پیام خوزستان

آخرين مطالب

عضو شورای شهر اهواز مطرح کرد:

آمادگی شورا و شهرداری برای الحاق دوباره کوت‌عبدالله به اهواز اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان عضو شورای شهر اهواز گفت: با توجه به اذعان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور به اشتباه بودن جدایی کوت عبدالله از اهواز، آمادگی شورا و مدیریت شهری اهواز را برای الحاق دوباره این منطقه به شهر اهواز اعلام می‌کنیم.

محمدهادی قنوات در یک صد و سومین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز (3 دی ماه) برگزار شد، اظهار کرد: در آبان ماه 98، تلخ‌ترین حوادث چند دهه اخیر برای استان خوزستان رقم خورد؛ عدم بسترسازی فرهنگی و اطلاع‌رسانی به‌ موقع و اقناع عمومی در ماجرای افزایش چند برابری قیمت بنزین، باعث برانگیختن اعتراضات بحق مردمی شد.
به گزارش ایسنا وی افزود: تردیدی نیست که شرایط سخت اقتصادی کشور، محصول تحریم‌های جنایتکارانه آمریکا و برخی بی‌تدبیری‌های داخلی است. در این شرایط، ترمیم شکاف بین طبقات و دهک‌های پایین اقتصادی و توجه ویژه به محرومین، حاشیه‌نشین‌ها و اهتمام به وحدت ملی از مولفه‌های مهم و اثرگذار است.
قنوات بیان کرد: مردم ولایتمدار و حق‌جوی خوزستان در آبان ماه 98 نشان دادند که با همه وجودشان تابع و پیرو مقام معظم رهبری هستند و جانانه به میدان آمده و ندای مقتدا و امام خود را لبیک گفتند و اجازه ندادند عده‌ای فرصت‌طلب و معاند، نظم و امنیت جامعه را مخدوش کنند که جا دارد از این اقدام مردم اهواز علیه فتنه‌گران تقدیر و تشکر کنیم. دشمن بداند که پیوند مردم خوزستان و اهواز با انقلاب، رهبری و نظام اسلامی، ناگسستنی است.
عضو شورای شهر اهواز گفت: حادثه تلخ دیگری که شهر اهواز را در روزهای پایانی آذر 98 تحت تاثیر قرار داد، بارش شدید باران بود که موجب آب‌گرفتگی معابر، پس‌زدگی فاضلاب و اختلال در زندگی شهروندان اهوازی شد.
وی عنوان کرد: در این راستا پیش و پس از حادثه اخیر، مقام معظم رهبری جلساتی جهت رسیدگی به وضعیت آب و فاضلاب نابسامان شهر اهواز برگزار کردند و دستور اختصاص 70 میلیون یورو از محل صندوق ملی توسعه صادر کردند که جا دارد از ایشان که در همه حال پیگیر مشکلات و مصائب مردم استان هستند، تشکر کنیم و امید است با نظارت همگانی، سرنوشت این بودجه به سرنوشت وام بانک جهانی برای توسعه شبکه فاضلاب اهواز دچار نشود.
قنوات ادامه داد: بسیاری از شهروندان اهوازی در حادثه اخیر دچار خسارات و زحمات بسیاری شدند؛ مدیریت شهری در کنار سایر ارگان‌های دولتی وظیفه دارد نسبت به جبران خسارات شهروندان اقدام کند.
عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: مدیریت شهری مکلف است ظرف یک ماه آینده طرح کامل و جامع احداث شبکه مستقل دفع آب‌های سطحی در شهر اهواز را به روزرسانی کند تا پس از تایید مجامع کارشناسی و متخصصین امر، به صحن شورای شهر جهت بررسی و تایید ارسال شود.
عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: از آن‌جایی که در آستانه ارسال بودجه سال 1399 شهرداری به شورا هستیم، در راستای دفاع و صیانت از حقوق شهروندان اهوازی اعلام می‌کنیم اگر برنامه و بودجه لازم برای دفع آب‌های سطحی در بودجه آتی در نظر گرفته نشود، این بودجه مورد تایید شورای اسلامی شهر اهواز نخواهد بود.
وی افزود: بابت مشکلات اخیری که برای مردم اهواز رخ داده عذرخواهی می‌کنم و از اقدامات همه ارگان‌ها ، شرکت‌ها و مردم در رفع آبگرفتگی‌ها تشکر می‌کنیم.
وی بیان کرد: گرچه در همه بخش‌ها از سوءمدیریت رنج می‌بریم اما مشکلات امروز شهر اهواز ناشی از دهه‌ها بی‌توجهی به زیرساخت‌های شهری است. اهواز مدیر نمی‌خواهد، مسئول می‌خواهد. متاسفانه تا زمانی که مدیریت واحد شهری در کلانشهرها اجرایی نشود، کلاف سردرگم مشکلات اعم از ترافیک، آلودگی هوا، آب‌های سطحی و فضاهای سبز و ورزشی و آب و فاضلاب برجای خواهد ماند.
