پیام خوزستان

آخرين مطالب

در دیدار سفیر غیرمقیم سنگاپور با شهردار تهران مطرح شد؛

حناچی: ضرورت انتقال تجربیات مشترک کلانشهر‌ها در حوزه مشکلات شهری شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - شهردار تهران به تازگی در دفتر کار خود میزبان سفیر غیرمقیم سنگاپور بود. در این جلسه، درباره ظرفیت‌های همکاری میان دو شهر تبادل نظر صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر، پیروز حناچی شهردار تهران به تازگی در دفتر کار خود میزبان اونگ کنگ یونگ، سفیر غیرمقیم سنگاپور در تهران بود.
حناچی در این دیدار با اشاره به اینکه خوشحال می‌شویم در زمینه‌های مشترک با سنگاپور همکاری داشته باشیم، گفت: در تهران ١٠ خط طراحی‌شده مترو و ٢ خط اکسپرس داریم. از این ١٠ خط ٧ خط به بهره‌برداری رسیده و طول مسیر اجراشده مترو حدود ٢4٠ کیلومتر است و ٢4٠ کیلومتر دیگر نیز در دست احداث است. متروی تهران روزانه بیش از ٢ میلیون سفر را انجام می‌دهد و با اتصالی که به شهر‌های اقماری از قبیل کرج و هشتکرد و در آینده اسلامشهر و پرند ایجاد کرده و می‌کند، سهم مترو از حمل‌ونقل عمومی به حدود 5٠ درصد خواهد رسید.
وی با بیان اینکه تهران بیش از ٢٣٠ سال است که به عنوان پایتخت ایران شناخته می‌شود، عنوان کرد: البته شهر کوچکی در کنار تهران به نام ری وجود دارد که قدمتی بیش از 6 هزار سال دارد. همچنین، بخش‌هایی در شمال تهران وجود دارد که بیش از 4 هزار متر ارتفاع دارند و جزو جذابیت‌های این شهر به شمار می‌روند. به طور کلی، تهران به طبیعت نزدیک است و تنوع آب‌وهوایی زیادی هم در این منطقه وجود دارد؛ در شمال تهران برف و یخبندان و در جنوب شهر مناطقی داریم که کشاورزان در آن شتر پرورش می‌دهند. همین تنوع آب‌وهوایی یکی از دلایل انتخاب تهران به عنوان پایتخت کشور بود.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به زمینه‌های همکاری میان تهران و سنگاپور، ضرورت انتقال تجربیات و مشکلات مشترک کلان‌شهر‌ها و بررسی موضوع خواهرخواندگی بین پایتخت ایران و سنگاپور را مطرح و عنوان کرد: مشکلات کلانشهر‌ها بسیار به یکدیگر شباهت دارند؛ آلودگی، پسماند، ترافیک و حاشیه‌نشینی از عوارض زندگی در شهر‌ها هستند. شهرداری تهران تمایل دارد از تجربیات سنگاپور در این زمینه بیشتر بداند چراکه قوانین سختگیرانه‌ای در زمینه آلودگی هوا در این کشور وضع شده است.
در ادامه این دیدار، اونگ کنگ یونگ سفیر آکرودیته (غیرمقیم) سنگاپور آلودگی را در همه شهر‌های بزرگ یک مشکل اساسی دانست و عنوان کرد: حتی در سنگاپور هم این مشکل به طور شدید وجود دارد. در حال حاضر برای رسیدن به شهر هوشمند تلاش می‌کنیم و یکی از کار‌هایی که در این مسیر انجام خواهیم داد، توسعه دوچرخه‌سواری است. البته مشکل اساسی ما در این زمینه توسعه مسیر‌های مخصوص دوچرخه سواری است.
کنگ یونگ ادامه داد: مردم فاصله‌ای را که بین ایستگاه مترو تا خانه‌ها وجود دارد به وسیله اسکوتر طی می‌کنند اگرچه به نظر می‌رسد قرار است، استفاده از اسکوتر‌ها ممنوع شود که مردم از این موضوع ناراحت هستند. مشکل این‌جاست که اسکوتر‌ها از باتری‌های کوچکی استفاده می‌کنند که در بعضی موارد موقع شارژ کردن دچار حریق می‌شوند و بعضی اوقات این حریق به طبقات دیگر سرایت می‌کند.
