پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهر اهواز نیازمند یک برنامه جامع راهبردی برای تاب‌آورسازی است علمي

شهر اهواز نیازمند یک برنامه جامع راهبردی برای تاب‌آورسازی است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- دکتر مصطفی محمدی ده چشمه اظهار داشت: به گونه ای که در این برنامه شاهد توسعه مدارس، بیمارستان‌ها، بازارها، ساخت و سازهای شهری، شبکه حمل و نقل و محیط زیست تاب‌آور باشیم و از طرفی شبکه برق، آب، گاز و مخابرات به عنوان زیرساخت های کلیدی شهر، تاب‌آور و مقاوم باشند چرا که تجربه نشان داده است، تاب‌آوری در یک حوزه به تنهایی شهر تاب‌آور نمی سازد!

وی افزود: باید پرسید وضعیت تاب‌آوری چند بعدی در شهر اهواز چگونه است و چه اقداماتی برای تاب‌آورسازی این شهر، توسط کدام نهاد و سازمان شهری و فراشهری صورت گرفته است؟ آیا در این باره نهادسازی صورت گرفته است؟ مسئول اصلی پرداختن به اصول ایمنی و تاب‌آورسازی شهری اهواز کدام نهاد است؟

محمدی ده چشمه ادامه داد: در وضع موجود چندین سازمان شهری با توجه به رسالت حوزه‌ای خود، باید در مقوله ایمنی و تاب‌آورسازی شهر موثر باشند که شهرداری، شرکت آبفا، شرکت توزیع برق، شرکت گاز، شرکت مخابرات، آموزش و پرورش، سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت شهرک‌های صنعتی، اداره تربیت بدنی، نیروی انتظامی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، اداره کل پدافند غیر عامل و اداره کل مدیریت بحران از مهم‌ترین این سازمان‌ها هستند.

استادیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: رویکرد تاب آوری نه تنها درشهر اهواز بلکه در سایر شهرها نیازمند یک نگاه سیستمی است، رویکردی که همه عناصر و سازمان‌های شهری با توجه به سیاست‌های کلان تاب‌آورسازی مدون خود، اقدام کنند، سیاست هایی که هر چندبخشی باشند ولی لازم است در قالب یک سیاست کلان و مدیریت یکپارچه شهری تدوین‌شوند.

وی در خصوص بازشناسی کیفیت تاب‌آوری شهری در کلانشهر اهواز به عنوان بزرگترین و حساس‌ترین شهر در جنوب غربی ایران که همگان آن را به عنوان یک کلانشهر چندنقشی با عملکردهای بیمارستانی، دانشگاهی، صنعتی، اداری، خدماتی، ورزشی، مالی و ... می‌شناسند گفت: خیلی دور نرویم، در اولین بارندگی جدی در پاییز سال 1398 یعنی نزدیک به نیم ساعت بارندگی نسبتا شدید و در ادامه بارش‌های گاه و بی‌گاه باران که چند ساعتی به طول انجامید، در کوتاه ترین زمان ممکن از شروع بارندگی، برق در مناطق زیادی از اهواز قطع شد.

محمدی ده‌چشمه اضافه کرد: درطول این مدت کوچه ها و معابر شهری و محلی دچار آبگرفتگی شدند و در بسیاری مناطق، تردد در آنها با توجه به وضعیت نامناسب آسفالت، غیرممکن شد، سیستم حمل و نقل شهری با قطع برق و قطع چراغ های راهنما مختل شد، در مناطقی شکستن درختان علاوه بر قطع کابل های برق، تردد را با مشکل مواجه کرد، بسیاری از مناطق شهر دچار پس‌زدگی فاضلاب شهری شدند و در بعضی نقاط شهر تابلوهای تبلیغاتی سقوط کردند.

استادیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهواز اظهارداشت: هر چند موارد مذکور را می توان نتایج قابل انتظار بعد از یک مخاطره دانست، اما اینجا چند سوال اساسی وجود دارد که لازم است برای آن پاسخی بیابیم؛ واکنش زیرساخت‌ها و عناصر شهری اهواز در برابر شوک‌ها و فشارهای وارده از انواع مختلف آن چیست؟ هر زیرساخت در برابر چه حجم و مقیاسی از فشار و شوک، مقاومت خود را از دست می‌دهد؟ چقدر طول می کشد که سیستم شهری اهواز که شامل سازمان‌های مختلف می‌شود، بتواند خود را با فشارهای وارده سازگار کنند و با احیا و بازگشت به وضع عادی، از تشدید و طولانی شدن اختلال جلوگیری نمایند؟

وی گفت: امروزه و در عصر دانایی‌محوری، از شهر ها به عنوان نمادهای تمدن بشری یاد می‌کنند، نمادهایی که به طور معمول نمایانگر نهایت پیشرفت دانش بشری در حوزه‌های مختلف است و معمولا برای تامین رضایتمندی شهروندان مطالبه‌گر خود، تغییر چهره می‌دهند، دگرگون می‌شوند و در راستای رفع نیازمندی‌های شهروندان خود نقش‌های متفاوتی می‌پذیرند.

