پیام خوزستان

آخرين مطالب

استاندارخوزستان: نگذارید جوانه تئاتر بین المللی اهواز بخشکد سياسي

استاندارخوزستان: نگذارید جوانه تئاتر بین المللی اهواز بخشکد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- استاندار خوزستان گفت: اکنون که قرار است دوباره جشنواره ای بین المللی در حوزه تئاتر اهواز آغاز شود از هنرمندان انتظار می رود از گذشته درس بگیرید تا جوانه ای که اکنون در حال رشد است نخشکد.

غلامرضاشریعتی در دیدار با اعضای دبیرخانه این جشنواره در استانداری با اشاره کوتاهی به سرنوشت جشنواره تئاتر بین المللی ایران زمین بیان کرد: معتقدم هر رشته و هر کاری مخاطبانی دارد که باید به آنها احترام بگذاریم بنا نیست آنچه مورد علاقه نیست تعطیل شود.
وی گفت: اگر جشنواره تئاتر ایران زمین ادامه پیدا می کرد اکنون جشنواره مهمی به شمار می رفت و هیچ جشنواره ای توان رقابت با آن را نداشت به طور قطع اگر این جشنواره ادامه پیدا می کرد ثمرات آن برای اهل هنر، جامعه و مخاطبان بود، البته در هر جشنواره ای اشتباهات و مشکلاتی هم وجود دارد اما می توان آنها را برطرف کرد.
استاندار خوزستان ادامه داد: تمام تلاش خود را برای این جشنواره بکار می گیرم و لازم است هنرمندان نیز تمام آن چیزی که لازم است را احصا و به ما اعلام کنند تا از طریق دستگاه های مختلف امکانات را برای هرچه برگزاری جشنواره بسیج کنیم.
وی گفت: امید است این جشنواره در دهه های آینده کاری ارزشمند و ماندگار و منشا خدمات فراوان برای حوزه فرهنگ استان و اهواز باشد.
آغاز جشنواره بین المللی تئاتر اهواز از 28 آذر
دومین دوره از جشنواره بین المللی تئاتر اهواز از 28 آذر برای مدت یک هفته کار خود را در اهواز آغاز می کند، فراخوان این جشنواره فروردین سال جاری اعلام شد و تاکنون از آثار نمایشی از نقاط مختلف به این جشنواره رسیده است.
این دوره از جشنواره با شعار «آب طعم زندگی» برگزار می شود و از جمله محورهای این جشنواره می‌توان به توجه خلاقانه به مفهوم شعار سال (رونق تولید) با موضوع جشنواره، نقش آب بر زندگی انسان، پرداختن به تاریخ حیات انسان و تاثیر آب در زندگی جوامع دیروز تا امروز، تاثیر اقلیمی در کمبود و بحران بی‌آبی در آینده و رفتار جامعه ایران با مسئله مهمی به نام آب اشاره کرد.
سیره عملی پیشوایان در مصرف بهینه آب، سلسله چالش ها و مشکلات ناشی از کمبود آب، بررسی استفاده نادرست از منابع آب در کشور، بررسی پیامدهای زیست محیطی و اثرات روانی آن بر جامعه، ایجاد گفتمان فرهنگی با محوریت موضوع حیاتی و شرایط اقلیمی کشور با تاکید بر موضوع آب برای تولید آثار نمایشی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی در میان مردم استان خوزستان به همراه ارتقای بینش فرهنگی جامعه از دیگر محورهای جشنواره می باشند.
این جشنواره در پنج بخش تئاتر صحنه ای ایران، تئاتر صحنه‌ای بین الملل، تئاتر خیابانی و محیطی، تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی، مسابقه طرح و ایده نمایشنامه برگزار می‌شود.
جشنواره ای برای ایجاد امید و نشاط در بین مردم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و دبیر دومین دوره جشنواره بین المللی تئاتر اهواز گفت: پس از تعطیلی جشنواره تئاتر بین المللی ایران زمین اهواز هیچ اتفاق و رویداد بین المللی در حوزه تئاتر در اهواز نداشتیم برای همین تصمیم بر این شد با توجه به وجود مخاطبان تئاتر یک جشنواره بین المللی به صورت فستیوال در استان شکل گیرد.
محمد جوروند بیان کرد: این برنامه با هدف و نگاه ایجاد نشاط و شادابی و همچنین ایجاد امید در بین مردم خوزستان برگزار می شود و برای آن برنامه ریزی خوبی شده است.
وی گفت: سال گذشته این برنامه به صورت آزمایشی در بهبهان برگزار شد و بیش از پنج هزار مخاطب در آن شرکت کرد لذا پیش بینی می کنیم بیش از 15 هزار نفر در اهواز شرکت کند که لازم است با هماهنگی مدیران مسیر مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.
شادپیمایی بزرگ در اهواز
رییس شورای راهبردی استان خوزستان گفت: می توان از این جشنواره به عنوان یک رویداد بسیار مهم در حوزه فرهنگ و هنر نام برد.
حسین ذوالفقاری توضیح داد: فراخوان دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز از هفتم فرودین اعلام شد و از سراسر کشور در این جشنواره نمایش داریم.
