پیام خوزستان

آخرين مطالب

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار اقتصادي

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/بوشهر مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.

به گزارش ایسنا، داوود میرشکار ظهر امروز در کارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش آن در تنویر افکار عمومی گفت: انقلاب آبی به معنای برداشت 6 برابری آبزیان در طول 10 سال به دلیل رشد جمعیت است که باعث ایجاد برخی مشکلات زیست محیطی شده است و برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و توسعه پایدار بحث انقلاب آبی مطرح شد.
وی ادامه داد: آسیا 89 درصد از تولید جهانی آبزی پروری را در سال 2016 به خود اختصاص داده و چین در بین کشورهای تولیدکننده رتبه اول از نظر تولید را به خود اختصاص داده است، پس از آن هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، مصر، نروژ و... قرار دارند.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید ماهی برای جمعیت در حال رشد جهانی، آبزی پروری باید پایدار بماند در عین حال که اثرات زیست محیطی آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.
وی با اشاره به نمونه های اجرا شده توسعه پایدار با رویکرد اقتصاد آبی یادآور شد: به طور کلی چهار رویکرد در توسعه پایدار و اقتصاد آبی وجود دارد که با توجه به ملاحظات سیاسی اجتماعیراقتصادی کشورهای ذی نفع سناریوهای مختلفی را از جمله پیشگیری از فاجعه، حمایت از صنعت دریایی، جلوگیری از آلودگی، و ترمیم زیست محیطی پیگیری می کنند.
میرشکار عنوان کرد: در مبحث پیشگیری از فاجعه بررسی رشد جلبک هایی که موجب به خطر افتادن زندگی آبزیان می شود که در این حوزه نروژ ایسلند و اسپانیا فعالیت های خوبی انجام داده اند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به جلوگیری از آلودگی دریا تاکید کرد: تجمع زباله های پلاستیکی در دریاها و اقیانوس میکروپلاستیک ها را به چرخه زندگی آبزیان وارد می کند. علاوه بر این تعداد زیادی پلاستیک در سواحل حمل می شود که این امر بر محیط زیست دریایی در مناطق ساحلی و سپس بر صنعت گردشگری زندگی ساکنان و پایانه های بندری تاثیر خواهد گذاشت.
این مسئول تصریح کرد: از سال 2016، چین مانیتورینگ میکروپلاستیک و تحقیقات در زمینه نظارت بر میکروپلاستیک ها را به اجرا درآورد. کشور چین سه خلیج را به عنوان نمونه مورد بررسی قرار داد و به منظور رفع آلودگی از این سه خلیج در مجموع 42رمیلیون یوان سرمایه گذاری کرد که در انتهای این طرح و در سال 2018 بیش از 30 صنایع آلاینده که فاضلاب را وارد رودخانه های منتج به این خلیج ها بودند میکردند تعطیل کرد.
وی اظهار کرد: کاربرد دریا به عنوان منبع آب انرژی و مواد از جمله سیستم آب شیرین کن استخراج لیتیوم تولید بتن، تولید اکسیژن و هیدروژن، آبیاری گیاهان، باتری های قابل شارژ آب دریا، تولید اتانول زیستی با استفاده از زیست توده دریایی و استخراج از معدن است.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به کاربرد آب دریا در کشت گلخانه ای خاطرنشان کرد: پروژه ای برای مبارزه با تولید غذا و کمبود آب با استفاده از منابع تجدیدپذیر دریا و خورشید، استفاده از آب دریا، انرژی خورشیدی و هوای گرم محیط برای تولید آب موردنیاز، آبیاری، هوای مرطوب و همچنین تامین انرژی موردنیاز برای گلخانه ها است.
این مسئول بیان کرد: بر اساس آمار هر ده هزار متر مربع از این نوع گلخانه ها تولید 50 تن آب در روز دارد که این میزان آب علاوه بر اینکه برای آبیاری گلخانه استفاده می شود و برای مصارف شهری و کشاورزی اطراف گلخانه نیز کاربرد دارد.
داوود میرشکار تصریح کرد: این نوع گلخانه ها به دلیل اینکه آب موردنیاز را تهیه می کنند و همچنین از سوخت فسیلی استفاده و هزینه عملیاتی 20 تا 25 درصد کمتر دارند. همچنین هزینه های ثابت این نوع گلخانه ها به دلیل اینکه سیستم گرمایش و سرمایش دارند و در زمین های ارزان ساخته می شوند در حدود 10 الی 15 درصد کمتر است.
وی عنوان کرد: آمار و ارقام پروژه ای که در قطر انجام شده نشان می دهد که نصب 50 مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی و 50 هکتار گلخانه موجب تولید 36 هزار تن محصول، اشتغال زایی یرای 800 نفر ، صادرات 155 گیگاوات در ساعت برق و جذب سالانه 1500 تن کربن دی اکسید می شود.
این مسئول با اشاره به تولید انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای همسایه گفت: در ایران متاسفانه عمده تولید انرژی برقآبی است و بیوانرژی سهم کمی را دارد، در حالی که در سراسر دنیا برای ایجاد فرصت های شغلی از این امکان استفاده می کنند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: باید کلیات اقتصاد آبی و نقش آن به عنوان پیشران توسعه کشورها بیان شود، اشاعه فرهنگ دریامحور و گنجاندن سیاست های اقتصاد آبی در سیاست های کلان کشور، توجه به ابعاد مختلف اعمال اقتصاد آبی، پیوند میان اقتصاد آبی و چرخشی برای توسعه پایدار، بیان پتانسیل های ایران برای استفاده از ظرفیت های دانش بنیان و اشتغال زایی، ایجاد طرح پایلوت برای گلخانه دریایی مورد توجه قرار بگیرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت خودروهای داخلی 98/10/29

