پیام خوزستان

آخرين مطالب

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان– این روزها احوال شهر آبادان رضایت بخش نیست چرا که این شهر با انباشت زباله هایی که در کوچه و خیابان‌های شهر تلنبار و یا پراکنده شده، مواجه است و با هر وزش باد، نفسش تنگ می شود.

 آبادان روزها و ماه های زیادی است که دارد با این وضعیت اسفباری که فریاد شهروندانش را نیز به آسمان بلند کرده است، دست پنجه نرم می کند و این فریادها را در قالب تهیه تصاویر ویدئویی و حتی عکس و متن نوشته و انتشار در فضای مجازی منتشر کرده و باز هم تکرار می کنند، آبادان روزگارش را می گذراند و صد البته که گوش مسئولان شهرداری شنوای این فریادها نیست و انگارنه‌انگار برای رفع این مشکل که به طور حتم سلامت عمومی جامعه را نیز به خطر انداخته، اراده ای وجود ندارد اگر چه شهرداری در چندین مرحله سعی کرد وظایف روزمره اش را تحت عناوین مختلفی از طرح پاک سازی اجرا کند اما باز هم تیرش به سنگ خورد و در اندک زمانی باز هم آش همان و کاسه همان.
شهرداری آبادان در آخرین اقدام برنامه ریزی شده اش طرح پاک‌سازی و نظافت شهری با نام «طرح 77 » در سه ماه که پایانش تیرماه امسال بود را به مرحله اجرا درآورد و قرار شد تا پس از یک تنفس کوتاه و بررسی آنچه در مرحله نخست اجرای این طرح اتفاق افتاد و رفع نواقص احتمالی کار، بار دیگر عملیات از سر گرفته شود اما با کمال تأسف چنین نشد و این طرح نه تنها طرح موفقی به لحاظ اجرا و اثربخشی اش نبود بلکه در جلب رضایتمندی شهروندان نیز نتوانست چاره ساز باشد.
شهرداری آبادان در برهه ای از زمان حقوق نگرفتن کارگران حوزه خدمات شهری را دلیل جمع آوری نشدن زباله ها به نشانه اعتراض اعلام کرد که این مشکل با بازنشسته کردن جمع زیادی از پیکره کارگری شهرداری که از موعد بازنشستگی شان نیز گذشته بود، حل و پرداختی ها به روز شد و دیگر شاهد هیچ اعتصابی از سوی کارگران شهرداری نبوده و نیستیم و در برهه ای دیگر مشارکت و همراهی نکردن شهروندان با شهرداری را دلیل اصلی مشکلات به ویژه در حوزه خدمات شهری عنوان کرد و این در حالی است که شهرداری در این زمینه تاکنون هیچ برنامه فرهنگی با محوریت آموزش حقوق شهروندی که بتواند سبب رغبت مردم برای مشارکت با شهرداری شود، نداشته تا ارائه کند و اکنون که کارد به استخوان مردم رسیده و حجم نارضایتی شان بیشتر شده می گوید: مقصر اصلی این نابسامانی های شهری مردم اند.
یکی از شهروندان آبادانی که پراکنده بودن زباله ها در سطح شهر را یکی از علل به خطر افتادن سلامت شهروندان می داند، می گوید: ناتوانی شهرداری در جمع آوری زباله هایی که به شکل فراوان در سطح کوچه و خیابان ها پراکنده شده اند سبب شده تا علاوه بر تجمع حیوانات موذی، سگ ها و پشه ها در اطراف آنها که ناخرسندی و وحشت کودکان و زنان را به همراه دارد، بوی مشمئز کننده اش مشام هر رهگذری را بیازارد.

امیرعلی صادقی افزود: سال هاست که آبادان ضعف مدیریتی دارد و دلسوزی برای آن وجود ندارد؛ همه تنها ادعا و تعصب بیهوده بر روی شهر دارند اما وقتی به جایی می رسند، همه چیز یادشان می رود؛ در شهر مشکل غیر قابل حلی نیست! یا مدیر دانش درستی از مسئولیتی که بر عهده اش هست، ندارد و یا پیمانکاری که به کار می گیرد، از توان و دانش کافی برخوردار نیست.
دیگر شهروند آبادانی می گوید: احمد آباد را خاک گرفته است. پیش‌تر پاکبانان شهرداری هر روز برای نظافت می آمدند اما اکنون 6 ماه است که هفته ای یک یا دو بار می آیند، شورا به طور عملی کارایی اش ساقط شده و تنها چیزی که از طریق شورا از شهردار مطالبه نمی شود، ساماندهی وضعیت شهر و پاک‌سازی آن از وجود زباله ها است.
صبا دریس افزود: وضعیت شهر را به جایی رسانده اند که مردم بزرگ‌ترین مطالبه شان جمع آوری زباله از سطح کوچه و خیابان ها شده است، شهردار اگر توان انجام کار را ندارد بهتر است کنار برود و اجازه دهد کسانی که توانایی دارند وارد عرصه کار شوند.
علی مزرعه دیگر شهروند آبادانی می گوید: آبادان سال های زیادی است که با این درد روزگار می گذراند، تمام مشکلاتی که می تواند یک استان را درگیر خود کند در آبادان به یکجا وجود دارد که ضعف مدیریتی مهم‌ترین این مشکلات است که با کمال تأسف در مقاطع مختلف کار به اهلش سپرده نشده و این راه پر غلط باز هم تکرار می شود.
وی افزود: شهردار آبادان در ابتدای ورودش به شهرداری به مردم قول داد که برای ریشه کنی معضل زباله در شهر، نقاط مختلف شهر را به کارگاه تبدیل می کنیم تا مشکل به طور کامل حل شود اما این کار نه تنها عملیاتی نشد بلکه مناطق مختلف شهرداری در جمع آوری روزانه زباله هم دچار مشکل شده اند.
وی اظهار کرد: ما آبادانی ها صبح که از خانه مان بیرون می آییم به جز زباله و فاضلاب های بالا زده و کوچه های کثیف چیز دیگری را نمی بینیم، جدی ترین نیاز فعلی آبادان نظافت عمومی شهر است؛ لذا از مسئولان می خواهیم در این باره تلاش و جدیت بیشتر و بهتری به خرج دهند تا با این حجم از زباله ها بیمار نشویم.
یکی از اهالی منطقه ذوالفقاری آبادان می گوید: معلوم نیست که شهرداری کجاست و چرا به وضعیت شهر رسیدگی نمی کند؛ هر روز و هر ساعت زباله ها روی زمین ریخته و تلنبار می شوند و کسی نیست که آنها را جمع آوری کند.
مریم محمد زاده افزود: مسئولان شهرداری یک بار نبود اعتبار، یک روز نبود همکاری ادارات حفار، یک روز همکاری نکردن مردم با شهرداری، یک روز اعتصاب پاکبانان به دلیل دریافت نکردن حقوقشان و روز دیگر موضوعی دیگر را بهانه ای برای انجام ندادن وظایفشان می کنند، آنها بهتر است به جای بهانه جویی با مردم رو راست باشند و بگویند ما توان کار کردن نداریم.
وی اظهار کرد: در حالی که شهر مملو از زباله شده اما مسئولان شهرداری در خواب زمستانی فرو رفته و شهر را به حال خود رها کرده اند؛ شهرداری‌های آبادان فاقد دانش مدیریت شهری هستند.

دیگر بانوی آبادانی می گوید: پیچیده شدن بوی متعفن زباله های رها شده در کوچه و خیابان‌ها زندگی را برایمان سخت کرده است، اگر گوش شنوایی در این شهر است لطفا به کمکمان بیاید و برای رهایی ما از این اوضاع کاری واقعی انجام دهد.
زهره اسکندری افزود: وضعیت تأسف بار این روزهای آبادان حاصل نبود برنامه ریزی مناسب، عملکرد منفی و غیر قابل دفاع شهردار و شورای شهر درباره جمع آوری زباله ها است که بیش از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است و هر کس با گذر از کوچه و خیابان‌های آبادان می تواند آن را به وضوح ببیند و لمس کند.
وی اظهار کرد: در تعجبم! مگر مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر در این شهر زندگی نمی کنند که متوجه وضعیت اسفناک شهر باشند.
ضعف مدیریت شهری مشهود است
امام جمعه آبادان نیز در این زمینه با انتقاد جدی از ضعف مدیریت شهری گفت: برخی از طرح ها برای انجام دادن آنها نیاز به اعتبار دارد اما نظافت شهر و جمع آوری زباله ای شهری نیاز به اعتبار خاص و کلان ندارد.
حجت الاسلام علی ابراهیمی پور افزود: نبود زیرساخت های مناسب در جریان بارندگی اخیر در آبادان به طور جدی مشهود بود؛ چرا که یک بارندگی متوسط در شهر خرابی زیادی به بار آورد.
وی اظهار کرد: در شهری که بندر، پالایشگاه، پتروشیمی و منطقه آزاد وجود دارد چرا به دلیل کم کاری برخی از مسئولان باید شرمنده مردم به ویژه در مناطق محروم باشیم.
امام جمعه آبادان با انتقاد از ضعف مدیریتی برخی مسئولان شهری تصریح کرد: زیر ساخت های شهری متناسب نیست و با کمال تأسف بی تدبیری در برخی از حوزه های مدیریت شهری وجود دارد.
حجت الاسلام ابراهیمی پور توجه جدی دولت به رفع مشکلات شهری آبادان را خواستار شد و گفت: مردم آبادان مردمی ولایتمدار و پیرو امر رهبری هستند و میان نظام و مسئولان بی کفایت شهری فرق می گذارند.
آبادانی ها از بدیهی ترین خدمات شهری بی بهره اند
فرماندار آبادان ضمن انتقاد از عملکرد شورا و شهرداری از وضعیت نابسامان خدمات شهری گفت: جای تأسف دارد که مردم آبادان از بدیهی ترین خدمات شهری نیز بی بهره اند.

سید زین العابدین موسوی چندی پیش در نشست فوق العاده شورای شهر آبادان، ضمن تشریح شرایط نابسامان خدمات شهری آبادان از اعضای شورای شهر خواست در اسرع وقت ممکن به مشکلات ورود کرده و در جهت رفع آنان چاره اندیشی و اقدام کنند.
وی افزود: در سیستم مدیریت شهری وظایف مدیران مشخص شده و هر فرد در مقام اجرایی خود باید بتواند وظایفش را به درستی انجام دهد، شورا، شهرداری، دستگاه های دولتی و سایر نهادهای اجرایی باید وظایف خود را به نحو احسن و مطلوب و با رعایت اصل مداخله نکردن در کار یکدیگر وظایف شان را انجام دهند، وظیفه همه ما ارائه خدمات مطلوب به مردم است.
فرماندار ویژه شهرستان آبادان با طرح سوالات مردمی از شورا و شهرداری با تأکید بر آنکه مردم آبادان از بدیهی ترین خدمات شهری بی بهره اند، به ارائه برخی راه حل ها برای خروج شهرداری از بحران خدمات رسانی به ویژه در حوزه خدمات شهری پرداخت.
افرادی مغرضانه در حال کم کاری اند
موسوی ضمن یادآوری مسئولیت های اجرایی اعضای شورای اسلامی شهر به عنوان منتخبان مردم تصریح کرد: به رغم آنکه وظیفه فرمانداری نظارت است اما همکاران ما در فرمانداری هر روز در کف خیابان در حال انجام وظایف شهرداری هستند، چه کسی یا کسانی مسبب وضعیت کنونی شهرند، آیا به وجود آمدن این وضعیت بر اساس منطق است یا کسانی هستند که مغرضانه در حال کم کاری اند.
وی یادآور شد: اگر مساحت فرودگاه، مخازن نفت، پالایشگاه، پتروشیمی، ادارات، زمین‌های خالی، منازل مردم و غیره را از مساحت شهر کم کنیم، مگر چقدر فضا باقی می ماند که شهرداری و شورای شهر از پس رفع مشکلات آن برنمی آیند؟!
موسوی خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر آبادان گفت: شما بر اساس توانایی که در خود برای برنامه ریزی شهری سراغ داشتید، خودتان را در معرض انتخاب مردم قرار دادید، مردم نیز به شما رای دادند تا بتوانید خدمات شهری را رهبری کنید، شهردار باید کارهایش بر اساس برنامه باشد و شورا نیز این برنامه ها را رهبری، تدوین و مدیریت کند، ضمن اینکه شورای شهر نیز باید برنامه داشته باشد.
وی افزود: برنامه ای که شورا به شهرداری ارائه می کند از دو حالت خارج نیست؛ یا شهردار آن را اجرا می کند یا به انجام آن اعتقادی ندارد و اجرا نمی کند، آیا شما به عنوان اعضاء شورا به طور واقعی از خدمتی که شهرداری به مردم ارائه می کند، راضی هستید؟
انتظارات 9 گانه شهروندان از شهرداری برآورده نشد
جمع آوری زباله، لایروبی و خروج آب‌های سطحی، بهبود و افزایش سرانه فضای سبز، آسفالت معابر، جلوگیری از سد معبر، نخاله برداری و جلوگیری از دپوی زباله، بهبود وضعیت مبلمان شهری، تسهیل گره ترافیکی و جمع آوری سگ های ولگرد 9 خدمت و انتظار اولیه مردم از شهرداری بود که توسط فرماندار ویژه شهرستان آبادان عنوان شد.

موسوی با تأکید بر اینکه نقاط زیادی از شهر مملو از زباله است، اظهار کرد: انباشت آب های سطحی صدای مردم را در آورده است؛ چه مسئله ای وجود دارد که شهرداری نمی‌ تواند 69 کیلومتر کانال خروج آب‌های سطحی را مدیریت کند.
وی تصریح کرد: آبادان شهری کم باران است؛ لذا آب های سطحی زیادی ندارد ولی همین مقدار کم نیز به میزان زیادی برای مردم دردسر ایجاد کرده، با وجود اینکه آبادان شهری مسطح است و مسیر کانال ها به داخل رودخانه می رود، اگر هم آب رودخانه بالا بیاید، کانال های دفع آب های سطحی نمی توانند جوابگو باشند، این وضعیت نابسامان سوای از 850 کیلومتر شبکه فاضلاب آبفا است، شهردار به طور واقعی برای حل این مشکل چه برنامه ای داشته است.
فضای سبز به یغما رفته است
موسوی با انتقاد شدید از وضعیت فضای سبز آبادان یادآور شد: سرانه فضای سبز با وجود نیزارها افزایش یافته، چرا برای ریشه کنی نیزارها هیچ کاری انجام نمی دهید؟ چرا اجازه می دهید فضای سبز آبادان به یغما برود؟ چرا اجازه می دهید فضای سبز تبدیل به پارکینگ شود؟
فرماندار ویژه شهرستان آبادان در بخش دیگری از سخنان خود درباره ساخت و سازهای غیرمجاز، ترافیک و سگ های ولگرد گفت: برخی ساختمان‌های در حال ساخت با نصب داربست فلزی و تأخیر در جمع آوری آن برای مردم مشکل ایجاد کرده اند و کسی نیز پیگیری جدی نمی‌ کند، فلان بساز بفروش می آید از فضای تراس استفاده می‌ کند و تا 10 طبقه آن را تبدیل به فضای تجاری ملک خود می کند و این گونه است که اگر از ابتدای یک خیابان انتهای آن را مشاهده کنید، شاهد پیشروی بسیاری از ساختمان ها خواهید بود.
موسوی افزود: نخاله های ساختمانی شهر امان مردم را بریده است، کوچه ها و خیابان‌ها پر از گودال و چاله است، اگر باعث حادثه یا ایجاد تصادف شد چه کسی پاسخ می دهد شهردار یا شورا؟ چرا در شهری که اگر جنگ نبود بیش از یک میلیون جمعیت داشت و اکنون 300 هزار نفر جمعیت دارد این همه مشکلات ترافیکی وجود دارد؟ چه برنامه ای برای جمع آوری سگ های ولگرد دارید؟ حتما باید اتفاق ناگواری پیش آید که به فکر حل مشکلات باشید؟ چرا از پس 200 متکدی که بسیاری از آنها معتاد و کارتن خوابند، بر نمی آیید؟
وی اظهار کرد: شهر آبادان به شهر کیوسک تبدیل شده، مردم در این باره مدام از ما سوال می کنند و شکایت دارند که واگذاری این کیوسک‌ها بر اساس چه مبنایی بوده است و از طرفی دیگر وضعیت برخی خیابان ها و حتی بلوارها به طور واقعی تأسف بار است، وانت های فروش میوه و دیگر اقلام با توقف در جای‌جای شهر برای خود قلمرو ایجاد کرده اند؛ آیا این کارشان سد معبر محسوب نمی شود؟ این همه حفاری در شهراتفاق می افتد که شهرداری پول ترمیم آن را گرفته است؛ پس چرا آنها را به حالت اولیه بر نمی گرداند؟ جواب مردم امیرآباد، سلیچ، دهکده بریم و دیگر مناطق محروم را چه کسی باید بدهد؟
عدم توانمندی در جذب اعتبار ساحل سازی اروند
وی خطاب به اعضای شورای شهر تصریح کرد: شهرداری و شورا نتوانست بودجه 11 میلیاردی ساحل سازی را برمبنای یک مناقصه صحیح و بدون مسئله برگزار کند، چرا با کمیسیون مناقصات که در این باره سهل انگاری کرده برخورد نکردید، وضعیت پارک 17 هکتاری دیگر به گونه ای شده که دادستان باید به آن ورود کند، در جای دیگری از شهر از سمت میدان ثامن الائمه تا سه راه مدن، حریم شهر را با ساخت و ساز غیرمجاز به تاراج برده اند، چرا شهرداری به این مسئله با جدیت ورود نکرده است؟
فرماندار ویژه شهرستان آبادان در ادامه با تأکید بر رفع سریع مشکلات خدمات شهری، پیشنهادات خود را مبنی بر خروج شهرداری از این بحران این چنین عنوان کرد: حدود 28 نقطه در شهر وجود دارد که نیاز به خدمات دهی روزانه ی شهرداری دارد، 9 خدمات اولیه ای که از آن نام برده شد را در عدد 28 ضرب کنید حدود 250 نفر از کارکنان شهرداری را مسئول رسیدگی به درخواست‌های 9 گانه مردم در 28 نقطه شهر کنید و از آنها گزارش روزانه بخواهید و پاسخگو باشید؛ اگر آنها بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند به طور حتم انقلاب بزرگی در زمینه ارائه خدمات شهری آبادان رخ می دهد.
اختلافات کنار گذاشته شود
موسوی خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر یادآور شد: تعارفات و اختلافات را کنار بگذارید، محافظه کار نباشید و مطالبه تان از سازمان منطقه آزاد انعقاد تفاهم نامه باشد، پیمانکاران قوی و سرمایه گذاران توانمند جذب کنید، کدهای درآمدی شهرداری تعطیل است، آنها را فعال کنید و اقدامی را که در آن برای مردم نفعی در پی دارد، انجام دهید.

وی با اشاره به اینکه شهرداری علاوه بر بودجه سالانه، از دولت بودجه عمرانی نیز می گیرد، گفت: علاوه بر آن شهرداری تفاهم ‌نامه با منطقه آزاد، مشارکت‌های بخش خصوصی و کمک های دیگر دستگاه‌ها را نیز دارد و باید بتوانید تمامی موارد یاد شده را به درستی مدیریت کنید.
اعضای شورا راضی نیستند
نائب رئیس شورای اسلامی شهر آبادان با بیان اینکه بنده به عنوان یک شهروند و دیگر اعضای شورا از وضعیت خدمات شهری آبادان راضی نیستیم، گفت: تمام تلاشمان را برای بهتر شدن اوضاع و کاهش مشکلات به کار می بریم.
حمید کوراوند افزود: بخش زیادی از وضعیت کنونی شهر قصور شهرداری است که در این باره تذکرات فراوان و مکرر داده شده است و در تمام مواردی که از شهردار توسط اعضای شورا طرح سوال انجام شده بحث زباله بدون استثناء یکی از سوالات مطروحه بوده است؛ البته یکی از علل تشدید افزایش و پراکندگی زباله ها در سطح شهر نیز مربوط به رعایت نکردن از سوی شهروندان نیز هست که باید در این باره نیز کارهای فرهنگی انجام شود.
وی اظهار کرد: در جلسه ای که به تازگی با شهردار داشتیم باز هم درباره وضعیت نامناسب شهر به لحاظ پراکندگی و جمع آوری نشدن درست زباله ها به طور شفاهی تذکراتی داده شد و بر نبود رضایت از وضعیت موجود تأکید شد.
جذب پیمانکار ظرف یک ماه آینده
نائب رئیس شورای اسلامی شهر آبادان تصریح کرد: مقرر شد تا شهرداری ظرف 25 تا یک ماه آینده با هدف کمک به بهبود وضعیت نابسامان شهری در حوزه پسماند، به ویژه در مناطق 2 و 3 شهری نسبت به جذب پیمانکار با قرارداد مشخص و برگزاری مناقصه عمومی اقدام کند.
کوراوند با تأکید بر اینکه شهرداری در بحث فرهنگ سازی عمومی در حوزه شهری تاکنون ضعیف عمل کرده است، یادآور شد: در این باره به همراهی، اندیشه و پیشنهادات مؤسسات اجتماعی، تشکل ها و نهادهای مردمی، صاحبان تفکر و نخبگان نیازمندیم و با روی باز از آن استقبال خواهیم کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سقف سن واحد مسکونی برای وام مسکن به 20 سال رسید

