پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران خبر داد

تجهیز تهران به 60 شتاب نگار در آینده شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ایجاد سامانه تخمین سریع خسارت و زلزله تهران یکی از اولویت‌های مهم سازمان است. در مجموع حدود 60 شتاب نگار به شهر تهران اضافه خواهد شد که میزان آسیب پذیری در نقاط مختلف شهر را در اختیار ما می‌گذارد.

به گزارش خبرنگارپایگاه‌خبری‌تحلیلی‌شهر، رضا کرمی محمدی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اولویت‌های سال 98 سازمان مدیریت بحران شهر تهران و اقداماتی که تاکنون انجام شده است، اظهار کرد: ایجاد سامانه تخمین سریع خسارت و زلزله تهران یکی از اولویت‌های مهم سازمان است. تاکنون 14 شتابنگار در شهر تهران نصب شده است و همچنین 10 شتاب نگار توسط سازمان نظام مهندسی و تحقیقات ساختمان و 15 شتاب نگار با همکاری شرکت گاز در حال نصب است. در مجموع حدود 60 شتاب نگار به شهر تهران اضافه خواهد شد که میزان آسیب پذیری در نقاط مختلف شهر را در اختیار ما می‌گذارد.
وی با بیان اینکه سامانه هشدار سریع زلزله اولویت دوم سازمان است، افزود: تاکنون 4 شتاب نگار در اطراف تهران نصب کرده ایم. احتمال وقوع یک زلزله قوی در تهران بالا است و این سامانه‌ها نیز هشدار‌های اولیه را اطلاع خواهند داد.
وی درباره فاصله زمانی پیش بینی زلزله گفت: هرچه منبع و فاصله زلزله از تهران بیشتر باشد، امکان پیش بینی سریع‌تر است، اما با توجه به فاصله مکان اصلی زلزله به شهر بین 6 تا٢٠ ثانیه امکان پیش بینی وجود دارد.
کرمی محمدی با بیان اینکه در برنامه ریزی چند سال آینده باید در تمامی نقاط پیرامون شهر تهران شتابنگار نصب شود، گفت: در آینده در 46 نقطه دیگر پیرامونی شتاب نگار نصب خواهد شد؛ لذا با این کار گاردی در اطراف تهران ایجاد می‌شود تا هرچه سریع‌تر متوجه وقوع احتمالی زلزله شویم.
وی همچنین درخصوص امکانات ارتباطی در صورت وقوع بحران توضیح داد: سیستم ارتباطی از جمله موبایل و تلفن زمان وقوع زلزله ممکن است قطع شوند و به همین منظور طرحی در دست اقدام است. در این طرح دکل‌های 40 تا 60 متر در 130 نقطه تهران نصب می‌شود به گونه‌ای که دکل‌ها کنار هم نصب می‌شود و نیازی به ارتباطات فیبری ندارد و بر بستر رادیویی ال، تی،‌ای هست. اگر همکاری بین سازمان‌ها وجود داشته باشد می‌توانیم تا سال آینده آن‌ها را نصب کنیم.
وی با بیان اینکه سامانه پیش بینی و هشدار سیلاب شهر تهران اقدام بعدی است، اضافه کرد: سیلاب در تهران از روددره‌ها آغاز می‌شود و روددره کن یکی از مهمترین مکان‌هایی است که امکان سیل در تهران را رقم می‌زند. در همین راستا با پژوهشکده هواشناسی قراردادی منعقد شد تا براساس آن حدود 30 ایستگاه باران سنج نصب و با استفاده از اطلاعات آنلاین و مدل‌های ایدئولوژی بتوانیم متوجه شویم چه زمانی سیلاب وارد تهران می‌شود. این امکان وجود دارد که براساس آمار 50 ساله، سه روز قبل از وقوع سیلاب بتوانیم احتمال سیل را پیش بینی کنیم. تاکنون 10 دستگاه نیز نصب شده است.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم ساختمان‌های بافت فرسوده شهر هستند، گفت: در زمان وقوع زلزله احتمال تلفات در این بافت‌ها زیاد است، اما یک روش بهسازی لرزه‌ای نسبی ارزان قیمت و سریع طراحی شده است و باید پشتوانه مالی آن انجام شود تا مردم رغبت داشته باشند این اقدام انجام شود.
کرمی با اشاره به اینکه در این روش با اتصال سقف به دیوار‌ها احتمال ریزش سقف کمتر می‌شود، عنوان کرد: این طرح باید ارزیابی و اجرایی شود، می‌خواهیم این فرهنگسازی انجام شود و مردم از آن استقبال کنند و مسئولین در اجرای آن کمک کنند. در شهرداری نیز پیگیر گرفتن مجوز‌های لازم در این خصوص هستیم.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه فروریزش و فرونشست دو امر حائز اهمیت دیگر در شهر تهران است، اضافه کرد: فروریزش اهمیت بیشتری دارد چراکه آسیب‌های بیشتری به لحاظ مادی، اقتصادی و روحی وارد می‌کند. علت فروریزش دستکاری خاک محل و وجود آب است، چرا که سیستم لوله کشی شهر تهران 40 درصد هدررفت آب دارد.
