پیام خوزستان

آخرين مطالب

استاندارخوزستان: نگذارید جوانه تئاتر بین المللی اهواز بخشکد سياسي

استاندارخوزستان: نگذارید جوانه تئاتر بین المللی اهواز بخشکد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- استاندار خوزستان گفت: اکنون که قرار است دوباره جشنواره ای بین المللی در حوزه تئاتر اهواز آغاز شود از هنرمندان انتظار می رود از گذشته درس بگیرید تا جوانه ای که اکنون در حال رشد است نخشکد.

غلامرضاشریعتی در دیدار با اعضای دبیرخانه این جشنواره در استانداری با اشاره کوتاهی به سرنوشت جشنواره تئاتر بین المللی ایران زمین بیان کرد: معتقدم هر رشته و هر کاری مخاطبانی دارد که باید به آنها احترام بگذاریم بنا نیست آنچه مورد علاقه نیست تعطیل شود.
وی گفت: اگر جشنواره تئاتر ایران زمین ادامه پیدا می کرد اکنون جشنواره مهمی به شمار می رفت و هیچ جشنواره ای توان رقابت با آن را نداشت به طور قطع اگر این جشنواره ادامه پیدا می کرد ثمرات آن برای اهل هنر، جامعه و مخاطبان بود، البته در هر جشنواره ای اشتباهات و مشکلاتی هم وجود دارد اما می توان آنها را برطرف کرد.
استاندار خوزستان ادامه داد: تمام تلاش خود را برای این جشنواره بکار می گیرم و لازم است هنرمندان نیز تمام آن چیزی که لازم است را احصا و به ما اعلام کنند تا از طریق دستگاه های مختلف امکانات را برای هرچه برگزاری جشنواره بسیج کنیم.
وی گفت: امید است این جشنواره در دهه های آینده کاری ارزشمند و ماندگار و منشا خدمات فراوان برای حوزه فرهنگ استان و اهواز باشد.
آغاز جشنواره بین المللی تئاتر اهواز از 28 آذر
دومین دوره از جشنواره بین المللی تئاتر اهواز از 28 آذر برای مدت یک هفته کار خود را در اهواز آغاز می کند، فراخوان این جشنواره فروردین سال جاری اعلام شد و تاکنون از آثار نمایشی از نقاط مختلف به این جشنواره رسیده است.
این دوره از جشنواره با شعار «آب طعم زندگی» برگزار می شود و از جمله محورهای این جشنواره می‌توان به توجه خلاقانه به مفهوم شعار سال (رونق تولید) با موضوع جشنواره، نقش آب بر زندگی انسان، پرداختن به تاریخ حیات انسان و تاثیر آب در زندگی جوامع دیروز تا امروز، تاثیر اقلیمی در کمبود و بحران بی‌آبی در آینده و رفتار جامعه ایران با مسئله مهمی به نام آب اشاره کرد.
سیره عملی پیشوایان در مصرف بهینه آب، سلسله چالش ها و مشکلات ناشی از کمبود آب، بررسی استفاده نادرست از منابع آب در کشور، بررسی پیامدهای زیست محیطی و اثرات روانی آن بر جامعه، ایجاد گفتمان فرهنگی با محوریت موضوع حیاتی و شرایط اقلیمی کشور با تاکید بر موضوع آب برای تولید آثار نمایشی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی در میان مردم استان خوزستان به همراه ارتقای بینش فرهنگی جامعه از دیگر محورهای جشنواره می باشند.
این جشنواره در پنج بخش تئاتر صحنه ای ایران، تئاتر صحنه‌ای بین الملل، تئاتر خیابانی و محیطی، تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی، مسابقه طرح و ایده نمایشنامه برگزار می‌شود.
جشنواره ای برای ایجاد امید و نشاط در بین مردم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و دبیر دومین دوره جشنواره بین المللی تئاتر اهواز گفت: پس از تعطیلی جشنواره تئاتر بین المللی ایران زمین اهواز هیچ اتفاق و رویداد بین المللی در حوزه تئاتر در اهواز نداشتیم برای همین تصمیم بر این شد با توجه به وجود مخاطبان تئاتر یک جشنواره بین المللی به صورت فستیوال در استان شکل گیرد.
محمد جوروند بیان کرد: این برنامه با هدف و نگاه ایجاد نشاط و شادابی و همچنین ایجاد امید در بین مردم خوزستان برگزار می شود و برای آن برنامه ریزی خوبی شده است.
وی گفت: سال گذشته این برنامه به صورت آزمایشی در بهبهان برگزار شد و بیش از پنج هزار مخاطب در آن شرکت کرد لذا پیش بینی می کنیم بیش از 15 هزار نفر در اهواز شرکت کند که لازم است با هماهنگی مدیران مسیر مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.
شادپیمایی بزرگ در اهواز
رییس شورای راهبردی استان خوزستان گفت: می توان از این جشنواره به عنوان یک رویداد بسیار مهم در حوزه فرهنگ و هنر نام برد.
حسین ذوالفقاری توضیح داد: فراخوان دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز از هفتم فرودین اعلام شد و از سراسر کشور در این جشنواره نمایش داریم.
