پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل مدیریت بحران استان عنوان کرد:

نحوه پرداخت خسارت بارندگی اخیر خوزستان / لزوم نظارت بر سم‌پاشی مناطق آبگرفته اجتماعي

نحوه پرداخت خسارت بارندگی اخیر خوزستان / لزوم نظارت بر سم‌پاشی مناطق آبگرفته
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز بهداشت خوزستان باید بر روند سم‌پاشی و گندزدایی در مناطق دچار آبگرفتگی گفت: شهرداران و مدیران آب و فاضلاب و فرمانداران ملزم هستند از امروز عملیات لایروبی را به ویژه در اهواز، آبادان، کارون، خرمشهر، و شادگان انجام دهند تا در بارندگی‌های بعدی دچار مشکل نشویم.

کیامرث حاجی‌زاده امروز 7 دی‌ماه در جلسه بررسی نحوه برآورد خسارت وارد شده ناشی از بارندگی شدید اخیر به اماکن مسکونی، تجاری، خودروها و تاسیسات زیربنایی در خوزستان با اشاره به لزوم برآورد سریع خسارات اظهار کرد: خوزستان استانی است که به دلیل فقدان زیرساخت‌ها و اشتباهات رایج مدیران، دچار مشکلات عدیده‌ای است و از استان کثیرالبحران به استان دائم‌البحران تبدیل شده است.
به گزارش ایسنا، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: خوزستان با مدیریت عادی و روتین اداره نمی‌شود. دستگاه‌های اجرایی ما مدیران ورزیده و جهادی نیاز دارند تا با فکر و عمل وارد میدان شوند.
حاجی‌زاده بیان کرد: خوزستان سه سال است که در بحران مدیریت می‌شود. این موضوع باید آمادگی لازم را در مدیران ایجاد کرده باشد تا در مواقع بحران تصمیم لازم را اتخاذ و اجرا کنند. شجاعت و جسارت، لازمه مدیریت بحران است. مدیری که این ویژگی‌ها را نداشته باشد نمی‌تواند در خوزستان مدیریت کند.
وی عنوان کرد: گاهی دستگاه‌های متولی که وظیفه دارند در میدان حاضر شوند و زودتر از ما متوجه مشکلات شوند، در میدان حضور ندارند. زمانی که در منطقه اتفاقی رخ می‌دهد، باید دستگاه‌های متولی زودتر از همه در منطقه حضور یابند تا پیگیر مشکلات شوند نه اینکه پس از بازدید استاندار یا مسئول دیگری، ما موضوع را پیگیری کنیم. نمونه چنین کاری در شهرک دانشگاه اهواز رخ داد.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان عنوان کرد: ضعف‌ها باید پذیرفته و اصلاح شوند. نباید این ضعف‌ها در هر بحران تکرار شوند بلکه باید از آنها درس بگیریم. زمانی که بحرانی را تجربه می‌کنیم، باید پس از آن ضعف‌ها را کاهش دهیم اما متاسفانه گاهی همان ضعف‌ها تکرار می‌شوند.
وی بیان کرد: مشکلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم، به دلیل این است که چند دهه در این زمینه کار نشده و اکنون سر باز کرده‌اند. باید بپذیریم که فاضلاب ما دچار مشکل است و چند نقطه آن ریزش کرده است. اما چرا تاکنون کانال‌های فاضلاب لایروبی نشده‌اند؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: با وجود اینکه جلساتی که تشکیل می‌شود برای پیشگیری است اما در این مدت حتی لایروبی کانال‌های فاضلاب انجام نشد در حالی که بضاعت لایروبی را داریم.
حاجی‌زاده افزود: درست است که شهرداری پول ندارد اما اعتبار خود را باید برای اولویت قرار دهد که اکنون اولویت مردم ما وضعیت آب‌های سطحی است. پس از آبگرفتگی برخی مناطق اهواز، در 48 تا 70 ساعت لوله‌گذاری انجام و آب‌های سطحی هدایت شد؛ چرا این اقدامات قبل از وقوع بحران انجام نشده بود؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان تصریح کرد: مدیران ما در سطح کشور و به ویژه خوزستان اعتقادی به مقوله پیشگیری ندارند و حاضرند برای انجام اقدامات مورد نیاز پس از بحران، ده‌ها برابر هزینه کنند اما برای پیشگیری از بحران هزینه‌ای نکنند.
