پیام خوزستان

آخرين مطالب

مشکلی که 10 روز است خرمشهر را درگیر کرده... اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان فرماندار خرمشهر گفت: مشکلات زیرساختی و شهرسازی خرمشهر از گذشته بوده و مهندسین و مشاورانی که شهرک‌ها را طراحی کردند، دقت لازم را برای ارتفاع منطقه از سطح زمین رعایت نکرده‌اند و شیب لازم را نیز برای هدایت آب‌های سطحی در نظر نگرفته‌اند. در شبکه فاضلاب کوی بهروز که 10 روز است درگیر آن هستیم، ساده‌ترین مساله ریاضی یعنی تراز آب را مهندسین مشاور رعایت نکرده‌اند.

محمد حیدری امروز، هفتم دی‌ماه در جلسه بررسی نحوه برآورد خسارت وارد شده ناشی از بارندگی شدید اخیر به اماکن مسکونی، تجاری، خودروها و تاسیسات زیربنایی در خوزستان اظهار کرد: سازمان هواشناسی اعلام کرده بود که در خرمشهر در مدت یک روز 20 تا 40 میلی‌متر بارندگی خواهیم داشت که در این راستا جلساتی برگزار کردیم و از سوی دستگاه‌های متولی اعلام شد که این میزان بارندگی مشکل خاصی در خرمشهر ایجاد نمی‌کند و تنها برخی مناطق دچار آبگرفتگی می‌شوند که در دو تا سه ساعت این شرایط مدیریت خواهد شد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: اما در دو تا سه ساعت چندین برابر آن میزان که پیش‌بینی شده بود، بارندگی رخ داد و در مدت کوتاهی، 112 میلی‌متر بارندگی داشتیم.
فرماندار خرمشهر با اشاره به مشکلات زیربنایی و اساسی این شهر، گفت: فقدان شبکه دفع آب‌های سطحی و تکمیل نشدن شبکه دفع فاضلاب شهری دو معضل خرمشهر هستند که موجب شده‌اند تا روز گذشته با معضل آبگرفتگی دست و پنجه نرم کنیم.
حیدری ادامه داد: اقدامات انجام شده پس از بحران قابل تقدیر است اما این اقدامات باید قبل از وقوع بحران انجام می‌شد.
وی عنوان کرد: ما از نظر دانش و تجهیزات مدیریت بحران به شدت در فقر به سر می‌بریم. باید دانش‌افزایی حوزه مدیریت را بالا ببریم. کلاس‌های آموزشی لزوما موجب دانش‌افزایی نخواهند شد بلکه دانش‌افزایی در قلمرو تخصص سازمان‌های رسمی است و نهادهای متولی و تخصصی که مسئولیت قانونی دارند، باید به وظایف خود در زمان مناسب عمل کنند.
فرماندار خرمشهر گفت: بخش اعظمی از بحران‌هایی که در حوادث طبیعی ایجاد می‌شود، ناشی از عدم نظارت و عدم پیگیری مسئولین تخصصی در شرایط عادی است. به طور مثال خط اصلی فاضلاب خرمشهر پیش از بارندگی از چند نقطه دچار شکستگی شده بود اما کسی به این موضوع رسیدگی نکرد. همچنین در برخی مناطق نشت فاضلاب از یک سال پیش وجود داشت اما به دلیل عدم پیگیری مسئولین ذیربط، از کنار موضوع گذشتیم.
حیدری با اشاره به مختلط شدن آب باران و فاضلاب در خرمشهر عنوان کرد: اعتراض مردم نسبت به آب بارندگی نبود بلکه به دلیل تجمع فاضلاب بود و این موضوع قابل مدیریت بود و مسئولین ذیربط می‌توانستند از قبل این مساله را رفع کنند.
وی بیان کرد: شهرداری خرمشهر مطالعات اولیه دفع آب‌های سطحی را انجام داده که باید این مطالعات متناسب با شرایط امروز آپدیت شوند و به مرحله عملیاتی برسند، در غیر این صورت این مشکل خرمشهر همچنان باقی می‌ماند. سایر زیرساخت‌های خرمشهر از عدم وجود شبکه دفع آب‌های سطحی به شدت در معرض خطر است و دچار آسیب می‌شود. اگر شبکه فاضلاب اکنون با 60 تا 70 درصد ظرفیت کار می‌کند در آینده‌ای نه‌چندان دور این ضریب نیز کاهش می‌یابد زیرا حجم دفع آب‌های سطحی بالا است و آب‌های سطحی وارد کانال‌های شبکه فاضلاب می‌شوند.
وی عنوان کرد: مشکلات زیرساختی و شهرسازی خرمشهر از گذشته بوده و مهندسین و مشاورانی که شهرک‌ها را طراحی کردند، دقت لازم را برای ارتفاع منطقه از سطح زمین رعایت نکرده‌اند و شیب لازم را نیز برای هدایت آب‌های سطحی در نظر نگرفته‌اند. در شبکه فاضلاب کوی بهروز که 10 روز است درگیر آن هستیم، ساده‌ترین مساله ریاضی یعنی تراز آب را مهندسین مشاور رعایت نکرده‌اند.
