پیام خوزستان

آخرين مطالب

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی مقالات

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - آمارها نشان می‌دهد در چند سال گذشته تمایل خانواده‌های خوزستانی به فرزندآوری کمتر شده است مساله‌ای که باتوجه به نرخ مثبت ولادت این استان در سنوات گذشته و همچنین موقعیت ویژه خوزستان باید زنگ خطری برای خانواده‌ها باشد.
 سال های زیادی از دورانی که شعار " مامان بابا 2تا بچه کافیه" بر دیوار خیابان‌ها و تابلوی تبلیغاتی جاده ها نقش بسته بود نگذشته است، سال هایی در دهه هفتاد، که به زعم مسئولان وقت باید ترمز رشد جمعیتی مشابه افزایش جمعیتی دهه 60 گرفته می شد.
نمودار هرم سنی نشان می‌دهد در دهه 1360 موج بزرگی از جمعیت در ایران متولد شد که البته امکانات تحصیلی، آموزشی، شغلی و رفاهی متناسب با این جمعیت توسعه نیافت و نتیجه آن افزایش بیکاری، عدم فرصت کافی برای آموزش مهارتها و حتی بالا رفتن سن ازدواج شد.
پس از گذار از دهه 60 مسئولان راه حل جبران مشکل عدم تناسب امکانات موجود با جمعیت را در کاهش نرخ ولادت دانستند. حالا مسئولان می گویند زنگ خطر کاهش نرخ ولادت در کشور به صدا درآمده است و در سال های آینده ایران کشوری با جمعیت سالمندی خواهد بود.
زنگ‌خطر کاهش ولادت در خوزستان
در این میان، نرخ رشد جمعیت استان خوزستان به دلایل مختلف همچون بافت فرهنگی و مهاجرپذیربودن در طول سال‌های گذشته همیشه بالا بوده و در کنار استان سیستان و بلوچستان یکی از استانهای با نرخ بالای ولادت شناخته می‌شود اما در چند سال اخیر کاهش نرخ ولادت باعث به صدا درآمدن زنگ خطر شده است.
در سال 1394 در استان خوزستان 114 هزار و 316 مورد واقعه ولادت ثبت شد اما این آمار در سال 97 به 110 هزار و 809 مورد کاهش یافته است در 6 ماهه نخست امسال نیز تنها 48هزار و 296 مورد واقعه ولادت ثبت شده است.
این مساله در جایی قابل تامل میشود که بدانیم در همین مدت 6 ماهه امسال رشد ولادت منفی 12.6 بوده اما واقعه فوت رشد 8.95 درصدی داشته است.
این درحالیست که جمعیت در استان خوزستان مساله ای فراتر از مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است و بخش عمدهای از اهمیت آن به مسائل سیاسی و امنیتی باز میگردد چرا که خوزستان به عنوان یک استان مرزی همیشه نقش مهمی در تامین امنیت کشور داشته است.
کاهش ثبت واقعه ولادت در استان
معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیت ثبت احوال استان خوزستان به خبرنگار ایرنا گفت: تعداد ولادت در6 ماهه نخست امسال 48هزار و 296 نفر در خوزستان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد منفی 12.6 درصد داشته است.
مهران اسماعیلی افزود: تعداد ولادت در سال 97 استان خوزستان، 110 هزار و 809 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال 96 رشد منفی 4.17 درصد داشته است همچنین تعداد ولادت در سال 96 در مجموع 115هزار و 636 نفر بود.
اسماعیلی ادامه داد: میزان ولادت استان خوزستان در سال 97 در استان خوزستان 23.3 درصد بوده یعنی به ازای هر یک‌هزار نفر 23.3 ولادت صورت گرفته است در همین مدت میزان ولادت در کشور 17.1 درصد بوده است.
وی گفت: میزان ولادت سالانه در سال 96 در استان خوزستان 24.5 بوده است میزان ولادت سالانه کشور در همان سال 18.8 درصد گزارش شده است.

