پیام خوزستان

آخرين مطالب

استاندار:

فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت کنند اجتماعي

فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت کنند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان استاندار خوزستان با بیان اینکه برنامه کنترل عفونت HIV موفق نخواهد شد مگر با مشارکت همه ادارت و سازمان‌های مرتبط، گفت: انتظار می‌رود فرمانداران نظارت مستمر بر اجرای برنامه چهارم ملی کنترل بیماری ایدز توسط ادارات و سازمان‌های مسئول اجرای برنامه داشته باشند.

غلامرضا شریعتی در همایش آگاهی، پیشگیری، آزمایش و درمان HIV که امروز (13 آذرماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: از زمانی که نخستین نمودهای HIV در حدود 40 سال پیش گزارش شد، تلاش‌های بسیاری در سطح جهانی، منطقه‌ای و کشوری برای مبارزه با اپیدمی HIV انجام شده است. در این مدت شواهد علمی فراوانی درباره مداخلات موثر فراهم شده که در پیشگیری از عفونت، مراقبت و درمان افرادی که با HIV زندگی می‌کنند و مهار گسترش ویروس موثر بوده است.
وی افزود: در این راستا رهبران جهان قول داده‌اند تا به هدف 3.3 برای پایان دادن به ایدز تا سال 2030 میلادی در قالب یک تلاش گروهی جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار دست یابند. همچنین اهداف میان‌راهی سه‌گانه 90 – 90 – 90 را وضع کرده‌اند؛ در این برنامه باید تا سال 2020 میلادی، 90 درصد از کسانی که با HIV زندگی می‌کنند شناسایی شوند، 90 درصد آن‌ها درمان دارویی دریافت کنند و ویروس در 90 درصد گروه اخیر سرکوب شود.
به گزارش ایسنا، استاندار خوزستان تصریح کرد: روز جهانی ایدز امسال درست پیش از قرار 2020 فرا رسیده است بنابراین فرصت مناسبی است تا هم دستاوردها و هم کمبودهای خود را در پیشگیری، درمان و مراقبت HIV بررسی کنیم و بسنجیم.
شریعتی بیان کرد: در منطقه مدیترانه شرقی شاهد گسترش فزاینده اپیدمی هستیم؛ در حالی که در سال 2015 تعداد مبتلایان جدید در جهان رو به کاهش بوده اما در منطقه ما موارد جدید اچ آی وی، 32 درصد و مرگ و میر مرتبط با ایدز 63 درصد نسبت به سال 2010 افزایش یافته است. همچنین در انجام آزمایش برای رسیدن به نخستین هدف 90 درصدی برای تشخیص مبتلایان به HIV شکاف بزرگی در منطقه دیده می‌شود.
وی عنوان کرد: در سال 2018 در سطح دنیا از بین 400 هزار نفری که تخمین زده شده با HIV زندگی می‌کنند، تنها 127 هزار نفر (32 درصد) از وضعیت خود آگاهی داشتند، در واقع 273 هزار نفر هنوز از بیماری خود بی‌خبر هستند. اگر خطر سرایت ناآگاهانه ویروس به دیگران را در نظر بگیریم، این دغدغه بزرگی است. همچنین 79 درصد کسانی که با HIV زندگی می‌کنند داروهای ضدویروسی لازم برای نجات جانشان را دریافت نمی‌کنند.
استاندار خوزستان بیان کرد: جمعیت‌های کلیدی که بیشتر تحت تاثیر اپیدمی ایدز قرار گرفته‌اند اغلب از عفونت‌های همزمان نیز رنج می‌برند؛ بیماری‌هایی با راه سرایت مشابه هپاتیت ویروسی B و C، عفونت‌های آمیزشی یا عفونت‌هایی مانند سل که مرتبط با شرایط زندگی این جمعیت‌ها است. افزون بر این، کسانی که با HIV زندگی می‌کنند اغلب نیازهایی در حوزه سلامت دارند که فراتر از آسیب‌پذیری یا ابتلا به HIV است.
شریعتی عنوان کرد: برای پشتیبانی از کشورها در حرکت به سوی پوشش همگانی سلامت و اطمینان از فراموش نشدن هیچ کس، گام‌های بلندی برداشته شده است. پوشش همگانی سلامت به معنای آن است که هر کسی به درمان و مراقبت موثر و ایمن بدون تحمل دشواری مالی دسترسی دارد. مداخلات ما برای پایان دادن به اپیدمی ایدز باید در این چارچوب دیده شود. خدمات مربوط به HIV باید کاملا در نظام خدمات بهداشتی اولیه (PHC) هر کشور ادغام شده باشد.
وی ادامه داد: امروزه، با پیشرفت تکنولوژی‌های آزمایش و پیدایش آزمایش HIV سریع با حساسیت و ویژگی بالا، آزمایش HIV ساده‌تر از پیش شده است. با در دست داشتن همه این پیشرفت‌ها، راهی برای ما باقی نمی‌ماند جز این که تعهد خود برای پایان دادن به ایدز تا سال 2030 را به جا بیاوریم.
استاندار خوزستان افزود: ادغام خدمات به معنای آن است که نظام سلامت به جای آن که فقط بر عفونت HIV یک نفر تمرکز کند، می‌تواند به نیازهای سلامت هر فرد به شکلی منسجم و جامع پاسخ بدهد. زمان آن است که پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت HIV از انزوا خارج شود. کسانی که با HIV زندگی می‌کنند و آن‌هایی که بیشتر در معرض خطر آن هستند، حق دارند تا مانند دیگران از یک نظام خدمت‌رسانی، یکپارچه و به‌سادگی در دسترس برخوردار باشند.
شریعتی تصریح کرد: جوامعی که با گسترش ایدز مواجه هستند، سازنده‌ترین و پویاترین شهروندان خود را از دست می‌دهند. هنگامی که مردان و زنان جوان بر اثر ابتلا به ایدز، بیمار می‌شوند اغلب از دردهای روحی، انزوای اجتماعی و مشکلات جسمی و اقتصادی رنج خواهند برد. خانواده‌ها نیروی کار خود را از دست می‌دهند، موقعیت اجتماعی‌شان از بین می‌رود، از فقر و بیماری رنج می‌برند، بر اثر نگاه تلخ و بدنام کننده مردم منزوی می‌شوند و حقیقت ابتلا به ایدز را انکار می‌کنند و این در حالی است که خطر گسترش ایدز به دیگران وجود دارد. این افراد نیازمند آسایش و راهنمایی‌های کاربردی هستند.
وی با بیان اینکه کلیه سازمان‌ها و نهادهای متولی برنامه ایدز باید در قالب کمیته‌های استانی و شهرستانی همدل شوند، گفت: با این هماهنگی می‌توانیم جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار در چارچوب چهارمین برنامه ملی استراتژیک ایدز تلاش خود را به ثمر برسانیم.
شریعتی گفت: فرصت برای عمل و تقویت بیماریابی، دسترسی افراد به مراقبت و درمان مناسب، حمایت از بیماران و آموزش و اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری محدود است و به همین دلیل باید جهت کاهش فاصله بین نیازها و خدمات شتاب یابد.
استاندار خوزستان بیان کرد: باید آموزش‌های لازم را در اختیار گروه‌ها و افراد در معرض آسیب قرار دهیم تا بتوانند از خود در برابر HIV محافظت کنند. همچنین باید تمهیداتی فراهم شود تا کودکان سالم از مادران HIV مثبت به دنیا بیایند و همه افراد HIV مثبت تحت درمان موثر ضد رترو ویروسی قرار بگیرند.
شریعتی تصریح کرد: برنامه کنترل عفونت HIV موفق نخواهد شد مگر با مشارکت همه ادارت و سازمان‌های مرتبط. انتظار می‌رود فرمانداران نظارت مستمر بر اجرای برنامه چهارم ملی کنترل بیماری ایدز توسط ادارات و سازمان‌های مسئول اجرای برنامه داشته باشند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدار فرماندار به روستاییان مناطق کوهستانی باغملک