وی یکی از مهم‌ترین مسائل سنگاپور را مدیریت پسماند خواند و گفت: در ابتدا پسماند را با روش‌های مختلف جمع‌آوری می‌کردیم و سپس آتش می‌زدیم، اما از آن جا که کشور کوچکی هستیم این روش برایمان مشکل ایجاد می‌کرد؛ در نتیجه در دریا جزایر مصنوعی ساخته‌ایم و در آن‌ها زباله‌ها را می‌سوزانیم. مجبور شده‌ایم که این جزایر را همین‌طور بزرگ و بزرگ‌تر کنیم و به نظر می‌آید تا ٢٠ سال آینده جایی نخواهد بود که در آن به این زباله‌ها رسیدگی کنیم. بر این اساس، در حال حاضر سیاست ما تشویق مردم به تولید زباله کمتر است.
سفیر غیرمقیم سنگاپور ادامه داد: مشکلی دیگر که برای تحقق شهر هوشمند وجود دارد، ایجاد هماهنگی بین سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف دولتی است؛ برای این کار از شبکه‌های کامپیوتری و اینترنتی استفاده می‌کنیم، اما این کافی نیست و باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است.
وی با بیان اینکه تهران شهری بزرگ است که ما تلاش می‌کنیم از تجربیات آن استفاده کنیم، اضافه کرد: در سنگاپور شهروندانی با ادیان مختلف زندگی می‌کنند که هر کدام مناسک خاص خود را دارند. سنت آتش‌افروزی یکی از این مناسک است. از جمله اقداماتمان در شهر هوشمند ایجاد هماهنگی میان معابد و مکان‌های مذهبی مختلف است.
اونگ کنگ یونگ در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه سنگاپور کشور بسیار کوچکی است، اما مشکلات بسیاری دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین ابتکارات ما در سنگاپور به بازیافت آب مرتبط است. هدف ما بازیافت آب تا 5٠ درصد است که در حال حاضر این میزان ٢5 درصد است. از سوی دیگر با استفاده از دریاچه مصنوعی‌ای که توسعه یافته، می‌توانیم وقوع سیلاب را در شهر کنترل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین برنامه و اقدام در حال حاضر کنترل آلودگی در شهرهاست، عنوان کرد: دو دلیل مهم آلودگی، آلایندگی ناشی از تردد خودرو‌ها و افزایش اندازه تراکم زباله است. ما کشور‌های عضو شبکه شهر‌های هوشمند آسیایی، یکی از اقدامات مهم خود را توسعه خودرو‌های برقی می‌دانیم که شهرداری تهران نیز برای آن برنامه‌هایی دارد.
کنگ یونگ ادامه داد: مشکل دیگری که در منطقه وجود دارد، مسکن عمومی است. سنگاپور نظام عمومی مسکن را توسعه می‌دهد، به طوری که همه شهروندان سنگاپور به آن دسترسی دارند. از طرف دیگر مهاجرت به شهر‌ها و کمبود مسکن در شهر‌ها منشأ نارضایتی‌های بسیاری است. دولت سنگاپور تلاش کرده است تا توزیع عادلانه خدمات در مراکز مسکونی متعدد را نیز مدنظر داشته باشد.
سفیر آکرودیته (غیرمقیم) سنگاپور ضمن ابراز اشتیاق برای میزبانی از حناچی در سنگاپور، خاطرنشان کرد: رویداد‌های بزرگی را سالانه در سنگاپور برگزار می‌کنیم که در گذشته نیز از شهردار تهران برای شرکت در آن‌ها دعوت کرده‌ایم. بسیاری از زمینه‌های همکاری وجود دارد که می‌تواند میان شهر‌ها شکل بگیرد و کاملا هم کاربردی و غیرسیاسی باشد؛ شهرداری‌ها باید به فکر شهروندان و مردم شهرشان باشند و برای خدمت به شهروندانشان از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش در مدارس باعث می‌شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم

70درصد مدارس تهران بالای 20 سال عمر دارند

موزه و کتابخانه نادر ابراهیمی افتتاح شد

آموزش در مدارس باعث می شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم/ ضرورت فرهنگسازی درباره پسماند و محیط زیست میان دانش آموزان

روایت حناچی از ساخت پل خیبر در دوران دفاع مقدس

نباید از کنار روش‌هایی که جذب سرمایه گذار را میسر می‌کند به راحتی بگذریم

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت/نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در منطقه 2

تهران فاقد داکت‌های مخابراتی و الکترونیکی است

داستان خانه‌های لاله زار

ایجاد یادمانی برای جان باختگان هواپیمای مسافربری اوکراین در پایتخت

به یاد جان باختگان هواپیمای اوکراین

تهران فاقد داکت های مخابراتی و الکترونیکی است/وجود دو هزار و 500 دکل ثابت ماکروویو در پایتخت

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می‌شود

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می شود

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد

شارژ کارت بلیط‌های خبرنگاری از اول بهمن ماه

34 درصد خانواده‌های تهرانی مایحتاج خود را از میادین میوه و تره بار تهیه می‌کنند

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد/تاکید بر اجرای پروژه های زیست محیطی

محدوده پایانه تاکسیرانی مترو قلهک ایمن سازی شد

منطقه 19 از فقدان بیمارستان رنج می‌برد

کاهش قابل توجهی درصد وقوع سوانح رانندگی در بزرگراه آزادگان

استعفای آروین به شکل مکتوب ارائه نشد

«نگاهی به هنر شرق آسیا» در موزه امام علی (ع)

واکنش اعضای شورا به اعتراض فرمانداری برای تغییر نام دو معبر

انعقاد قرارداد تولید ریل بین شرکت بهره برداری متروی تهران و ذوب آهن اصفهان

سهم شهرداری از موقوفات منطقه 19 پرداخت شود

جزئیات جلسه با معاونت هماهنگی ریاست جمهوری برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی

طرح کمک به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان مصوب شد

بررسی استعفای یک عضو شورا در جلسه هم اندیشی صبح امروز

تشکیل 250 هزار پرونده ساخت و ساز غیرمجاز در تهران

احداث میدانگاه در محدوده تقاطع خیابان شقایق و سهیل منطقه 19

راه اندازی پنج سرای تجربه در پنج پهنه شهر تهران

انتصاب 6 شهردار زن در نواحی طی یک سال گذشته

رونمایی از جدیدترین اثر محمدرضا بایرامی در فرهنگ‌سرای رسانه

لزوم انبوه سازی، سبک سازی و ارزان سازی در ساخت مسکن اقشار کم‌درآمد

حذف هزار و 49 مانع فیزیکی در 619 پیاده‌روی پایتخت

حذف هزار و 49 مانع فیزیکی در 619 پیاده‌روی پایتخت/کاهش موانع موجود در معابر برای تسهیل در تردد معلولان

دلایل عدم ساخت سرویس بهداشتی در پایتخت

موضوع حمل و نقل عمومی پایتخت را با مقام معظم رهبری مطرح کردم

افزودن 35 هزار متر از پادگان 06 به فضای عمومی، نشان از مطالبه گری جامعه مدنی است

ساخت دست سازه‌های زیبا از ضایعات هرس در منطقه 13

لزوم توجه به مدیریت فرهنگی و اجتماعی بحران

طرح موفق ساماندهی بازارچه احسانی پس از 14 سال وقفه

هدفمند کردن استفاده از بناهای تاریخی را دنبال می کنیم

طرح موفق ساماندهی بازارچه احسانی پس از 14 سال وقفه/رونمایی از پروژه های شهرداری منطقه در دهه فجر

ایجاد یادمانی برای جان باختگان هواپیمای مسافربری اوکراین در پایتخت

موضوع حمل و نقل عمومی پایتخت را با مقام معظم رهبری مطرح کردم/نامه استعفای هیچ یک از اعضای شورا به دست ما نرسیده است

انتصاب معاون رسانه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران

اولین نمایشگاه تصویرسازی کودکان نابینا و کم بینا در گالری رودکی افتتاح شد