پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهردار اهواز:

همه آلاینده‌ها را رها کرده‌اند، درباره کنوکارپوس حرف می‌زنند اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان شهردار اهواز گفت: آلایندگی‌های مختلفی خوزستان را آزار می‌دهد؛ همه این آلایندگی‌ها را رها کرده‌اند و تنها در مورد گیاهی که تاکنون سمی بودن یا آلرژی‌زا بودن آن در هیچ مقاله‌ای بیان نشده، صحبت می‌شود.

موسی شاعری در نشست تخصصی بررسی نقش گیاهان و آلاینده‌ها در آلرژی‌های تنفسی پس از باران که امروز (22 آبان‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: طبیعتا در زمینه مشکلات تنفسی نوک پیکان متوجه مدیریت شهری است که در این زمینه مباحث متعددی داشتیم. پس از نخستین بارش سال جاری، وزیر بهداشت در جلسه هیات دولت در زمینه این مشکلات، در خصوص گیاه کنوکارپوس و عدم هرس آن به شهرداری اهواز انتقاداتی داشت. طبق صحبت وزیر بهداشت، تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی با عارضه تنفسی افزایش یافته‌اند و در پی آن، سخنگوی دولت نیز در این زمینه صحبت‌هایی داشت.
وی افزود: واقعیت این است که از منظر سیمای شهری، ما به کنوکارپوس مدیون هستیم. گیاه کنوکارپوس به اهواز رنگ سبز داده است. با توجه به اقلیم این شهر و کم‌توجهی به فضای سبز اهواز، کنوکارپوس با سرعت رشد مناسب، فضای سبز اهواز را متحول کرده است.
به گزارش ایسنا، شهردار اهواز بیان کرد: یکی از کاستی‌های امروز ما در شهر اهواز یکدست بودن رنگ‌های فضای سبز است. به همین علت در بدو ورود به شهرداری اهواز دستور دادم که کنوکارپوس را نه به دلیل موضوعاتی که مطرح می‌شوند، بلکه تک‌رنگ بودن آن، کاشت ندهند و گیاهان دیگری جایگزین آن کنند.
شاعری ادامه داد: در این راستا، تعداد قابل توجهی نخل در مرحله خریداری قرار دارد و کاشت آن را آغاز خواهیم کرد. در این طرح، هم نهال‌کاری و پاجوش انجام خواهد شد و هم نخل‌های چند ساله با تنه سه متری در اهواز کشت می‌شوند.
وی عنوان کرد: همچنین گیاه برهان‌گلی با حجم بسیار زیادی در شهر اهواز کشت خواهد شد تا تنوع‌بخشی فضای سبز در اهواز را داشته باشیم.
شهردار اهواز تصریح کرد: آلایندگی‌های مختلفی خوزستان را آزار می‌دهد؛ همه این آلایندگی‌ها را رها کرده‌اند و تنها در مورد گیاهی که تاکنون سمی بودن یا آلرژی‌زا بودن آن در هیچ مقاله‌ای بیان نشده است، صحبت می‌شود.
شاعری تصریح کرد: کنوکارپوس در شهرهای دیگر هم کشت شده است، پس چرا چنین اتفاقی در این شهرها رخ نمی‌دهد؟ در صورتی که کنوکارپوس عامل بیماری‌های تنفسی باشد، چرا این اتفاق تنها پس از نخستین بارندگی رخ می‌دهد؟ در ضمن، اگر بر اساس گرده‌افشانی این گیاه، این اتفاقات رخ می‌دهد، باید توجه داشت که گرده‌افشانی تنها مختص زمان خاصی نیست.
وی ادامه داد: کنوکارپوس منافع زیادی برای ما داشته است. اگر این گیاه مشکلی داشته باشد، باید تایید این مشکل در قالب کاوش علمی چندجانبه حاصل شود.
شهردار اهواز در خصوص ورود ریشه گیاه کنوکارپوس به شبکه فاضلاب شهر، گفت: شبکه فاضلاب اهواز قدیمی و لوله‌های آن اغلب بتنی هستند که به مرور زمان در اثر اسید فاضلاب، شبکه دچار خوردگی شده است. در این شرایط، احتمال دارد ریشه درون شبکه برود. اگر شبکه فاضلاب اهواز با به کارگیری لوله‌های جدید نوسازی شود، دیگر ریشه این درخت قابلیت نفوذ به شبکه را ندارد.
شاعری عنوان کرد: سهم ما از نفت در خوزستان تنها آلایندگی‌ها و آلودگی‌ها است. وزارت نفت باید مسئولیت خود در قبال توسعه استانی که بخش اعظمی از تولید نفت را بر عهده دارد و اهواز که دومین کلانشهر از نظر وسعت است، انجام دهد. امروز از فلرهای نفتی آزار می‌بینیم. صنایع نفت در خوزستان و اهواز آلودگی‌های متعددی تولید می‌کنند اما نفت نقش خود در توسعه فضای سبز را ایفا نمی‌کند.
شهردار اهواز ادامه داد: در همه دنیا هر جایی که صنعت وارد می‌شود، مشاهده می‌کنیم اتفاقات خوبی در زمینه توسعه شهر و خدمت‌رسانی به مردم رخ می‌دهد اما در خوزستان این صنعت عامل عقب‌افتادگی شده است.
وی ادامه داد: منکر این نیستیم که نفت کارهایی نیز در شهر اهواز و استان خوزستان انجام داده است اما به استانی که اقتصاد یک مملکت را می‌چرخاند، تنها آلودگی نفت تعلق یافته است.
