پیام خوزستان

آخرين مطالب

مرگ سفید مرجان‌ها علمي

مرگ سفید مرجان‌ها
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -  رئیس گروه اکولوژی دریا معاونت محیط زیست دریایی گفت: با در نظر گرفتن میزان پوشش مرجان ها در مناطق مختلف بیش از 2500000 متر مربع از مناطق مرجانی ایران در واحد سطح به صورت کامل از بین رفته اند.

مهدی بلوکی در کارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش فعالان رسانه در تنویر افکار عمومی عنوان کرد: خلیج فارس را "دریای جوان" رو به زوال نامیده اند، چرا که بر اساس محاسبات Burt در سال 2014 حدود 70 درصد از مساحت 3 هزار و 800 کیلومتری صخره مرجانی خلیج فارس از بین رفته اند که سه برابر بیشتر از استاندارد جهانی است.
وی ادامه داد: بیشترین رشد و تنوع مرجان های ایران در اعماق کمتر از 10 متر بوده و در جزایر ایرانی خلیج فارس بیش از 100 گونه مرجان سخت متعلق به 35 جنس و 10 خانواده شناسایی شده است.
  این مسئول با اشاره به اهمیت اکوسیستم های مرجانی خلیج فارس گفت: آبسنگ های مرجانی خلیج فارس فرصتی استثنایی برای دانشمندان فراهم کرده است که می تواند به عنوان یک مدل برای سایر مرجان ها در دیگر مناطق دنیا باشد که وضعیت دمایی در آنها تا انتهای قرن جاری مشابه دمای فعلی خلیج فارس خواهد بود.
رئیس گروه اکولوژی دریا معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: مرجان های زنده مانده در شرایط آماری جدید فرصتی استثنایی برای گسترش مرجان های مقاوم تر در منطقه می باشد.
بلوکی اهمیت اکوسیستم های مرجانی را در زمین شناسی، تامین غذا و دارو برای جوامع انسانی، موج شکن طبیعی و کاهش انرژی امواج، مکان امنی برای تولید مثل، پرورش و تغذیه، کاهش میزان دی اکسید کربن موجود در جو دانست.
وی اظهار کرد: تنوع زیستی آبسنگ های مرجانی خلیج فارس در مقایسه با تنوع زیستی موجود در اقیانوس هند نسبتا کم است و این آبسنگ ها در معرض تغییرات زیاد دمای سطحی دریا (کمتر از 16 درجه تا بیش از 34 درجه)، شوری زیاد (از 36 درصد تا بیش از 42 درصد)، کدورت بالا، عمق کم، جزرومد شدید و تبخیر زیاد قرار دارند.
رئیس گروه اکولوژی دریا معاونت محیط زیست دریایی عنوان.کرد: مناطق مرجانی ایران شامل خارگ، خارگو، فارسی، عسلویه، خلیج نای بند، لاوان، شیدور، هندورابی، کیش، فارور، بنی فارور، سیری، ابوموسی، تنب کوچک، تنب بزرگ، هنگام، قشم، لارک، هرمز، و خلیج چابهار هستند.
این مقام مسئول با اشاره به نابودی مناطق مرجانی امارات به علت ساخت جزایر مصنوعی گفت: تقریبا تمام زیستگاه های دریایی بحرین به ارزش سالانه 3 میلیارد دلار با افزایش روند توسعه و در سال 2000 نیز یک منطقه بزرگ مرجانی در شمال قطر به علت صنعتی شدن منطقه کاملا از بین رفت.

مهدی بلوکی تصریح کرد: در جزیره خارگ حدود 13 مورد از فعالیت های انسانی از جمله عبور خطوط لوله نفت و گاز، ساخت و سازهای عظیم صنعتی و نفتی، آلودگی های نفتی، خشک کردن دریا به نفع ساحل، ساخت اسکله و بندر، ماهیگیری با قلاب و دام، صید بی مهرگان مانند میگو، حضور توریست و غواص، تاثیرات ناشی از لنگر، جمع آوری مرجان ها، آلودگی فاضلاب های صنعتی و شهری و خروجی آبشیرین کن زمینه های نابودی مرجان ها را کرده است.
وی افزود: همچنین در منطقه خارگو مواردی چون ماهیگیری با قلاب و دام، صید بی مهرگان مانند میگو، حضور توریست و غواص، تاثیرات ناشی از لنگر، جمع آوری مرجان ها، عبور خطوط لوله نفت و گاز، و ساخت اسکله و بندر موجبات از بین رفتن مرجان ها را فراهم کرده است.
رئیس گروه اکولوژی دریا عنوان کرد: در عسلویه نیز ماهیگیری با قلاب و دام، صید بی مهرگان، حضور توریست و غواص، تاثیرات ناشی از لنگر، جمع آوری مرجان ها، عبور خطوط لوله نفت و گاز، ساخت و سازهای عظیم صنعتی و نفتی، آلودگی نفتی، آلودگی فاضلاب های صنعتی، خروجی آبشیرین کن، خشک کردن دریا به نفع ساحل، ساخت اسکله و بندر، کدورت ناشی از فعالیت ساحلی مرجان ها را به ورطه نابودی کشانده است.
این مسئول با بیان اینکه عوامل تهدیدکننده اکوسیستم های مرجانی شامل دو بخش تهدیدات منطقه ای و جهانی است، اظهار کرد: برخی تهدیدات منطقه ای ناشی از فعالیت های انسانی شامل آلودگی ناشی از استخراج منابع نفت و گاز، جنگ های منطقه ای، آلودگی حمل و نقل دریایی عمدتا حاصل از تانکرهای نفتی، ساخت و سازهای ساحلی، خشک کردن دریا، ساخت اسکله و بندر، آلودگی فاضلاب های شهری و صنعتی، آلودگی دمایی حاصل از تاسیسات آبشیرین کن و کارخانجات، فعالیت های وابسته به صیادی شامل لنگر انداختن، تورهای ماهیگیری و طناب ها و سایر ادوات، بهره برداری بیش از اندازه از منابع زنده و صید بی رویه ماهیان و آبزیان بی مهره و جمع آوری مرجان ها اکوسیستم های مرجانی را مورد تهدید قرار داده اند.
بلوکی تهدیدات جهانی نابودی مرجان ها را نوسانات شدید دمای آب، پدیده های هواشناسی، زلزله، روانآب رودخانه ها، جزرومدهای شدید، سایر پدیده های طبیعی از قبیل بیماری، شوری بالا، تبخیر شدید منطقه، ماهیت نسبتا کم عمق آب، تبادل بسیار محدود آب خلیج فارس با اقیانوس هند عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: در سال 2016 بیش از 90 درصد مرجان ها در جزایر ایرانی در اعماق کمتر از 5 متر به علت افزایش دما و سفید شدگی از بین رفتند.
رئیس گروه اکولوژی دریا معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: منطقه ای حدود 1000 هکتار از مناطق مرجانی ایران به صورت کامل و 100 درصد از بین رفته اند؛ همچنین در عسلویه محدوده ای بیش از 360 هکتار و در خارگ حدود 150 هکتار. با در نظر گرفتن میزان پوشش مرجان ها در مناطق مختلف بیش از 2500000 متر مربع از مناطق مرجانی ایران در واحد سطح به صورت کامل از بین رفته اند.
این مسئول بیان کرد: جریمه تخریب اکوسیستم های مرجانی ایران بیش از 750 هزار میلیارد تومان است و خسارت مالی محاسبه شده بر اساس خدمات اقتصادی ارائه شده توسط اکوسیستم مرجانی خلیج فارس و دریای عمان سالانه حدود 27 میلیارد تومان می باشد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم منطقه آزاد اروند از کرونا؛ 2ماه اجاره غرفه‌داران بازار تجاری اروند بخشیده شد

