پیام خوزستان

آخرين مطالب

آنا کارینا درگذشت: زن، زن است و خیلی چیزهای دیگر + عکس فرهنگي

آنا کارینا درگذشت: زن، زن است و خیلی چیزهای دیگر + عکس
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آنا کارینا، بازیگر شهیر سینمای فرانسه که به عنوان خواننده، رمان‌نویس و کارگردان هم شناخته می‌شد، بیست و سوم آذر، در 79 سالگی بر اثر سرطان در پاریس درگذشت
آنا کارینا، بازیگر موج نو سینمای فرانسه درگذشت
آنا کارینا که در نزدیک به شصت فیلم بازی کرد، بیش از همه برای هشت فیلمی که به کارگردانی ژان لوک گدار در آن ایفای نقش کرده شناخته می‌شود، کارگردانی که در دهه شصت میلادی با او ازدواج کرد و زندگی‌شان، روی پرده و در دنیای واقعی، به یکی از نماد‌های فرهنگی آن دهه بدل شد.
کارینا در دوره‌ای بسیار کوتاه، بین 1961 تا 1967، تصاویری به حافظۀ تاریخی سینما اضافه کرد که هنوز از طراوت و اهمیت‌شان ذره‌ای کاسته نشده است.
آن‌چه کارینا به سینما ارزانی داشت الزاماً طرح نویی از هنر بازیگری نبود؛ اهمیت او حتی در طبیعی بودن خیره‌کننده‌اش نبود؛ میراث او روی پرده سینما بیشتر در تصویر کردن گونه‌ای تازه از زنانگی متبلور می‌شد که هم ظریف و شکننده بود و هم در عین حال مصمم و آمادۀ بازی.
آنا کارینا زنی است که از سرنوشت خود آگاه است. بیشتر از این که شاهد باشد، در خود میدان ایستاده است و میدان‌داری می‌کند. دوربین به او خیره می‌شود، اما او خودش را موظف نمی‌داند که برای دوربین دست به حرکتی بزند یا چیزی بگوید ورای آن‌چه که هست. اما همان چیزی بود جادویی داشت که کافی بود کارگردان به آن اجازه ثبت شدن بدهد.
آسودگی اغواگر کارینا را در صحنه‌های نسبتاً طولانی و معمولاً ساده‌ای در فیلم‌های گدار می‌شود دید که هیچ سوژۀ دیگری در قاب نیست، مگر خود کارینا.

آنا کارینا در "گذران زندگی"
در "گذران زندگی" (ژان لوک گدار، 1962)، در یک سکانس رقص، کارینا، به جای رقصیدن در مقهوم قراردادی‌اش، فقط با شکلی کمی آهنگین راه می‌رود. وقتی دوربین او را تعقیب می‌کند، حرکت دوربین به اضافه راه رفتن سبک‌بال کارینا می‌شود خود رقص، بدون بالا و پایین پریدن یا چرخ زدن‌های غیرمنتظره.
سادگی سکانس، معمولی بودن آن و حتی ملال‌آور بودن محیطی که کارینا در آن حرکت می‌کند، به آن دنیای معمولی افسونی تازه می‌دهد. حرکت خرامان کارینا در یک میخانۀ بی‌مشتری هم خود رقص است، و هم خود آزاد بود، رها بودن، و آماده بودن برای چیز‌ها و دنیا‌های تازه بدون افتادن به ورطۀ فانتزی.
بیننده، زیبایی این سکانس از "گذران زندگی" را وقتی درک می‌کند که نمونۀ دیگری از یک سکانس رقص با شرکت کارینا را در کار کارگردانی دیگر ببیند. مثلاً در فیلم "امشب یا هیچ‌وقت" (میشل دویل، 1960)، آن سادگی اساسی از کارینا گرفته شده و کارگردان از او خواسته تا رقص را با لوندی یک موزیکال متروگلدوین مایر و اغراق ریتمیک یک رقاصۀ فلامنکو اجرا کند. نتیجه تأسف‌بار است.
جایی که رقص و در مجموع حضور فیزیکی آنا کارینا در "امشب یا هیچ‌وقت" خودنمایی یک کارگردان و هیستریای تقلید است، حضور او در فیلم گدار نشان عشق به یک بازیگر می‌شود، وقتی که وظیفۀ دوربین محدود می‌شود به تعقیب و ستایش بازیگر.
در همان "گذران زندگی" کارینا به سینمایی می‌رود که در آن شاهکار سینمای صامت "مصائب ژاندارک" (1927) را نمایش می‌دهند. کارینا به موازات ژاندارک روی پرده که مورد تحقیر و شکنجه قرار گرفته اشک می‌ریزد. اشک‌ها چنان واقعی‌اند که ناگهان سه دهه میان فیلم گدار و اثر صامت و پنج قرن بین کارینا و ژاندارک محو می‌شوند. آنا کارینا همان‌قدر زنی امروزی است که قدیسی قرن پانزدهمی باشد. وقتی کارینا گریه می‌کند، صورتش چین و چروک نمی‌افتد یا چشم‌هایش کوچک نمی‌شوند؛ اشک‌ها مثل چشمه‌ای روی گونه‌هایی که از سنگ مرمر تراشیده شده فرو می‌غلطند.