وی افزود: این جشنواره پنج بخش و برنامه های جنبی متعددی دارد که از جمله آنها می توان به شادپیمایی در روز 30 آذر اشاره کرد؛ در این برنامه قرار است کودکان در کنار 20 عروسک غول پیکر با عروسک های خود حضور داشته باشند.
رییس شورای راهبردی استان خوزستان ادامه داد: هنرمندان مطرحی چون مرضیه برومند، مجید قناد و همچنین عمو مهربان، خاله رویا و عمو سعید که در حوزه کودک برنامه اجرا می کنند در شادپیمایی حضور دارند و در طول مسیر مشخص به اجرای برنامه می پردازند.
وی با اشاره به موضوع جشنواره گفت: موضوع جشنواره امسال آب و شعار آن "آب طعم زندگی است" انتخاب شده است، در این رویداد نمایش حرکتی با موضوع سیل اخیر نیز اجرای می شود.
ذوالفقاری اجرای تئاتر خیابانی را از دیگر برنامه های جنبی جشنواره خواندو گفت: هر شب در هشت نقطه از اهواز تئاتر خیابانی اجرا می شود و در کنار آن تئاتر محیطی با موضوع شهدای غواص به نام "دریادلان" در کنار رودخانه کارون به اجرا در می آید.
وی گفت: امسال بخش مهم و کمتر دیده شده پژوهش نیز در این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده که بخش بسیار خوب و مهمی است و در حوزه تئاتر نخستین بار است که شکل می گیرد.
رییس شورای راهبردی خوزستان با بیان اینکه 27 استان در این جشنواره شرکت می کند، گفت: بخش بازار تئاتر با توجه به اهمیت اقتصاد تئاتر امسال برای نخستین بار راه اندازی می شود، که برای این منظور چهار مدیر فستیوال خارجی شامل مدیران جشنواره آسیای میانه و جشنواره های ارمنستان، آذربایجان و گرجستان دعوت شده است.
وی افزود: چهار نمایش خارجی در این جشنواره حضور دارند که یک نمایش از اروپا و سه نمایش دیگر از کشورهای ارمنستان، تاجیکستان و آذربایجان هستند و تئاتر اجرا می کنند.
ذوالفقاری بیان کرد: مدیران خارجی فستیوال هایی که در جشنواره حضور دارند نمایش های اجرا شده را می بینند و عقد قرارداد می شود و گروه ها در کشورهای خارجی اجرا می کنند که موجب ایجاد درآمد برای آنها می شود.
وی به بخش کودک و نوجوان و بخش عروسکی جشنواره اشاره کرد و گفت: تاکنون در این بخش 70 اثر از کل کشور به دست ما رسیده است و در یک سالن برای تمامی مدارس اهواز نمایش ها اجرا می شود.
رییس شورای راهبردی استان خوزستان گفت: از صدا و سیمای استان درخواست می کنیم پلاتوی واقع در مرکز صدا و سیمای سابق استان را در اختیار ما قرار دهد تا برای اجرای نمایش از آن استفاده شود.
وی افزود: این جشنواره تلاش می کند طی هفت روز اهواز را تحت الشعاع تئاتر قرار دهد و سعی ما این است که بیشتر در محیط های عمومی و برای مردم باشد.
جشنواره ای درخور اهواز برگزار می کنیم
یک پیشکسوت تئاتر اظهار داشت: تئاتر را به نتیجه رساندن سخت اما لذت بخش است و نیاز دارد مسئولان متولی همیشه در این کار در کنار هنرمند باشند.
وی افزود: در حال حاضر ما نیاز به سالن برای اجرای تئاتر در اهواز داریم هر چند اداره کل ارشاد سالن هایی را در دست ساخت دارد اما به جشنواره بین المللی اهواز نمی رسند لذا انتظار می رود تا اسفند و برای جشنواره های دیگر آماده شوند.
حشمت الله قاسمی گفت: برای این دوره از جشنواره 350 مهمان تاکنون دعوت شده که تعدادی از آنها خارجی هستند و قطعا هزینه هایی از قبیل اسکان و ترابری برای آنها نیاز است، اگر مسئولان قول دهند امکانات لازم را در اختیار ما بگذارند جشنواره ای درخور تئاتر برگزار می کنیم.
نخستین دوره این جشنواره سال گذشته با موضوع نفت در اهواز برگزار شد، با وجود اینکه در جشنواره پارسال بنا بود شرکت مناطق نفت خیز جنوب کار پشتیبانی و حمایت از این جشنواره را برعهده گیرد اما پس از ایجاد اختلافاتی، شرکت نفت از حمایت خود منصرف شد و هنرمندان بدون حمایت شرکت نفت جشنواره را برگزار کردند.
البته لازم به ذکر است که این نخستین جشنواره بین المللی تئاتر در اهواز نیست و پیش از این، جشنواره بین المللی ایران زمین در اهواز در سال 1383 برگزار شد که پس از حاشیه ها و اعتراضاتی که به نمایش ها و صحنه های برخی نمایش های این جشنواره شد از برگزاری دوره های بعدی آن جلوگیری به عمل آمد و جشنواره تعطیل شد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نتیجه پرونده سرقت مسلحانه طلافروشی گتوند با شفافیت بیان شود

