پیام خوزستان

آخرين مطالب

سگ‌کشی در دزفول و اعتراض دوستداران حیوانات اجتماعي

سگ‌کشی در دزفول و اعتراض دوستداران حیوانات
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- معدوم‌سازی و یا کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد با انتشار تصاویر برخی اقدامات همواره واکنش‌هایی را در فضای مجازی در پی داشته است. اخیرا در آخرین مورد انتشار ویدیویی کوتاه از سگ‌کشی با استفاده از سلاح گرم در دزفول خبرساز شده است.

از یک سو حامیان و دوستداران حیوانات و محیط زیست در شهرستان دزفول نسبت به حیوان‌آزاری و سگ‌کشی اخیر اعتراض دارند و از سوی دیگر شهرداری این کار را اقدامی برای حفظ جان شهروندان می‌داند.

البته بر روی نحوه کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد نیز نظرهای متفاوتی وجود دارد؛ برخی کشتار آنها از طریق سلاح گرم را اقدامی نادرست می‌دانند و بر لزوم مرگ ترحم‌آمیز و یا نگهداری سگ‌ها در مکانی خارج از شهرها تاکید می‌کنند و برخی این کار را هزینه‌بر و با توجه به اعتبارات دستگاه‌ها غیرممکن می‌دانند. 

ساکنان مناطق نزدیک به زمین‌های کشاورزی دزفول که بیشتر در تماس با سگ‌های ولگرد هستند نیز همواره نسبت به پرسه زدن سگ‌های ولگرد و خطرات آنها برای فرزندان خود اعتراض دارند و خواستار جمع‌آوری این حیوانات هستند.

در ویدیویی که دیروز در فضای مجازی دزفول منتشر شده فردی حامی حقوق حیوانات و معترض به کشتار سگ به سمت مامور اسلحه به دست شهرداری دزفول می‌رود و او را بابت شلیک به سگ مورد شماتت قرار می‌دهد.

در ادامه این ویدیو یک قلاده سگ نشان داده می‌شود که در اثر اصابت گلوله‌ در حال جان دادن است. انتشار این ویدیو باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم و درخواست آنها برای پایان دادن به بدرفتاری و احیاناً کشتن سگ‌ها شده است.

کاهش سگ‌های بی‌صاحب باید طبق دستورالعمل ابلاغی صورت گیرد

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در واکنش به فیلم منتشر شده درخصوص کشتار یک قلاده سگ توسط مامور شهرداری گفت: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول کشتار سگ‌های بی‌صاحب از طریق تیراندازی را تایید نمی‌کند و موضوع را از طریق مراجع مربوطه پیگیری خواهد کرد.

مصطفی استاد چینی‌گر با بیان اینکه کشتار حیوانات وحشی بعد از اخذ مجوزهای لازم باید طبق دستورالعمل‌های مربوطه انجام شود، افزود: روش‌های متنوعی برای کاهش جمعیت سگ‌های بی‌صاحب وجود دارد و شهرداری باید صرفا طبق دستورالعمل ابلاغی اقدام به این کار کند.

وی درخصوص روش‌های کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد گفت: زنده‌گیری، غربالگری، عقیم‌سازی، رهاسازی در نقاط دوردست، فروش و اقدامات دیگری برای کاهش جمعیت این سگ‌ها درنظر گرفته شده است.

استادچینی‌گر افزود: شهرداری دزفول از سال‌ها قبل بدنبال اجرای این دستورالعمل بوده و محلی برای نگهداری سگ‌های بی‌صاحب معرفی کرده که اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز موافقت خود را درخصوص این محل اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه بعد از گذشت بیش از یک سال، هنوز اقدامی برای نگهداری سگ‌ها صورت نگرفته است، اظهارداشت: شهرداری و شورای شهر صرفا باید از روش‌های موجود در دستورالعمل ابلاغی برای کاهش سگ‌های ولگرد استفاده کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول از مردم دوستدار محیط زیست و انجمن‌های محیط زیستی این شهرستان برای حساسیت در موضوع حیوان‌آزاری تقدیر کرد و افزود: امید است مهربانی با حیوانات به یک خواسته اجتماعی تبدیل شود.