آنا کارینا
این صحنه هم‌چنان یادآور می‌شود که کارینا چقدر به ستارگان صامت شباهت داشت (او حتی در یک سکانس صامت، یا ادای دینی به آن، در فیلم "کلئو پنج تا هفت"، ساختۀ آنیس واردا ظاهر شد) و چقدر مثل بقیه ستارگان صامت وابسته به چشم‌هایش بود. این چشم‌ها هستند، و نه زبان، که از معصومیت و ظرافت روح پرده برمی‌دارند.
به علاوه "مصائب ژاندارک" را کارل تئودور درایر دانمارکی ساخته بود، کشوری که هم وطن اصلی کارینا بود و هم شکل‌دهندۀ شخصیتش.
نام واقعی کارینا، هانه کارین بایر بود؛ او در 1940 در دانمارک متولد شد و رشد کرد. کودکی‌اش در غیاب پدر و با افتادن زیر سرپرستی والدین مادری‌اش سال‌هایی چندان روشن یا دلپذیر نبودند. برای همین در هفده سالگی تصمیم به ترک خانواده و ترک دانمارک گرفت؛ خودش را به کنار جاده رساند و هزار و دویست کیلومتر بین کپنهاگ و شهر آروزهایش، پاریس، را از ماشین‌ها و رانندگان سواری مجانی گرفت.

آنا کارینا بازیگر موج نوی فرانسه
در پاریس در یک بار بخت به سراغش آمد: زنی از این دختر ریزنقش دانمارکی دعوت کرد تا در چند آگهی تبلیغاتی ظاهر شود.
ژان لوک گدار، کارگردان موج نوی فرانسه، یکی از همین آگهی‌ها یا به طور دقیق‌تر یک تبلیغ شامپو از او را دید و به هانه کارین — که حالا به پیشنهاد کوکو شانل نامش را به آنا کارینا تغییر داده بود — پیشنهاد همکاری دارد.
کارینا وقتی فهمید نقشی که گدار در فیلم "از نفس افتاده" برایش در نظر گرفته شامل برهنه شدن در مقابل دوربین می‌شود از بازی در فیلم امتناع کرد. اما چند ماه بعد، گدار دوباره پیشنهادش را به کارینا را، این‌بار برای بازی در "زن، زن است" (1961)، تکرار کرد.
کارینا دعوت گدار را پذیرفت. بعد از اتمام فیلم و نمایش‌اش در فستیوال فیلم برلین، او هم برنده بهترین بازیگر زن آن جشنواره شده و هم عشقی که حالا بین او گدار برای ماه‌ها جریان داشت به ازدواج انجامیده بود.

آنا کارینا که بود
تا پیش از طلاق این زوج در 1967، گدار کارینا را در این فیلم‌های دیگری مثل "دسته جداگانه" (1964)، "پی‌یرو خله" (1965)، "آلفاویل" (1965)، "ساخت آمریکا" (1966) و اپیزودی از فیلم "قدیمی‌ترین حرفه" (1966) کارگردانی کرد.
یکی دیگر از مهم‌ترین هشت کار مشترک این زوج "سرباز کوچک" (1963) بود که به خاطر مضمونش - جنگ الجزایر - توسط دولت شارل دوگل توقیف شد. این یکی از دو فیلم کارینا بود که به محاق توقیف رفت؛ فیلم دیگر، "راهبه" (ژاک ریوت، 1966)، مشهورترین نقش کارینا در اثر کارگردانی به جز ژان لوک گدار است.
بعد از جدایی از گدار، کارینا در نقش‌های متعددی در فرانسه، بلژیک، ایتالیا، آلمان، بریتانیا و مجارستان ظاهر شد.
او در 1973 اولین فیلم خودش به نام "زندگی با یکدیگر" را کارگردانی کرد که بر مبنای اولین رمان او (از مجموع چهار رمان منتشر شده به قلم کارینا) بود. علاوه بر کارگردانی و نوشتن، او در کار موسیقی و آواز خواندن نیز بود و آخرین آلبوم موسیقی‌اش فقط یک سال پیش از مرگش، در سال 2018، منتشر شد.
با آن که کارنامۀ کارینا تا همین اواخر به شکلی مستمر ادامه داشت، دنیای او بدون ژان لوک گدار، دنیایی کمابیش سردرگم بود.

