پیام خوزستان

آخرين مطالب

پیوستن ایران به FATF کاهش فشارهای بین المللی را در پی دارد علمي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- یدالله مهرعلیزاده  را یک استاندارد جهانی دانست که تحلیل‌های مالی در سطح دنیا را به سرمایهگذاران خارجی ارائه می‌کند، اظهارداشت: از این طریق روندهای پولی و مالی کشورهای عضو بررسی می‌شوند.

وی افزود: بنابر این اگر سرمایه‌گذاری بخواهد در هر کشوری حضور پیدا کند، معمولا به گزارشهای رسمی کارشناسان این گروه ویژه اقدام مالی توجه می‌کند.

این عضو شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان پیوستن به FATF را با اهمیت خواندو ادامه داد: در صورتی که این اقدام انجام نشود؛ اقتصاد ایران بیش از پیش دچار تزلزل می‌شود.

رویکرد شفاف جمهوری اسلامی با جامعه جهانی با تصویب FATF

این استاد حوزه کسب و کار در دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: ایران در زمینه کسب و کار موقعیت خوبی ندارد و این عدم حضور در FATF یکی از معیارهایی است که موقعیت کشور را با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌کند؛ لذا پیوستن به آن باعث رونق کسب و کار و به ویژه جذب سرمایهگذار خارجی و  روند نقل و انتقالات پولی و مالی خواهد شد که در نتیجه به دولت و کشور کمک زیادی می‌کند.

وی با بیان اینکه FATF در کاهش فشار تحریم‌ها کمکی نمی‌کند، گفت: تحریم‌ها یک بحث سیاسی است که ناشی از اختلافات ایران و آمریکا است، اما تصویب و پیوستن ایران می‌تواند به کاهش فشارهای مالی و اقتصادی بین المللی منجر شود و نشان‌دهنده آن خواهد بود که جمهوری اسلامی با جامعه جهانی یک رویکرد شفاف دارد.

مهرعلیزاده ادامه داد: آنچه که آمریکا آن را دنبال می‌کند تخریب چهره ایران به شکل‌های مختلف است و یکی از راه‌های تقویت کننده این موضوع عضو نبودن در FATF است تا  بهانه‌ای به‌دست مخالفان جمهوری اسلامی باشد که بگویند ایران در حال پول‌شویی است و این تبلیغ بسیار منفی بر علیه اقتصاد ایران در سطح بین الملل محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه پیوستن ایران به FATF  در شفافیت منابع مالی، مالیاتی، ورود و خروج پول کشور، تحلیل ریسک سرمایه گذاری تاثیرگذار است، گفت: در سطح جهانی یکسری معاهدات بین‌المللی وجود دارد که از جمله آن IFRS(مرجع تدوین استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المل) است که به دنبال شفافیت پولی و کاهش خطر سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در دنیا است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به زمزمه‌های تصویب قطعی لایجه FATF  توسط مجلس شورای اسلامی پیش از خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: بعد از این بود که FATF  در سطح سیاسی با چالش دیدگاه‌های موافق و مخالف قرار گرفت؛ اما در کل این مسئله در جهت شفاف سازی پول در سطح اقتصاد ایران است.

مهرعلیزاده تاکید کرد:از نظر اقتصادی عضویت ایران در وضعیت فعلی بخصوص در زمان تحریم‌های ظالمانه، بسیار ضروری است و باید به آن توجه شود.

او  تصریح کرد: در حالی که مخالفان تصویب FATF معتقد هستند که عضویت ایران محدودیت‌هایی برای کشور در ارائه کمک بشر دوستانه به جنبشهای آزادی بخش ایجاد می‌کند؛ باید گفت که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد به این خاطر که FATF تاثیری در این زمینه ندارد کما اینکه کشورهای عضو گروه ویژه اقدام مالی چنین کمک‌هایی را در سطح جهانی انجام می‌دهند.

تجربه موفق دیگر کشورها در پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی

وی به تجربه موفق دیگر کشورها در این زمینه اشاره‌کرد و گفت: اگر FATF مشکلاتی را در پی داشت، عضویت در گروه ویژه اقدام مالی رو به افزایش نبود.

مهرعلیزاده ادامه داد: FATF در سال 1989 با عضویت 16 کشور فعالیت خود را آغاز کرد و امروز کشورهای زیادی به آن پیوسته‌اند و همانطور که قبلا گفته شد عضویت در آن برای کاهش ریسک بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است و باید تاکید کرد گروه ویژه اقدام مالی، جنبه سیاسی ندارد اما برخی مخالفان این قرارداد در حال سیاسی کردن آن هستند.

بر اساس این گزارش، استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)، به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شودکه توسط هیات استانداردهای حسابداری بین المللی(IASB) تدوین شده‌اند. هدف این استانداردها، تهیه صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی در قالب یک استاندارد جهانی است.

گروه ویژه اقدام مالی که یک نهاد بین دولتی و مرجع برای تنظیم مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است، در آخرین نشست خود ضمن اعاده 2 دسته از اقدامات مقابله‌ای علیه ایران، هشدار داد که در صورت عدم تکمیل فرآیند اجرای توصیه‌نامه‌ یا برنامه عمل ایران، این نهاد ممکن است طی سه ماه آینده، ایران را به فهرست کشورهای غیرهمکار خود اضافه کند. این در حالی است که ایران از مجموع 41 مورد برنامه عمل گروه ویژه اقدام مالی، 37 مورد که مربوط به بخش های اجرایی بوده را عملیاتی کرده است.

