پیام خوزستان

آخرين مطالب

آنا کارینا درگذشت: زن، زن است و خیلی چیزهای دیگر + عکس فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آنا کارینا، بازیگر شهیر سینمای فرانسه که به عنوان خواننده، رمان‌نویس و کارگردان هم شناخته می‌شد، بیست و سوم آذر، در 79 سالگی بر اثر سرطان در پاریس درگذشت
آنا کارینا، بازیگر موج نو سینمای فرانسه درگذشت
آنا کارینا که در نزدیک به شصت فیلم بازی کرد، بیش از همه برای هشت فیلمی که به کارگردانی ژان لوک گدار در آن ایفای نقش کرده شناخته می‌شود، کارگردانی که در دهه شصت میلادی با او ازدواج کرد و زندگی‌شان، روی پرده و در دنیای واقعی، به یکی از نماد‌های فرهنگی آن دهه بدل شد.
کارینا در دوره‌ای بسیار کوتاه، بین 1961 تا 1967، تصاویری به حافظۀ تاریخی سینما اضافه کرد که هنوز از طراوت و اهمیت‌شان ذره‌ای کاسته نشده است.
آن‌چه کارینا به سینما ارزانی داشت الزاماً طرح نویی از هنر بازیگری نبود؛ اهمیت او حتی در طبیعی بودن خیره‌کننده‌اش نبود؛ میراث او روی پرده سینما بیشتر در تصویر کردن گونه‌ای تازه از زنانگی متبلور می‌شد که هم ظریف و شکننده بود و هم در عین حال مصمم و آمادۀ بازی.
آنا کارینا زنی است که از سرنوشت خود آگاه است. بیشتر از این که شاهد باشد، در خود میدان ایستاده است و میدان‌داری می‌کند. دوربین به او خیره می‌شود، اما او خودش را موظف نمی‌داند که برای دوربین دست به حرکتی بزند یا چیزی بگوید ورای آن‌چه که هست. اما همان چیزی بود جادویی داشت که کافی بود کارگردان به آن اجازه ثبت شدن بدهد.
آسودگی اغواگر کارینا را در صحنه‌های نسبتاً طولانی و معمولاً ساده‌ای در فیلم‌های گدار می‌شود دید که هیچ سوژۀ دیگری در قاب نیست، مگر خود کارینا.

آنا کارینا در "گذران زندگی"
در "گذران زندگی" (ژان لوک گدار، 1962)، در یک سکانس رقص، کارینا، به جای رقصیدن در مقهوم قراردادی‌اش، فقط با شکلی کمی آهنگین راه می‌رود. وقتی دوربین او را تعقیب می‌کند، حرکت دوربین به اضافه راه رفتن سبک‌بال کارینا می‌شود خود رقص، بدون بالا و پایین پریدن یا چرخ زدن‌های غیرمنتظره.
سادگی سکانس، معمولی بودن آن و حتی ملال‌آور بودن محیطی که کارینا در آن حرکت می‌کند، به آن دنیای معمولی افسونی تازه می‌دهد. حرکت خرامان کارینا در یک میخانۀ بی‌مشتری هم خود رقص است، و هم خود آزاد بود، رها بودن، و آماده بودن برای چیز‌ها و دنیا‌های تازه بدون افتادن به ورطۀ فانتزی.
بیننده، زیبایی این سکانس از "گذران زندگی" را وقتی درک می‌کند که نمونۀ دیگری از یک سکانس رقص با شرکت کارینا را در کار کارگردانی دیگر ببیند. مثلاً در فیلم "امشب یا هیچ‌وقت" (میشل دویل، 1960)، آن سادگی اساسی از کارینا گرفته شده و کارگردان از او خواسته تا رقص را با لوندی یک موزیکال متروگلدوین مایر و اغراق ریتمیک یک رقاصۀ فلامنکو اجرا کند. نتیجه تأسف‌بار است.
جایی که رقص و در مجموع حضور فیزیکی آنا کارینا در "امشب یا هیچ‌وقت" خودنمایی یک کارگردان و هیستریای تقلید است، حضور او در فیلم گدار نشان عشق به یک بازیگر می‌شود، وقتی که وظیفۀ دوربین محدود می‌شود به تعقیب و ستایش بازیگر.
در همان "گذران زندگی" کارینا به سینمایی می‌رود که در آن شاهکار سینمای صامت "مصائب ژاندارک" (1927) را نمایش می‌دهند. کارینا به موازات ژاندارک روی پرده که مورد تحقیر و شکنجه قرار گرفته اشک می‌ریزد. اشک‌ها چنان واقعی‌اند که ناگهان سه دهه میان فیلم گدار و اثر صامت و پنج قرن بین کارینا و ژاندارک محو می‌شوند. آنا کارینا همان‌قدر زنی امروزی است که قدیسی قرن پانزدهمی باشد. وقتی کارینا گریه می‌کند، صورتش چین و چروک نمی‌افتد یا چشم‌هایش کوچک نمی‌شوند؛ اشک‌ها مثل چشمه‌ای روی گونه‌هایی که از سنگ مرمر تراشیده شده فرو می‌غلطند.