محمدی ده‌چشمه افزود: این تحولات که همزمان در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تکنولوژیک، طبیعی و غیره رخ می‌دهند، علاوه بر افزودن بر جذابیت‌های شهری با خود نوعی بی‌ثباتی و البته آسیب‌پذیری به همراه دارد تا جایی که می توان عصر حاضر را عصر آسیب‌پذیری شهری نیز نام نهاد چرا که الگوهای مخاطرات شهری روز به روز در حال متنوع شدن و افزایش هستند.

استادیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهواز بیان‌کرد: این مسئله مدیران شهری را در مقیاس جهانی با چالش‌های فراوانی مواجه کرده است رویکرد تاب‌آوری در حقیقت پاسخی به تنوع آسیب‌پذیری جوامع بشری و شهرها بوده است.

مفهوم و اهداف تاب‌آوری شهری

وی ادامه داد: در اولین برداشت از مفهوم تاب‌­آوری می توان آن را به عنوان فرآیندی جهت مواجهه با اختلالات، غافل­گیری­‌ها و تغییرات معرفی کرد؛ واژه تاب آوری از واژه لاتین «Resilio»  به معنای « به طور ناگهانی عقب نشینی‌کردن» گرفته شده است.

محمدی ده‌چشمه گفت: به اعتقاد محققان امروزه جهت مواجهه با تهدیدات و آسیب‌های ناشی آن در شهرها 2 نوع استراتژی وجود دارد؛ استراتژی­‌های پیش‌بینی کننده و  مرتبط با تاب‌آوری، که در رویکرد تاب‌آوری جامعه محلی قادر به ایستادگی در برابر حوادث شدید بدون صدمه‌دیدن از تلفات مخرب و خسارات، یا از دست دادن قدرت نظام و کیفیت زندگی خواهدبود.

استادیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهوازبا اشاره به اینکه خوانش مفهومی تـاب‌آوری سه مبحث عمده را نشان می‌دهد افزود: منظور از آن میزان تخریب و زیانی است که یک سیستم قادر به جذب آن بدون خارج شدن از حالت تعادل است، میزان توانایی یک سیستم برای خودسازماندهی در شرایط مختلف و همچنین توانایی سیستم در ایجاد و افزایش ظرفیت یـادگیری و تقویت سازگاری با شرایط تعریف می‌شود.

مولفه‌های کلیدی شهرتاب‌آور 

وی ادامه داد: شهرهای تاب آور شهرهای آماده هستند، در شرایط غیرمنتظره، یک شهر تاب آور به سرعت پاسخ می‌دهد، چرا که امکان مطابقت با شرایط و شوک‌های وارده را دارد، پس یک شهر تاب‌آور، یک شهر منعطف نیز هست، وجود فشارهای وارده به ارائه خدمات خود ادامه می‌دهد.

محمدی ده‌چشمه اظهارداشت: یک شهر تاب‌آور توانایی برگشتن از شوک وارده شده به سیستم را دارد، در شهرهای تاب‌آور، ساختمان‌های کمتری فرو می‌ریزند و قطعی برق کمتر رخ می‌دهد، تعداد کمتری از خانواده‌ها و مراکز تجاری در معرض خطر قرار می‌گیرند، همچنین تعداد کمتری مرگ و میر و آسیب‌دیدگی اتفاق می‌افتد و ناهماهنگی و مشکلات ارتباطی کمتری روی می‌دهد.

استادیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اصول دهگانه برای تاب آورسازی شهرها بر اساس دستور کار هیوگو بیان‌کرد: سازماندهی و هماهنگی، اختصاص بودجه، تهیه ارزیابی خطرپذیری، سرمایه گذاری و حفظ زیرساخت های حیاتی که خطرپذیری را کاهش می‌دهند، ارزیابی ایمنی همه مدارس و تاسیسات درمانی و ارتقا آنها در صورت لزوم، ارزیابی ایمنی همه مدارس و تاسیسات درمانی و ارتقا آنها در صورت لزوم، اجرا و اعمال مقررات و اصول کاربری اراضی مطابق با خطرپذیری احتمالی، تنظیم برنامه های درسی و آموزشی، حفاظت از اکوسیستم‌ها و حریم‌های طبیعی و نیازهای جمعیت آسیب دیده محور عملیات بازسازی قرارگیرد.

