پیام خوزستان

آخرين مطالب

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/بوشهر مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.

به گزارش ایسنا، داوود میرشکار ظهر امروز در کارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش آن در تنویر افکار عمومی گفت: انقلاب آبی به معنای برداشت 6 برابری آبزیان در طول 10 سال به دلیل رشد جمعیت است که باعث ایجاد برخی مشکلات زیست محیطی شده است و برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و توسعه پایدار بحث انقلاب آبی مطرح شد.
وی ادامه داد: آسیا 89 درصد از تولید جهانی آبزی پروری را در سال 2016 به خود اختصاص داده و چین در بین کشورهای تولیدکننده رتبه اول از نظر تولید را به خود اختصاص داده است، پس از آن هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، مصر، نروژ و... قرار دارند.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید ماهی برای جمعیت در حال رشد جهانی، آبزی پروری باید پایدار بماند در عین حال که اثرات زیست محیطی آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.
وی با اشاره به نمونه های اجرا شده توسعه پایدار با رویکرد اقتصاد آبی یادآور شد: به طور کلی چهار رویکرد در توسعه پایدار و اقتصاد آبی وجود دارد که با توجه به ملاحظات سیاسی اجتماعیراقتصادی کشورهای ذی نفع سناریوهای مختلفی را از جمله پیشگیری از فاجعه، حمایت از صنعت دریایی، جلوگیری از آلودگی، و ترمیم زیست محیطی پیگیری می کنند.
میرشکار عنوان کرد: در مبحث پیشگیری از فاجعه بررسی رشد جلبک هایی که موجب به خطر افتادن زندگی آبزیان می شود که در این حوزه نروژ ایسلند و اسپانیا فعالیت های خوبی انجام داده اند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به جلوگیری از آلودگی دریا تاکید کرد: تجمع زباله های پلاستیکی در دریاها و اقیانوس میکروپلاستیک ها را به چرخه زندگی آبزیان وارد می کند. علاوه بر این تعداد زیادی پلاستیک در سواحل حمل می شود که این امر بر محیط زیست دریایی در مناطق ساحلی و سپس بر صنعت گردشگری زندگی ساکنان و پایانه های بندری تاثیر خواهد گذاشت.
این مسئول تصریح کرد: از سال 2016، چین مانیتورینگ میکروپلاستیک و تحقیقات در زمینه نظارت بر میکروپلاستیک ها را به اجرا درآورد. کشور چین سه خلیج را به عنوان نمونه مورد بررسی قرار داد و به منظور رفع آلودگی از این سه خلیج در مجموع 42رمیلیون یوان سرمایه گذاری کرد که در انتهای این طرح و در سال 2018 بیش از 30 صنایع آلاینده که فاضلاب را وارد رودخانه های منتج به این خلیج ها بودند میکردند تعطیل کرد.
وی اظهار کرد: کاربرد دریا به عنوان منبع آب انرژی و مواد از جمله سیستم آب شیرین کن استخراج لیتیوم تولید بتن، تولید اکسیژن و هیدروژن، آبیاری گیاهان، باتری های قابل شارژ آب دریا، تولید اتانول زیستی با استفاده از زیست توده دریایی و استخراج از معدن است.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به کاربرد آب دریا در کشت گلخانه ای خاطرنشان کرد: پروژه ای برای مبارزه با تولید غذا و کمبود آب با استفاده از منابع تجدیدپذیر دریا و خورشید، استفاده از آب دریا، انرژی خورشیدی و هوای گرم محیط برای تولید آب موردنیاز، آبیاری، هوای مرطوب و همچنین تامین انرژی موردنیاز برای گلخانه ها است.
این مسئول بیان کرد: بر اساس آمار هر ده هزار متر مربع از این نوع گلخانه ها تولید 50 تن آب در روز دارد که این میزان آب علاوه بر اینکه برای آبیاری گلخانه استفاده می شود و برای مصارف شهری و کشاورزی اطراف گلخانه نیز کاربرد دارد.
داوود میرشکار تصریح کرد: این نوع گلخانه ها به دلیل اینکه آب موردنیاز را تهیه می کنند و همچنین از سوخت فسیلی استفاده و هزینه عملیاتی 20 تا 25 درصد کمتر دارند. همچنین هزینه های ثابت این نوع گلخانه ها به دلیل اینکه سیستم گرمایش و سرمایش دارند و در زمین های ارزان ساخته می شوند در حدود 10 الی 15 درصد کمتر است.
وی عنوان کرد: آمار و ارقام پروژه ای که در قطر انجام شده نشان می دهد که نصب 50 مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی و 50 هکتار گلخانه موجب تولید 36 هزار تن محصول، اشتغال زایی یرای 800 نفر ، صادرات 155 گیگاوات در ساعت برق و جذب سالانه 1500 تن کربن دی اکسید می شود.
این مسئول با اشاره به تولید انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای همسایه گفت: در ایران متاسفانه عمده تولید انرژی برقآبی است و بیوانرژی سهم کمی را دارد، در حالی که در سراسر دنیا برای ایجاد فرصت های شغلی از این امکان استفاده می کنند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: باید کلیات اقتصاد آبی و نقش آن به عنوان پیشران توسعه کشورها بیان شود، اشاعه فرهنگ دریامحور و گنجاندن سیاست های اقتصاد آبی در سیاست های کلان کشور، توجه به ابعاد مختلف اعمال اقتصاد آبی، پیوند میان اقتصاد آبی و چرخشی برای توسعه پایدار، بیان پتانسیل های ایران برای استفاده از ظرفیت های دانش بنیان و اشتغال زایی، ایجاد طرح پایلوت برای گلخانه دریایی مورد توجه قرار بگیرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه سناریوهایی برای بورس محتمل است؟