آنا کارینا
این صحنه هم‌چنان یادآور می‌شود که کارینا چقدر به ستارگان صامت شباهت داشت (او حتی در یک سکانس صامت، یا ادای دینی به آن، در فیلم "کلئو پنج تا هفت"، ساختۀ آنیس واردا ظاهر شد) و چقدر مثل بقیه ستارگان صامت وابسته به چشم‌هایش بود. این چشم‌ها هستند، و نه زبان، که از معصومیت و ظرافت روح پرده برمی‌دارند.
به علاوه "مصائب ژاندارک" را کارل تئودور درایر دانمارکی ساخته بود، کشوری که هم وطن اصلی کارینا بود و هم شکل‌دهندۀ شخصیتش.
نام واقعی کارینا، هانه کارین بایر بود؛ او در 1940 در دانمارک متولد شد و رشد کرد. کودکی‌اش در غیاب پدر و با افتادن زیر سرپرستی والدین مادری‌اش سال‌هایی چندان روشن یا دلپذیر نبودند. برای همین در هفده سالگی تصمیم به ترک خانواده و ترک دانمارک گرفت؛ خودش را به کنار جاده رساند و هزار و دویست کیلومتر بین کپنهاگ و شهر آروزهایش، پاریس، را از ماشین‌ها و رانندگان سواری مجانی گرفت.

آنا کارینا بازیگر موج نوی فرانسه
در پاریس در یک بار بخت به سراغش آمد: زنی از این دختر ریزنقش دانمارکی دعوت کرد تا در چند آگهی تبلیغاتی ظاهر شود.
ژان لوک گدار، کارگردان موج نوی فرانسه، یکی از همین آگهی‌ها یا به طور دقیق‌تر یک تبلیغ شامپو از او را دید و به هانه کارین — که حالا به پیشنهاد کوکو شانل نامش را به آنا کارینا تغییر داده بود — پیشنهاد همکاری دارد.
کارینا وقتی فهمید نقشی که گدار در فیلم "از نفس افتاده" برایش در نظر گرفته شامل برهنه شدن در مقابل دوربین می‌شود از بازی در فیلم امتناع کرد. اما چند ماه بعد، گدار دوباره پیشنهادش را به کارینا را، این‌بار برای بازی در "زن، زن است" (1961)، تکرار کرد.
کارینا دعوت گدار را پذیرفت. بعد از اتمام فیلم و نمایش‌اش در فستیوال فیلم برلین، او هم برنده بهترین بازیگر زن آن جشنواره شده و هم عشقی که حالا بین او گدار برای ماه‌ها جریان داشت به ازدواج انجامیده بود.

آنا کارینا که بود
تا پیش از طلاق این زوج در 1967، گدار کارینا را در این فیلم‌های دیگری مثل "دسته جداگانه" (1964)، "پی‌یرو خله" (1965)، "آلفاویل" (1965)، "ساخت آمریکا" (1966) و اپیزودی از فیلم "قدیمی‌ترین حرفه" (1966) کارگردانی کرد.
یکی دیگر از مهم‌ترین هشت کار مشترک این زوج "سرباز کوچک" (1963) بود که به خاطر مضمونش - جنگ الجزایر - توسط دولت شارل دوگل توقیف شد. این یکی از دو فیلم کارینا بود که به محاق توقیف رفت؛ فیلم دیگر، "راهبه" (ژاک ریوت، 1966)، مشهورترین نقش کارینا در اثر کارگردانی به جز ژان لوک گدار است.
بعد از جدایی از گدار، کارینا در نقش‌های متعددی در فرانسه، بلژیک، ایتالیا، آلمان، بریتانیا و مجارستان ظاهر شد.
او در 1973 اولین فیلم خودش به نام "زندگی با یکدیگر" را کارگردانی کرد که بر مبنای اولین رمان او (از مجموع چهار رمان منتشر شده به قلم کارینا) بود. علاوه بر کارگردانی و نوشتن، او در کار موسیقی و آواز خواندن نیز بود و آخرین آلبوم موسیقی‌اش فقط یک سال پیش از مرگش، در سال 2018، منتشر شد.
با آن که کارنامۀ کارینا تا همین اواخر به شکلی مستمر ادامه داشت، دنیای او بدون ژان لوک گدار، دنیایی کمابیش سردرگم بود.