امیدیه گرمترین نقطه خوزستان

2500 خانوار مددجوی خوزستانی در سال 98 خدمات مسکن دریافت کردند

تجربه خیابان‌های اهواز یک روز پس از تعطیلات نوروز

توزیع 160 هزار ماسک در بیمارستان‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان در خوزستان

چشمه‌های فصلی و دایمی اندیکا پرآب شدند

افزایش 90 هزار بشکه‌ای تولید اوپک در ماه مارس

400 هزار ماسک توسط سپاه در خوزستان تولید شد

حدود 3 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان می شود

ورود سامانه بارشی به خوزستان از نیمه هفته

محدودیت‌های کرونایی تا کی باید بمانند؟

نسخه تغذیه صحیح در زمان کرونا

پلمب 2 هزار و 160 واحد صنفی متخلف در خوزستان

زخم زباله بر تن تالاب شادگان

12 هزار هکتار نخلستان‌های شادگان گرده افشانی شد

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع اندیکا

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماریابی در خرمشهر فعال است

افزایش جمعیت پرندگان مهاجر در خوزستان

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

افراد مشکوک به کرونا ابتدا به مرکز مراقبت از بیماران حاد تنفسی مراجعه کنند

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماربابی در خرمشر فعال است

پنج تیم واکنش سریع  پیشگیری از سرایت کرونا در آبادان تشکیل شد

توسعه خدمات ورزشی در دستور کار مناطق نفت‌خیز جنوب

اقدام‌های صنعت نفت برای مقابله با کرونا ستودنی است

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

بورس انرژی میزبان انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

هزینه‌کرد ٣٠٠ میلیارد ریالی نفت برای مبارزه با کرونا در بوشهر

واژگونی پراید در هفتکل پنج مصدوم داشت

باران‌ تالاب‌های خوزستان را احیا کرد

از عرش تا فرش تیم فوتبال بانوان آویسا

بهنام سراج: موافق ادامه لیگ نیستم

جهاد ازتدارکات جبهه تاجنگ با کرونا/چرخی که برای تولیدماسک می چرخد

تاکید استاندار خوزستان بر لزوم اهدای خون در شرایط فعلی

تیراندازی در ایذه یک کشته و 2 زخمی بر جای گذاشت

بیش از 4،5میلیون خوزستانی در طرح غربالگری کرونا شرکت کردند

بیش از 230 هزار تن کالا از بندرامام خمینی جابجا شد

دستگیری 3 عامل تهیه و توزیع الکل مسموم در اهواز

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

احتمال برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک‌پلاس در روزهای 20 یا 21 فروردین

بیش از 22 هزار عدد لوازم بهداشتی توسط زنان خودسرپرست تولید شد

مشکلی در حمل کالاهای اساسی از بندرامام وجود ندارد

خدمات کرونایی بهزیستی در پاتوق‌های شناسایی‌شده معتادان

واشینگتن به شرکت‌های نفتی ایالات متحده کمک می‌کند

لزوم فعال‌تر شدن کمیته نظارت بر عرصه‌های نهال‌کاری شده در خوزستان

برنامه‌های پیشگیرانه شرکت ملی پالایش و پخش برای مقابله با ویروس کرونا

عوامل اصلی تهیه و توزیع الکل سمی در اهواز دستگیر شدند

ایمن‌سازی خطوط 16 اینچ ری–ورسک و 30 اینچ مغانک–ری

استقبال مشروط پوتین از فراخوان کاهش عرضه نفت

مراقبت از مبتلایان به ویروس کرونا در افراد بی‌خانمان در خوزستان