پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران خبر داد

تجهیز تهران به 60 شتاب نگار در آینده شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ایجاد سامانه تخمین سریع خسارت و زلزله تهران یکی از اولویت‌های مهم سازمان است. در مجموع حدود 60 شتاب نگار به شهر تهران اضافه خواهد شد که میزان آسیب پذیری در نقاط مختلف شهر را در اختیار ما می‌گذارد.

به گزارش خبرنگارپایگاه‌خبری‌تحلیلی‌شهر، رضا کرمی محمدی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اولویت‌های سال 98 سازمان مدیریت بحران شهر تهران و اقداماتی که تاکنون انجام شده است، اظهار کرد: ایجاد سامانه تخمین سریع خسارت و زلزله تهران یکی از اولویت‌های مهم سازمان است. تاکنون 14 شتابنگار در شهر تهران نصب شده است و همچنین 10 شتاب نگار توسط سازمان نظام مهندسی و تحقیقات ساختمان و 15 شتاب نگار با همکاری شرکت گاز در حال نصب است. در مجموع حدود 60 شتاب نگار به شهر تهران اضافه خواهد شد که میزان آسیب پذیری در نقاط مختلف شهر را در اختیار ما می‌گذارد.
وی با بیان اینکه سامانه هشدار سریع زلزله اولویت دوم سازمان است، افزود: تاکنون 4 شتاب نگار در اطراف تهران نصب کرده ایم. احتمال وقوع یک زلزله قوی در تهران بالا است و این سامانه‌ها نیز هشدار‌های اولیه را اطلاع خواهند داد.
وی درباره فاصله زمانی پیش بینی زلزله گفت: هرچه منبع و فاصله زلزله از تهران بیشتر باشد، امکان پیش بینی سریع‌تر است، اما با توجه به فاصله مکان اصلی زلزله به شهر بین 6 تا٢٠ ثانیه امکان پیش بینی وجود دارد.
کرمی محمدی با بیان اینکه در برنامه ریزی چند سال آینده باید در تمامی نقاط پیرامون شهر تهران شتابنگار نصب شود، گفت: در آینده در 46 نقطه دیگر پیرامونی شتاب نگار نصب خواهد شد؛ لذا با این کار گاردی در اطراف تهران ایجاد می‌شود تا هرچه سریع‌تر متوجه وقوع احتمالی زلزله شویم.
وی همچنین درخصوص امکانات ارتباطی در صورت وقوع بحران توضیح داد: سیستم ارتباطی از جمله موبایل و تلفن زمان وقوع زلزله ممکن است قطع شوند و به همین منظور طرحی در دست اقدام است. در این طرح دکل‌های 40 تا 60 متر در 130 نقطه تهران نصب می‌شود به گونه‌ای که دکل‌ها کنار هم نصب می‌شود و نیازی به ارتباطات فیبری ندارد و بر بستر رادیویی ال، تی،‌ای هست. اگر همکاری بین سازمان‌ها وجود داشته باشد می‌توانیم تا سال آینده آن‌ها را نصب کنیم.
وی با بیان اینکه سامانه پیش بینی و هشدار سیلاب شهر تهران اقدام بعدی است، اضافه کرد: سیلاب در تهران از روددره‌ها آغاز می‌شود و روددره کن یکی از مهمترین مکان‌هایی است که امکان سیل در تهران را رقم می‌زند. در همین راستا با پژوهشکده هواشناسی قراردادی منعقد شد تا براساس آن حدود 30 ایستگاه باران سنج نصب و با استفاده از اطلاعات آنلاین و مدل‌های ایدئولوژی بتوانیم متوجه شویم چه زمانی سیلاب وارد تهران می‌شود. این امکان وجود دارد که براساس آمار 50 ساله، سه روز قبل از وقوع سیلاب بتوانیم احتمال سیل را پیش بینی کنیم. تاکنون 10 دستگاه نیز نصب شده است.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم ساختمان‌های بافت فرسوده شهر هستند، گفت: در زمان وقوع زلزله احتمال تلفات در این بافت‌ها زیاد است، اما یک روش بهسازی لرزه‌ای نسبی ارزان قیمت و سریع طراحی شده است و باید پشتوانه مالی آن انجام شود تا مردم رغبت داشته باشند این اقدام انجام شود.
کرمی با اشاره به اینکه در این روش با اتصال سقف به دیوار‌ها احتمال ریزش سقف کمتر می‌شود، عنوان کرد: این طرح باید ارزیابی و اجرایی شود، می‌خواهیم این فرهنگسازی انجام شود و مردم از آن استقبال کنند و مسئولین در اجرای آن کمک کنند. در شهرداری نیز پیگیر گرفتن مجوز‌های لازم در این خصوص هستیم.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه فروریزش و فرونشست دو امر حائز اهمیت دیگر در شهر تهران است، اضافه کرد: فروریزش اهمیت بیشتری دارد چراکه آسیب‌های بیشتری به لحاظ مادی، اقتصادی و روحی وارد می‌کند. علت فروریزش دستکاری خاک محل و وجود آب است، چرا که سیستم لوله کشی شهر تهران 40 درصد هدررفت آب دارد.