فیلم های آنا کارینا
کارینا یک روز در دنیای آلبر کامو بود ("بیگانه"، لوکینو ویسکونتی، 1967) و یک روز در بارگاه هارون‌الرشید (در نقش شهرزاد در فیلمی به همین نام ساختۀ پی‌پر گاسپارد اویه، 1963). فیلم‌ها و نقش‌های کارینا با کارگردانان دیگر نگرفتند، شاید به این خاطر که کارگردانان دیگر - که شامل راینر ورنر فاسبیندر، تونی ریچادرسُن و رائول روئِس می‌شود - به اندازه گدار متوجه این نبودند که کلید درآوردن آن جادوی کارینا در آزاد گذاشتن اوست و نه در کارگردانی کردنش.
بیشتر بدانید : گزارش تصویری : فیلم " آنا کارنینا "
بیشتر بدانید : کایرا نایتلی در نقش «آناکارنینا» +عکس
بیشتر بدانید : رمان های عاشقانه ای که هر کس باید بخواند!
منبع: bbc.com


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شبی که نیل آرمسترانگ به ماه رفت، در تهران چه خبر بود؟

قبل از عرق‌خورها، آخوندها را به جهنم می‌برند!

مراسمات محرم آمار کرونا را افزایش نداد

هشدار سطح زرد در خصوص وضعیت جوی خوزستان

مرگ زن باردار اهوازی در حادثه انفجار کوی مهدیس

تشریح جزئیات شهادت 2 مرزبان خوزستان در دشت‌آزادگان

فرمانده مرزبانی ناجا:اجازه نمی‌دهیم به امنیت مرزها خدشه‌ای وارد شود

ستارگان درخشان این مرز و بوم

مرگ زن باردار اهوازی در انفجار گاز مجتمع مسکونی

دیدار استاندار اردبیل با مدیرعامل بانک تجارت برای پیگیری راه اندازی مجدد کارخانه سبلان پارچه

اختلاف تورم دهک اول و دهک دهم به 6.5 درصد رسید

بهترین برنامه دانلود از یوتیوب

شیوع کرونا سفرهای بین استانی در خوزستان را کاهش داد

شهردار جدید خرمشهر انتخاب شد

انفجار گاز در اهواز یک کشته برجا گذاشت

پیکر پاک 2 شهید مرزبانی خوزستان تشییع شد

رونمایی از کتاب پژوهشی شهدای محلات منطقه 2

میدان فردوسی تهران تغییر می کند

وام کرونا علاج نبود، وزیر قول حمایت دیگری را داد

برخورد قاطع مرزبانان با قاچاقچیان در مرزها

سقف وام مسکن جوانان 400میلیون تومان شد

نصب 60 تابلوی جدید در پایانه های تاکسیرانی منطقه 19

نخستین پایگاه ورزش همگانی خوزستان در اهواز افتتاح شد

جزئیات شهادت 2 مرزبانی خوزستان در دشت آزادگان تشریح شد

استقبال شاعران از بخش «محرم بی‌سردار» و «مدافعان سلامت»

میزان عوارض کالاهای مخرب محیط ‌زیست اعلام شد

مرد جوان در رودخانه کارون اقدام به خودکشی کرد

مدیرعامل شرکت انتشارات علمی و فرهنگی خبر داد: تحقق 75 درصدی اهداف فروش سال در 6 ماهه نخست

جذب آتش‌نشان زن تا 2 ماه آینده در تهران

افتتاح نخستین پایگاه ورزش همگانی مناطق محروم خوزستان

توسعه شمالی خط 3 مترو با همکاری شهرداری منطقه یک

هشدار سطح زرد مدیریت بحران در خصوص وضعیت جوی خوزستان

بهسازی معابر منطقه 15 با اجرای پیاده رو سازی

اخبار ضد و نقیض درباره طرح «گشایش اقتصادی» دولت

تأثیر ویژگی‌های شخصیتی بر حفظ عملکرد شناختی

پروژه های نیمه تمام نوسازی مدارس خوزستان با کمک منطقه آزاد اروند تکمیل می شود

حریرچی: 10هزار دانش‌آموز کرونا گرفته‌اند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 6 مهر 99

راه اندازی مجدد تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس

احداث بزرگترین پارک بازی سرپوشیده خوزستان در خرمشهر آغاز شد

دانشگاه فرهنگیان با فنی و حرفه‌ای خوزستان تفاهم‌نامه امضا کرد

تکه هشتم پایتخت؛ پیشرو در اجرای پروژه‌های کوچک‌مقیاس

یک بازیکن جدید به تیم صنعت نفت آبادان پیوست

برگزاری بیش از 200 برنامه در هفته تهران

مشاهده و ثبت گونه کاکایی بالتیک در خوزستان

آغاز کاشت گلهای پاییزه در شرق تهران

پاسخ رهبر انقلاب به یک استفتاء درباره مسابقات اینترنتی

شاخص بورس بیش از 43 هزار واحد کاهش یافت

هوای اهواز ناسالم است

روضه‌خوانی در خیابان‌های اهواز