پیام خوزستان

آخرين مطالب

راهنمای «روان‌درمانی تحلیلی کارکردی» در بازار کتاب فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان راهنمای کتاب روان‌درمانی تحلیلی کارکردی تألیف ماویس تسای، رابرت کوهلنبرگ، جاناتان کانتر، باربارا کوهلنبرگ، ویلیام فولت، گِلِن کالاهان و ترجمه خالد جنادله و مریم جباری چاپ و منتشر شد.

این کتاب را انتشارات ارجمند آذر 1398 با قیمت 45000 تومان روانه بازار کتاب کرده است.
به گزارش ایسنا، روان‌درمانی تحلیلی کارکردی (FAP) یکی از درمان‌های موج سوم درمان‌های رفتاری ـ شناختی است. درمان‌های موج سوم در مقایسه با موج اول (درمان‌های رفتاری) و موج دوم (درمان‌های شناختی) که به ترتیب بر رفتارها و افکار منفی و کژکار متمرکز بودند، این مزیت را دارند که بیشتر کل‌نگر، بافتاری، فرایندمدار و مبتنی بر ذهن‌آگاهی هستند تا آسیب‌شناختی، مساله‌مدار و متمرکز بر راه حل. این امر موجب می‌شود تصویر کلی‌تر و واضح‌تری از بهزیستی روان‌شناختی و فرایند آن برای درمانگر و حتی مراجع ترسیم شود چراکه در عوض زیر ذره‌بین گذاشتن یک رفتار یا فکر کژکار به عنوان سرمنشاء پریشانی و ناراحتی روان‌شناختی فرد و اینکه چگونه رفتار، فکر یا احساس می‌کند، به چگونگی ارتباط برقرار کردن ما با احساسی اهمیت می‌دهد که فکر می‌کنیم یک رویداد در ما برمی‌انگیزد و افق ما را برای نگاه کردن به زندگی چه اجتماعی و چه فردی وسعت می‌بخشد. در بنیاد نظری این رویکرد، می‌توان تأثیر فلسفه‌های آسیای شرقی (به ویژه در بحث ذهن‌آگاهی، شفقت‌ورزی و پذیرش)، دیدگاه‌های زبان‌شناختی معاصر و حتی رگه‌هایی از دیدگاه وجودی را ملاحظه کرد.
روان‌درمانی تحلیلی کارکردی علاوه بر آنچه در بالا گفته شد با تکیه بر اصول رفتاردرمانی رادیکال رویکردی یکپارچه اتخاذ کرده است. بنابراین تعجبی ندارد اگر خواننده ببیند نویسندگان تکنیک تداعی آزاد را به عنوان یک روش مناسب تشخیصی یا درمانی معرفی می‌کنند زیرا با توجه به ماهیت رویکرد یکپارچه‌نگر، لزومی ندارد درمانگر زیربنای نظری این تکنیک را بپذیرد، بلکه آنچه مد نظر است سودمندی آن برای مساله حال حاضر مراجع است. این امر چنان است که مؤلفان در کتاب قبلی خود (1991) فصلی را تحت عنوان «روان‌درمانی تحلیلی کارکردی: پُلی بین روان‌تحلیلگری و درمان رفتاری» نام نهاده‌اند و در آن به برشمردن اشتراکات و اختلافات FAP با روان‌تحلیلگری پرداخته‌اند.
روان‌درمانی تحلیلی کارکردی درمانی مبتنی بر پنج قانون است که عبارت‌اند از؛ آگاه بودن به رفتارهای بالینی مرتبط (رفتارهایی که اهمیت بالینی دارند)، فراخوانی رفتارهای بالینی مرتبط، تقویت طبیعی بهبودهای مراجع، مشاهده اثرات رفتار درمانگر که بالقوه تقویت‌کننده هستند، و ارایه تفسیرهای تحلیلی کارکردی و تعمیم‌دهیِ بهبودهای مراجع. سه قانون نخست که از آنها به عنوان آگاهی، شجاعت، و عشق درمانگرانه تعبیر می‌کنند نقش مهمی در ایجاد رابطه پرشور و صمیمانه بین مراجع و درمانگر ایفا می‌کنند. در این شیوه درمانی رابطه مراجع‌درمانگر به عنوان عاملی اساسی در دستاوردهای درمان مطرح می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از مؤلفان کتاب حاضر درباره روان‌درمانی تحلیلی کارکردی می‌نویسد: «FAP اصول رفتاری را به‌کار می‌گیرد تا فضایی مقدس برای آگاهی، جرأت و عشق بیافریند که در آن، رابطه درمانی وسیله‌ای اساسی برای شفا و تحول مراجع به‌شمار می‌رود. FAP اثربخشی روابط بین‌فردی را با پرورشِ توانانمندی‌های مراجع، برای سخن گفتن و عمل کردن به شیوه‌ای مشفقانه و بر مبنای واقعیت‌ها و موهبت‌هایش، و برای صمیمی شدن، مهر ورزیدن و مورد مهر قرار گرفتن، شکل می‌دهد» (نقل از کتاب، ص، 17).
مفروضه محوری تغییر بالینی در FAP، پاسخ‌دهی همایندِ درمانگر به مراجع و استفاده از تقویت طبیعی برای شکل‌دهی به رفتارهای مراجع است که در درون جلسه درمان روی می‌دهند. این رفتارهای درون¬جلسه را رفتارهای بالینی مرتبط یا CRBها می‌نامند که در تدوین مفهوم‌سازی مورد و بررسی پیشرفت‌های مراجعان اهمیت بسزایی دارند. درمانگران FAP دغدغه‌ای بیش از درمان نشانه‌های بیمارگونه مراجع دارند؛ آنان به دنبال این هستند که استعدادها و توانمندی‌های مراجعان را برای هدفی جهانی و انسانی پرورش دهند و آنان را بر می‌انگیزند تا برای مشارکت در ساختن جهانی بهتر و مسالمت‌آمیزتر توانایی‌ها و علایق خود را به‌کار گیرند و این خود بحث مهمی در FAP است که تحت عنوان روان‌درمانی تحلیلی کارکردی سبز از آن یاد می‌کنند.
کتاب حاضر دومین کتاب مؤلفان در زمینه معرفی FAP است. این کتاب علاوه بر اینکه اکثر مطالب کتاب پیشین را دربرمی‌گیرد، پژوهش‌های جدید در زمینه FAP و فرم‌ها و پرسشنامه‌هایی که برای فرایند درمان تدوین شده‌اند و تجارب جدیدتر مؤلفان در کار بالینی با مراجعان و مبحث روان‌درمانی تحلیلی کارکردی سبز را نیز شامل می‌شود.
از جمله مزایای این کتاب می‌توان مواردی نظیر ترسیم یک پروتکل درمانی، پرداختن به بحث نظارت بر دانشجویان و روان‌درمانگران FAP، ارایه مثال‌های گام به گام در هر مرحله از درمان یا در ارتباط با موارد تشخیصی، دربرداشتن پرسشنامه‌ها، سیاهه‌ها و فرم‌های مورد نیاز برای اجرای FAP و موارد دیگر را برشمرد که روان‌شناسان، روان‌درمانگران، مشاوران و حتی مددکاران اجتماعی می‌توانند بیشترین بهره را از آن ببرند، با این وجود، با توجه به مباحثی نظیر، خود و ذهن‌آگاهی، خودآگاهی، صمیمیت و روابط بین فردی و مساله ارزش‌ها که در این کتاب از آن‌ها صحبت به میان رفته است، مطالعه آن می‌تواند برای افراد غیرمتخصص نیز مثمرثمر باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت در 20 مرداد