لایروبی مداوم انهار

درخواست جمعی از معلولان آبادان برای پس دادن یک ساختمان

شرایط ثبت سفارش واردات ماسک در خوزستان فراهم شود

نماینده آبادان: آمریکا در سیاست خارجی منزوی شده است

کاهش استفاده از ماسک در خوزستان

هشدار استاندار خوزستان به فرمانداران برای رعایت موازین بهداشتی

ماجرای کودتای 25 مرداد از زبانِ دولت دکتر مصدق

بیم و امید وام با سهام عدالت

سقف سن بنا برای وام مسکن به 20 سال رسید

گوشی «گلکسی S21» فاقد سنسور ToF است

محمدرضا شجریان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان + شرایط جسمی

تولید روزانه 110 هزار لیتر اتانول در شرکت الکل رازی

ماسک با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد

احداث 4 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

ساختمان‌های ناایمن در پوشش بیمه قرار نگیرند

رسیدن به وضعیت سبز کرونا در خوزستان نیازمند رعایت پروتکل‎های بهداشتی

رصد هوشمند تجهیزات شهری منطقه2

جلوگیری ازورود بیش از 19 میلیارد ریال کالای قاچاق به کشور در خوزستان

تنها 2 واحد تولید ماسک در خوزستان فعال است

شنبه های بدون پسماند در شمال تهران آغاز می شود

درآمدهای بورس کجا صرف می‌شود؟!

پول فروش سهام عدالت در چند مرحله به حساب مشمولان واریز می‌شود

نماد در بورس به چه معنا است؟

گشایش اقتصادی دولت، تحمیل یک زمین سوخته به دولت‌های آینده است

یکشنبه سرنوشت ساز در بورس

بازنشستگان، سرمایه های انباشته انسانی ، ظرفیت‌های بی‌نظیر دانش، تجربه و تخصص هستند

ابلاغ نرخ جدید سپرده‌ های بانکی نزد بانک مرکزی

بیش‌ تر از 40 میلیون برای مسکن ملی واریز نکنید

یک امام‌ جمعه: استخوان مردم زیر بار گرانی شکست

سریال عاشقانه 2: داستان سریال و بازیگران + تصاویر

مسعود سمیعی درگذشت

برنامه خرید حمایتی خرما درخوزستان

3 شکارچی متخلف در شوشتر دستگیر شدند

هلال احمر از جنس جامعه و متن مردم است

مردم خوزستان ازسفر به سایر استانها پرهیز کنند/کرونا هنوز پابرجاست

توازن تدریجی سطح ذخیره‌سازی‌های نفت خام آمریکا

وضعیت فعلی کرونا در خوزستان آسان به دست نیامده است

کنترل و مدیریت ویروس کرونا در خوزستان به سختی حاصل شد

توجه به نیاز عابران پیاده به اندازه خودروها

مصرف نفت در 2021 همچنان پایین‌تر از 2019 خواهد بود

منطقه 7 میزبان اولین دوره مسابقات مجازی بازی‌های بومی و محلی بانوان

پهپادهای آتش نشانی رسید

انهدام باند سارقان مسلح جاده‌ای در اندیمشک

مشکل آب‌شرب 18روستای غیزانیه تا 10روز آینده حل می‌شود

بیش از 165 قلاده سگ بلاصاحب از معابر منطقه 4 جمع آوری شد

باغ پرندگان ایلام استانداردهای لازم را ندارد

رسانه ها به مدافعان محیط زیست تبدیل شده اند

اشک و لبخند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سالروز آزادی آزادگان / ویدئو

سیگنال مثبت مجلس به بازار سرمایه