پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهردار اهواز:

همه آلاینده‌ها را رها کرده‌اند، درباره کنوکارپوس حرف می‌زنند اجتماعي

همه آلاینده‌ها را رها کرده‌اند، درباره کنوکارپوس حرف می‌زنند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان شهردار اهواز گفت: آلایندگی‌های مختلفی خوزستان را آزار می‌دهد؛ همه این آلایندگی‌ها را رها کرده‌اند و تنها در مورد گیاهی که تاکنون سمی بودن یا آلرژی‌زا بودن آن در هیچ مقاله‌ای بیان نشده، صحبت می‌شود.

موسی شاعری در نشست تخصصی بررسی نقش گیاهان و آلاینده‌ها در آلرژی‌های تنفسی پس از باران که امروز (22 آبان‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: طبیعتا در زمینه مشکلات تنفسی نوک پیکان متوجه مدیریت شهری است که در این زمینه مباحث متعددی داشتیم. پس از نخستین بارش سال جاری، وزیر بهداشت در جلسه هیات دولت در زمینه این مشکلات، در خصوص گیاه کنوکارپوس و عدم هرس آن به شهرداری اهواز انتقاداتی داشت. طبق صحبت وزیر بهداشت، تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی با عارضه تنفسی افزایش یافته‌اند و در پی آن، سخنگوی دولت نیز در این زمینه صحبت‌هایی داشت.
وی افزود: واقعیت این است که از منظر سیمای شهری، ما به کنوکارپوس مدیون هستیم. گیاه کنوکارپوس به اهواز رنگ سبز داده است. با توجه به اقلیم این شهر و کم‌توجهی به فضای سبز اهواز، کنوکارپوس با سرعت رشد مناسب، فضای سبز اهواز را متحول کرده است.
به گزارش ایسنا، شهردار اهواز بیان کرد: یکی از کاستی‌های امروز ما در شهر اهواز یکدست بودن رنگ‌های فضای سبز است. به همین علت در بدو ورود به شهرداری اهواز دستور دادم که کنوکارپوس را نه به دلیل موضوعاتی که مطرح می‌شوند، بلکه تک‌رنگ بودن آن، کاشت ندهند و گیاهان دیگری جایگزین آن کنند.
شاعری ادامه داد: در این راستا، تعداد قابل توجهی نخل در مرحله خریداری قرار دارد و کاشت آن را آغاز خواهیم کرد. در این طرح، هم نهال‌کاری و پاجوش انجام خواهد شد و هم نخل‌های چند ساله با تنه سه متری در اهواز کشت می‌شوند.
وی عنوان کرد: همچنین گیاه برهان‌گلی با حجم بسیار زیادی در شهر اهواز کشت خواهد شد تا تنوع‌بخشی فضای سبز در اهواز را داشته باشیم.
شهردار اهواز تصریح کرد: آلایندگی‌های مختلفی خوزستان را آزار می‌دهد؛ همه این آلایندگی‌ها را رها کرده‌اند و تنها در مورد گیاهی که تاکنون سمی بودن یا آلرژی‌زا بودن آن در هیچ مقاله‌ای بیان نشده است، صحبت می‌شود.
شاعری تصریح کرد: کنوکارپوس در شهرهای دیگر هم کشت شده است، پس چرا چنین اتفاقی در این شهرها رخ نمی‌دهد؟ در صورتی که کنوکارپوس عامل بیماری‌های تنفسی باشد، چرا این اتفاق تنها پس از نخستین بارندگی رخ می‌دهد؟ در ضمن، اگر بر اساس گرده‌افشانی این گیاه، این اتفاقات رخ می‌دهد، باید توجه داشت که گرده‌افشانی تنها مختص زمان خاصی نیست.
وی ادامه داد: کنوکارپوس منافع زیادی برای ما داشته است. اگر این گیاه مشکلی داشته باشد، باید تایید این مشکل در قالب کاوش علمی چندجانبه حاصل شود.
