعتقاد داریم دانشجویان خواسته کاملا معقول و منطقی دارند و باید مجتمع‌هایی در اختیار آنها قرار بگیرند که حداقل از امکانات خوابگاهی بهره‌مند باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امروز، گردوخاک زمستانی در آبادان و خرمشهر

آتش‌سوزی پیکان‌وانت حین گازگیری CNG در اهواز

آغاز بارندگی در برخی مناطق خوزستان

اعلام آماده‌باش مدیریت بحران خوزستان در پی فعالیت سامانه بارشی

4 مصدوم حاصل برخورد دو خودرو در محور ایذه - پیان

کشته و مصدومیت 2 معلم خوزستانی در یک سانحه رانندگی

بارش برف و باران در جاده‌ های 12 استان کشور

جزئیات طرح واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در خوزستان

آغاز عملیات پاکسازی پارک‌های ساحلی اهواز از عرضه‌کنندگان قلیان

ورود توده گرد وخاک به آبادان و خرمشهر

حریق مرگبار پژو در ماهشهر

سهمیه بنزین نوروزی در راه است؟

برخورد مرگبار پژو 206 با گاردریل در بزرگراه نیایش

مرگ 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین

سرقت منزل ویلایی توسط مطرب معروف

زن هزار چهره در دام کارآگاهان پلیس

ورود موج بی‌ سابقه سرما به کشور تکذیب شد

سرنوشت زنی که عاشق مرد متاهل شد!

وزیر بهداشت: با خیال راحت لبنیات مصرف کنید

حاشیه‌نشینان اهواز تمایلی به سکونت در شهرهای جدید ندارند

سند توسعه و اشتغالزایی 546 روستای خوزستان تدوین شد

مدارس قزوین و ادارات زنجان تعطیل شدند

2 کشته و 8 مصدوم در حوادث ترافیکی ایذه

نام قاسم سلیمانی در تاریخ این کشور جاودانه می‌ماند

مشکل خدمات رسانی به مناطق پیرامونی قلعه‌چنعان بعد از 4 سال حل شد

رتبه اول آموزش و پرورش خوزستان در 25 شاخص پرورشی و فرهنگی

راه درمان مشکلات آموزشی خوزستان، تدوین سند ارتقابخشی شاخص‌ها است

بهره‌برداری از 1300 کلاس درس در خوزستان تا پایان سال

47 درصد معلمان ابتدایی خوزستان با مدرک غیرمرتبط تدریس می‌کنند

جزئیات اجرای پویش ملی مبارزه با سرطان در خوزستان

حمایت استاندار از طرح "ارتقابخشی به شاخص‌های آموزش و پرورش خوزستان"

سراسر خوزستان بارانی است

جزئیات اجرای طرح ارتقابخشی شاخص‌های آموزش و پرورش خوزستان

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه

23 کیلوگرم مواد مخدر با اجرای طرح‌ «پاک‌سازی» در اهواز کشف شد

جمعه ناجوانمردانه سرد است!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: سامانه جامع روابط کار تسهیل کننده ارتباط کارگر و کارفرماست

تیراندازی در مراسم عزا یک کشته برجای گذاشت

امدادرسانی به 150 گردشگر گرفتار در برف تاراز

ادامه ارزیابی منزل به منزل مناطق آسیب‌دیده کوت‌عبدالله

بیشترین بارش فردای خوزستان در شرق و شمال

احتمال خرابکاری در آبگرفتگی گسترده اهواز

پرداخت خسارات بارندگی آذر خوزستان در چه مرحله‌ای است؟

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

"سیل مهربانی همکلاسی‌ها" در خوزستان برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در ماهشهر

وضع نگران‌کننده "کارون" پس از باران

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

بدون اعتبار هم باید مشکل فاضلاب کوت‌عبدالله حل شود