پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل مدیریت بحران استان عنوان کرد:

نحوه پرداخت خسارت بارندگی اخیر خوزستان / لزوم نظارت بر سم‌پاشی مناطق آبگرفته اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز بهداشت خوزستان باید بر روند سم‌پاشی و گندزدایی در مناطق دچار آبگرفتگی گفت: شهرداران و مدیران آب و فاضلاب و فرمانداران ملزم هستند از امروز عملیات لایروبی را به ویژه در اهواز، آبادان، کارون، خرمشهر، و شادگان انجام دهند تا در بارندگی‌های بعدی دچار مشکل نشویم.

کیامرث حاجی‌زاده امروز 7 دی‌ماه در جلسه بررسی نحوه برآورد خسارت وارد شده ناشی از بارندگی شدید اخیر به اماکن مسکونی، تجاری، خودروها و تاسیسات زیربنایی در خوزستان با اشاره به لزوم برآورد سریع خسارات اظهار کرد: خوزستان استانی است که به دلیل فقدان زیرساخت‌ها و اشتباهات رایج مدیران، دچار مشکلات عدیده‌ای است و از استان کثیرالبحران به استان دائم‌البحران تبدیل شده است.
به گزارش ایسنا، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: خوزستان با مدیریت عادی و روتین اداره نمی‌شود. دستگاه‌های اجرایی ما مدیران ورزیده و جهادی نیاز دارند تا با فکر و عمل وارد میدان شوند.
حاجی‌زاده بیان کرد: خوزستان سه سال است که در بحران مدیریت می‌شود. این موضوع باید آمادگی لازم را در مدیران ایجاد کرده باشد تا در مواقع بحران تصمیم لازم را اتخاذ و اجرا کنند. شجاعت و جسارت، لازمه مدیریت بحران است. مدیری که این ویژگی‌ها را نداشته باشد نمی‌تواند در خوزستان مدیریت کند.
وی عنوان کرد: گاهی دستگاه‌های متولی که وظیفه دارند در میدان حاضر شوند و زودتر از ما متوجه مشکلات شوند، در میدان حضور ندارند. زمانی که در منطقه اتفاقی رخ می‌دهد، باید دستگاه‌های متولی زودتر از همه در منطقه حضور یابند تا پیگیر مشکلات شوند نه اینکه پس از بازدید استاندار یا مسئول دیگری، ما موضوع را پیگیری کنیم. نمونه چنین کاری در شهرک دانشگاه اهواز رخ داد.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان عنوان کرد: ضعف‌ها باید پذیرفته و اصلاح شوند. نباید این ضعف‌ها در هر بحران تکرار شوند بلکه باید از آنها درس بگیریم. زمانی که بحرانی را تجربه می‌کنیم، باید پس از آن ضعف‌ها را کاهش دهیم اما متاسفانه گاهی همان ضعف‌ها تکرار می‌شوند.
وی بیان کرد: مشکلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم، به دلیل این است که چند دهه در این زمینه کار نشده و اکنون سر باز کرده‌اند. باید بپذیریم که فاضلاب ما دچار مشکل است و چند نقطه آن ریزش کرده است. اما چرا تاکنون کانال‌های فاضلاب لایروبی نشده‌اند؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: با وجود اینکه جلساتی که تشکیل می‌شود برای پیشگیری است اما در این مدت حتی لایروبی کانال‌های فاضلاب انجام نشد در حالی که بضاعت لایروبی را داریم.
حاجی‌زاده افزود: درست است که شهرداری پول ندارد اما اعتبار خود را باید برای اولویت قرار دهد که اکنون اولویت مردم ما وضعیت آب‌های سطحی است. پس از آبگرفتگی برخی مناطق اهواز، در 48 تا 70 ساعت لوله‌گذاری انجام و آب‌های سطحی هدایت شد؛ چرا این اقدامات قبل از وقوع بحران انجام نشده بود؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان تصریح کرد: مدیران ما در سطح کشور و به ویژه خوزستان اعتقادی به مقوله پیشگیری ندارند و حاضرند برای انجام اقدامات مورد نیاز پس از بحران، ده‌ها برابر هزینه کنند اما برای پیشگیری از بحران هزینه‌ای نکنند.