قنوات ادامه واد: اگر دولت علاقه‌ای به اجرای مدیریت واحد شهری ندارد، مدیریت هماهنگ را در شهرها محقق کند تا دایره اختیارات شورای شهر متناسب با مسئولیت و مشکلاتی که دارد، افزایش پیدا کند. در شرایط خطیر و حساس اهواز، همه باید بدانند جز سیاستگذاری کلان، نگاه راهبردی و ثبات مدیریت شهری نسخه دیگری وجود ندارد. من مبتنی بر همین استراتژی، حمایت خود را از شهردار و سایر مدیران شهری اعلام می‌کنم و همچنان خواستار مبارزه بی امان با فساد، افزایش کارآمدی، برنامه محوری، جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی، خدمت‌رسانی به مناطق محروم و حاشیه‌ای و شایسته سالاری در انتخاب مدیران هستم.
وی گفت: شهردار اهواز خود را عضو چهاردهم شورا بداند و شورا نیز همه ظرفیت کارشناسی و مردمی خود را برای توسعه و بهبود وضعیت شهر در اختیار شهردار بگذارد. یکی از مشکلات و نارسایی‌ها در شهر اهواز، بی‌توجهی به وضعیت کودکان است.
عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: در اول هفته با حضور معاون حقوق بشر وزارت دادگستری و دبیر مرجع ملی کودک، اولین کلینیک مرکزی حقوق کودک در استان خوزستان با مشارکت، شهرداری، شورای شهر و کانون وکلای استان راه‌اندازی شد که گام بلندی بود تا از این پس صدای کودکان کار، بدسرپرست و سرپرست خانواده و بازمانده از تحصیل شنیده شود و مدیریت شهری راهکارهایی برای صیانت از این آینده‌سازان جامعه بیاندیشد.
قنوات ادامه داد: همچنین با توجه به اذعان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور به اشتباه بودن جدایی کوت عبدالله از اهواز، آمادگی شورا و مدیریت شهری اهواز را برای الحاق دوباره این منطقه به شهر اهواز اعلام می‌کنیم.
قنوات با بیان اینکه نباید اجازه داده شود مافیای زمین‌خوار، شهر را به تاراج ببرند، گفت: آبگرفتگی مناطق تازه تاسیسی مانند کیانشهر و بهارستان در کنار مناطق قدیمی‌تر مانند ادهم نشان داد که سیاست‌های شهرسازی ما در گذشته اشتباه بوده است که باید با عبرت‌گیری از بحران اخیر سیاست‌های پایدار و علمی در حوزه شهرسازی شهرداری حاکم شود.
قنوات گفت: همچنین ادامه وضعیت موجود در مترو اهواز، قابل تحمل نیست و باید حقوق عقب افتاده کارگران پروژه قطار شهری به سرعت پرداخت شود.
عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: وعده دولت در خصوص پرداخت و تزریق 500 میلیارد تومان به مترو اهواز تا پایان دی ماه، می‌تواند قفل توقف پروژه مترو اهواز را بشکند و شهروندان را به بهره‌برداری از این پروژه امیدوار سازد.
وی بیان کرد: در حالی که کلانشهرها نسبت به افتتاح خطوط مترو خود اقدام می‌کنند، درجا زدن مترو اهواز در فاز اول خط یک، فاجعه تمام عیار و یک افتضاح است. امید است نتیجه تحرکات اخیر شهردار و سازمان قطار شهری اهواز، گره از مشکلات این پروژه مهم بگشاید.
قنوات بیان کرد: از شهردار اهواز می‌خواهیم تلاش ویژه‌ای برای تقویت ناوگان فقیر اتوبوسرانی، بهسازی تاکسی‌های فرسوده و تجهیز سازمان آتش‌نشانی اهواز، داشته باشد. همچنین جهت جابه‌جایی ساکنین مناطق پرخطری مانند منبع آب، اقدامات لازم را انجام دهد.
وی افزود: پروژه‌های بزرگی که در دوره اخیر آغاز شده یا در حال تکمیل است؛ نویدبخش آینده‌ای روشن برای اهواز است و انتظار ما از شرکت‌های بزرگی مانند نفت و حفاری و فولاد، حمایت از فعالیت‌های عمرانی شهرداری با پرداخت عوارض و مساعدت‌هایی است که در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی محسوب می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه