پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل ثبت ‌احوال استان خبر داد:

کاهش 9 درصدی ازدواج در خوزستان / بیماری قلبی عروقی بیشترین علت مرگ خوزستانی‌ها اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان با اشاره به کاهش 9 درصدی ازدواج در خوزستان نسبت به سال گذشته، گفت: در هشت ماهه امسال 24 هزار و 160 ازدواج در استان خوزستان ثبت شده است.

مجتبی فاطمی در نشست خبری که امروز (3 دی‌ماه) به مناسب روز ملی ثبت احوال در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به احساس نیاز اجداد ما برای ثبت اطلاعات ولادت فرزندان، ثبت فوت و موارد دیگر، سوم دی‌ماه سال 1297 نخستین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی صادر شد.
به گزارش ایسنا،‌ وی افزود: در ایران علاوه بر مرز جغرافیایی، مرز بسیار حساس دیگری به نام مرز هویتی داریم؛ اگر کارمندان ثبت احوال، متعهد نباشند و وجدان کاری نداشته باشند لطمات زیادی به کشور وارد می‌شود. اگر مرز هویتی را جدی نگیریم، دستگاه‌ها و مراجع قضایی و امنیتی قطعا دچار مشکل خواهند شد.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان بیان کرد: راه پیشگیری از آسیب به مرز هویتی این است که ثبت فوت در مدت 10 روز انجام شود زیرا اگر این وارد ثبت نشود و شناسنامه به دست تبعه خارجی بیافتد، فرد می‌تواند از این شناسنامه سوءاستفاده کند بنابراین کار در ثبت احوال بسیار حساس است. اگر کارمند ثبت احوال به وظایف خود عمل کند، آلودگی هویتی، نسبی و سببی نخواهیم داشت.
فاطمی با اشاره به مکانیزه شدن صدور شناسنامه‌ها، گفت: از سال 91 که صدور شناسنامه به صورت مکانیزه انجام می‌شود، تاکنون یک میلیون و 400 هزار شناسنامه جلد قرمز در خوزستان تعویض و مکانیزه شده است که در هشت ماهه امسال 204 هزار شناسنامه جلد قرمز تعویض و تحویل داده شده است.
وی با اشاره به مراحل صدور شناسنامه جدید افزود: چهار روز پس از تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ شناسنامه جدید، شناسنامه صادر می‌شود در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند با بازرسی این اداره‌کل تماس بگیرد. همچنین در صورتی که محل صدور شناسنامه در خارج از استان یا شهر دیگری باشد، نیازی نیست که برای دریافت شناسنامه جدید به محل صدور قبلی مراجعه شود. شناسنامه المثنی نیز در مدت یک ماه صادر می‌شود.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه شناسنامه قرمز قدیمی می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد؛ افرادی که شناسنامه خود را گم می‌کنند باید در کمترین زمان این موضوع را اطلاع دهند تا حداقل شناسنامه آنها از درجه اعتبار ساقط شود. شناسنامه نوزدان نیز مکانیزه و دوبرگه شده است؛ شناسنامه کودکان جای الصاق عکس ندارد و این کار در 15 سالگی انجام می‌شود.
وی در خصوص شرایط حذف اطلاعات همسر از شناسنامه، گفت: اگر طبق حکم پزشک قانونی و دادگاه، فردی دوشیزه باشد، ادارات در کوتاه‌ترین زمان باید مشخصات همسر وی را از شناسنامه حذف کنند اما اگر افراد ازدواج کرده باشند و سپس طلاق گرفته باشند، پس از انجام ازدواج دوم مشخصات همسر اول قابل حذف خواهد بود. بیشترین مراجعه‌کنندگان به ثبت ‌احوال در زمینه حذف اطلاعات همسر از صفحه شناسنامه است.
فاطمی در خصوص امکان‌ حذف کامل شناسنامه، گفت: در حال حاضر همه کشورها تنها یک شماره ملی و یک کارت دارند اما با توجه به نیاز استفاده از شاسنامه برای شرکت در انتخابات، شناسنامه زمانی می‌تواند حذف شود که قانون انتخابات عوض شود.
وی با اشاره به کاهش 9 درصدی ازدواج در خوزستان در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیان کرد: در هشت ماهه امسال 24 هزار و 160 ازدواج در خوزستان ثبت شده است در حالی که در این بازه زمانی در سال گذشته، 26 هزار و 508 مورد ازدواج ثبت شده بود اما با این وجود خوزستان رتبه ششم را در ازدواج دارد و سال گذشته نیز همین رتبه را داشت.
مدیرکل ثبت‌ احوال خوزستان با اشاره به جزئیات ازدواج‌ها در استان خوزستان کرد: میانگین سن ازدواج مردها در استان خوزستان 28 سال و 9 ماه و دختران 23 سال و 9 ماه است.
فاطمی با بیان اینکه آمار افزایش طلاق در خوزستان در سال جاری معنی‌دار نبوده است، بیان ادامه داد: همچنین 42 درصد از ازدواج‌های ثبت شده در خوزستان در سال جاری مربوط به افراد زیر دیپلم و بی‌سواد بوده‌اند.
وی تصریح کرد: در هشت ماهه امسال 325 مرد بالای 60 سال و 25 زن بالای 60 سال ازدواج کرده‌اند. همچنین در این مدت 22 مورد ازدواج زن و مرد بالای 60 سال ثبت شده است.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان با اشاره به رتبه 21 خوزستان در طلاق گفت: در هشت ماهه امسال 5 هزار و 994 طلاق در خوزستان ثبت شده است که در این بازه زمانی در سال گذشته 6 هزار و 148 مورد طلاق داشتیم. البته ممکن است برخی از طلاق‌ها در سال‌های گذشته انجام شده و تنها در این سال ثبت شده‌ باشند.
فاطمی وضعیت آمار ولادت در کشور را نگران‌کننده دانست و ادامه داد: خوزستان پس از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را در ولادت دارد. در هشت ماهه سال جاری 65 هزار و 245 ولادت در خوزستان ثبت شده است، در حالی که در این مدت در سال گذشته 75 هزار و 398 واقعه ولادت در استان ثبت شده است یعنی در خوزستان میزان ولادت نسبت به سال گذشته 13.5 درصد کاهش یافته است.
وی عنوان کرد: بدین ترتیب به سمت تک‌فرزندی پیش می‌رویم که این موضوع به فرزندان آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود استقلال فکری کمی داشته باشند.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان بیان کرد: بیشترین میزان فرزندآوری در خوزستان به ترتیب برای مادران گروه سنی 25 تا 29 سال با 18 هزار و 574 ولادت است و گروه سنی فرزندآوری 30 تا 34 سال با 16 هزار و 642 ولادت و گروه سنی 20 تا 24 سال با 13 هزار و 529 ولادت به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند که این موضوع نگران‌کننده است.
وی بیان کرد: در سال جاری به ازای ولادت هر 100 دختر، ولادت 105 پسر در خوزستان ثبت شده است. در هشت ماهه امسال، 33 هزار و 539 واقعه ولادت پسر و 31 هزار و 706 واقعه ولادت دختر ثبت شده است. همچنین در این مدت 50 هزار و 573 ولادت در شهر و 14 هزار و 672 واقعه ولادت در روستاها ثبت شده است.
فاطمی با اشاره به ثبت 13 هزار و 741 مورد فوتی در هشت ماهه سال جاری، گفت: بیشترین علت این مرگ و میرها به دلیل بیماری قلبی عروقی بوده است.
مدیرکل ثبت‌ احوال خوزستان ادامه داد: در هشت ماهه سال جاری به ازای فوت هر 100 زن، فوت 133 مرد ثبت شده است. در این مدت 7 هزار و 842 مرد و 5 هزار و 899 زن در خوزستان فوت کرده‌اند. همچنین در این مدت 11 هزار و 566 مورد فوت در شهرها و 2 هزار و 175 مورد در روستاها بوده است.
وی ادامه داد: از ولادت‌های ثبت شده در هشت ماهه سال جاری 63 هزار و 255 مورد تک‌زایی، 957 مورد دوقلوزایی و 24 مورد سه‌قلوزایی و یک مورد چهارقلوزایی بوده‌اند.
فاطمی عنوان کرد: در گروه فراوانی نام‌ها هنوز آمار نام‌های مذهبی پسران و دختران در صدر هستند و در هشت ماهه امسال نام حسین، علی، محمد، امیرعلی و امیرحسین و نام‌های فاطمه، زینب، زهرا و ریحانه به ترتیب رتبه‌های نخست را دارند.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان با اشاره به تشکیل کمیسیون تغییر نام در خوزستان، گفت: ماهانه حداقل 300 تغییر نام انجام می‌شود. در سال جاری 3 هزار و 279 تغییر نام و 7 هزار و 736 تغییر نام خانودادگی انجام شده است اما باید توجه کرد که نام‌های ائمه تحت هیچ شرایطی عوض نمی‌شوند.
وی در خصوص صدور کارت ملی هوشمند بیان کرد: برای جلوگیری از فرار مالیاتی، فرار اقتصادی، کلاهبردای و مبارزه با پولشویی باید افراد جهت دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنند. در خوزستان 3 میلیون و 600 هزار نفر واجد دریافت شرایط کارت ملی هستند که تاکنون 3 میلیون و 250 هزار نفر یعنی 90 درصد افراد واجد شرایط در این زمینه اقدام کرده‌اند.
فاطمی بیان کرد: ادارات ثبت احوال، دفاتر پیشخوان یا ادارات پست حق ندارند از شهروندان هنگام مراجعه به این مراکز، کپی شناسنامه دریافت کنند و ارائه این خدمات باید بدون هزینه اضافی و بدون اخذ کپی انجام شود.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان عنوان کرد: افراد معلول و کسانی که مشکلات جسمانی دارند و نمی‌توانند برای تقاضای کارت ملی هوشمند به مراکز ملی مراجعه کنند، می‌توانند با شماره بازرسی ما 09369958585 تماس بگیرند تا ایستگاه سیار به محل سکونت آنان اعزام شود.
وی بیان کرد: همچنین در برنامه داریم ثبت نام کارت هوشمند ملی افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند از طریق ایستگاه سیار یا با مراجعه افراد در ادارت ثبت احوال، انجام شود.
فاطمی بیان کرد: با توجه به بومی‌سازی ساخت کارت هوشمند ملی تا بهمن ماه در سطح کشور 9 میلیون کارت ملی به افراد تحویل داده می‌شود اما برای صدور کارت هوشمند ملی کسانی که 15 سال سن دارند، مشکلی نیست و کارت آنها سریع انجام می‌شود.
مدیرکل ثبت ‌احوال خوزستان بیان کرد: حدود 22 هزار کارت ملی هوشمند صادر شده در دفاتر پیشخوان، ادارت پست و ثبت احوال وجود دارند که صاحبان آنها جهت دریافت کارت خود اقدام نکرده‌اند. البته باید توجه داشت که برای تحویل کارت باید صاحب کارت مراجعه کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید توسط رئیس بانک مرکزی