حاجی‌زاده گفت: در مردادماه سال جاری در این راستا جلسه‌ای برگزار شد تا مدیران پیشگیری کنند. علی‌رغم اینکه هواشناسی پیش‌بینی خشکسالی کرده بود اما من پیش‌بینی وقوع سیل را کردم که پس از آن در سطح کشور پیگیر موضوع شدند و عنوان کردم ما پیش‌بینی وقوع سیل را کردیم اما برخی دستگاه‌ها پای کار نمی‌آیند؛ وای به حال آنکه می‌گفتیم خشکسالی است.
وی عنوان کرد: آیا شهرداری در نقاط آسیب‌پذیر جهت دفع آب‌های سطحی نباید لوله‌گذاری را انجام دهد؟ آیا لایروبی کانال‌های فاضلاب نباید انجام می‌شد؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ بیمه در شهرها تصریح کرد: در یک آپارتمان شهرک دانشگاه چندین خودرو شاسی‌بلند چند روز تا دو متر زیر آب بودند؛ آیا با پولی که داده می‌شود، این خسارات قابل جبران است؟ اگر فرهنگ بیمه ترویج داده می‌شد، شرایط بسیار بهتر بود و خسارت کامل پرداخت می‌شد.
حاجی‌زاده با اشاره به چگونگی پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان بارندگی اخیر، عنوان کرد: در دولت، پرداخت خسارت به 3500 واحد در خوزستان مصوب شده که 2500 واحد از این تعداد، تعمیری و 1000 واحد احداثی هستند.
وی با اشاره به پیگیری انجام شده برای وضعیت منازل مسکونی قدیمی مرکز شهر اهواز، گفت: برخی منازل واقع در باغ شیخ و خیابان ادهم با زلزله 4.5 ریشتری فرو می‌ریزند و ممکن است فاجعه‌ای رخ دهد؛ وضعیت این منازل نیز پیگیری خواهد شد.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به چگونگی پرداخت خسارات به واحدهای مسکونی آسیب‌دیده در بارندگی اخیر گفت: برای احداث واحدهای مسکونی شهری، 12 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 50 میلیون تومان وام 4 درصد و برای اسکان موقت نیز 12 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شده است.
حاجی‌زاده ادامه داد: برای منازل روستایی نیز 10 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 40 میلیون تومان وام 4 درصد و 10 میلیون تومان برای اسکان موقت در نظر گرفته شده است.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: همچنین برای تامین لوازم معیشتی و خانگی 3500 واحد، 5 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 15 میلیون تومان وام 4 درصد در نظر گرفته شده است. البته این خسارات به منازلی پرداخت می‌شود که آب وارد منازل شده و دچار آسیب شده‌اند. خسارات وارد شده به تاسیسات زیربنایی نیز باید برآورد شود.
وی عنوان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز بهداشت خوزستان باید بر روند سم‌پاشی و گندزدایی در مناطق دچار آبگرفتگی نظارت داشته باشند زیرا در برخی مناطق هنوز این کار انجام نشده است.
حاجی‌زاده بیان کرد: شهرداران و مدیران آب و فاضلاب و فرمانداران ملزم هستند از امروز عملیات لایروبی را به ویژه در اهواز، آبادان، کارون، خرمشهر، و شادگان انجام دهند تا در بارندگی‌های بعدی دچار مشکل نشویم. همچنین اقدمات مورد نیاز در 17 تا 18 منطقه آسیب‌پذیر برای دفع آب‌های سطحی انجام شود.
وی عنون کرد: برآورد خسارات باید هر چه سریع‌تر انجام شود که تا هفته آینده سهمیه محلات شهرهای مختلف داده شود.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به لزوم ارائه آمار خسارات واردشده به شهرستان‌های دچار آسیب از بارندگی اخیر از سوی فرمانداران، گفت: اینکه فرمانداری اهواز و کارون آماری از خسارات واردشده ارائه نداده‌اند به معنی این است که در این چند روز کاری نکرده‌اند و به خود زحمتی نداده‌اند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چاه شماره 40 خانگیران احیا شد