وی افزود: این جشنواره پنج بخش و برنامه های جنبی متعددی دارد که از جمله آنها می توان به شادپیمایی در روز 30 آذر اشاره کرد؛ در این برنامه قرار است کودکان در کنار 20 عروسک غول پیکر با عروسک های خود حضور داشته باشند.
رییس شورای راهبردی استان خوزستان ادامه داد: هنرمندان مطرحی چون مرضیه برومند، مجید قناد و همچنین عمو مهربان، خاله رویا و عمو سعید که در حوزه کودک برنامه اجرا می کنند در شادپیمایی حضور دارند و در طول مسیر مشخص به اجرای برنامه می پردازند.
وی با اشاره به موضوع جشنواره گفت: موضوع جشنواره امسال آب و شعار آن "آب طعم زندگی است" انتخاب شده است، در این رویداد نمایش حرکتی با موضوع سیل اخیر نیز اجرای می شود.
ذوالفقاری اجرای تئاتر خیابانی را از دیگر برنامه های جنبی جشنواره خواندو گفت: هر شب در هشت نقطه از اهواز تئاتر خیابانی اجرا می شود و در کنار آن تئاتر محیطی با موضوع شهدای غواص به نام "دریادلان" در کنار رودخانه کارون به اجرا در می آید.
وی گفت: امسال بخش مهم و کمتر دیده شده پژوهش نیز در این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده که بخش بسیار خوب و مهمی است و در حوزه تئاتر نخستین بار است که شکل می گیرد.
رییس شورای راهبردی خوزستان با بیان اینکه 27 استان در این جشنواره شرکت می کند، گفت: بخش بازار تئاتر با توجه به اهمیت اقتصاد تئاتر امسال برای نخستین بار راه اندازی می شود، که برای این منظور چهار مدیر فستیوال خارجی شامل مدیران جشنواره آسیای میانه و جشنواره های ارمنستان، آذربایجان و گرجستان دعوت شده است.
وی افزود: چهار نمایش خارجی در این جشنواره حضور دارند که یک نمایش از اروپا و سه نمایش دیگر از کشورهای ارمنستان، تاجیکستان و آذربایجان هستند و تئاتر اجرا می کنند.
ذوالفقاری بیان کرد: مدیران خارجی فستیوال هایی که در جشنواره حضور دارند نمایش های اجرا شده را می بینند و عقد قرارداد می شود و گروه ها در کشورهای خارجی اجرا می کنند که موجب ایجاد درآمد برای آنها می شود.
وی به بخش کودک و نوجوان و بخش عروسکی جشنواره اشاره کرد و گفت: تاکنون در این بخش 70 اثر از کل کشور به دست ما رسیده است و در یک سالن برای تمامی مدارس اهواز نمایش ها اجرا می شود.
رییس شورای راهبردی استان خوزستان گفت: از صدا و سیمای استان درخواست می کنیم پلاتوی واقع در مرکز صدا و سیمای سابق استان را در اختیار ما قرار دهد تا برای اجرای نمایش از آن استفاده شود.
وی افزود: این جشنواره تلاش می کند طی هفت روز اهواز را تحت الشعاع تئاتر قرار دهد و سعی ما این است که بیشتر در محیط های عمومی و برای مردم باشد.
جشنواره ای درخور اهواز برگزار می کنیم
یک پیشکسوت تئاتر اظهار داشت: تئاتر را به نتیجه رساندن سخت اما لذت بخش است و نیاز دارد مسئولان متولی همیشه در این کار در کنار هنرمند باشند.
وی افزود: در حال حاضر ما نیاز به سالن برای اجرای تئاتر در اهواز داریم هر چند اداره کل ارشاد سالن هایی را در دست ساخت دارد اما به جشنواره بین المللی اهواز نمی رسند لذا انتظار می رود تا اسفند و برای جشنواره های دیگر آماده شوند.
حشمت الله قاسمی گفت: برای این دوره از جشنواره 350 مهمان تاکنون دعوت شده که تعدادی از آنها خارجی هستند و قطعا هزینه هایی از قبیل اسکان و ترابری برای آنها نیاز است، اگر مسئولان قول دهند امکانات لازم را در اختیار ما بگذارند جشنواره ای درخور تئاتر برگزار می کنیم.
نخستین دوره این جشنواره سال گذشته با موضوع نفت در اهواز برگزار شد، با وجود اینکه در جشنواره پارسال بنا بود شرکت مناطق نفت خیز جنوب کار پشتیبانی و حمایت از این جشنواره را برعهده گیرد اما پس از ایجاد اختلافاتی، شرکت نفت از حمایت خود منصرف شد و هنرمندان بدون حمایت شرکت نفت جشنواره را برگزار کردند.
البته لازم به ذکر است که این نخستین جشنواره بین المللی تئاتر در اهواز نیست و پیش از این، جشنواره بین المللی ایران زمین در اهواز در سال 1383 برگزار شد که پس از حاشیه ها و اعتراضاتی که به نمایش ها و صحنه های برخی نمایش های این جشنواره شد از برگزاری دوره های بعدی آن جلوگیری به عمل آمد و جشنواره تعطیل شد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساختمان هلال احمر شوش دچار آتش سوزی شد