صلح به ساحل کارون رسید

226 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان کشف شد

سرانه یک دقیقه و28ثانیه مطالعه در کشور یک ضعف است

افزایش نرخ حمل ونقل در دزفول ممنوع است

جانباز 70 درصد شوش به همرزمان شهیدش پیوست

ممنوعیت سوزاندن مزارع نیشکر در روزهای آلوده خوزستان

امام‌جمعه دزفول: نشر کتاب‌های مضر جلوگیری شود

برخورد 2 خودرو در گتوند هفت مصدوم برجا گذاشت

عملکرد قوه‌قضاییه در برخورد مفاسد اقتصادی قابل قبول است

وضعیت فاضلاب آبادان نگران‌کننده است

987 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به چه کسانی می‌رسد؟

مسئولان نظام اسلامی پیشگام تحمل سختی‌های اقتصادی باشند

محدودیت سوخت‌گیری با کارت بنزین جایگاه‌داران برداشته شد

روند عادی عرضه سوخت در پایتخت

تیم فوتبال آویسا خوزستان برابر حریفش متوقف شد

دوراهی بنزین ایرانی؛ صادرات یا قاچاق؟

بعد از اعلام سهمیه‌بندی سوخت آرامش و امنیت در استان‌ها حاکم است

باجه‌های پستی امروز برای تحویل کارت سوخت باز است

شاخص هوای اهواز در وضعیت "بسیار ناسالم" قرار گرفت

مسئولان کشور در تحقق عدالت اجتماعی پیشقدم باشند

سهمیه کسانی که کارت سوخت ندارند، محفوظ است

میزان حمایت خانوارها در طرح جدید دولت

کرایه سفر تاکسی‌های اینترنتی افزایش نمی‌یابد

نوبخت: بیش از 60 میلیون نفر مشمول طرح حمایت معیشتی دولت می‌شوند

کارگران هفت‌تپه همچنان خواستار پرداخت حقوق معوقه

20 زوج نیازمند در شوشتر به خانه بخت رفتند

18 هزار طلبه در خوزستان سازماندهی می‌شوند

دشمن از خلا روحانیت نهایت استفاده را می کند

سرمربی تیم بسکتبال ذوب آهن: از عملکرد بازیکنانم راضی هستم

مجوز ساخت بیمارستان کبد رامهرمز صادر نشده است

سال گذشته 10 هزار نفر در کتابخانه های دزفول جذب شده اند

خوزستان استان برتر در حوزه پدافند غیرعامل کشور شد

کتاب‌خوانی و مطالعه از شاخص‌های اصلی در پیشرفت هر جامعه است

ورزشکار خوزستانی سهمیه پاراالمپیک 2020 را کسب کرد

باخت؛ کلیدواژه تلخ این روزهای تیم ملی فوتبال

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی: بازیکنانم به تمرکز بیشتری نیاز دارند

تیم بسکتبال پتروشیمی بندرامام برابر حریف خود به برتری رسید

پیروزی سپاهان در بازی تدارکاتی مقابل فولادخوزستان

کتابخانه‌های ایذه هفت هزار عضو فعال دارند

تجهیز750 هکتار زمین‌ کشاورزی شادگان به سیستم آبیاری نوین

حادثه رانندگی در رامشیر یک کشته‌ و چهارمصدوم برجا گذاشت

جشن شکرانه برداشت برنج در شادگان برگزار شد

تصادف 2 خودروی پراید در دزفول 9 مصدوم برجا گذاشت

مسابقات ملی زیبایی اسب اصیل‌عرب در سوسنگرد آغاز شد

مشـارکت دانش آموزان و فرهنگیان تهران برای ساخت مدارس سیل زده

هشدار هواشناسی در مورد آب‌گرفتگی معابر در خوزستان

هوای 11 شهر خوزستان در وضعیت ناسالم قرار گرفت

مقبره یک شهید از اروندکنار به بندرماهشهر انتقال یافت

مسابقات قهرمانی کونگ‌فو نیمه آزاد جوانان کشور در آبادان آغاز شد