شهردار اهواز در خصوص ورود ریشه گیاه کنوکارپوس به شبکه فاضلاب شهر، گفت: شبکه فاضلاب اهواز قدیمی و لوله‌های آن اغلب بتنی هستند که به مرور زمان در اثر اسید فاضلاب، شبکه دچار خوردگی شده است. در این شرایط، احتمال دارد ریشه درون شبکه برود. اگر شبکه فاضلاب اهواز با به کارگیری لوله‌های جدید نوسازی شود، دیگر ریشه این درخت قابلیت نفوذ به شبکه را ندارد.
شاعری عنوان کرد: سهم ما از نفت در خوزستان تنها آلایندگی‌ها و آلودگی‌ها است. وزارت نفت باید مسئولیت خود در قبال توسعه استانی که بخش اعظمی از تولید نفت را بر عهده دارد و اهواز که دومین کلانشهر از نظر وسعت است، انجام دهد. امروز از فلرهای نفتی آزار می‌بینیم. صنایع نفت در خوزستان و اهواز آلودگی‌های متعددی تولید می‌کنند اما نفت نقش خود در توسعه فضای سبز را ایفا نمی‌کند.
شهردار اهواز ادامه داد: در همه دنیا هر جایی که صنعت وارد می‌شود، مشاهده می‌کنیم اتفاقات خوبی در زمینه توسعه شهر و خدمت‌رسانی به مردم رخ می‌دهد اما در خوزستان این صنعت عامل عقب‌افتادگی شده است.
وی ادامه داد: منکر این نیستیم که نفت کارهایی نیز در شهر اهواز و استان خوزستان انجام داده است اما به استانی که اقتصاد یک مملکت را می‌چرخاند، تنها آلودگی نفت تعلق یافته است.
شاعری گفت: مشاهده می‌کنیم لوله‌های نفت از کنار روستاهای خوزستان می‌گذرند اما وضعیت این روستاها نابسامان است. اگر ما خوزستانی‌ها همدل بودیم و نفت هم می‌خواست که مسئولیت خود را در قبال مردم خوزستان انجام دهد، آیا وضعیت ما و شهرهای ما این گونه بود؟
وی تصریح کرد: اگر این صنایع در جای دیگر بودند، آیا وزارت نفت می‌توانست حق آلایندگی را پرداخت نکند؟ آیا وزارت نفت می‌توانست بابت چهار ریال کار کوچکی که در شهرها انجام می‌دهد، بر سر ما منت بگذارد و عنوان کند نقش زیادی ایفا کرده است؟
شهردار اهواز با اشاره به آلودگی‌های اخیر اهواز عنوان کرد: مسئولین استانی مرتبا از من سوال می‌کنند که آیا آتش‌سوزی در سایت دفن زباله صفیره رخ داده است، یا نه؟ مشاهده می‌کنیم که انتشار دود و بوی نامطبوع مردم را آزار می‌دهد. این دودی که از کنار "کریت‌کمپ" انتشار می‌یابد، ناشی از چیست؟
شاعری گفت: امروز آثار کم‌توجهی مسئولان نفتی به شهر اهواز را می‌بینیم. در محدوده شهرک نفت، فضای سبز وجود دارد و خارج از این شهرک، فضا متفاوت است. زمانی که این مجموعه از امکانات شهر ما استفاده می‌کند، طبیعتا باید نقش توسعه‌ای داشته باشد.
نمی‌توانیم با درختی که در حال تصفیه هوای اهواز است، مبارزه کنیم
ناهید ممبینی رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز نیز در این نشت، با بیان اینکه بحث ما در جهت اثبات بی‌گناهی یک گیاه نیست، اظهار کرد: در سال 83 گیاه کنوکارپوس از طریق گمرک خرمشهر وارد اهواز شد. با توجه به مزایای این گیاه و سازگار بودن با شوری خاک کشت گیاه کنوکارپوس یک ترفند مدیریتی بود و سرانه فضای اهواز را افزایش داد. هیچ گیاه دیگری وجود نداشت که بتواند در این حجم از شوری آب و گرما مقاومت کند. پس از آن نیز تنوع‌بخشی فضای سبز را ادامه داده‌ایم.
وی با بیان اینکه سایر گیاهان مانند کنوکارپوس سریع رشد نمی‌کنند، گفت: درختان مختلفی مانند برهان‌گلی، ارغوان، رزماری، شمشاد مکزیکی، انواع نخل، سوسن، نیلوفر، کهور و کنار و موارد دیگر در سطح اهواز کشت شده‌اند اما سرعت رشد آنها مانند کنوکارپوس نیست.