توزیع گسترده بنزین و نفت گاز یورو 4 در استان همدان

ظرفیت انجام روزانه 200 تست کرونا در آبادان فراهم شد

تست کرونا از بازیکنان تیم فوتبال استقلال خوزستان گرفته شد

گزارش مهم بانک مرکزی درباره هدف گذاری تورم/ جهش تورمی در راه نیست

سایت پسماند دزفول دچار آتش‌سوزی شد

بهنام سراج: امیدوارم لیگ پایان تلخی نداشته باشد

بیش از 300 اثر به جشنواره ملی ذکر رسیده است

بورس انرژی عرضه متانول 3 مجتمع پتروشیمی را میزبانی می‌کند

خودکفایی و خوداتکایی تعطیل‌بردار نیست

روسیه: بازار جهانی نفت 2 ماه دیگر به توازن می‌رسد

پرداخت 59 درصدی خسارات کشاورزی سیل/130 هزار هکتار زیر کشت شلتوک می‌رود

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

کدام سیاسیون در جبهه‌ها حضور داشتند؟ + تصاویر

این چهار عامل باعث اعتیاد زنان می‌شوند

کدام سهامداران عدالت از فردا می توانند به بانک مراجعه کنند؟

امکان فروش سهام عدالت از امروز/امکان فروش 30 درصد سهام عدالت از شنبه

حبس 2 تا 6 ماهه افرادی که بدون گواهینامه رانندگی می‌کنند

دو گام اساسی دیگر در اصلاح و ارتقاء نظام قضایی کشور

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از نرخ بیکاری در ایران

تجمع اعتراضی مردم غیزانیه خوزستان و برائت از وهابی‌ها و ضدانقلاب / فیلم

قوه قضائیه اتهام علیه استاندار خوزستان را رد کرد

عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه / فیلم

انفجار وحشتناک خودرو در بندر امام خمینی

رنج آب در گرمای اهواز / روحانی برای رفع بحران آب دستوراتی صادر کرد + فیلم

دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی فوری و حل مشکل آب آشامیدنی در برخی مناطق اهواز

نخستین سم‌شناس دارویی ایران درگذشت

2 عمل موفق پیوند عضو در مسجدسلیمان انجام شد

تامین آب شرب پایدار غیزانیه تا یک ماه آینده؛ استاندار: عذرخواهی می‌کنم

عذرخواهی نماینده ولی فقیه از نوجوان آسیب‌دیده در تجمع اعتراضی مردم غیزانیه

پیشکسوت و ملی‌پوش دوومیدانی خوزستان درگذشت

موانع مسدودکننده جاده دزفول- شوش حادثه‌ساز شد

درگذشت مداحی که کرونا را مسخره می‌کرد

راه‌اندازی ششمین آزمایشگاه تشخیص کووید19 در خوزستان

آیت‌الله جزایری: بارها معضل بی‌آبی غیزانیه را تذکر داده‌ام اما حل نشد

مدیرکل ورزش‌وجوانان خوزستان: باشگاه‌های ورزشی همچنان حق فعالیت ندارند

تحلیل عجیب محسن رضایی از بی‌آبی در غیزانیه

بیانیه دانشجویان درخصوص فساد اخلاقی در ویلاهای غیرمجاز دزفول

دادسرای تهران: ایراد اتهام به استاندار خوزستان فاقد مشروعیت قانونی است

بازگشایی ادارات دولتی خوزستان از روز سه‌شنبه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

اعضای تیم فوتبال صنعت نفت آبادان تست کرونا دادند

زمینه تولید 500 هزار تن شکر در کشت و صنعت توسعه نیشکر فراهم شد

انتظار بی‌پایان روستاهای «غیزانیه» برای آب

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان: باشگاه های ورزشی استان همچنان حق فعالیت ندارند

خیران دزفول دستگاه مانیتور علائم حیاتی به بیمارستان این شهر اهدا کردند

موانع مسدودکننده جاده دزفول- شوش حادثه ساز شد