وی تاکید کرد: البته موضوع فرونشست نیز بسیار جدی است، اما از آنجایی که تدریجی است و آسیب‌هایی وارد نکرده در اولویت‌های سازمان نیست.
وی درخصوص اپلیکیشن شهر آماده توضیح داد: همچنین تهیه اپلیکیشن شهر آماده نیز در برنامه‌های این سازمان قرار دارد تا مردم دسترسی لازم به اطلاعات در شرایط بحران از جمله مکان‌های امن را داشته باشند. از این اپلیکیشن ١6 دی ماه رونمایی می‌شود.
وی درخصوص سوله‌های مدیریت بحران شهرداری تهران توضیح داد: در مجموع سازمان مدیریت بحران شهر تهران 22 پایگاه ویژه، 4 پایگاه معین و 80 سوله بحران دارد که از این تعداد 54 سوله تبدیل به سوله ورزشی شده و تحت عنوان سوله‌های الزهرا در اختیار سازمان ورزش شهرداری است. 13 سوله در اختیار سازمان، 7 سوله در اختیار سازمان‌های غیرمرتبط و 6 سوله خارج از ید سازمان است.
کرمی در خصوص اینکه سوله‌هایی که در اختیار سازمان‌های غیرمرتبط هستند با آن‌هایی که خارج از ید سازمان هستند چه تفاوتی دارند، گفت: برخی در اختیار مجموعه‌های غیرمرتبط با بحران و در اختیار سازمان‌های دیگر شهرداری هستند و برخی به خارج از سازمان و در قالب تهاتر با سازمان‌های دیگر واگذار شده اند. همچنین 9 سوله در حال ساخت است.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران درباره بازپس گیری سوله‌های بحران افزود: قرار است سازمان ورزش، 5 سوله را پس دهد و باقی سوله‌ها یا به صورت تدریجی پس داده می‌شود یا به گونه‌ای استفاده شود که در موقع بحران در اختیار ما قرار گیرد.
کرمی محمدی اضافه کرد: تا امروز 3 مانور در خود سازمان برگزار شده و 31 مانور در سطح مناطق شهرداری تهران برگزار شده است.
وی با اشاره به شیوه فعالیت در سازمان مدیریت بحران خاطرنشان کرد: مدیران ما کمتر از ده ساعت کار نمی‌کنند، ما در حد توان و ظرفیت در حال تلاشیم و اگر قرار باشد کار انجام شده واقعا به اندازه وسعت تهران باشد باید بودجه و نیرو‌های ما چندین برابر شود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص میزان تاب آوری و آمادگی شهر تهران در زمان وقوع حوادث توضیح داد: معمولا وقتی بحران ایجاد می‌شود کیفیت زندگی مردم به یکباره کاهش پیدا میکند. من احساسم این است که اگر امروز زلزله در تهران رخ دهد کیفیت زندگی مردم این شهر به زیر پنجاه درصد می‌رسد و به یکباره نصف می‌شود. نکته دیگر این است که باید بررسی کنیم که چه مدت طول میکشد تا کیفیت زندگی مردم به شرایط قبل از بحران بازگردد که من فکر میکنم از این بعد نیز تهران در شرایط خوبی به سر نمی‌برد.
کرمی درباره قانون جدید مدیریت بحران هم گفت: یکی از مشکلات شهر تهران این است که بعد از قانون جدید درخصوص مدیریت بحران رییس سازمان مدیریت بحران مشخص نیست و این یکی از مواردی است که ما مشکل داریم.
وی در پاسخ به سوالی در باره همکاری با سازمان جایکاه ژاپن نیز عنوان کرد: ما یک سری تفاهمات اولیه با این سازمان داشته ایم و امیدوار بودیم که یکی از دستاورد‌های سفر رییس جمهوری به ژاپن انعقاد قرارداد مجدد با جایکا باشد.
کرمی محمدی درباره اینکه برخی از مردم بعد از گستردگی مترو نگران امنیت خانه هایشان هستند و می‌گویند خانه هایشان سست شده است، گفت: در حوزه فروریزش ما اولویت‌هایی داریم و اتفاقا به دستاورد‌های خوبی هم رسیده ایم. یکی از مشکلات ما همیشه این است که وقتی خاک و آب دست کاری می‌شوند عامل اصلی فروریزش می‌شوند و البته ما مطالعات خوبی در این راستا انجام داده ایم.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران درباره آخرین وضعیت بررسی بوی نامطبوع در تهران نیز بیان کرد: درخصوص بو هم به این نتیجه رسیدیم که کسی به طور دقیق نمی‌داند منشأ بو چه بوده است. البته برخی می‌گویند SO2 عامل بوی نامطبوع بوده است، اما همین را هم کسی به طور قطعی نمی‌گوید و تازه بعد از اینکه قبول کنیم علت بو همین نکته است باید ببینیم از کجا متصاعد شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توئیت حساب کاربری رهبر انقلاب به مناسبت سالگرد قرارداد 1919 بین ایران و انگلیس

