پیام خوزستان

آخرين مطالب

قدردانی نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها از اقدامات سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب منطقه آزاد کیش

قدردانی نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها از اقدامات سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها: "شورای راهبردی"، "شهرک فناوری" و "کمیته روابط بین‌الملل" در کیش؛ نشان‌دهنده‌ همت ویژه و بالای سازمان منطقه آزاد کیش در نیل به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، نخستین نشست هم‌اندیشی نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها با جامعه‌دانشگاهی جزیره کیش، با حضور دکتر مظفری مدیرعامل و معاونان سازمان و روسا و استادان منتخب دانشگاههای مستقر در کیش برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در این نشست تصریح کرد: وجود "شوراهای راهبردی" "شهرک فناوری" و "کمیته روابط بین‌الملل" درکیش؛ نشان‌دهنده‌ همت ویژه و بالای منطقه آزاد کیش در نیل به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب است و با توجه به موجود بودن ظرفیت‌های لازم، اگر مانعی در هر بخش وجود داشت بررسی و ارایه شود، قطعا مرتفع خواهد شد.
نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها جذب دانشجوی خارجی را امری تخصصی دانست و گفت: این فرآیند نباید در مسیر توریسمی و با نگاه تجاری اتفاق بیفتد و باید در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی موردتوجه قرار بگیرد. وی تاکید کرد: بازنگری در رتبه‌بندی مقالات علمی نیز در دستور کار جوامع دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به حساسیت شرایط کشور و چالش‌های اخیر گفت: در حوزه جنگ‌های نیمه‌سخت و نرم، فهم میدانی بسیار مهم است و این جنگ، جنگ اراده‌ها می‌باشد و طبق تحلیل متخصصان داخلی، قصد دشمن با سخت کردن حلقه محاصره و تحریم‌ها و ایجاد ناامنی در قالب‌های مختلف مثل ورود سلاح گرم به جمعیت مردمی، و در عرصه سوم جنگ روانی با تاریک نشان دادن آینده و فساد دستگاه‌های دولتی بود؛ که با یک برنامه‌ریزی جدید با نشانه گرفتن "باور" و "اعتماد" و "امید" مردم شروع به کار کردند.
وی با اشاره به جامعه پزشکی که امید و نقطه‌قوت نظام و مردم هستند گفت کشور ما علی‌رغم تمام تحریم‌ها از "توریسم‌سلامت" برخوردار است و این نشان‌دهنده به بار نشستن زحمات علمی جامعه است که با وجود حمله دشمنان و تلاشی که در تخریب آن داشتند، به راه خود ادامه داد.
نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها افزود: ما در بخش داروسازی که اتفاقا در حوزه اقلام تحریمی قرار دارد، قابلیت‌های خود را به فعلیت رسانده‌ایم و اکنون وظیفه ما مطلع کردن مردم از این موفقیت‌ها می‌باشد تا همان‌طور که به رفتن نخبگان اشاره می‌شود، این دستاوردها هم برجسته و معرفی شوند.
حجت‌الاسلام رستمی ادامه داد: عهدشکنی بیگانگان باعث شد به توانایی‌های فردی و اجتماعی ملت ایران باور بیشتر پیدا کرده و با توجه بیشتر به آنها، به شکوفایی و بالندگی ظرفیت‌های علمی کشور بپردازیم.
همچنین دکتر غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست ضمن تبریک روز دانشجو گفت: یکی از ظرفیت‌های قابل توجه جزیره کیش، ظرفیت علمی و دانشگاهی آن است.
وی افزود: با توجه به همین ظرفیت و شرایط مطلوب دانشگاهی، طی مذاکراتی با دانشگاه‌های کیش مقرر شد شورای راهبردی تشکیل شودکه مسئولیت اصلی این شورا تبدیل جزیره کیش به "شهر دانشی" است و "مرکز نوآوری" نخستین طرح و مجموعه‌ای بود که در دستور کار قرار گرفت و عملیاتی شد.