سگ معدوم شده مشکوک به هاری بود

معاون امور شهری شهرداری دزفول نیز در تشریح این ماجرا و دلیل معدوم‌سازی این سگ با استفاده از اسلحه گرم گفت: چند روز قبل گزارشی از پایانه مسافربری بزرگ دزفول مبنی بر مشاهده یک قلاده سگ مشکوک به هاری و حمله به مسافران به شهرداری رسید.

محمد ابوالحلاج افزود: پیگیری لازم در این خصوص توسط ماموران شهرداری دزفول انجام شد تا اینکه 2 روز قبل زنی باردار در همین پایانه مورد حمله سگ قرار گرفت که طبق گفته خانواده وی برای جنین زن مشکل ایجاد شده است.

وی با اشاره به شکایت خانواده این زن در تاریخ دوم دی‌ماه بدلیل حمله سگ و ثبت گزارش این اتفاق در سامانه 137 شهرداری گفت: دیروز صبح طی تماسی از پایانه با شهرداری، موضوع مشاهده سگ هار دوباره مطرح شد که مامور شهرداری با مشاهده آثار هاری از جمله ریختن آب از دهان سگ و حمله‌ور شدن آن اقدام به معدوم‌سازی کرد.

معاون امور شهری شهرداری دزفول با بیان اینکه سگ ولگرد معمولا حمله نمی‌کند، افزود: سگ هار بدلیل حمله به انسان و حتی سایر حیوان‌ها باید در اسرع وقت معدوم شود و با توجه به خطر نزدیک شدن به آن، باید از طریق اسلحه گرم معدوم شود لذا اقدام لازم در این زمینه صورت گرفت.

وی اظهارداشت: یکی از رانندگان پایانه مسافربری دزفول با مشاهده تیراندازی به سمت سگ، نسبت به این اقدام اعتراض کرد و با وجود تشریح ماجرا توسط ماموران شهرداری، او  دست از اعتراض برنداشت و با تهیه فیلم آن را در فضای مجازی منتشر کرد.

ابوالحلاج با بیان اینکه ماموران شهرداری برای رفع خطر انتشار ویروس هاری، محل خونریزی سگ را ضدعفونی کردند، افزود: جسد سگ نیز طبق هماهنگی با دامپزشکی آهک‌پاشی و معدوم شد.

وی گفت: فرد منتشرکننده ویدیو در فضای مجازی در اقدامی عجیب اقدام به عکسبرداری از سگی همراه با توله‌هایش کرده و به دروغ عنوان کرده شهرداری قصد کشتار مادر این توله‌ها را نیز داشته است.

اختصاص زمین برای نگهداری از سگ‌های ولگرد در دزفول

معاون امور شهری شهرداری دزفول در ادامه گفت: شهرداری دزفول نخستین شهرداری در منطقه است که زمینی به مساحت 2 هزار و 500 مترمربع برای نگهداری سگ‌های ولگرد و معدوم‌سازی آنها با روش ترحم‌آمیز درنظر گرفته است که برای این کار شهردار تقاضای اختصاص این زمین را به شورای شهر داد و اعضای شورای شهر نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کردند.

وی با بیان اینکه این زمین آماده واگذاری به انجمن‌های دوستدار و حامی حیوانات است، افزود: سال‌ها است که کشتار سگ با اسلحه منسوخ شده و روش‌های دیگر جایگزین آن شده‌اند و اقدام اخیر شهرداری دزفول درخصوص کشتار سگ بدلیل هاری آن صورت گرفته است.

ابوالحلاج اظهارداشت: برخی از سگ‌ها زنده‌گیری و نگهداری می‌شوند و آنها که بدرد استفاده به عنوان سگ نگهبان می‌خورند به فروش می‌رسند و مابقی عقیم و رهاسازی می‌شوند.

وی افزود: از انجمن‌های دوستدار محیط زیست انتظار می‌رود همانگونه که ابتدای کار پیگیر تخصیص مکانی برای نگهداری سگ‌های ولگرد بودند اکنون که زمین تخصیص یافته پای کار بیایند و در این زمینه به شهرداری کمک کنند.