وی تاکید کرد: البته موضوع فرونشست نیز بسیار جدی است، اما از آنجایی که تدریجی است و آسیب‌هایی وارد نکرده در اولویت‌های سازمان نیست.
وی درخصوص اپلیکیشن شهر آماده توضیح داد: همچنین تهیه اپلیکیشن شهر آماده نیز در برنامه‌های این سازمان قرار دارد تا مردم دسترسی لازم به اطلاعات در شرایط بحران از جمله مکان‌های امن را داشته باشند. از این اپلیکیشن ١6 دی ماه رونمایی می‌شود.
وی درخصوص سوله‌های مدیریت بحران شهرداری تهران توضیح داد: در مجموع سازمان مدیریت بحران شهر تهران 22 پایگاه ویژه، 4 پایگاه معین و 80 سوله بحران دارد که از این تعداد 54 سوله تبدیل به سوله ورزشی شده و تحت عنوان سوله‌های الزهرا در اختیار سازمان ورزش شهرداری است. 13 سوله در اختیار سازمان، 7 سوله در اختیار سازمان‌های غیرمرتبط و 6 سوله خارج از ید سازمان است.
کرمی در خصوص اینکه سوله‌هایی که در اختیار سازمان‌های غیرمرتبط هستند با آن‌هایی که خارج از ید سازمان هستند چه تفاوتی دارند، گفت: برخی در اختیار مجموعه‌های غیرمرتبط با بحران و در اختیار سازمان‌های دیگر شهرداری هستند و برخی به خارج از سازمان و در قالب تهاتر با سازمان‌های دیگر واگذار شده اند. همچنین 9 سوله در حال ساخت است.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران درباره بازپس گیری سوله‌های بحران افزود: قرار است سازمان ورزش، 5 سوله را پس دهد و باقی سوله‌ها یا به صورت تدریجی پس داده می‌شود یا به گونه‌ای استفاده شود که در موقع بحران در اختیار ما قرار گیرد.
کرمی محمدی اضافه کرد: تا امروز 3 مانور در خود سازمان برگزار شده و 31 مانور در سطح مناطق شهرداری تهران برگزار شده است.
وی با اشاره به شیوه فعالیت در سازمان مدیریت بحران خاطرنشان کرد: مدیران ما کمتر از ده ساعت کار نمی‌کنند، ما در حد توان و ظرفیت در حال تلاشیم و اگر قرار باشد کار انجام شده واقعا به اندازه وسعت تهران باشد باید بودجه و نیرو‌های ما چندین برابر شود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص میزان تاب آوری و آمادگی شهر تهران در زمان وقوع حوادث توضیح داد: معمولا وقتی بحران ایجاد می‌شود کیفیت زندگی مردم به یکباره کاهش پیدا میکند. من احساسم این است که اگر امروز زلزله در تهران رخ دهد کیفیت زندگی مردم این شهر به زیر پنجاه درصد می‌رسد و به یکباره نصف می‌شود. نکته دیگر این است که باید بررسی کنیم که چه مدت طول میکشد تا کیفیت زندگی مردم به شرایط قبل از بحران بازگردد که من فکر میکنم از این بعد نیز تهران در شرایط خوبی به سر نمی‌برد.
کرمی درباره قانون جدید مدیریت بحران هم گفت: یکی از مشکلات شهر تهران این است که بعد از قانون جدید درخصوص مدیریت بحران رییس سازمان مدیریت بحران مشخص نیست و این یکی از مواردی است که ما مشکل داریم.
وی در پاسخ به سوالی در باره همکاری با سازمان جایکاه ژاپن نیز عنوان کرد: ما یک سری تفاهمات اولیه با این سازمان داشته ایم و امیدوار بودیم که یکی از دستاورد‌های سفر رییس جمهوری به ژاپن انعقاد قرارداد مجدد با جایکا باشد.
کرمی محمدی درباره اینکه برخی از مردم بعد از گستردگی مترو نگران امنیت خانه هایشان هستند و می‌گویند خانه هایشان سست شده است، گفت: در حوزه فروریزش ما اولویت‌هایی داریم و اتفاقا به دستاورد‌های خوبی هم رسیده ایم. یکی از مشکلات ما همیشه این است که وقتی خاک و آب دست کاری می‌شوند عامل اصلی فروریزش می‌شوند و البته ما مطالعات خوبی در این راستا انجام داده ایم.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران درباره آخرین وضعیت بررسی بوی نامطبوع در تهران نیز بیان کرد: درخصوص بو هم به این نتیجه رسیدیم که کسی به طور دقیق نمی‌داند منشأ بو چه بوده است. البته برخی می‌گویند SO2 عامل بوی نامطبوع بوده است، اما همین را هم کسی به طور قطعی نمی‌گوید و تازه بعد از اینکه قبول کنیم علت بو همین نکته است باید ببینیم از کجا متصاعد شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حواشی یک رخداد فرهنگی

