پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرعامل شرکت:

فولاد اکسین خوزستان در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود است اقتصادي

فولاد اکسین خوزستان در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: با حمایت‌های وزیر نفت توانستیم توان تولید ورق‌های ای پی آی را در داخل کشور بدست آوردیم در حالی که پیش از این، این ورق‌ها به صورت 100 درصد از کشورهای خارجی وارد می‌شدند.

امین ابراهیمی در نشست خبری که امروز (22 آبان) در محل شرکت فولاد اکسین خوزستان در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در صنعت فولاد افتاد و واگذاری‌هایی که انجام می‌شود، معمولا پس از واگذاری یک شرکت، سخت‌افزار و نرم‌افزار جابه‌جا می‌شوند اما ماموریت‌ شرکت‌ها تغییر نمی‌کند.
وی افزود: در نتیجه ماموریت اصلی شرکت از ماموریت تولید ورق‌های ای پی آی به ماموریت تولید ورق‌های ساختمانی تبدیل شد، در حالیکه ماموریت اصلی شرکت برعکس بوده است. تقریبا 60 درصد از سبد تولید ما را ورق‌های ساختمانی تشکیل می‌دهند، 10 درصد آن به ورق‌های ای پی آی و 30 درصد به ورق‌های آلیاژی اختصاص داده شده است.
تبدیل تحریم‌ها به فرصت
وی بیان کرد: تحریم‌ها امروز برای همه صنایع یک تهدید است اما تحریم‌ها برای ما تبدیل به فرصت شده‌اند تا بتوانیم به ماموریت اصلی خود دست پیدا کنیم؛ می‌توان گفت استفاده مفیدی از تحریم‌ها کردیم.
به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان ادامه داد: از سال 88 تاکنون یک میلیون و 50 هزار تن ورق فولادی تولید شده است. همچنین تا پایان شش ماهه امسال 395 هزار تن ورق تولید شد. متاسفانه در سال‌های اخیر که رکود در تولید داشتیم، سیستم شرکت به صورت کارمزدی اداره می‌شد و شمش‌ها از طریق شریک‌های تجاری و واسطه‌ها وارد شرکت می‌شد و در قبال تولید ورق، کارمزد ناچیزی دریافت می‌شد.
ابراهیمی با بیان اینکه زیان انباشته در پایان سال 97 به حدود 164 میلیارد تومان رسید، گفت: با توجه به بدهی‌ها و شرایط نامناسب در سال‌های اخیر برند "اکسین" تخریب شده است. بدهی سال 92 شرکت تقریبا نزدیک به 700 میلیارد تومان بود که بیشتر آن را جریمه‌ها تشکیل می‌دادند. همچنین با وجود اختلاف حسابی که با فولاد خوزستان داشتیم، نزدیک به هزار میلیارد تومان بدهی وجود داشت.
وی بیان کرد: هیات مدیره به شرکت، به عنوان یک بنگاه اقتصادی و استراتژیک نگاه می‌کند که به همت نیروی متخصص در شرکت، نقشه استراتژی از سال 98 تا 1400 با در نظر گرفتن ماموریت اصلی شرکت که تولید ورق ای پی آی است، برنامه‌ریزی شد. بر مبنای این نقشه، اهداف استراتژی شرکت نیز مشخص شدند.
با نیروی مازاد مواجه هستیم
مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر 996 نفر به صورت مستقیم در این کارخانه مشغول به کار هستند که با احتساب نیروهای پیمانکاری، حدود یک هزار و 200 نیرو داریم، گفت: یکی از چالش‌های ما، نسبت نیروی ستادی به نیروی تولیدی است که در حال حاضر 63 درصد نیروها تولیدی و 37 درصد ستادی هستند که برای ما یک چالش است.
ابراهیمی ادامه داد: همچنین متوسط سن نیروها 37 سال است و بالغ بر 60 درصد نیروها تحصیلات کارشناسی به بالا دارند. عمده جذب نیروی ما طی سال‌های 90 تا 94 و با کمترین ضابطه انجام شده است. بر اساس ساختاری که شرکت دانیلی برای فولاد اکسین در نظر گرفته است ما با 383 نفر نیروی مازاد مواجه هستیم.
وی بیان کرد: در تامین مواد اولیه تا پایان سال 98، سعی کردیم تا جایی که امکان دارد مواد اولیه را از استان تامین کنیم. تا امروز 350 هزار تن شمش تامین شد که 213 هزار تن آن از فولاد خوزستان، 61 هزار تن از فولاد مبارکه اصفهان و 76 هزار تن از فولاد هرمزگان تامین شده است.
مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان افزود: عمده مواد اولیه‌ای که از خارج از استان تامین شد، به این دلیل بود که در استان خوزستان تولید نمی‌شوند. در شش ماهه دوم سال 97 تامین مواد اولیه از داخل استان نزدیک به 73 درصد افزایش یافته است.
تغییر سیاست شرکت فولاد اکسین از کارمزدی بودن به فروش مستقیم
به گزارش ایسنا، ابراهیمی با اشاره به اینکه سیاست شرکت از فروش کارمزدی به فروش مستقیم تغییر کرده است، گفت: پیش از این شمش خریداری می‌شد و ما آن را در شرکت تبدیل به ورق می‌کردیم و در خارج از استان به فروش می‌رسید اما با تغییر سیاست، این فروش مستقیما در استان انجام و ارزش افزوده آن در استان هزینه می‌شود که قاعدتا به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود. در سال 97، 124 میلیارد تومان ارزش افزوده از فروش محصولات داشتیم امسال نیز در شش ماهه اول ارزش افزوده به 154 میلیارد تومان رسید.
وی با بیان اینکه یکی از اتفاقات خوب رفتن به ماموریت اصلی و تولید ورق‌های ای پی آی که مورد نیاز صنعت نفت است بود، گفت: روزی تولید این نوع ورق در کشور آرزو بود اما با حمایت‌های وزیر نفت، توان تولید ورق‌های ای پی آی را در داخل کشور بدست آوردیم. پیش از این، این ورق‌ها 100 درصد از کشورهای خارجی وارد می‌شدند.
مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان ادامه داد: در شرکت فولاد اکسین حدود 28 هزار تن از این محصول را تولید کردیم. این فرآیند از مرحله سنگ تا تولید لوله در کشور تولید می‌شود. شمش خاص این محصول در فولاد مبارکه تولید می‌شود اما در سال‌های آینده امیدواریم شرایط تولید شمش خاص در استان فراهم شود تا بتوانیم شمش را از فولاد خوزستان بگیریم.
برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی محصولات
به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده سالیانه سه محصول جدید را بومی‌سازی و وارد بازار کنیم و در حال حاضر نزدیک به پنج محصول از جمله ورق ای پی آی و ورق S460Q تولید شدند. ورق‌هایی که نام آن‌ها از نام اکسین گرفته شده است و پیش از این 100درصد از خارج کشور وارد می‌شدند را تولید کردیم؛ این ورق‌ها در حوزه معادن استفاده می‌شوند. همچنین توانستیم ورق A283-Grade c را تولید کنیم؛ پیش از این، این محصول از کشورهای خارجی وارد می‌شد.
ابراهیمی بیان کرد: یکی از مسائل نگران کننده ما زنده نگه داشتن خط تولید شرکت است، چون اعتقاد داریم تمام مشکلات کشور فقط در گرو تولید حل می‌شوند و در این راستا در شش ماه گذشته حدود 60 میلیارد تومان در خط تولید هزینه شد.
فولاد اکسین در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود است
وی با بیان اینکه شرکت فولاد اکسین شرایط خاصی دارد و مشابه آن در شمال آفریقا و حوزه خاورمیانه وجود ندارد، گفت: مهمترین ماموریت ما در پروژه‌های نفت و گاز است و با فعالیت‌هایی که در حال انجام است شرکت در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود است. یکی دیگر از اقدامات شرکت راه‌اندازی آزمایشگاه خوردگی با کمک یکی از شرکت‌های دانش بنیان است که می‌توان گفت این آزمایشگاه در نوع خود در کشور منحصر به فرد است؛ پیش از این قرار بود این آزمایشگاه به صورت کاملا خارجی راه‌اندازی شود.
ابراهیمی افزود: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی سعی کردیم از حداکثر امکانات در این زمینه استفاده کنیم. همکاری مشترک با ارتش در زمان سیل و تولید ورق‌های فولادی برای استفاده در سیل‌بندها از جمله اقدامات فولاد اکسین خوزستان در این زمینه بوده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز برداشت ذرت دانه‌ای از زمین‌های کشاورزی شوش