شاعری گفت: مشاهده می‌کنیم لوله‌های نفت از کنار روستاهای خوزستان می‌گذرند اما وضعیت این روستاها نابسامان است. اگر ما خوزستانی‌ها همدل بودیم و نفت هم می‌خواست که مسئولیت خود را در قبال مردم خوزستان انجام دهد، آیا وضعیت ما و شهرهای ما این گونه بود؟
وی تصریح کرد: اگر این صنایع در جای دیگر بودند، آیا وزارت نفت می‌توانست حق آلایندگی را پرداخت نکند؟ آیا وزارت نفت می‌توانست بابت چهار ریال کار کوچکی که در شهرها انجام می‌دهد، بر سر ما منت بگذارد و عنوان کند نقش زیادی ایفا کرده است؟
شهردار اهواز با اشاره به آلودگی‌های اخیر اهواز عنوان کرد: مسئولین استانی مرتبا از من سوال می‌کنند که آیا آتش‌سوزی در سایت دفن زباله صفیره رخ داده است، یا نه؟ مشاهده می‌کنیم که انتشار دود و بوی نامطبوع مردم را آزار می‌دهد. این دودی که از کنار "کریت‌کمپ" انتشار می‌یابد، ناشی از چیست؟
شاعری گفت: امروز آثار کم‌توجهی مسئولان نفتی به شهر اهواز را می‌بینیم. در محدوده شهرک نفت، فضای سبز وجود دارد و خارج از این شهرک، فضا متفاوت است. زمانی که این مجموعه از امکانات شهر ما استفاده می‌کند، طبیعتا باید نقش توسعه‌ای داشته باشد.
نمی‌توانیم با درختی که در حال تصفیه هوای اهواز است، مبارزه کنیم
ناهید ممبینی رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز نیز در این نشت، با بیان اینکه بحث ما در جهت اثبات بی‌گناهی یک گیاه نیست، اظهار کرد: در سال 83 گیاه کنوکارپوس از طریق گمرک خرمشهر وارد اهواز شد. با توجه به مزایای این گیاه و سازگار بودن با شوری خاک کشت گیاه کنوکارپوس یک ترفند مدیریتی بود و سرانه فضای اهواز را افزایش داد. هیچ گیاه دیگری وجود نداشت که بتواند در این حجم از شوری آب و گرما مقاومت کند. پس از آن نیز تنوع‌بخشی فضای سبز را ادامه داده‌ایم.
وی با بیان اینکه سایر گیاهان مانند کنوکارپوس سریع رشد نمی‌کنند، گفت: درختان مختلفی مانند برهان‌گلی، ارغوان، رزماری، شمشاد مکزیکی، انواع نخل، سوسن، نیلوفر، کهور و کنار و موارد دیگر در سطح اهواز کشت شده‌اند اما سرعت رشد آنها مانند کنوکارپوس نیست.
ممبینی با گلایه‌مندی از تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: در تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز تنها به اندازه‌گیری و انجام آنالیز عنصر آلاینده‌های بیولوژی، گرده گیاهان و اسپور و قارچ ‌ها پرداختند و بعد رابطه آن را با ذرات معلقی مانند ازون بررسی کردند در حالی که ذرات معلقی مانند ازون متهمان اصلی عارضه تنگی نفس در باران‌های پاییزی در اهواز هستند. اهواز یک شهر صنعتی است و ترکیب این ذرات با رطوبت باران موجب وقوع بارش‌های اسیدی می‌شود.
وی گفت: اینکه طبق تحقیقات سال 92، بارش‌ها اسیدی نبوده؛ دلیلی بر این نیست که بارندگی‌های امسال نیز قطعا اسیدی نباشند. به دنبال باران‌های اسیدی، انواع تحرکات ریوی و آسم ایجاد می‌شود و بررسی آنها تنها به عنوان ارتباط با گرده گیاهی تاثیری در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی در اهواز ندارد.
رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز عنوان کرد: باید مطالعه‌ای انجام و تاثیر مستقیم آلاینده‌های صنعتی با آسم‌های پیش افتاده در نخستین بارش‌های پاییزی سنجیده شود.
وی عنوان کرد: همچنین تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی باید با آزمایش از کشت خلط بیماران تنفسی و آزمایش‌های تشخیصی میزان عناصر آلاینده آغاز می‌شد. باید مشخص می‌شد که آیا در خلط ریه این بیماران، گرده و اسپور قارچ مشاهده شده است یا نه؟
ممبینی گفت: اهواز یک شهر صنعتی است و بالغ بر 80 درصد نفت کشور در اهواز استخراج می‌شود. تعداد خودروها نیز در اهواز در سال‌های اخیر افزایش یافته است بنابراین با وقوع آلودگی‌های زیاد مساله فرضیه تاثیر باران‌های اسیدی و وقوع حملات تنفسی در پی نخستین بارش‌های پاییزی قوت می‌گیرد.
وی عنوان کرد: گروهی از آلاینده‌های هوا بر اثر سوخت‌های فسیلی و واکنش با اشعه ماوراءبنفش، ترکیباتی ایجاد می‌کنند که این ترکیبات باعث آسیب رساندن به ریه و تحریک سیستم تنفسی می‌شوند و در پی آن آسم، برونشیت، حمله قلبی و مرگ رخ می‌دهد.