دکترمظفری با تاکید برحمایت همه‌جانبه سازمان از این مرکز اظهار کرد: زمینی در مجاورت این مرکز برای فعالیت‌های صنعتی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به آمار دانشجوهای جزیره در مقطع تحصیلات تکمیلی و لزوم ایجاد فضای پویا و شاد دانشگاهی گفت: تاکنون از این ظرفیت علمی، بسیار کم استفاده شده است و امیدواریم کیش در این زمینه هم به پایلوت نمونه کشور تبدیل شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: "معاونت علمی و نوآوری" ساختار جدیدی است که در چارت سازمانی پیش بینی شده که درحال بررسی است.
همچنین حجت‌الاسلام عباس تقوی نماینده دفتر نهاد رهبری دردانشگاه‌های استان هرمزگان در این نشست بیان کرد: استادان، فرهیختگان، مسئولین و دانشجویان، جمعیت قابل توجهی را در جزیره کیش تشکیل داده و طرح‌های خوبی را در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی انجام داده‌اند؛ اما باید سعی شود از این ظرفیت به بهترین شکل و در بالاترین خروجی بهره‌برداری شود و این وظیفه دانشگاه ها هست که طرح "نقشه راه فرهنگی" برای دانشجویان خط مشی مشخص و بستر عملی آن را فراهم کنند.
وی افزود: از جمله اقتضائات فرهنگی دانشجویان کیش و قشم، رسیدن به نقطه مطلوب و عملیاتی در حوزه‌های پژوهشی و فرهنگی و تربیتی است و این میل وافر در بدنه دانشگاهی جزیره‌های کیش و قشم باید شکوفا و بهره‌برداری شود تا به صورت الگویی قابل عرضه در داخل و خارج کشور مطرح شود و نیل به این مهم، زیرکی، هوشمندی و دقت بالایی را می‌طلبد.
رحیمی نماینده دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، با اشاره به سابقه این مرکز که از سال 86 شروع به کار کرده است گفت: از سال 93 که ملزم به ورود در عرصه بین‌المللی شدیم با جذب 800دانشجو خارجی از 80کشور طی چهارسال در سطح کشور و150دانشجوی خارجی از 17ملیت در کیش، این مسئولیت را عملی کردیم.
وی افزود: بسیاری از بیماران حوزه خلیج‌فارس حاضر به درمان در بیمارستان‌های آمریکایی اما غیراسلامی امارات نیستند و این فرصت بسیار خوبی برای جزیره کیش است که با فراهم کردن تسهیلات لازم به پذیرش و درمان این بیماران بپردازد.
نماینده دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به ماده64 و برنامه ششم گفت: اجازه ایجاد شعب مشترک دانشگاهی با کشورهای دیگر صادر شده است اما این اتفاق نیاز به زیرساخت و حمایت‌هایی دارد که حداقل در منطقه آزاد قابل اجرا شدن است.
همچنین سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی در این جلسه با اشاره به ماده 27 قوانین و مقررات گفت: جزیره دچار معضلی تحت عنوان دوگانگی منطقه‌ای است، چراکه در جریان تقسیمات کشوری زیر مجموعه استان هرمزگان و بخش بندرلنگه قرار دارد و در تصمیمات ملی، عالی‌ترین مقام دولت در مناطق آزاد، مهم‌ترین مقام، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد است که با حکم مستقیم رئیس دولت تنفیذ می‌شود.
وی تاکید کرد: دانشگاه‌های کیش باید همچون سایر دستگاه‌ها مانند نیروهای انتظامی و صداسیما به‌صورت منطقه ویژه، مشغول به کار باشند و به طور مستقل عمل کنند و زیرمجموعه شدن این مراکز که دارای درجه الف هم هستند، خطای استراتژیک بزرگی است.
دکتر داریوش سلیمی دستیار ویژه مدیرعامل در علم و فناوری مرکز نوآوری نیز در این نشست یکی از معضلات مجموعه‌های آموزش عالی را، چگونگی اتصال ساختارها و رشته‌ها به نیازهای منطقه دانست که در کنار کاهش دارا دانشجویان، نیاز به تحولات اساسی را متذکر می‌شود.
