پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهردار : شهر اهواز به گیاه کنوکارپوس مدیون است اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز_ایرنا_ شهردار اهواز گفت: کلانشهر اهواز به دلیل پوشش گیاهی و فضای سبز به گیاه کنوکارپوس مدیون است.

موسی شاعری روز چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی نقش آلاینده‌ها و گیاهان در بروز آلرژی تنفسی در تالار مهتاب اهواز اظهار داشت: گیاه کنوکارپوس باعث افزایش سرانه فضای سبز اهواز شده و در اندازه سهم خود این فضای سبز را متحول کرده است به همین دلیل نباید یک نگاه صفر یا صدی به آن داشته باشیم.
وی افزود: پس از اولین بارش پاییز امسال نوک پیکان انتقادها در خصوص بروز عارضه تنفسی شهروندان اهوازی به سمت مدیریت شهری بود و وزیر بهداشت و سخنگوی دولت عامل اصلی بروز عارضه تنفسی شهروندان اهوازی را گیاه کنوکارپوس و عدم هرس صحیح آن توسط شهرداری اهواز اعلام کردند.
وی یادآور شد: پس از انتخاب به عنوان شهردار اهواز، دستور دادم که کاشت گیاه کنوکارپوس به علت عدم تنوع رنگی متوقف شود و کاشت گیاهان بومی از جمله نهال و درختان تنومند نخل در اهواز آغاز شود.
بررسی نشدن نقش آلاینده‌های دیگر متوقف
شهردار اهواز خاطرنشان کرد: استان خوزستان و کلان شهر اهواز دارای آلایندگی‌های بسیار است اما همه این آلاینده‌ها رها شده و تنها انتقادات به یک گیاه است در حالی که تاکنون هیچ مقاله رسمی و علمی در خصوص سمی یا آلرژی‌زا بودن آن ارائه نشده است.
وی افزود: تنها برخی از پزشکان معتقد هستند که بروز عارضه تنفسی پس از اولین بارش باران پاییزی به دلیل ذرات صنعتی نیست و یک موجود زنده عامل آن است.
شاعری گفت: یکی از سوالات مهمی که در این خصوص به ذهن متبادر می شود آن است که آیا در شهرهای دیگر گیاه کنوکارپوس در آنها فراوان کاشته شده است نیز همین مشکلات تنفسی ایجاد می‌شود یاخیر.
وی ادامه داد: سوال دیگر در این خصوص از چرا عارضه تنفسی تنها پس از اولین بارش پاییزی ایجاد می شود گرده‌افشانی گیاهان همزمان با نخستین بارش پاییزی نیست پس چرا در بارش‌های بعدی این عارضه دیده نمی‌شود.
سهم اهواز از نفت فقط آلودگی
شهردار اهواز بیان کرد: سهم اهواز از نفت فقط آلایندگی و آلودگی است وزارت نفت به مسئولیت خود برای توسعه این استان و کلان شهر اهواز توجه نمی‌کند در حالی که از تمام ظرفیت برای استخراج نفت استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه مردم از فلرهای نفتی آزار می‌بینند تصریح کرد: در همه دنیا ورود صنعت به 160 باعث توسعه و خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان می‌شود اما عجیب است که نفت در استان خوزستان باعث عقب ماندگی شده است.
شاعری گفت: ما منکر و برخی اقدامات اما رفتار وزارت نفت در خصوص اهواز مسئولانه نیست آن‌ها باید نسبت به پرداخت حق آلایندگی اهتمام داشته باشند.
وی افزود: وضعیت فضای سبز در پشت دیوار محوطه شرکت نفت در اهواز نسبت به داخل آن قابل قیاس نیست آثار کم توجهی وزارت نفت به اهواز از همین مورد مشخص می‌شود.
شهردار اهواز اظهار داشت: یکی دیگر از ایرادهای وارده به گیاه کنوکارپوس ورود آن به شبکه فاضلاب است و باید توجه داشت که شبکه فاضلاب اهواز قدیمی و لوله های آن اغلب بتنی هستند که به مرور زمان به وسیله اسید فاضلاب دچار خوردگی شده اند از این رو امکان ورود ریشه این گیاه به درون آن وجود دارد.
وی افزود: اگر شبکه فاضلاب اهواز با بکارگیری لوله‌های جدید نوسازی شود ، دیگر ریشه این درخت قابلیت نفوذ به آن را ندارد.