ممبینی ادامه داد: 650 اصله درخت کنوکارپوس در فضای سبز عمومی شهر اهواز وجود دارد که این مقدار به جز فضای سبز ادارات و مراکز خصوصی است. انتظار می‌رود گروه آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی اهوازنسبت به تهیه بانک اطلاعات گرده اقدام کند و اطلاعات گرده‌ها، عوامل آلرژی‌زایی و نقشه پراکندگی آنها تهیه شود و پس از آن در خصوص پوشش گیاهی و تحرکاتی که ایجاد می‌شود، اظهار نظر شود.
وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 97 به صراحت عنوان کرد که گرده کنوکارپوس عامل تحریکات ریوی است. این نظر بدون مبنای علمی به وزیر بهداشت و رئیس جمهور رسید. همچنین سخنگوی دولت عنوان کرده که کنوکارپوس گیاهی بدبو، سمی و خطرناک است در حالی که هیچگونه بویی از کنوکارپوس استنشاق نکرده‌ایم.
رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز بیان کرد: پیشنهاد می‌شود گروه آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی اهوز نسبت به تهیه بانک گرده اقدام کند و سپس اظهار کند که در چنین زمانی گرده‌افشانی درخت کنوکارپوس وجود دارد و گروه‌های حساس از منزل خارج نشوند و از ماسک استفاده کنند زیرا ما نمی‌توانیم با این درخت که در حال تصفیه هوای اهواز است، مبارزه کنیم. ما نمی‌توانیم به دلیل اینکه این درخت گرده تولید می‌کند، با آن مبارزه کنیم. حتی اگر گرده هم تولید کند باید به مردم گفته شود که در این پیک زمانی از منزل خارج نشوند همان گونه که در زمان گرد و غبار شهرداری را مجبور می‌کنند که بین مردم ماسک توزیع کند، در این زمینه نیز اطلاع‌رسانی شود.
ممبینی عنوان کرد: در تحقیقات انجام شده، هشت گونه گیاهی در فصل پاییز مورد بررسی قرار گرفتند که بیشترین میزان غلظت گرده مربوط به علف‌های هرز و چمن‌ها، اکالیپتوس و سپس کنوکارپوس بوده است. در حالی که تعداد اکالیپتوس‌ها نسبت به کنوکارپوس کمتر است اما همین اکالیپتوس‌های کمتر، میزان گرده بیشتری تولید می‌کند و گرده کنوکارپوس از گرده سایر گیاهان شناسایی شده و بررسی شده، کمتر است.
وی عنوان کرد: از دانشگاه علوم پزشکی اهواز انتظار می‌رود سهم هر کدام از آلاینده‌ها اعم از آلاینده‌های شیمیایی و بیولوژیک را در بروز حملات تنفسی پس از نخستین بارش‌ها مشخص و اعلام کند. زیرا معتقد هستیم هرس سنگین درختان کنوکارپوس منجر به کاهش سطح سبز گیاه می‌شود و تاثیری در کنترل حملات تنفسی ندارد.
رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز بیان کرد: بحث فاضلاب‌های رها شده در معابر و تاثیر آنها در انواع آلودگی‌ها و بیماری‌های تنفسی و بررسی و مقایسه کیفیت بنزین در سال‌های پیش از بروز حملات تنفسی و سال جاری، برخی از مباحثی هستند که در تمام گزارش‌ها مغفول مانده‌اند.
به گزارش ایسنا در ادامه، صالح عبداللهی مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز اظهار کرد: شهرداری اهواز به دنبال تبرئه یک گیاه یا متهم کردن یک دستگاه نیست.
وی با بیان اینکه هدف از برگزاری این نشست علت‌یابی آلایندگی‌های اخیر اهواز است، افزود: در صورتی که ثابت شود عامل اصلی تنگی نفس مردم اهواز درخت کنوکارپوس است، تمام امکانات و تجهیزات شهرداری اهواز را بسیج می‌کنیم تا این مشکل رفع شود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز گفت: تاکنون به صورت صددرصدی و متقن، مطالعات علمی و مستندی مبنی بر اینکه کنوکارپوس عامل اصلی تنگی نفس اهوازی‌ها است، نداشته ایم.
عبداللهی بیان کرد: همه ما در تلاش هستیم که تا این قصور و نارسایی‌هایی که متوجه شهروندان می‌شود، مشخص شود تا بدانیم در این رابطه چه اقداماتی باید انجام دهیم.
وی عنوان کرد: اگر قصور متوجه این درخت بود، چرا کارگران شهرداری که به نحوی در طول سال هرس این درختان را انجام می‌دهند، دچار چنین عارضه‌های تنفسی نمی‌شوند؟
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز عنوان کرد: باید شرایط سلامتی در دیگر شهرها که کنوکارپوس زیادی کشت شده نیز بررسی شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات بیکاری بهار 99 در استان‌ها