وی ادامه داد: جزیره کیش با شرایط جغرافیایی و مساحت خود قابلیت مدیریت مستقل را دارد و می‌تواند به عنوان پایلوت به این مسئله بپردازد.
مسعود توفیقی مدیرعامل موسسه آموزشی علوم و فنون کیش نیز در این جلسه اظهار داشت: موسسه علوم و فنون کیش برای پر کردن خلا آموزش‌های کوتاه‌مدت شکل گرفت و در حال حاضر بخش فناوری با دستور و همت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به شکل گسترده‌ای آغاز به کار کرده است.
رئیس موسسه علوم و فنون کیش با توجه به آمار حضور تعداد بسیار بالای اتباع بیگانه در بخش خصوصی و اقتصادی گفت: دانشگاه‌های دولتی نتوانستند در خصوص جذب دانشجوی خارجی همچون بخش خصوصی عمل کنند و این امر نیاز به واکاوی برای رفع موانع موجود دارد.
دکتر توفیقی با اشاره به مبحث کارآفرینی ادامه داد: باید دید این فرهنگ در دانشگاه‌ها چه‌قدر کارآمد است و سبک این آموزش را به مدل بازار کار نزدیک کرد.
محمدحسین مصطفوی، سرهنگ پدافند هوایی پایگاه هوایی کیش نیز در این جلسه اظهار کرد: نگاه ویژه، عملکرد ویژه هم می‌طلبد و استارتاپ‌های انقلابی و علمی با رویکردهای موجود با اولویتهای سیاسی و تجاری و نه علمی قابل اجرا نیست.
سرهنگ مصطفوی تاکید کرد: به پروژه خلیج‌فارس و نفت و صنعت دریایی چه در حوزه موادغذایی و چه انرژی؛ باید در پژوهش‌های دانشگاه‌های جنوب به عنوان پتانسیل تاریخی و پایدار منطقه و شاید ژئوپلتیک جهانی تعریف و حمایت شود و در حوزه‌های کشوری، نفت و انرژی را هم به عنوان یک تکه از پازل موهبت الهی خلیج همیشگی فارس، هدف‌گذاری شود.
وی افزود: در آمایش سرزمینی و با توجه به نقشه راه علمی کشور رشته‌های بین‌المللی چون محیط زیست و اقیانوس‌شناسی و گردشگری را می‌توان مدنظر داشت.
خوبیاری نیز در این نشست ضمن تقاضای دیدار دانشگاهیان کیش با مقام معظم رهبری، از مسئولین پرسید، چرا باید شرط تحصیلات تکمیلی phd داشتن مقاله در isi باشد و به خروج ارز و تفکر داخلی بیانجامد؟ چرا این تفکر در مجلات و ساختار پژوهشی قوی در کشور خودمان استفاده نشود؟
وی افزود: باید به جای صادرات دانشجو، به واردات آن فکر کرد تا از تمام جنبه‌های علمی و اقتصادی آن بهره‌برداری شود.
در پایان این نشست، دکتر مظفری با تاکید بر لزوم برگزاری مستمر نشست‌های هم‌اندیشی گفت: طرح و ساخت یک شهرک دانشگاهی با مساحت64هکتار در بهترین منطقه جغرافیایی کیش آماده و آغاز شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، به جهت عملیاتی کردن طرح‌های موردنظر و مشارکت دانشگاه‌ها، حدود شش هفته برای بررسی و ارائه "نقشه راه" برای جزیره به کارشناسان و مسئولین، فرصت داد تا در نشست بعدی در تهران، عملیاتی شود.
وی تاکید کرد: نگاه ما در جزیره کیش، ملی است و به حل مسائل کل کشور می‌اندیشیم و در ساختار خود و با ارائه طرح معاونت علمی فناوری به دنبال تحقق آن هستیم.
دکتر مظفری بر لزوم مدیریت و اجرای مستقل نهادهای مختلف در کیش، خصوصا دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: اگر بنا بر عدم استقلال باشد؛ اجرا نشدن بعضی برنامه‌ها اولی بر اجرای زیرمجموعه‌ای و بدون استقلال است.
رییس هیئت مدیره سازمان کیش با تاکید بر بومی‌کردن ِ بیانیه گام دوم انقلاب در جزیره کیش و عملیاتی شدنِ مباحثی از آن گفت: باید از ظرفیت‌های منطقه آزاد کیش، بالاترین بهره‌برداری را در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری دومین جلسه آموزشی ویژه مهندسان طراح و ناظر در جزیره کیش