نقش بنادر خوزستان در توسعه اقتصادی کشور راهبردی است

6 میلیارد کالای خانگی قاچاق در ماهشهر کشف شد/ کام تلخ سودجویان

کاهش قیمت نفت در پی نگرانی از تقاضای سوخت

فشار‌های روانی در کار؛ یکی از چالش‌های جدی افراد شاغل

عرضه نخستین گوشی 5G گوگل در پاییز

2 بازیکن نفت مسجدسلیمان به کرونا مبتلا شدند

پیام تسلیت غلامحسین مظفری به مناسبت درگذشت هنرمند و فیلمساز پیشکسوت

جهانگیری: بورس ریسک دارد، مردم مراقب باشند

نمکی: در روز‌های اُفتِ کرونا به رهبری نامه نوشتم

مقابل فولاد برای نشان دادن فوتبال پاک بازی می‌کنیم

برگزیدگان اولین جشنواره بین‌المللی استندآپ کمدی اهواز اعلام شد

هشدار نسبت به احتمال اوج‌گیری مجدد کرونا در خوزستان

جهان‌نژادیان مقتدرانه به لیگ برتر فوتبال ساحلی برمی‌گردد

همه چیز درباره افراد حساس/ چگونه حساسیت خود را بر طرف کنیم؟

دستگیری باند سارقان مسلح مأمورنما در اهواز

مسیر بازار اندیمشک پس از گذشت چند ماه باز شد

خوزستان به وضعیت سفید بازگشت

2 بازیکن تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان به کرونا مبتلا شدند

سریال های فانتری که یادآور جذابیت سریال بازی تاج و تخت است + عکس

تشکیل جلسه شورای عالی شهرسازی با دستور کار ساختمان ریاست جمهوری

دستورالعمل نحوه برقراری مزایای غیرمستمر کارکنان شهرداری تهران؛ در آستانه تدوین

مسافران مترو تهران با وجود تعلیق طرح ترافیک کم نشدند

خوزستان از لحاظ کرونا به حالت سفید بازگشت

اما و اگرهای لغو محدودیت ارتفاع در جماران

آتش‌سوزی در سایت پسماند اهواز بزرگترین چالش ماه‌های اخیر

خروج خوزستان از وضعیت هشدار بیماری کرونا

گزارش میدانی از تهران در روز تاریخی رفراندوم انحلال مجلس

افت بورس در روز صعود فرابورس

چگونه شرکت‌ها در بورس افزایش سرمایه می‌دهند؟

بازگشت کوپن کلید خورد

جشنواره تابستانی هوآوی آغاز شد

تردد 400 هزار خودروی فرسوده در شهر تهران

وضعیت کرونایی خوزستان سفید شد

فولاد اکسین خوزستان برای تامین مواد اولیه صنایع داخل استان اعلام آمادگی کرد

گام دوم رزمایش مؤمنانه فقط در بسته‌های غذایی منحصر نمی شود

«یا امیرالمؤمنین» رمز گام دوم رزمایش مؤمنانه در خوزستان است

20 هزار بسته حمایتی میان نیازمندان در خوزستان توزیع می شود

40 هزار بسته معیشتی در خوزستان توزیع می شود

جلوگیری از 62 ساخت و ساز غیرمجاز و تجاوز به حریم راه در خوزستان

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود

دستگیری سارقان مسلح خودرو در اندیمشک

دستگیری باند سارقان مسلح مامورنما در اهواز

توضیحات وزارت نفت به گزارشی درباره صادرات گاز به عمان

افزایش 56 درصدی گاز تحویلی به ذخیره‌سازی شوریجه در منطقه 4 انتقال گاز

پیوستن منطقه 13 به طرح مصوب بهسازی معابر پیاده رو و احداث مسیر دوچرخه

کسب رتبه نخست کشوری شرکت گاز استان بوشهر در حوزه GIS

غیر از آیت‌الله خامنه‌ای گزینه دیگری برای رهبری نداشتیم

دختر بازیگر که در مقابل ویروس کرونا مقاوم است! + عکس

افزایش 20 درصدی گاز تزریقی به خط سراسری توسط پالایشگاه ایلام