حاجی‌زاده گفت: در مردادماه سال جاری در این راستا جلسه‌ای برگزار شد تا مدیران پیشگیری کنند. علی‌رغم اینکه هواشناسی پیش‌بینی خشکسالی کرده بود اما من پیش‌بینی وقوع سیل را کردم که پس از آن در سطح کشور پیگیر موضوع شدند و عنوان کردم ما پیش‌بینی وقوع سیل را کردیم اما برخی دستگاه‌ها پای کار نمی‌آیند؛ وای به حال آنکه می‌گفتیم خشکسالی است.
وی عنوان کرد: آیا شهرداری در نقاط آسیب‌پذیر جهت دفع آب‌های سطحی نباید لوله‌گذاری را انجام دهد؟ آیا لایروبی کانال‌های فاضلاب نباید انجام می‌شد؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ بیمه در شهرها تصریح کرد: در یک آپارتمان شهرک دانشگاه چندین خودرو شاسی‌بلند چند روز تا دو متر زیر آب بودند؛ آیا با پولی که داده می‌شود، این خسارات قابل جبران است؟ اگر فرهنگ بیمه ترویج داده می‌شد، شرایط بسیار بهتر بود و خسارت کامل پرداخت می‌شد.
حاجی‌زاده با اشاره به چگونگی پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان بارندگی اخیر، عنوان کرد: در دولت، پرداخت خسارت به 3500 واحد در خوزستان مصوب شده که 2500 واحد از این تعداد، تعمیری و 1000 واحد احداثی هستند.
وی با اشاره به پیگیری انجام شده برای وضعیت منازل مسکونی قدیمی مرکز شهر اهواز، گفت: برخی منازل واقع در باغ شیخ و خیابان ادهم با زلزله 4.5 ریشتری فرو می‌ریزند و ممکن است فاجعه‌ای رخ دهد؛ وضعیت این منازل نیز پیگیری خواهد شد.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به چگونگی پرداخت خسارات به واحدهای مسکونی آسیب‌دیده در بارندگی اخیر گفت: برای احداث واحدهای مسکونی شهری، 12 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 50 میلیون تومان وام 4 درصد و برای اسکان موقت نیز 12 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شده است.
حاجی‌زاده ادامه داد: برای منازل روستایی نیز 10 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 40 میلیون تومان وام 4 درصد و 10 میلیون تومان برای اسکان موقت در نظر گرفته شده است.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: همچنین برای تامین لوازم معیشتی و خانگی 3500 واحد، 5 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 15 میلیون تومان وام 4 درصد در نظر گرفته شده است. البته این خسارات به منازلی پرداخت می‌شود که آب وارد منازل شده و دچار آسیب شده‌اند. خسارات وارد شده به تاسیسات زیربنایی نیز باید برآورد شود.
وی عنوان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز بهداشت خوزستان باید بر روند سم‌پاشی و گندزدایی در مناطق دچار آبگرفتگی نظارت داشته باشند زیرا در برخی مناطق هنوز این کار انجام نشده است.
حاجی‌زاده بیان کرد: شهرداران و مدیران آب و فاضلاب و فرمانداران ملزم هستند از امروز عملیات لایروبی را به ویژه در اهواز، آبادان، کارون، خرمشهر، و شادگان انجام دهند تا در بارندگی‌های بعدی دچار مشکل نشویم. همچنین اقدمات مورد نیاز در 17 تا 18 منطقه آسیب‌پذیر برای دفع آب‌های سطحی انجام شود.
وی عنون کرد: برآورد خسارات باید هر چه سریع‌تر انجام شود که تا هفته آینده سهمیه محلات شهرهای مختلف داده شود.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به لزوم ارائه آمار خسارات واردشده به شهرستان‌های دچار آسیب از بارندگی اخیر از سوی فرمانداران، گفت: اینکه فرمانداری اهواز و کارون آماری از خسارات واردشده ارائه نداده‌اند به معنی این است که در این چند روز کاری نکرده‌اند و به خود زحمتی نداده‌اند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