به اندازه کافی کنوکارپوس کاشتیم
شاعری در بخشی دیگر ادامه داد: به اندازه کافی در اهواز گیاه کنوکارپوس کاشته شده است و باید به سمت کاشت گونه های بومی و محبوب برویم.
وی افزود: شهر اهواز از کمبود رنگ در فضای سبز رنج می برد در واقع فضای سبز به عنوان مجموعه ای از محیط سبز خارج از شریان ها و معابر است از این رو اگر درختان کاشته شده در فضاهای عمومی و بلوار ها را نادیده بگیریم مقدار فضای سبز اهواز کم است.
نبود پژوهش علمی دال بر آلرژی زا بودن کنوکارپوس
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اهواز نیز در این نشست خاطرنشان کرد: هر سال در فصل پاییز درخصوص تنگی نفس شهروندان انتقادات زیادی وارد می‌شود که بخشی از این انتقادها متوجه موجود زنده ای به نام درخت کنوکارپوس است.
صالح عبداللهی گفت: هدف این نشست تبرئه کردن شهرداری اهواز از کاشت درخت کنوکارپوس و یا متهم کردن یک ارگان و دستگاه دیگر نیست.
وی افزود: اگر ثابت شود که عامل اصلی تنگی نفس شهروندان اهوازی درخت کنوکارپوس است، تمام امکانات و تجهیزات شهرداری را برای مدیریت این مشکل به کار خواهیم گرفت.
عبداللهی با اشاره به اینکه حفظ سلامت شهروندان از این مسئله دیگری مهم‌تر است بیان کرد: تاکنون به صورت علمی مطالعاتی صورت نگرفته که به صورت 100درصدی و متقن گیاه کنوکارپوس را عامل اصلی تنگی نفس شهروندان اهوازی معرفی کند.
وی یادآور شد: یکی از توضیحاتی که مجموعه شهرداری در بیگناهی گیاه کنوکارپوس به آن اشاره می کند این است که برخی کارگران شهرداری در تمام ایام سال به طور مستقیم با این گیاه در ارتباط هستند اما مشکلات تنفسی برای آنها ایجاد نشده است.
عبداللهی گفت: باید در سایر شهرهایی که با کثرت پوشش گیاهی کنوکارپوس مواجه هستند مطالعاتی صورت گیرد تا مشخص شود شهروندان آنها چه میزان با مشکلات تنفسی مواجه هستند
وی ادامه داد: طبق آموزه های دینی هیچ گیاه و موجود زنده‌ای بیهوده و عبث آفریده نشده است.
مدیرعامل سازمان فضای سبز و شهرداری اهواز اظهار داشت: در ابتدا باید موضوعات علمی و تحقیقات دانشگاهی انجام گیرد و سپس وارد فاز اجرایی و عملیاتی در این خصوص شد.
اولین باران پاییزه اهواز، بیش از 12 هزار نفر را راهی مراکز درمانی کرد. در 2 سال گذشته آمار مراجعات تنگی نفس همزمان با نخستین باران‌های پاییزی کاهش چشمگیری نشان می‌داد. مراجعات تنگی نفس اهوازی‌ها امسال از 28 مهر و یک روز قبل از بارندگی‌ها آغاز شد و تقریبا تا دهه اول آبان طول کشید.
با گذشت 6 سال از بروز بحران تنگی نفس اما علت وقوع آن هنوز محل مناقشه است. محققان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، همچنان علت تنگی نفس‌ها را گرده‌های درخت غیربومی «کنوکارپوس» می‌دانند، اگر چه برخی اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز نتایج مطالعات را هنوز نپذیرفته‌اند و گیاه کنوکارپوس را تبرئه کرده‌اند.گفته می‌شود 368 هزار اصله نهال کنوکارپوس در فضای سبز شهری اهواز وجود دارد که این رقم به جز درختانی است که در فضاهای محصور و تحت پوشش شرکت‌هاست. بر مبنای نظریه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، شورای سلامت خوزستان، هرس کردن درختان کنوکارپوس را پیش از آغاز بارندگی‌ها مصوب کرد.
برچسب‌ها
بیماران تنفسی خوزستان شهرداری اهواز اهواز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محیط‌زیست مجوزی برای شماره‌گذاری خودرو با استاندارد یورو 4 نداده است