چهار مورد باقیمانده در حوزه قانون‌گذاری است که لوایح آن شامل "اصلاح قانون مبارزه با پولشویی"، "اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم"، "عضویت در کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) " و "عضویت در کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)" از سوی دولت تهیه و به مجلس ارسال شد که از این میان 2 لایحه شامل پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (cft) برای تعیین تکلیف نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده است.

گروه ویژه اقدام مالی یک سازمان بین دولتی است که در سال 1989با ابتکار گروه 7 برای مبارزه با پولشویی تاسیس شد، این سازمان 37 عضو دارد و دبیرخانه آن در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس واقع شده است.

جمهوری اسلامی ایران از سال 2007 میلادی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت که از سال 2009 به طور رسمی در بیانیه‌های آن اعلام و مقررات اقدام‌های متقابل علیه تهران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با ایران احتیاط کنند.

از سال 2016 ایران به واسطه اقدامات دیپلماتیک و داخلی در وضعیت تعلیق از "اعمال اقدامات تقابلی" قرارگ رفته است و از نظر استانداردهای نظارتی و کنترلی در هر سه زمینه پولشویی، جرایم سازمان‌یافته و حمایت مالی تروریسم در فضای خاکستری به سر می‌برد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست [بیل] کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

روایت فتح دل‌ها

فرار 98 میلیارد دلار سرمایه ایران در 9 سال

آخرین جزئیات کشف جسد «سُها رضانژاد»

تایید سرقت 6کیلو طلا از طلافروشی اسلامشهر

شکایت از وزیر ارتباطات بدلیل عدم فیلتر اینستاگرام

تلاش مشترک شهرداری و جهاد برای ساخت یک رام قطار ملی

نهادینه کردن پیام غدیر در جامعه یک ضرورت است

عیادت استاندار خوزستان از محیط بان جانباز سید امین هادی پور

مقاومت در برابر ماسک از سال 1918 تا 2020

پیشتازی دامداری‌ها در تولید بوی نامطبوع در تهران

سهام عدالت خود را همچنان نگهدارید

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره سازمان در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

روسیه: به هر حمله موشکی، پاسخ اتمی می‌ دهیم

غلبه بر تیم ملی حفاری اهواز کار بسیار سختی بود

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است

علم‌ الهدی: عزاداری بدون دسته‌ روی هم امکان دارد

استاندار خوزستان از محیط‌بان جانباز گتوندی در اهواز عیادت کرد

مرحله نیمه‌نهایی فوتسال دسته اول باشگاه‌های کشور آغاز شد

تعطیلی تمرینات تیم ضربات بزرگی به ما زد/نتیجه مطلوب را کسب نکردیم

شناسایی مکانهای ناامن شهر برای زنان

فیلم- طرح اطعام پنج هزار نفری ضیافت علوی در اهواز

تهران در انتظار ١٠٠٠ اتوبوس و ١٢ ایستگاه جدید مترو

امکان فروش 60 درصد سهام عدالت برای همه/ کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، باید تغییر وضعیت دهند

چگونه از واحد صنفی مزاحم شکایت کنیم؟

تغییرات یارانه‌ای در راه است/ مقصر تعویق اصلاح ساختار بودجه مشخص شد!

جلوگیری از زایمان زودرس با دستگاهی نوین

دلایل افزایش مجدد قیمت تایر

استقبال 90 درصدی ایرانی‌ ها از تعمیر لوازم خانگی!

از گلشیفته فراهانی تا روناک یونسی: بازیگرانی که کشف حجاب کرده و مهاجرت کردند + عکس

در مناطق 11 ،16 و 18 کلینیک درمانی ایجاد می شود

جریمه جدید شهروندان بدون ماسک

10 زوج نیازمند در شوشتر با یاری خیران به خانه بخت رفتند

حال و روز نه چندان خوب کشاورزی گتوند

11 نکته تاریخی درباره غدیر خم / اولین کسی که با امیرالمومنین بیعت کرد و اولین مخالف/ 28 اسفند، جایی نزدیک دریای سرخ و...

مساجد آبادان بازگشایی شدند

نماینده مردم شوش:خبرنگاران واقعیت‌های جامعه را بازگو کنند

اجرای طرح اطعام پنج هزار نفری ضیافت علوی در اهواز

اطعام 34 هزار نفری غدیر در دزفول

جوانان باید نسبت به حقانیت غدیر ثابت قدم باشند

درگذشت امام جمعه کیش بخاطر کرونا

پیام تسلیت غلامحسین مظفری در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید با 4 صفر کمرنگ‌ شده

پیام شریعتمداری به مناسبت عید غدیر؛ باید با توسل به سیره امیرالمومنین در راه خدمتگزاری به مردم گام برداشت

کشتی آزاد خوزستان باید احیا شود / بهترین داوران کشور را داریم

اولویت هیات کشتی خوزستان احیای کشتی آزاد است

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید توسط رئیس بانک مرکزی

دلار 24 هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ 250صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟

دستگیری 7 نفر از عاملان تیراندازی خیابانی در شادگان

عوامل حمله به پاسگاه محیط‌‌بانی گتوند دستگیر شدند