حضور تیم ترامپولین پسران جزیره کیش در مسابقات باشگاه های کشور

راهکارهای اطلاع رسانی دقیق و صحیح در ایام نوروز ارائه شد

جزئیات برپایی کارگاه آموزش فیلمسازی خلاق تشریح شد

میزبانی جزیره کیش از دومین جشنواره شاد خانوادگی غذاهای دریایی ایران

انجام نخستین روز ازطرح واکسیناسیون فلج اطفال در کیش

انجام 12 عمل جراحی به روش لاپاروسکوپی در بیمارستان کیش

سخنرانی آیت الله خاتمی در ایام فاطمیه در کیش

اردوی دو هفته ای تیم ملی تیراندازی با کمان ایران در جزیره کیش

لزوم خدمت رسانی با کیفیت در مبادی ورودی به گردشگران نوروزی کیش مطرح شد

گردشگران سلامت افغانستانی به کیش می آیند

ساخت 6 مدرسه در جزیره کیش

گردشگران سلامت افغانی به کیش می آیند

برپایی نخستین دوره مسابقات ایده نو

برگزاری تور آشناسازی دفاتر خدمات مسافرتی فعال اقلیم کردستان عراق با کیش

حضور نمایندگان مناطق آزاد ایران در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا

اصلاح شیوه نامه ها،روند سرمایه گذاری را تسهیل کرده است

زمین با کاربری تجاری در جزیره کیش واگذار نمی شود

«حال خوب» دورهمی موسیقی اهالی کیش برگزار می‌شود

حضور سازمان منطقه آزاد کیش در نمایشگاه صنعت گردشگری مادرید 2020

آغاز مرمت مسجد تاریخی ماشه

تمامی مراحل پذیرش بیمار در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش الکترونیکی شد.

برپایی دور دوم رقابت های رنکینگ تنیس روی میز بانوان کیش

برگزاری همایش پیاده روی ویژه بانوان در کیش

رونمایی از چهره قهرمان لیگ والیبال بانوان جزیره کیش

ساخت جاده در مسیر پناهگاه آهوان کیش با رعایت اصول زیست محیطی

برای نمایش اتفاق‌های قرن چهاردهم، ستادی با محوریت جزیره کیش تشکیل می شود

استقبال شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده از شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

تغییر زمان برگزاری مسابقات شتاب در کیش

ماجرای دپوی 400 خودرو مناطق آزاد

ناپایداری های جوی از 2 تا 4 بهمن در استان هرمزگان

گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی در جزیره کیش

میزبانی کیش از دو رویداد بین‌المللی تنیس

امروز ساعت 18:30گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

فراخوان حسابرس مدیریت امور مجامع و حسابداری داخلی سازمان منطقه آزاد کیش

امروز گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

جمع آوری کمک های مردمی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

پایان مسابقه رالی خانوادگی کیش با معرفی نفرات برتر

برپایی کارگاه های آموزشی هنر، ویژه بانوان در کیش

پایان مسابقه رالی خانوادگی با معرفی نفرات برتر

تاکید بر بهینه سازی رفتارهای سازمانی در شورایعالی مناطق آزاد

برقراری پرواز رفت و برگشت سلیمانیه – کیش

انتخاب سرپرست تیم منتخب بدمینتون ایران از جزیره کیش

تبلور اقتصاد آزاد با اجرای کامل قانون مناطق آزاد

برپایی کارگاه آموزش فیلمسازی خلاق در کیش

اطلاعیه تاخیر پروازها

مسابقه شتاب بزرگ کیش

گشایش نمایشگاه عکس هور درگالری میکا

بررسی راهکارهای رفع مشکلات واحدهای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کیش

انتصاب رئیس هیأت ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی جزیره کیش