ساعت لوکس، خواستگار سارق را لو داد!

خودروهای محیط زیست خوزستان، در انتظار سهمیه بنزین

خودروهای محیط زیست، در انتظار سهمیه بنزین

3 کشته در یک تصادف شهری اهواز

برف و باران کشور را فرا می‌ گیرد

شناسایی آرامستان جدید در تهران

گاز جان سه جوان را گرفت

جزئیات فعالیت سامانه بارشی جدید خوزستان

18 مصدوم حاصل برخورد اتوبوس با پل عابر پیاده در اهواز

شروع موج دوم آنفلوانزا در گلستان

گلایه برخی خانواده‌ های داغدار حادثه 737

هویت اجساد کادر پرواز 737 شناسایی شد

نوزاد نیم کیلویی در قم + عکس

تعرض به کارمند هتل به بهانه پرداخت حقوق

پیکر 57 جان‌ باخته 737 تحویل خانواده‌ ها شد

رنگ شعله‌های وسایل گازسوز چه می‌گوید؟

سه روز برفی و بارانی در پیش است

رشد 40 درصدی درآمد گردشگری سلامت در آبادان و خرمشهر

اعلام آمادگی هلال احمر خوزستان برای اعزام تیم‌های بهداشتی به سیستان و بلوچستان

محور رامهرمز - اهواز بازگشایی شد

آمادگی تیم‌های درمان اضطراری خوزستان برای اعزام به مناطق سیل‌زده

خوزستان از جمعه بارانی است

جزئیات واژگونی مرگبار اتوبوس در جاده کرمان

شناسایی 124 نفر از جان باختگان سقوط 737

اجرای حکم میلیاردی قاچاق نفت خام در خوزستان

جان‌ باختگان سانحه 737 شهید محسوب می‌ شوند

پیکر 61 جانباخته 737 آماده تحویل به خانواده‌ ها

بازداشت تعدادی از افراد در حادثه سقوط هواپیما

واکنش به خبر هجوم تمساح‌ ها به مناطق سیل‌ زده

دمای خوزستان به صفر می‌رسد

دمای خوزستان به صفر می‌رود

3 نفر در استان های سیل زده جان باختند

دستگیری 62 سارق حرفه‌ای در اهواز

خوزستان به صفر می‌رود

بارش برف در محور اندیکا – شهرکرد / لغزندگی در محورهای خوزستان

غرامت پرواز 737 را کدام کشور پرداخت می‌ کند؟

دستگیری 62 سارق حرفه‌ای با 158 فقره سرقت در اهواز

زن صیغه‌ ای به دار مجازات آویخته شد

نیاز فوری سیل‌ زدگان به مواد غذایی و وسایل گرمایشی

تجهیز شبکه آب‌رسانی 22 روستای اهواز به سیستم حذف کدورت

امدادرسانی به 300 گرفتار در برف سنگین باغملک

آمادگی هلال احمر خوزستان برای امدادرسانی به سیستان / اعزام یک بالگرد به مناطق سیل‌زده

تصویری عجیب از سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان

سیل زدگان سیستان و بلوچستان بی خانمان شده‌اند + تصاویر

نامگذاری خیابانی در تهران به یاد جان‌ باختگان 737

هوای چهار نقطه خوزستان ناسالم برای گروههای حساس اعلام شد

شناور حامل کالای قاچاق در ماهشهر توقیف شد

زلزله صبحگاهی ایذه را لرزاند

چرا باید از خرید مرغ زنده خودداری کرد؟