فیلم های آنا کارینا
کارینا یک روز در دنیای آلبر کامو بود ("بیگانه"، لوکینو ویسکونتی، 1967) و یک روز در بارگاه هارون‌الرشید (در نقش شهرزاد در فیلمی به همین نام ساختۀ پی‌پر گاسپارد اویه، 1963). فیلم‌ها و نقش‌های کارینا با کارگردانان دیگر نگرفتند، شاید به این خاطر که کارگردانان دیگر - که شامل راینر ورنر فاسبیندر، تونی ریچادرسُن و رائول روئِس می‌شود - به اندازه گدار متوجه این نبودند که کلید درآوردن آن جادوی کارینا در آزاد گذاشتن اوست و نه در کارگردانی کردنش.
بیشتر بدانید : گزارش تصویری : فیلم " آنا کارنینا "
بیشتر بدانید : کایرا نایتلی در نقش «آناکارنینا» +عکس
بیشتر بدانید : رمان های عاشقانه ای که هر کس باید بخواند!
منبع: bbc.com


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیوگرافی مگان پرمر مدلینگ: دختری که با پرچم ایران در مراسم گرمی بود + تصاویر

از "مانکن" فرزاد فرزین تا "خواب زده" زند وکیلی: تیتراژهای جذاب + عکس

چه ویژگی‎هایی از «چهارطاقی دره‌بوری» یک اثر ثبت ملی ساخت؟

فروش بیش از 24 میلیارد ریال در چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان

20 اثر به جشنواره تئاتر استانی برنا در اندیمشک راه یافت

فیلمی که از بحران هویت می گوید: ما که هستیم؟ + تصاویر

گریم سارا رسول زاده در "هفت" + عکس

آیا محسن تنابنده مقصر حواشی مهناز افشار است؟ + عکس

ترویج فرهنگ برپایی نماز جماعات در ادارات شادگان ضروری است

احداث 7 مدرسه در ناحیه یک اهواز

بیانسه، دمی لواتو و بیلی ایلیش در مراسم جوایز گرمی 2020 + تصاویر

شوک هالیوود از مرگ بسکتبالیست برنده اسکار!

توضیحات معاون میراث فرهنگی خوزستان درباره خیابان «شارع الشیوخ» اهواز

دختری که جوایز گرمی 2020 را درو کرد + عکس

آخرین وضعیت استاد شجریان در بیمارستان!

عذرخواهی "سلما هایک" برای تبلیغ رمان جنجالی

ماجرای ممنوع التصویر بودن "گامنو" خواننده خندوانه چه بود؟

نرگس آبیار تا فریدون جیرانی و سعید راد : داوران جشنواره فیلم فجر 98 + عکس

سام درخشانی و پژمان جمشیدی اسلحه به دست "در خوب بد جلف2" + عکس

ادای دین ستاره های هاکی ایران، به مردم بلوچستان + عکس

نقد یا ارزشیابی ترجمه؟

جشنواره منطقه‌ای تئاتر کودک و نوجوان مهر در دزفول برگزار می‌شود

گریم عجیب مهران احمدی در پایتخت 6 + عکس

بزرگ ترین هدیه به بازیگر نقش وارش: هنوز هیجان زده ام + عکس

معرفی برگزیدگان دومین سوگواره مطبوعاتی اربعین حسینی

چند طرح از خوزستان در میان موفق‌ترین تجارب مرمت بناهای تاریخی کشور

فیلم چالش برانگیز جشنواره فجر 98 + عکس

جای خالی فضای تخصصی حوزه کودک در نمایشگاه کتاب خوزستان

زنان شکارچی سیمرغ فجر: بازیگرانی که بیش از یک سیمرغ گرفتند + عکس

اتهام سنگین مهناز افشار به محسن تنابنده! + عکس

درخشش خبرگزاری مهر در سوگواره‌ مطبوعات اربعین حسینی

بازداشت خواننده لس آنجلسی در تهران! سامان کیست؟ + عکس

دل نوشته بهروز وثوقی برای بازگشت به ایران + عکس

رده بندی سنی جشنواره فجر هشدار است، نه اجبار!

مهم ترین اخبار جشنواره تئاتر فجر 98

مصطفی رحماندوست به سکسیم متهم شد! + متن شعر

نحوه واگذاری فیش‌های حج در سامانه حج و زیارت

رونمایی از 2 کتاب ادبی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان

برهنگی واژگانی و کم‌حرفی از محرزترین ویژگی‌های آثار مینی‌مالیسم است

گریم دیدنی پانته آ پناهی ها در"خروج" حاتمی کیا + عکس

هنر و رسانه از ابزارهای اصلی فعالیت محور مقاومت هستند

واکنش شهرداد روحانی به حواشی ارکستر سمفونیک + عکس

جنجال ارکستر سمفونیک تهران/ فرار شهرداد روحانی از ایران!

سریال های جذاب 2020 که مشتاقانه منتظرشان هستیم + عکس

برگزیدگان مسابقه ملی عکس «آن سوی واقعه» تقدیر شدند

برگزاری مسابقه عکس «آن سوی واقعه» در سطح بین‌المللی

میلیونر شو ایرانی با اجرای بهنوش بختیاری + عکس

بازیگرانی که با کمتر از 20 دقیقه بازی، نامزد یا برنده اسکار شدند + عکس

سام درخشانی با چهره خنده دار و دیدنی در خوب بد جلف 2 + عکس

کتاب «پرنده در آستین» رونمایی شد