حیدری تصریح کرد: در برآورد اولیه به جز خسارت وارد شده به اماکن آموزشی و دولتی و عمومی، حدود 47 میلیارد تومان به سایر اماکن ما خسارت وارد شده است. در پی بارندگی اخیر یک هزار منزل مسکونی دچار خسارت شدند که برای هر کدام از این منازل به طور میانگین 15 میلیون تومان خسارت در نظر گرفتیم.
فرماندار خرمشهر ادامه داد: همچنین بیش از 4.5 میلیارد تومان خسارت به آبفا و 26 میلیارد تومان به شهرداری خرمشهر، خسارت وارد شده است. به تاسیسات برق نیز خساراتی وارد شده است.
وی عنوان کرد: باید توجه کنیم قبل از اینکه خسارات را پرداخت کنیم، از داشته‌های‌مان حفاظت کنیم. ما هنوز خسارات سیل 98 را پرداخت نکرده‌ایم و اگر یک‌دهم خسارت‌های وارد شده را در زمینه پیشگیری کار می‌کردیم، شاهد این مشکلات نبودیم.
به گزارش ایسنا، عزیز ساعدی شهردار خرمشهر نیز در این جلسه اظهار کرد: در خرمشهر، چهار پنج نقطه بحرانی داشتیم، که بیشترین مشکل در کوی بهروز بود. تاکنون نتوانسته‌ایم متوجه شویم مشکل کل سیستم فاضلاب کوی بهروز چیست و مشکل این منطقه حل نشده است.
شهردار خرمشهر گفت: مشکل این منطقه را از طریق نهرهای همجوار هدایت کردیم و به صورت موقت، پمپ‌هایی در این منطقه در حال کار کردن هستند اما شرکت آبفا تاکنون متوجه نشده‌ است که علت عدم خروج فاضلاب از این منطقه چیست که یکی از مشکلات ما همین موضوع است.
وی با اشاره به اظهارات مدیر شرکت آب و فاضلاب خوزستان در مورد برخی مناطق خرمشهر، عنوان کرد: اطلاعات کاملا واهی و اشتباه به آقای حقیقی داده شده و ایشان از این اطلاعات نتایج را به دست می‌آورد.
ساعدی گفت: قدمت کوی بهروز به 80 سال قبل برمی‌گردد. این منطقه شبکه دفع آب‌های سطحی داشت اما با اجرای طرح جدید، طرح آب‌های سطحی از بین رفت و شهردار وقت مجبور شد طرح آب‌های سطحی را جمع کند. شش ماه است که در این منطقه مشکل فاضلاب وجود دارد و گزارشات و مستندات ارائه شده است اما اکنون نیز پنج روز است که پس از بازدید آقای حقیقی از منطقه، هیچ کاری در این منطقه انجام نمی‌شود. طرح موقتی که در این منطقه اجرا شد، باقی مانده و همه این منطقه حفاری شده اما اکنون نه کارگری و نه پیمانکاری در این منطقه حضور دارد.
شهردار خرمشهر گفت: بعد از گذشت 11 روز از بارندگی اخیر، شب گذشته فاضلاب مرکز شهر در منطقه‌ای به طول 200 متر و با قطر 15 سانتی‌متر بالا زده است.
محمد طاهری معاون امور عمرانی فرماندار آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: شدت بارندگی در آبادان بسیار بالا بود و گوشه و خیابانی در آبادان وجود نداشت که مشکل آبگرفتگی نداشته باشد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: در پی اقدامات انجام شده، 80 درصد آبگرفتگی آبادان در روز اول برطرف شد و حدود 20 درصد آبگرفتگی‌ها باقی ماند که فاجعه‌بار بود و موجب آزار مردم شد.
معاون امور عمرانی فرمانداری آبادان گفت: وضعیت آبگرفتگی به گونه‌ای بود که در اکثر منازل آب وارد شده به اتاق‌های خواب تا 50 سانتی‌متر نیز بود.
طاهری با اشاره به خسارت وارد شده در پی بارندگی اخیر گفت: تاکنون صاحبان منازل 700 واحد منزل مسکونی برای برآورد خسارت ثبت‌نام کرده‌اند که بیش از 60 درصد این منازل کارشناسی شده‌اند. 300 منزل از این تعداد تعمیری، 14 منزل احداثی و 100 منزل سالم اعلام شده‌اند.
وی عنوان کرد: بیشترین آسیب وارد شده مربوط به لوازم خانگی بوده است. تاسیسات و معابر آبادان نیز در کنار منازل مسکونی دچار آسیب شده‌اند.
به گزارش ایسنا در ادامه عسکر مولائی کتکی معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری اهواز نیز اظهار کرد: بحث ارزیابی منازل خسارات وارد شده در پی بارندگی اخیر پروسه‌ای جدی است که باید با احتیاط و با برنامه انجام شود زیرا ممکن است افرادی از این فرصت سوءاستفاده کنند.
وی افزود: برای این ارزیابی خسارات باید همه دستگاه‌ها در کنار هم قرار بگیرند تا ارزیابی درستی انجام شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توسعه میدان مشترک نفت یادآوران در صف تصمیم ژنرال