انعقاد تفاهم نامه احداث مدرسه 6 کلاسه در اهواز

مشکل آب ‌شرب 18 روستای غیزانیه تا 10 روز آینده حل می‌شود

نویسنده پایتخت 6 به سیم آخر زد و اشتباه جشن حافظ اصلاح شد + عکس

جریمه سنگین ریختن زباله در خیابانهای شیخ نشین عجمان

جابه‌جایی 5 میلیون مسافر طی هفته گذشته با مترو

هشدار فرماندار آبادان به مدیران ناکارآمد

بهره مندی شهروندان جنوب شهر از خدمات مشاوره و آموزش مجازی مهارت های  زندگی

300 هزار آبادانی در 2 نوبت غربالگری کرونا شدند

120ساختمان شبیه پلاسکو داریم

اتوبوس‌های جدید برقی چه زمانی به خیابان‌های تهران می‌آیند؟

سقف سن واحد مسکونی برای وام مسکن به 20 سال رسید

لایروبی مداوم انهار

درخواست جمعی از معلولان آبادان برای پس دادن یک ساختمان

لزوم حمایت از تولیدکنندگان برای حذف دلالان بازار فولاد

در خوزستان احتیاط شد که برق کشور، بلک‌اوت نشود / صادرات برق به عراق بدون وقفه

شرایط ثبت سفارش واردات ماسک در خوزستان فراهم شود

نماینده آبادان: آمریکا در سیاست خارجی منزوی شده است

کاهش استفاده از ماسک در خوزستان

هشدار استاندار خوزستان به فرمانداران برای رعایت موازین بهداشتی

ماجرای کودتای 25 مرداد از زبانِ دولت دکتر مصدق

بیم و امید وام با سهام عدالت

سقف سن بنا برای وام مسکن به 20 سال رسید

گوشی «گلکسی S21» فاقد سنسور ToF است

محمدرضا شجریان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان + شرایط جسمی

تولید روزانه 110 هزار لیتر اتانول در شرکت الکل رازی

ماسک با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد

احداث 4 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

ساختمان‌های ناایمن در پوشش بیمه قرار نگیرند

رسیدن به وضعیت سبز کرونا در خوزستان نیازمند رعایت پروتکل‎های بهداشتی

رصد هوشمند تجهیزات شهری منطقه2

جلوگیری ازورود بیش از 19 میلیارد ریال کالای قاچاق به کشور در خوزستان

تنها 2 واحد تولید ماسک در خوزستان فعال است

شنبه های بدون پسماند در شمال تهران آغاز می شود

درآمدهای بورس کجا صرف می‌شود؟!

پول فروش سهام عدالت در چند مرحله به حساب مشمولان واریز می‌شود

نماد در بورس به چه معنا است؟

گشایش اقتصادی دولت، تحمیل یک زمین سوخته به دولت‌های آینده است

یکشنبه سرنوشت ساز در بورس

بازنشستگان، سرمایه های انباشته انسانی ، ظرفیت‌های بی‌نظیر دانش، تجربه و تخصص هستند

ابلاغ نرخ جدید سپرده‌ های بانکی نزد بانک مرکزی

بیش‌ تر از 40 میلیون برای مسکن ملی واریز نکنید

یک امام‌ جمعه: استخوان مردم زیر بار گرانی شکست

سریال عاشقانه 2: داستان سریال و بازیگران + تصاویر

مسعود سمیعی درگذشت

برنامه خرید حمایتی خرما درخوزستان

3 شکارچی متخلف در شوشتر دستگیر شدند

هلال احمر از جنس جامعه و متن مردم است

مردم خوزستان ازسفر به سایر استانها پرهیز کنند/کرونا هنوز پابرجاست

توازن تدریجی سطح ذخیره‌سازی‌های نفت خام آمریکا