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

پزشک باشگاه فولاد: بیت سعید مقابل استقلال کرونا نداشته است

خرید تضمینی دانه روغنی آفتابگردان درخوزستان آغاز شد

آتش‌سوزی تالاب بین‌المللی شادگان مهار شد

آغاز کشت برنج در 5500 هکتار اراضی کشاورزی باغملک

کشف بیش از 300 هزار کیلوگرم برنج احتکارشده در "باوی"

رهاسازی 500 هزار قطعه بچه‌ماهی بومی در دریاچه سد کارون 3

آغاز جمع‌آوری انشعابات برق غیرمجاز در "مهدیس"

پنجمین نشست شورای مرکزی «سلام» برگزار شد

در پایش شبانه، 18 واحد آلاینده در مشهد اخطار گرفتند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

توضیحات بانک ملی ایران به فروشندگان سهام عدالت: تعهدنامه فروش را به دقت مطالعه کنید

سهام عدالت 532 هزار تومانی 17 میلیون و 809 هزار تومان شد

خرید فقط با «کف بینی» + فیلم

رئیس شبکه بهداشت ماهشهر: ویروس کرونا تغییر ژن داده و عفونی‌تر شده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل‌ بردار نیست

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

معرفی یکی از پتروشیمی‌های آلاینده ماهشهر به دادگاه

بهشت زهرا تا 5 سال دیگر پر می شود

7 فروردین 119 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بهشت زهرا به خاک سپرده شدند

رییس هیات خوزستان: نگاه ویژه‌ای به بسکتبال پایه داریم

گزارش جدید بازرسی استانداری خوزستان از روستاهای حاشیه سد گتوند

«تا پلاک 140» معرفی شد

کاهش 9 درصدی تولید نفت عراق در ماه ژوئیه

جزئیات پروژه های شرکت خاکریز آب در غرب تهران

آب زمین‌های کشاورزی منطقه دشت آوان در شمال خوزستان پایدار شد

پذیره نویسی اوراق رهنی بخش مسکن آغاز شد

دولت کارگران را سرکار گذاشته

تست کرونای بازیکنان نفت مسجدسلیمان منفی اعلام شد

کشف 321 هزار کیلو برنج احتکارشده در باوی

خط ریلی بندرماهشهر-مشهد مجدد فعال می‌شود

مرکز نوآوری و توسعه بخش تعاون استان البرز راه اندازی می‌شود

پرداخت 112 میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در گلستان

13 هزار واحد تولیدی خراسان رضوی تسهیلات می‌گیرند

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

زیباکلام: اصرار بر فعالیت‌ هسته‌ ای ما را بدبخت کرد

برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره "محله از نگاه من" در ناحیه 2 منطقه 10 پایتخت

کارگران شهرداری آبادان خواستار حقوق معوقه خود شدند

کتاب کنترل جامدات و مدیریت پسماند سیال حفاری تألیف شد

آغاز ثبت‌نام نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت

تاج مشعل سکوی AB مجتمع ابوذر در خارک ساخته شد