کاشت 345 هزار اصله نهال در خوزستان آغاز شد

حضور 260 شرکت در نمایشگاه صنعت نفت خوزستان

فعالیت کارخانه نیشکر هفت‌تپه از سرگرفته شد

در بخش معادن، غرب کشور را جدی نمی‌گیرند

کاش واژه "اقتصادی" در کنار نام تمام رشته‌های دانشگاهی قرار می‌گرفت

بهتر بود قیمت بنزین به صورت پلکانی آزاد می‌شد

آغاز ثبت‌نام "مسکن ملی" در خوزستان از 16 آذرماه

آغاز به کار نمایشگاه صنعت ساختمان در اهواز از امروز

85 دستگاه آب‌شیرین‌کن در روستاهای خوزستان نصب می‌شود

قول سازمان آب و برق برای پیگیری آبرسانی به رامهرمز از پشت سد جره

رکورد تولید روزانه فولادسازی فولاد خوزستان شکسته شد

پیش‌بینی برداشت 36 کیلوگرم زعفران از مزارع خوزستان

سرقت بیش از 4 هزار تابلو و علائم جاده‌ای در خوزستان

رشد 40 درصدی صادرات کالا در بندر خرمشهر

تاکسی‌سرویس‌ها و خرده‌فروشان میوه، صدرنشین تخلفات صنفی

صادرات به عراق بدون هیچ وقفه‌ای در حال انجام است

پرداخت بیش از 3 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در خوزستان

طرح توسعه 2 مخزن نفتی آغاجاری آغاز شد

کشت پاییزه کلزا در ایذه آغاز شد

136 هزار تن برنج در شوشتر برداشت شد

چند درصد یارانه‌بگیران،«حمایت معیشتی»دریافت نکردند؟

کمبودی در بازار میوه نداریم/نرخ گوجه 8 تا 10 هزار تومان

راه نفس "کارون" کی باز می‌شود؟!

فاز اول پست برق جندی‌شاپور دزفول به بهره‌برداری رسید

کاهش 18 تا 20 درصدی مصرف بنزین در خوزستان

اعلام عملکرد آزمایشگاه شیمی شرکت ملی حفاری ایران

شکاف زیاد میان درآمد و هزینه‌های خانوار کارگری

50 دوربین جدید در حال نصب در جاده‌های خوزستان

کمبود بیش از 4 میلیون مسکن در کشور

افزایش قیمت نان در اهواز نداریم

پیش‌بینی برداشت بیش از یک میلیون و 730 هزار تن ذرت در خوزستان

برخوردها با متخلفان افزایش غیرقانونی محصولات بازدارنده نیست

سه میلیون بچه ماهی در اندیکا تولید شد

گران شدن گوجه ربطی به قیمت بنزین نداشت

همه جایگاه‌های سوخت خسارت دیده خوزستان وارد مدار شده‌اند

تشریح روند بازسازی بانک‌های آسیب‌دیده در خوزستان

لزوم توجه جدی به صنایع کوچک در شرایط فعلی

کشت پاییزه در اندیکا آغاز شد

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی خوزستان:بنزین آبان ماه خودروهای عمومی ذخیره شد

پنج کارخانه قند تا سال 1404 در خوزستان ساخته می‌شود

کشت گندم و جو در ایذه آغاز شد

شمخانی: حمله به عسلویه، خنثی شد

پلمب واحدهای صنفی متخلف/نرخ گوجه در حال کاهش

هفت میلیارد ریال تسهیلات به صندوق‌های خرد روستایی ایذه تعلق گرفت

کشت دانه روغنی کلزا در مسجدسلیمان آغازشد

22 آذر؛ آغاز به ‌کار یازدهمین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان

وزیر اقتصاد: با افزایش نرخ کالاها مقابله می‌کنیم

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان دوم آذر

607 پروژه به مناسبت هفته بسیج در خوزستان افتتاح و کلنگ زنی می‌شود