تست کرونای 12 هزار نفر در شمال خوزستان مثبت شد

بهداروند استاد اخلاق بود

آیین جشن‌ اهدای 100 سرویس جهیزیه کامل به زوج های جوان خوزستانی

جاده روستایی امامزاده محمدبن زید(ع) در بخش عقیلی گتوند افتتاح شد

پدر ساواک را بشناسید / سرنوشت شوم تیمور بختیار را چه کسی رقم زد؟

آتش دست از سر کوه گردکی باغملک برنمی‌دارد

جوان گردشگر در دریاچه کارون 3 ایذه غرق شد

باند سرقت مسلحانه در الوار گرمسیری اندیمشک متلاشی شد

کلاهبردار میلیاردی املاک در اهواز دستگیر شد

محموله 13 میلیاردی قاچاق قبل از ورود به بندر آبادان متوقف شد

واژگونی مینی‌بوس در ایذه 17 مصدوم بر جای گذاشت

جوان گردشگر در دریاچه کارون سه ایذه غرق شد

آتش دست از سر کوه گردکی باغملک برنمی‌دارد

ترافیک مرکز شهر نتیجه لغو طرح ترافیک است

تیم نفت مسجدسلیمان مقابل سایپا 2 غایب دارد

چهره های برتر مسابقه فوتبال "تکنیکی شو" مشخص شدند

اتمام عملیات روکش آسفالت 2 هزار نقطه از معابر منطقه 19 تا پایان شهریور

صنعت نفت آبادان - شاهین بوشهر دیدار مرگ و زندگی برای فوتبال بوشهر

نرخ سود سپرده‌های بانکی زیاد شد؛ حداقل سود 14 درصد

پاسخ روابط عمومی ریاست جمهوری به یک ادعا درباره طرح فروش داخلی نفت

اعضای باند سرقت مسلحانه در الوار گرمسیری اندیمشک دستگیر شدند

ایران در تولید نفت از میادین مشترک با کشور عراق عقب نیست

لغو طرح ترافیک و دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان تهران تا پایان مرداد

گرانترین و ارزانترین قیمت آپارتمان در ٢٢ منطقه تهران

101 میلیارد ریال برای توسعه مشاغل خانگی نیازمندان دزفول‌جذب شد

خیران آبادان40 دستگاه ضدعفونی کننده‎‎ دست به عتبات عالیات عراق و سوریه اهدا کردند

مبادا با رنگ‌بندی‌های وضعیت کرونا، امیدواری کاذب به وجود آوریم

17 مصدوم حاصل واژگونی مینی‌بوس در ایذه

واژگونی مینی‌بوس در ایذه 18 مصدوم برجا گذاشت

نشست زمین، موجب قطعی آب در برخی مناطق آبادان شد

اولین مدعی افراد سودجو خود شوراها باید باشند

برخورد قضایی در انتظار عوامل فضاسازی علیه عزاداری محرم

نگاهی به دیدار نمایندگان خوزستان در هفته بیست‌ونهم لیگ‌برتر فوتبال

ورزشکار خوزستانی مسافت مسجدسلیمان تا تهران را پیاده‌روی می‌کند

اصلاح هندسی بزرگراه آیت اله «سعیدی»

ساعات معاملات بورس در هفته آینده مشخص شد

نرم‌افزار اکسل ژن‌های انسان را تغییر می‌دهد

قیمت سبد نفتی اوپک اندکی کاهش یافت

پهنه بحرانی بازار املاک

محدودیت‌های کرونایی تا پایان مرداد تمدید می‌شود

خط تولید ماسک در شهرک صنعتی آبادان راه اندازی شد

کمک گوگل به افراد کم‌بینا با یک برنامه نوین

برپایی نمازجمعه در 25 شهر خوزستان

​پیام شریعتمداری به مناسبت روز جهانی جوان؛ مشارکت جوانان در عرصه سیاست گذاری و مدیریت، کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

دور دوم انتخابات مجلس با 704 شعبه اخذ رای در اهواز برگزار می‌شود

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 مرداد 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 23 مرداد 99

ماجرای بازپس‌گیری ملک 20 هزار متری شهرداری تهران از آموزش و پرورش

رودخانه‌های خوزستان دارای 176 کیلومتر بازه فرسایشی بحرانی هستند