عملیات اجرایی احداث دبستان چهار کلاسه خیرساز در روستای بغدک رامهرمز آغاز شد

فرماندار شهرستان اندیکا استان خوزستان بر اثر کرونا جان باخت

علت مرگ ماه چهره خلیلی مشخص شد + عکس

جمعی از کارکنان طرح تحول سلامت خوزستان خواستار تبدیل وضعیت خود شدند

فرماندار شادگان:خبرنگاران در خط مقدم مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن هستند

فرماندار اندیکا به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت

اختلال در شبکه ارتباطی تلفن ثابت منطقه گلستان اهواز

نهاد صدور گواهینامه کیفیت؛ فرصت استانداردسازی در نفت

اختصاص چهارهزارو793 تن سهمیه شکر به خوزستان

انفجار بمب در فروشگاه کورش

دارا دوم پَر!

عزاداری محرم با رعایت پروتکل‌ بهداشتی در خرمشهر برگزار می‌شود

خبری خوش برای کاربران واتس‌اپ

نبرد هوایی خلبان انسانی با هوش مصنوعی

مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران

آمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش می‌ یابد

درخواست شهرداری برای برخورد با بازار غیر قانونی فروش حیوانات

شهرآفتاب تخصصی می شود

آیین اعطای نخستین گواهینامه کیفیت محصول کالا و تجهیزات صنعت نفت

تدفین 50درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

85درصد جمعیت زیرپوشش بیمه سلامت در خوزستان قشر ضعیف و متوسط هستند

توجه رسانه‌ها به عدالت‌خواهی در جامعه باشد

بررسی تاخیر پرداخت تسهیلات به آسیب‌دیدگان آبگرفتگی آذرماه

چرا فقط پولدارها می‌توانند مینیمالیست باشند؟

کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس

بورس کالا چیست؟

زمان و جزئیات "گشایش اقتصادی" امروز مشخص می شود

چوب دولت لای چرخ بازار بورس / گلایه‌های سهامداران را ببینید و نظر بدهید

شاید قفل گوشی‌های آینده با حسگر سقف دهان باز شود!

ضرورت راه‌اندازی بازار روز در خوزستان

نیروگاه خورشیدی عباس‌آباد دزفول بهره‌برداری شد

​تصویب افزایش حق مسکن کارگری در کمیسیون اقتصادی دولت

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

تحولات ورزشی پسا کرونا، استراتژی اصلی سازمان منطقه آزاد کیش

مهار آتش در بیمارستان نفت در خیابان حافظ + عکس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 مرداد 99

تازه‌ ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

پیش‌بینی گرد و خاک برای خوزستان

بیمه سلامت نباشد، بسیاری از مردم زیر خط فقر می‌روند

متهم سریال "سگ کشی" در اهواز کیست؟

برخورد جدی با عوامل ایجاد ناامنی در شادگان

جشنواره سیلِ وحدت برگزیدگانش را معرفی کرد

کاهش دمای هوا در خوزستان مورد انتظار است

خبرنگاران صدای افکار عمومی هستند

گواهینامه کیفیت تجهیزات نفتی 90 روزه صادر می‌شود

فراز و فرود توسعه میدان نفتی آزادگان

پایداری انتقال گاز تأسیسات شهید مکوندی‌فر در منطقه یک عملیات انتقال گاز