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/29

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/29

850 هکتار از اراضی کشاورزی شادگان تحت پوشش آبیاری نوین قرار دارد

مشکل ذخیره‌سازی گندم در خوزستان وجود ندارد

راه‌اندازی چاه 145 رگ سفید - 1 آغاجاری با فرازآوری طبیعی

دزفول؛ پیشتاز در جذب اعتبارات طرح‌های اشتغال پایدار روستایی

افزایش بی‌ سر و صدای قیمت شکلات

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/28

تمامی محورهای مواصلاتی خوزستان باز و تردد برقرار است

شرکت‌های مشکل‌دار برای دریافت تسهیلات به بانک رفاه معرفی می‌شوند

احتمال رد لایحه حذف 4 صفر از پول ملی در مجلس

شرکت ملی نفت ایران 71 میلیارد ریال به مناطق سیل‌زده حمیدیه کمک کرد

پست و خط برق آنزان ایذه افتتاح شد

بیش از سه‌هزار و 400 کشاورز خوزستانی خسارت سیل می‌گیرند

ارزان‌ ترین منطقه تهران برای خرید مسکن

وام خرید خانه‌ های 25 سال به بالا چقدر است؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/25

عیدی کارگران را به آخر سال موکول نکنید!

ظرفیت تولید نفت میدان یاران شمالی افزایش می‌یابد

بالغ بر 7 هزار نفر از روستائیان خوزستان آموزش مهارتی دیده‌اند

تامین 60میلیارد ریال اعتبار برای سرویس دانش‌آموزان مناطق محروم خوزستان

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/24

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/24

قیمت خودروهای داخلی 98/10/24

محور رامهرمز- اهواز بازگشایی شد

پیگیر نهایی شدن اجرای طرح توسعه منطقه ویژه هستیم

ظرفیت تولید پتروشیمی تا سال 1400 به 100 میلیون تن می‌رسد

ساختارهای موجود در کشور کارآفرینی را سرکوب می‌کند

بومی‌سازی تعداد قابل توجهی از کاتالیست‌ها در صنعت پتروشیمی

سودآوری سالانه 13 میلیون دلاری با تغییر کاتالیست‌ها

فاز دوم طرح پتروشیمی تخت جمشید در ماهشهر به بهره‌برداری رسید

برداشت پرتقال و لیموشیرین از باغ‌های ایذه آغاز شد

افتتاح چند پروژه صنعتی در ماهشهر با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

کشاورزان دزفول برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات شبانه آبیاری کنند

فعالیت حوضچه پرورش ماهی شیوند متوقف شد

ورود دیوان محاسبات به سپرده‌های خارج از خزانه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/23

قیمت خودروهای داخلی 98/10/23

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/23

ظرفیت تولید سالانه 80 هزار تن کمپوست از پسماند نیشکر

واریز مرحله اول سود فروش سوخت به حساب مرزنشینان خوزستان

آخرین وضعیت ایمن‌سازی جاده‌های حادثه‌خیز خوزستان

مسدود شدن باند برگشت جاده رامهرمز - اهواز به دلیل رانش زمین

قیمت خودروهای داخلی 98/10/22

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/22

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/22

مراکز خرید گندم و کلزا در خوزستان به 151 مرکز افزایش می‌یابد

پلمب 298 وسیله بازی غیراستاندارد در خوزستان

توزیع جو و سبوس گندم یارانه‌ای بین دامداران اندیکا