دلار 24 هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ 250صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟

دستگیری 7 نفر از عاملان تیراندازی خیابانی در شادگان

عوامل حمله به پاسگاه محیط‌‌بانی گتوند دستگیر شدند

آزادسازی 30٪ دوم سهام عدالت از فردا

گزیده‌های نفتی هفته

دوربین بسیار بزرگی است که ماه را می‌بیند، هرگز ماه را این‌طور ندیده بودم!

دولت مصدق به اظهارات تند رئیس‌جمهور آمریکا علیه انحلال مجلس چه واکنشی نشان داد؟

شفافیت رهاورد خبرنگاران برای بهتر شدن شرایط جامعه است

عوامل تیراندازی خیابانی در شادگان دستگیر شدند

کلنگ اجرای پتروشیمی ارغوان در عسلویه به زمین زده شد

بازدید عضو شورای شهر تهران از مکان رویدادهای مشروطه

بی تابی گوهر خیراندیش برای ماه چهره خلیلی + تصاویر

ماسک

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

عوامل حمله به پاسگاه محیط‌ بانی گتوند دستگیر شدند

وزش باد در خوزستان پیش‌بینی می شود

دختربچه اهوازی، قربانی فقدان شبکه فاضلاب شد

آغاز ساخت پنج واحد آموزشی و بهداشتی از سوی خیران در شوش

تغییر ساعات معاملات بورس از هفته آینده / مدیرعامل: صنایع بزرگ از ساعت 11 تا 13 معامله می‌شوند

ارزان ترین گوشی های موبایل را چند بخریم؟

تداوم افزایش دما در خوزستان

آغاز ثبت‌نام در دانشگاه علمی‌کاربردی شهرداری اهواز

ماه چهره خلیلی درگذشت + علت فوت و بیوگرافی و عکس ها

امام جمعه گتوند از کاهش اعتبارات این شهرستان انتقاد کرد

امام جمعه شوش:شناخت غدیر می‌تواند بشریت را نجات دهد

توزیع 300 بسته کمک مومنانه توسط موکب اربعین دراهواز

امام جمعه آبادان:رسانه نقش مهمی در تقویت وحدت ملی دارد

سرمربی تیم فوتسال سایپا: هدفمان کسب عنوان قهرمانی است

حفاری، قهرمان واقعی لیگ برتر فوتسال بانوان است

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

«غدیر» مهم‌ترین و باعظمت‌ترین روز جهان اسلام است

سایپای تهران فینالیست لیگ برتر فوتسال بانوان شد

فیلم- فعالان رسانه خوزستان به مناسبت روز خبرنگار در میان مدافعان سلامت بیمارستان رازی حاضر شدند

نیلوفر اردلان: خیلی ها می گفتند سایپا نمی تواند حفاری را شکست دهد

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

هشدار شبکه بهداشت؛ خطر شیوع بیماری‌های پوستی و “وبا” در کوی سیاحی اهواز

تصادف مرگبار در جاده اهواز-هفتکل

اولین پکیج تصفیه فاضلاب در بهبهان افتتاح شد

امام جمعه دزفول:خبرنگاران فضای برادری را در جامعه ترویج دهند

خبرنگاران در کنار مدافعان سلامت نقش مهمی در عبور از شرایط سخت کرونایی دارند

تیم فوتسال بانوان ملی‌حفاری از صعود به فینال لیگ برتر بازماند

آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیکی خاموش شد

کاهش اندک قیمت سبد نفتی اوپک

دختران سایپا با شکست حفاری فینالیست لیگ برتر فوتسال شدند

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

اولین واکنش داماد نعمت‌ زاده به فرارش از کشور

روزگار خاکستری خبرنگاران در روزهای قرمز کرونایی

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

مدیرعامل بورس تهران: حتما با پس انداز وارد بورس بشوید و خانه و ماشین خود را نفروشید