رشد 45 هزار واحدی شاخص کل بورس

درخواست بالگرد آبپاش برای مهار آتش‌سوزی کوه شوایی اندیکا

اهدای 110 دستگاه کولرگازی به اهالی منطقه عین‌دو اهواز

انجام 15 عملیات امدادی و اطفای حریق طی یک شبانه‌روز در اهواز

دلجویی از خانواده کودک فوت‌شده در جوی فاضلاب

بهره مندی بومیان جزیره کیش از بیمه درمانی تکمیلی و بیمه عمر

تعیین 3 مسیر برای حرکت تورهای گردشگری در کیش

تصاویرِ انتقال جسد با مشخصات مشابه سها رضانژاد

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

تابلوی مزین به تمثال مبارک شهدای ده ونک نصب شد

رصد تدابیر 26 محوری ابلاغی به مدیران شهری منطقه 18 تهران برای خدمت به شهروندان

کاروان پیام رسانان غدیر در منطقه9

تحریم‌ها برداشته می‌شود؟ / خبر خوش اقتصادی مقامات کشور چه چیزی است

اسنپ به فروش می رسد

معیشت مردم جای طرح معما و پازل نیست!

کلید انبار قهوه و سیگار قاچاق به دست پلیس دزفول رسید

عکس/ گرفتار شدن کارگر اهوازی در بالابر ساختمانی

طالبان: حضور ایران در مذاکرات، مثبت است

تنش، اعتراض و التهاب در بیروت، اوج گرفت

یک کشتی ایرانی در پاکستان توقیف شد

رقابت مهران مدیری و احسان علیخانی در جشن حافظ + عکس

آتش سوزی جنگلهای اندیکا از کنترل نیروهای امدادی خارج است

حفاری با بدشانسی قهرمان لیگ نشد / چرا یادی از پروین رمضانی نکردیم؟

اعلام وضعیت قرمز، مسافران اتوبوس را بیشتر از لغو طرح ترافیک کاهش داد

فولاد و قدمی دیگر برای رسیدن به آسیا

شهرداری و خبرنگاران همسو با هم تا تحقق «شهری برای همه»

کاهش تاریخی شمار دکل‌های آمریکا برای چهاردهمین هفته پیاپی

شاه قاجار از نمایشگاه بین‌المللی پاریس چه خرید؟

سهام عدالت به روش غیر مستقیم هم قابل معامله شد

نعمت احمدی: دیپلمات‌ها از کارشناسان حقوقی استفاده کنند تا داستان بیانیه‌های الجزایر تکرار نشود / قانون را کسانی می‌نویسند که حقوق نمی‌دانند

نصب میکروفون بدون اطلاع کارمند در محل کار چه مجازاتی دارد؟

ایران: در بازسازی بیروت، فعالانه شرکت می‌ کنیم

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد! + شوخی کاربران

برداشت انجیر در ایذه آغاز شد

مرز تجاری شلمچه بازگشایی شد

یک استان ناتوان ازساماندهی یک جوی روباز/ کودکان اهواز طعمه فاضلاب

فعالیت 13 پایگاه اوقات فراغت برای دانش‌آموزان استثنایی خوزستان

ارائه درس‌های عملی دانشگاه کشاورزی خوزستان در مهر و آبان

نماینده ولی فقیه درخوزستان درخانه کودک غرق شده درفاضلاب حضور یافت

مصائب کرونا برای کودکان طیف اوتیسم

اجازه نداریم حریفی را کوچک بشماریم / 80 درصد راه باقی مانده است

شما هم اگر بخواهید، امروز را می توانید مثل این افراد باشید

خانواده کارگرمتوفی که بیمه نشده، می‌توانند مستمری دریافت کنند؟

دیدار مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان با جمعی از اهالی رسانه‌/تصاویر

حجت حسنی درگذشت + علت فوت

اسد بیگی باید از شرکت نیشکر هفت تپه خلع ید شود

اهدای 110 دستگاه کولرگازی به اهالی منطقه عین 2 اهواز

2 هزار بسته معیشتی در آبادان و خرمشهر توزیع شد

سارق مدارس ماهشهر دستگیر شد