دیدار سفیر کرواسی با شهردار تهران

افتتاح 3 ایستگاه مترو در صورت تزریق پول اوراق مشارکت

شناسایی مکان‌هایی برای ایجاد «آرامستان جدید» در 3 بخش تهران

150 قلاده سگ در پناهگاه ها و مناطق امن رهاسازی شدند

هنوز 3 هزار ساختمان بلندمرتبه ناایمن در تهران وجود دارد

فعالیت شبانه روزی 14 هزار نیروی شهرداری در زمان بارش برف

معابر باز است

سه هزار میلیارد تومان اعتبار، سهم حمل‌ونقل عمومی در بودجه 99 شهرداری

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب

اقدامات مناطق شهرداری تهران برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

هاشمی: قول مساعد رئیس بانک مرکزی برای تامین اعتبار خرید اتوبوس

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب/ علاوه بر معابر اصلی، برفروبی پیاده روها هم در دستور کار است

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

تصویب لایحه متمم بودجه از بی‌انضباطی مالی جلوگیری خواهد کرد

جامعه، نیازمند امید

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی/بیشترین و کم ترین یخ زدگی معابر در مناطق 1 و 19

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر/استقرار هزار و 350 دستگاه ماشین آلات برف روبی در پایتخت

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف

استقرار 222 دستگاه ماشین آلات خدمات شهری در سایت‌های برف روبی مناطق 22 گانه

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است

افزایش شفافیت و بهبود شاخص‌های مالی شهرداری برای نخستین بار

آیین شب شعر بین‌المللی مقاومت غزه

علیپور: تلاش شبانه روزی برای پیشگیری از یخ زدگی معابر با ماشین آلات نمک پاش

پروژه‌های زیرگذر کوی نصر و تونل- زیرگذر استاد معین در موعد مقرر تحویل شهروندان خواهند شد

دولت به تعهدات خود درمورد اوراق مشارکت مترو عمل نکرد

پرداخت عوارض شهرداری جزو تعهدات مالک پلاسکو است

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است/بررسی متمم بودجه 98 در جلسه هم اندیشی

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف/ استقرار هزار و 350 ماشین برف روبی در پایتخت

آموزش در مدارس باعث می‌شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم

70درصد مدارس تهران بالای 20 سال عمر دارند

موزه و کتابخانه نادر ابراهیمی افتتاح شد

آموزش در مدارس باعث می شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم/ ضرورت فرهنگسازی درباره پسماند و محیط زیست میان دانش آموزان

روایت حناچی از ساخت پل خیبر در دوران دفاع مقدس

نباید از کنار روش‌هایی که جذب سرمایه گذار را میسر می‌کند به راحتی بگذریم

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت/نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در منطقه 2

تهران فاقد داکت‌های مخابراتی و الکترونیکی است

داستان خانه‌های لاله زار

ایجاد یادمانی برای جان باختگان هواپیمای مسافربری اوکراین در پایتخت

به یاد جان باختگان هواپیمای اوکراین

تهران فاقد داکت های مخابراتی و الکترونیکی است/وجود دو هزار و 500 دکل ثابت ماکروویو در پایتخت

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می‌شود

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می شود

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد

شارژ کارت بلیط‌های خبرنگاری از اول بهمن ماه

34 درصد خانواده‌های تهرانی مایحتاج خود را از میادین میوه و تره بار تهیه می‌کنند

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد/تاکید بر اجرای پروژه های زیست محیطی

محدوده پایانه تاکسیرانی مترو قلهک ایمن سازی شد