هشدار نسبت به برف و باران و یخبندان در خوزستان

عوامل اصلی نزاع خیابانی خرمشهر دستگیر شدند

احتمال یخبندان در دو محور خروجی خوزستان

والدین برای تزریق واکسن فلج اطفال کودکان خود اقدام کنند

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

اجرای 794 پروژه مسئولیت اجتماعی در خوزستان

هشدار برف و باران و یخبندان در خوزستان

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب

توضیح درباره ممنوعیت برف‌ بازی در پارک آب و آتش

تاثیر بارش برف در آرام شدن اعتراضات مردم!

سایه سنگین کامیون‌ها در معابر گتوند

جزئیات درگیری و تیراندازی در پارک حجاب خرمشهر

عوامل درگیری مسلحانه در خرمشهر دستگیر شدند

کشف 51 کیلوگرم حشیش و 48هزارلیتر سوخت قاچاق در خوزستان

تحویل 150 پیکر شهدای سقوط پرواز 737

لغو 80 درصد سفر‌های ورودی گردشگری به ایران

اخطاریه بارش برف و یخبندان در 8 استان

احتمال نزدیک شدن جانوران وحشی به مناطق مسکونی کوهستانی خوزستان

لزوم تقویت سمن‌های فعال در حوزه محیط زیست

پرواز‌های فرودگاه مهرآباد با تاخیر انجام می‌ شود

احتمال تعطیلی فردای مدارس تهران

توضیح وزارت بهداشت درباره شیر‌های سمی

احتمال نزدیک شدن جانوران وحشی به مناطق مسکونی کوهستانی

اگر آفلاتوکسین بالا بود، هیچ کشوری از ایران لبنیات نمی‌خرید

اهواز از فلرهای نفتی رنج می‌برد

سالانه حداقل یک درخت بکاریم

آماده‌باش هلال احمر خوزستان در آستانه بارش‌های سیلابی

مرگ یک زن بر اثر برخورد با قطار

تعطیلی مدارس ابتدایی و متوسطه تهران

همه پرواز‌های فرودگاه مهرآباد لغو شد

پس از شیرهای وایتکسی، این بار شیرهای سمی

طرح جدید پلیس راهور برای روز‌های آلوده در تهران

پیکر شهید عباس‌نژاد از شهدای سانحه هوایی در اهواز تشییع شد

35 میلیمتر باران در بخش سوسن ایذه بارید

11 پرواز فرودگاه اهواز به‌ دلیل شرایط جوی باطل شد

20 نقطه جاده ایذه به لردگان پاکسازی شد

باران به خوزستان می‌آید

تجهیز 17 مدرسه شبانه‌روزی خوزستان به وسایل ورزشی

سه ماه از مهلت سه روزه پیمانکار مترو اهواز گذشت

ادامه بارش در ارتفاعات خوزستان

رگبار، تمامی خوزستان را فرا می‌گیرد

چرا کارخانه کربن از شهر اهواز نمی‌رود؟

درباره علت مشکلات تنفسی خوزستانی‌ها هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم

گوگرد؛ متهم احتمالی مشکلات تنفسی اهوازی‌ها

یک کشته و پنج مصدوم در حوادث رانندگی ایذه

آمارهای ضد و نقیض از سهم صنایع آلاینده در آلودگی هوای اهواز

در بنزین تولیدی پالایشگاه آبادان دخل و تصرف نمی‌شود