وی گفت: با وجود استاندارد جهانی برای سنجش تاب‌آوری و البته تاب‌آورسازی شهرها، می توان موقعیت شهرهای مختلف را از لحاظ کیفیت تاب اوری سنجید و مشخص‌کرد که هر شهر در کدام شاخص و فاکتور چه وضعیتی دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز پویش ملی سرطان در دانشکده علوم پزشکی آبادان

‌کنگره ملی مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی‌

انتصاب سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز

برگزاری کنگره ملی مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی در اهواز

تشکیل دپارتمان تخصصی آب، خاک، کشاورزی و نفت و گاز در خوزستان

مدرک دانشگاهی تبدیل به آفت شده است

اعطای گواهینامه مهارت‌آموزی به 2691 سرباز سپاه خوزستان

یک‌سوم بیکاران کشور، مخاطب کمیته امداد هستند

وجود 4700شرکت دانش بنیان در کشور

وجود 4 هزار و 700 شرکت دانش بنیان در کشور

اولین المپیاد کشوری کار و دانش در خوزستان برگزار شد

اعلام زمان حذف و اضافه و انتخاب واحد دانشگاه شهید چمران اهواز

رونمایی قراردادهای واگذاری دانشهای فنی تولید کاتالیست در بندرامام

نباید از حادثه هواپیمای اوکراینی سوء استفاده شود

مراسم بزرگداشت جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در دانشگاه چمران اهواز برگزار شد

برگزاری کنفرانس ملی ساختمان، محیط زیست و مدیریت مصرف انرژی در اهواز

انقلاب صنعتی چهارم، از نظریه تا واقعیت

اعطای جایزه "پروفسور ترسلی" به 6 دانشجو

عملیات ساخت مرکز دیالیز دزفول آغاز شد

تسلیت دانشگاه چمران اهواز در پی درگذشت دانشجوی سابق این دانشگاه در سانحه هوایی

خودکفایی در برخی از اقلام صنعت نفت با همکاری جهاددانشگاهی

ساخت کارخانجات نمک‌زدایی در جهاددانشگاهی

تلاش جهاد دانشگاهی خوزستان برای برداشتن باری از دوش استان

تراز بالای جهاد دانشگاهی استان‌ها، نشان‌دهنده تفکر جهادی است

برای مدیریت تحریم، به مدیران متخصص نیاز داریم

حمایت خوزستان از پروژه‌های دانشگاهی صنعت نفت و گاز

اعلام زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشگاه شهید چمران اهواز

تشکیل مجمع خیرین علم و فناوری در خوزستان

نفوذ هکر‌های ایرانی به یک سایت دولتی آمریکا

بومی‌سازی یک محصول کاربردی در ملی حفاری

انتصاب سرپرست دانشکده علوم پزشکی بهبهان

در هر صحنه‌ای که صحنه عمل صالح است حاج قاسم دیده می‌شود

برای عمر سراسر جهاد حاج قاسم، پایانی کمتر از این سزاوار بود؟

کاخ سفید یا پایگاه‌هایش را برچیند یا برای خود تابوت سفارش دهد

وزیر بهداشت: به شهادت رساندن سردار سلیمانی یک خودزنی از سوی آمریکا بود

کلنگ‌زنی 2 پروژه آموزشی در گتوند

کلنگ زنی 2 پرژه آموزشی در گتوند

برگزاری همایش ملی "تبیین بیانیه گام دوم انقلاب" در اهواز

شرکت بیش از 2 هزار دانش‌آموز خوزستانی در المپیاد علمی

لزوم اجرای طرح ملی "رتبه‌بندی دستگاه‌ها و شرکت‌ها بر مبنای شاخص‌های پژوهش و فناوری"

استاد دانشگاه شهید چمران: دوگانگی و دوقطبی‌سازی در اقتصاد باعث افزایش نارضایتی می‌شود

تلاش برای حل مشکلات صنعت گاز کشور توسط پژوهشگران دانشگاه نفت

‌انعقاد 17 تفاهم‌نامه بین مراکز علمی و دستگاه‌های اجرایی خوزستان

دانشگاه‌ها با حل معضلات کشور و خوزستان آشتی کنند

ایران رتبه 61 دنیا را در زمینه نوآوری دارد

اهواز، میزبان معاونان پژوهشی واحدهای جهاد دانشگاهی سراسر کشور

راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی شبکه‌های گازرسانی در دانشگاه شهید چمران اهواز

کسب رتبه برتر خوزستان در برگزاری هفته پژوهش

پژوهش باید محصول‌محور باشد

انعقاد 17 تفاهم‌نامه میان دستگاه‌های اجرایی خوزستان در نمایشگاه پژوهش