ممبینی با گلایه‌مندی از تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: در تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز تنها به اندازه‌گیری و انجام آنالیز عنصر آلاینده‌های بیولوژی، گرده گیاهان و اسپور و قارچ ‌ها پرداختند و بعد رابطه آن را با ذرات معلقی مانند ازون بررسی کردند در حالی که ذرات معلقی مانند ازون متهمان اصلی عارضه تنگی نفس در باران‌های پاییزی در اهواز هستند. اهواز یک شهر صنعتی است و ترکیب این ذرات با رطوبت باران موجب وقوع بارش‌های اسیدی می‌شود.
وی گفت: اینکه طبق تحقیقات سال 92، بارش‌ها اسیدی نبوده؛ دلیلی بر این نیست که بارندگی‌های امسال نیز قطعا اسیدی نباشند. به دنبال باران‌های اسیدی، انواع تحرکات ریوی و آسم ایجاد می‌شود و بررسی آنها تنها به عنوان ارتباط با گرده گیاهی تاثیری در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی در اهواز ندارد.
رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز عنوان کرد: باید مطالعه‌ای انجام و تاثیر مستقیم آلاینده‌های صنعتی با آسم‌های پیش افتاده در نخستین بارش‌های پاییزی سنجیده شود.
وی عنوان کرد: همچنین تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی باید با آزمایش از کشت خلط بیماران تنفسی و آزمایش‌های تشخیصی میزان عناصر آلاینده آغاز می‌شد. باید مشخص می‌شد که آیا در خلط ریه این بیماران، گرده و اسپور قارچ مشاهده شده است یا نه؟
ممبینی گفت: اهواز یک شهر صنعتی است و بالغ بر 80 درصد نفت کشور در اهواز استخراج می‌شود. تعداد خودروها نیز در اهواز در سال‌های اخیر افزایش یافته است بنابراین با وقوع آلودگی‌های زیاد مساله فرضیه تاثیر باران‌های اسیدی و وقوع حملات تنفسی در پی نخستین بارش‌های پاییزی قوت می‌گیرد.
وی عنوان کرد: گروهی از آلاینده‌های هوا بر اثر سوخت‌های فسیلی و واکنش با اشعه ماوراءبنفش، ترکیباتی ایجاد می‌کنند که این ترکیبات باعث آسیب رساندن به ریه و تحریک سیستم تنفسی می‌شوند و در پی آن آسم، برونشیت، حمله قلبی و مرگ رخ می‌دهد.
ممبینی ادامه داد: 650 اصله درخت کنوکارپوس در فضای سبز عمومی شهر اهواز وجود دارد که این مقدار به جز فضای سبز ادارات و مراکز خصوصی است. انتظار می‌رود گروه آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی اهوازنسبت به تهیه بانک اطلاعات گرده اقدام کند و اطلاعات گرده‌ها، عوامل آلرژی‌زایی و نقشه پراکندگی آنها تهیه شود و پس از آن در خصوص پوشش گیاهی و تحرکاتی که ایجاد می‌شود، اظهار نظر شود.
وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 97 به صراحت عنوان کرد که گرده کنوکارپوس عامل تحریکات ریوی است. این نظر بدون مبنای علمی به وزیر بهداشت و رئیس جمهور رسید. همچنین سخنگوی دولت عنوان کرده که کنوکارپوس گیاهی بدبو، سمی و خطرناک است در حالی که هیچگونه بویی از کنوکارپوس استنشاق نکرده‌ایم.
رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز بیان کرد: پیشنهاد می‌شود گروه آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی اهوز نسبت به تهیه بانک گرده اقدام کند و سپس اظهار کند که در چنین زمانی گرده‌افشانی درخت کنوکارپوس وجود دارد و گروه‌های حساس از منزل خارج نشوند و از ماسک استفاده کنند زیرا ما نمی‌توانیم با این درخت که در حال تصفیه هوای اهواز است، مبارزه کنیم. ما نمی‌توانیم به دلیل اینکه این درخت گرده تولید می‌کند، با آن مبارزه کنیم. حتی اگر گرده هم تولید کند باید به مردم گفته شود که در این پیک زمانی از منزل خارج نشوند همان گونه که در زمان گرد و غبار شهرداری را مجبور می‌کنند که بین مردم ماسک توزیع کند، در این زمینه نیز اطلاع‌رسانی شود.
ممبینی عنوان کرد: در تحقیقات انجام شده، هشت گونه گیاهی در فصل پاییز مورد بررسی قرار گرفتند که بیشترین میزان غلظت گرده مربوط به علف‌های هرز و چمن‌ها، اکالیپتوس و سپس کنوکارپوس بوده است. در حالی که تعداد اکالیپتوس‌ها نسبت به کنوکارپوس کمتر است اما همین اکالیپتوس‌های کمتر، میزان گرده بیشتری تولید می‌کند و گرده کنوکارپوس از گرده سایر گیاهان شناسایی شده و بررسی شده، کمتر است.
وی عنوان کرد: از دانشگاه علوم پزشکی اهواز انتظار می‌رود سهم هر کدام از آلاینده‌ها اعم از آلاینده‌های شیمیایی و بیولوژیک را در بروز حملات تنفسی پس از نخستین بارش‌ها مشخص و اعلام کند. زیرا معتقد هستیم هرس سنگین درختان کنوکارپوس منجر به کاهش سطح سبز گیاه می‌شود و تاثیری در کنترل حملات تنفسی ندارد.
رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز بیان کرد: بحث فاضلاب‌های رها شده در معابر و تاثیر آنها در انواع آلودگی‌ها و بیماری‌های تنفسی و بررسی و مقایسه کیفیت بنزین در سال‌های پیش از بروز حملات تنفسی و سال جاری، برخی از مباحثی هستند که در تمام گزارش‌ها مغفول مانده‌اند.
به گزارش ایسنا در ادامه، صالح عبداللهی مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز اظهار کرد: شهرداری اهواز به دنبال تبرئه یک گیاه یا متهم کردن یک دستگاه نیست.
وی با بیان اینکه هدف از برگزاری این نشست علت‌یابی آلایندگی‌های اخیر اهواز است، افزود: در صورتی که ثابت شود عامل اصلی تنگی نفس مردم اهواز درخت کنوکارپوس است، تمام امکانات و تجهیزات شهرداری اهواز را بسیج می‌کنیم تا این مشکل رفع شود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز گفت: تاکنون به صورت صددرصدی و متقن، مطالعات علمی و مستندی مبنی بر اینکه کنوکارپوس عامل اصلی تنگی نفس اهوازی‌ها است، نداشته ایم.
عبداللهی بیان کرد: همه ما در تلاش هستیم که تا این قصور و نارسایی‌هایی که متوجه شهروندان می‌شود، مشخص شود تا بدانیم در این رابطه چه اقداماتی باید انجام دهیم.
وی عنوان کرد: اگر قصور متوجه این درخت بود، چرا کارگران شهرداری که به نحوی در طول سال هرس این درختان را انجام می‌دهند، دچار چنین عارضه‌های تنفسی نمی‌شوند؟
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز عنوان کرد: باید شرایط سلامتی در دیگر شهرها که کنوکارپوس زیادی کشت شده نیز بررسی شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امدادرسانی به 95 مسافر گرفتار در محور تاراز