زود رنج‌ها را بشناسیم

ضرب و شتم آمر به معروف در تهران با چاقو

چرا همکاری راهبردی ‌25‌ ساله با چین مهم است و چه منفعتی برای ما دارد؟

ادامه پیک کرونا تا پایان تیرماه

رکوردشکنی پیک مصرف برق در خوزستان / احتمال خاموشی‌های مقطعی

خوزستان از 50 درجه گذشت

ابتلای 722 نفر از مردم گتوند به کرونا

کاهش روند ابتلا به کرونا در خوزستان

عکس/ سینما آزادی شوش، 21 سال پس از تعطیلی!

فوت 3 کودک بر اثر ابتلا به کرونا در خراسان رضوی

محدودیت‌ های کرونا در هرمزگان تمدید شد

وضعیت شیوع کرونا در 9 استان کشور

سهیلا منصوریان: امروز به ناموسم در مجموعه انقلاب توهین شد

سنجش سلامت 75 هزار نوآموز در بدو ورود به دبستان آغاز شد

محرومیت درمناطق حاشیه اهوازشدید است/ نفت عوارض آلایندگی رانمی‌دهد

ظرفیت‌سازی در تولید نفت ضروری است؛ تسلیم نمی‌شویم

یکسان‌سازی آموزش قرآن در مراکز فرهنگی هنری

بهره برداری از «ادامه جنوبی بلوار استاد معین» تا پایان مرداد

ثبت رکوردی تازه در کاهش تولید نفت اوپک در ماه ژوئن

چگونگی نقش شهرداری تهران در خانه‌دار شدن کم‌درآمدها

تمام جایگاه‌های سوخت از امسال مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند

مدیر شبکه بهداشت هندیجان: پشه آئدس ناقل بیماری تب دنگ است

خاطره جالب کاپیتان سابق پرسپولیس از حضورش در آبادان

خادمی: با رفتن تاجگردون لر‌ها و خوزستانی‌ها در هیچکدام از مراکز تصمیم‌گیری مجلس حضور ندارند

آغاز به کار نخستین جشنواره تبلیغات و برندینگ گردشگری کیش

تشریح تعطیلی ادارات و دورکاری کارمندان

داوری، هیچ جریمه یا خسارتی را متوجه شرکت ملی گاز نکرده است

ترددها محدود نشود وضعیت تهران فاجعه بار می شود

شهروند اهوازی پس از 8 سال انتظار از چوبه دار رهایی یافت

شورایاری؛ شورای محله یا سمن شهری؟

تعویض خط لوله 14 اینچ انتقال فرآورده کرمان - رفسنجان

کشت شلتوک در بیش از 20 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شوش

انجام دومین مرحله غربالگری کارکنان شهرداری منطقه 15

سایه یک رای بر شورایاری ها

یک عملیات فوق‌العاده برای مهار آتش‌سوزی در بوزین و مر‌خیل انجام شد

آموزش گردشگران طبیعت منطقه حفاظت شده آق داغ

مشکلات و معضلات زیست‌محیطی کیسه‌های پلاستیکی

آیا لایحه «کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی» به داد طبیعت می‌رسد؟

چند نفر سهام عدالت خود را فروختند؟

افت 34.4 هزار واحدی شاخص کل / بازار سرخ‌پوش است

طرح مجلس برای بازگرداندن «کوپن»

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

برپایی مراسم‌های عزاداری و عروسی در اندیمشک ممنوع شد

عکس/ نجات خانواده 4نفری از درون شعله‌های آتش و دود

ستاد اجرایی فرمان امام بسته معیشتی به کارگران هفته‌تپه اهدا کرد

کاهش 6 درصدی نرخ بیکاری در خراسان رضوی در سال گذشته

رئیس فدراسیون ورزش کارگری کشور در البرز : عمده فعالیت ورزش کارگری در حوزه همگانی و سلامت محوری کارگران است

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: دانشگاه الزهرا میتواند گام موثری در ایجاد شتاب دهنده تخصصی زنان بردارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: امسال بیش از 6 میلیارد تومان برای ایجاد مشاغل خانگی اختصاص یافت