معاون امور شهری شهرداری دزفول ادامه داد: شهرداری بعد از بستن قرارداد و واگذاری زمین درخصوص تامین غذای سگ‌های ولگرد از طریق پسماندهای کشتارگاه‌ها نیز آماده همکاری است.

وی با اشاره به تسطیح زمین مدنظر گفت: این زمین در انتهای پارک لادن یا 30 هکتاری قرار دارد و بدلیل دوری از مناطق مسکونی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

با توجه به موارد یادشده و آماده بودن زمین برای نگهداری از سگ‌های ولگرد و بی‌صاحب از انجمن‌های دوستدار حیوانات و محیط زیست شهرستان دزفول انتظار می‌رود اهتمام ویژه ای نسبت به موضوع داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرنوشت زنی که عاشق مرد متاهل شد!

وزیر بهداشت: با خیال راحت لبنیات مصرف کنید

حاشیه‌نشینان اهواز تمایلی به سکونت در شهرهای جدید ندارند

سند توسعه و اشتغالزایی 546 روستای خوزستان تدوین شد

مدارس قزوین و ادارات زنجان تعطیل شدند

2 کشته و 8 مصدوم در حوادث ترافیکی ایذه

نام قاسم سلیمانی در تاریخ این کشور جاودانه می‌ماند

مشکل خدمات رسانی به مناطق پیرامونی قلعه‌چنعان بعد از 4 سال حل شد

رتبه اول آموزش و پرورش خوزستان در 25 شاخص پرورشی و فرهنگی

راه درمان مشکلات آموزشی خوزستان، تدوین سند ارتقابخشی شاخص‌ها است

بهره‌برداری از 1300 کلاس درس در خوزستان تا پایان سال

47 درصد معلمان ابتدایی خوزستان با مدرک غیرمرتبط تدریس می‌کنند

جزئیات اجرای پویش ملی مبارزه با سرطان در خوزستان

حمایت استاندار از طرح "ارتقابخشی به شاخص‌های آموزش و پرورش خوزستان"

سراسر خوزستان بارانی است

جزئیات اجرای طرح ارتقابخشی شاخص‌های آموزش و پرورش خوزستان

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه

23 کیلوگرم مواد مخدر با اجرای طرح‌ «پاک‌سازی» در اهواز کشف شد

جمعه ناجوانمردانه سرد است!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: سامانه جامع روابط کار تسهیل کننده ارتباط کارگر و کارفرماست

تیراندازی در مراسم عزا یک کشته برجای گذاشت

امدادرسانی به 150 گردشگر گرفتار در برف تاراز

ادامه ارزیابی منزل به منزل مناطق آسیب‌دیده کوت‌عبدالله

بیشترین بارش فردای خوزستان در شرق و شمال

احتمال خرابکاری در آبگرفتگی گسترده اهواز

پرداخت خسارات بارندگی آذر خوزستان در چه مرحله‌ای است؟

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

"سیل مهربانی همکلاسی‌ها" در خوزستان برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در ماهشهر

وضع نگران‌کننده "کارون" پس از باران

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

بدون اعتبار هم باید مشکل فاضلاب کوت‌عبدالله حل شود

37 هزار کودک درجنوب غرب خوزستان علیه فلج اطفال واکسینه می‌شوند

عشایر خوزستان با مشکل کمبود سوخت مواجه هستند

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

هشدار نسبت به برف و باران و یخبندان در خوزستان

عوامل اصلی نزاع خیابانی خرمشهر دستگیر شدند

احتمال یخبندان در دو محور خروجی خوزستان

والدین برای تزریق واکسن فلج اطفال کودکان خود اقدام کنند

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

اجرای 794 پروژه مسئولیت اجتماعی در خوزستان

هشدار برف و باران و یخبندان در خوزستان

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب

توضیح درباره ممنوعیت برف‌ بازی در پارک آب و آتش

تاثیر بارش برف در آرام شدن اعتراضات مردم!

سایه سنگین کامیون‌ها در معابر گتوند

جزئیات درگیری و تیراندازی در پارک حجاب خرمشهر