تداوم بارندگی در خوزستان تا اوایل دوشنبه

تعطیلی مدارس گلستان تا ظهر سه‌ شنبه

بسیج زنان: همه برای افزایش جمعیت اقدام کنند

اهواز، یک نفس "قابل قبول"

تداوم بارندگی در خوزستان تا اویل دوشنبه

عقب‌ نشینی شهرداری تهران درباره بلیت اتوبوس

برف ارتفاعات دهدز را سفیدپوش کرد

مسدود شدن جاده ارتباطی خوزستان و چهارمحال/گرفتار شدن 30 خودرو در تاراز

بارش 36 میلی‌متری باران در آبادان سبب آب‌گرفتگی معابر شد

تعطیلی برخی مدارس خوزستان در پی بارندگی

خطر ریزش کوه در محور اندیکا - بازفت

جاده کوهستانی "تازه" در اندیکا مسدود است

طغیان رودخانه فصلی راه ارتباطی 10 روستای اندیکا را مسدود کرد

بارندگی منجر به تعطیلی مدارس آبادان و خرمشهر شد

50 میلیمتر باران در بخش سوسن ایذه باریده شد

ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد

کشف 215 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان

مدارس 8 شهر خوزستان تعطیل اعلام شد

مدارس قزوین، شنبه و یکشنبه تعطیل است

بارندگی در آبادان و خرمشهر موجب آبگرفتگی خیابان‌ها شد

تعطیلی مدارس هفت شهرستان خوزستان در پی بارش شدید باران

محفل خاطره‌گویی شهیده عصمت پورانوری در دزفول برگزار شد

مدارس عشایری و روستایی ایذه و اندیکا تعطیل شدند

پیش‌ بینی بارش برف و باران تا روز سه‌ شنبه

عروسی‌ خون در سقز، عزای عمومی در کردستان

بنیاد شهید: کشته‌ شدگان آبان شهید هستند

خودکشی دو دختر در ایستگاه متروی شهرری

تصاویر جدید از صحنه‌ تیراندازی خونبار افسریه

فوری: تیراندازی در افسریه تهران؛ فعلا یک کشته

واکسن آنفلوانزا کمیاب، مردم در هول و احتکار

حمله بزرگ ملخ‌ ها به ایران تا 3 روز آینده

قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج

خوزستان از فردا بارانی است

برخورد با نانوایی‌های استفاده‌کننده از افزودنی‌های غیرمجاز

حل مشکل پس‌زدگی فاضلاب در منطقه کمپلو اهواز

فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت کنند

پزشکی که بیمار HIV مثبت را نمی‌پذیرد، بی‌سواد است

تغییر نسبت جنسیتی ابتلا به ایدز چه می‌گوید؟

لایروبی انهار شهری و روستایی آبادان در حال انجام یا تمام شده است

بحران‌های بسیاری در شورای آب و برق خوزستان رفع شده است

موج جدید بارش‌ها از جمعه وارد خوزستان می شود

شهدا بالاترین سرمایه خود را برای آزادی و مردم فدا کردند

شناسایی و دستگیری اغتشاشگران همچنان در دستور پلیس

4 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی شوشتر هستند

دستگیری 4 سارق داخل خودرو و سیم برق در آبادان

افرادی با رانت در منازل سازمانی شهرداری اهواز ساکن‌ هستند

فقر و مشکلات فرهنگی، دلایل ترک تحصیل در شاوور شوش

از وضعیت شهر شرمنده شدیم

شهادت یک مامور انتظامی شادگان در تیراندازی فرد مسلح