بی‌انگیزگی متولدین دهه 60 از فرزندآوری
مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان دلایل کاهش نرخ رشد زاد و ولد در استان را متعدد دانست و گفت: مساله کاهش نرخ رشد میزان ولادت در کشور ایران مانند سایر کشورهای جهان سوم دلایل مختلفی دارد و به نوعی دیگر ما تحت تاثیر روند جهانی هستیم.
محمدصادق کریمی کیا ادامه داد: یکی دیگر از دلایل کاهش میزان ولادت در کشور و به تبع آن استان خوزستان والدین دهه 60 است. متولدان دهه 60 خود در خانوادههای پرجمعیت زندگی کردهاند و به دلیل سختیهای موجود خاطره خوبی از این امر ندارند به همین دلیل خود تمایلی به فرزندآوری زیاد ندارند.
وی از فشارهای اقتصادی به عنوان یکی دیگر از عوامل کاهش نرخ ولادت یاد کرد و افزود: در سالهای اخیر شاهد فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها بودهایم، در چنین شرایطی هر فرد عاقلی به دنبال کاهش هزینهها و مدیریت شرایط است و یکی از راههای مدیریت را کاهش فرزندآوری می دانند.
کریمی کیا گفت: افزایش سن ازدواج به خصوص در بانوان سبب شده که شانس باروری در آنها کاهش یابد، از سویی دیگر در تمام کشور با مساله تجرد قطعی و یا ازدواج های دیرهنگام مواجه هستیم که این امر نیز بر میزان ولادت تاثیر دارد.
نقش تبلیغات در کاهش فرزندآوری
وی بیان کرد: مساله کاهش نرخ ولادت در جامعه شهری استان خوزستان رخ داده و در مناطق روستایی همچنان شاهد نرخ بالای ولادت هستیم، جوامع شهری تا حدود زیادی تحت تاثیر تبلیغات کاهش فرزندآوری هستند اما در جوامع روستایی این تفکرات کمتر است.
مدیرکل امور اجتماعی گفت: برخی المان ها و سازه ها مانند واحدهای 2 خوابه و خودروهایی با ظرفیت چهار نفر نیز به صورت غیر مستقیم برای کاهش فرزندآوری تبلیغ می کنند.
سیاست‌های تشویقی شکست خورده
وی درخصوص تغییر ذائقه فرهنگی والدین نیز توضیح داد: در جوامع گذشته فرزند به نوعی نیروی کار تلقی می شد اما درحال حاضر خانواده ها فرزند را دارای هزینه می دانند و ترجیح می دهند به جای تعداد بالای فرزندان، وقت و هزینه را به تعبیر خود به صورت کیفی برای فرزندان هزینه کنند.
کریمی کیا سیاست های تشویقی فرزندآوری در کشور را تاحدودی شکست خورده عنوان کرد و افزود: اگر سیاست های تشویقی فرزندآوری اصلاح نشود روند کاهش نرخ ولادت ادامه دار خواهد بود.
نگرانی از افزایش آمار مهاجرت در کنار کاهش نرخ ولادت
یک مساله نگران کننده در استان خوزستان کاهش نرخ ولادت همزمان با افزایش آمار مهاجرت به ویژه در قشر نخبه و تحصیلکرده جامعه است، مسالهای که به گفته تحلیل گران سبب بروز مشکلات عمدهای برای این استان میشود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان در همین خصوص گفت: این مساله در استان خوزستان یک چالش است زیرا برای حفظ سرمایه انسانی باید رشد ولادت حدود 2 درصد باشد که به آن نرخ جایگزینی میگویند و کمتر از این نرخ ممکن است در سالهای بعد یک جامعه را دچار مشکل کند.
وی ادامه داد: درحال حاضر طبقه متوسط جامعه به دلایل عمدتا اقتصادی تمایل به فرزندآوری کمتری دارد و باید برای تغییر نگرش این طبقه چارهای اندیشید.
کریمی کیا بیان کرد: در سالهای اخیر تبلیغات مختلف رسانهای مانند کمبود مسکن، شغل و حتی کمبود آب سبب شده تا والدین گرایش کمتری به فرزندآوری داشته باشند.
وی در پاسخ به اینکه آیا در سطح استان برنامهای برای اصلاح سیاست فرزندآوری وجود دارد یا خیر گفت: سیاستهای فرزندآوری در بعد کلان و از سوی کشور ابلاغ می شود، سالها پیش مقام معظم رهبری با پیش بینی چنین مساله ای سیاستهایی در این خصوص ابلاغ کردند اما در عمل آن‌طور که باید پیادهسازی نشد و هم‌چنان جای کار دارد.
در سال 1393 مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری سیاستهای کلی جمعیت را در 14 بند ابلاغ کردند، بندهایی درخصوص ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران، تحکیم بنیان و پایداری خانواده و از توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری بوده است که البته صاحب‌نظران معتقدند آن‌طور که باید این سیاستها اجرایی نشده است.
فرضیه نقش اقتصاد در کاهش نرخ ولادت
یک اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز آمار کاهش نرخ ولادت در استان خوزستان را یک زنگ خطر دانست و گفت: خوزستان یک استان نسبتا عشایری است و عمدتا کمتر تحت تاثیر مسائل اجتماعی و اقتصادی قرار میگیرد و حال این کاهش نرخ ولادت کمی جای تعجب دارد.
سیدمرتضی افقه تاثیر مشکلات اقتصادی در کاهش نرخ ولادت را یک فرضیه قوی دانست و افزود: مساله کاهش نرخ ولادت بیشتر به دلایل اجتماعی مرتبط است اگرچه مسائل اجتماعی و اقتصادی درهم تنیدگی بسیاری دارند.
وی بیان کرد: یک فرضیه دیگر درخصوص کاهش نرخ ولادت در خوزستان، زایمان های خارج از استان است که البته باید این فرضیه بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.
استان خوزستان به دلیل هم مرز بودن با کشورهای دیگر، برخورداری از مواهب طبیعی، معدنی و صنایع مادر همواره از جایگاه استراتژیک خاصی برخوردار بوده است به همین دلیل هرگونه تغییر جمعیتی آن در کل کشور تاثیرگذار است.
کاهش جمعیت روستایی در خوزستان
افقه اظهار داشت: درحال حاضر جمعیت روستایی استان خوزستان نیز کم شده و به حدود 28 درصد رسیده و مابقی به شهرها و یا حاشیه شهرها نقل مکان کرده اند.افزایش هزینههای زندگی در شهر یک عامل دیگر کاهش تمایل به فرزندآوری است.
وی با اشاره به تغییرات پیچیده جمعیتی در 2 دهه اخیر افزود: انتظار میرود مسئولان استان در این خصوص چاره اندیشی کنند.
این استاد دانشگاه گفت: کاهش نرخ ولادت و افزایش آمار مهاجرت در کنار افزایش آمار مرگ و میر سبب میشود تا نیروهای نخبه این استان به مرور زمان کمشوند که در نهایت تاثیرات سوئی برجای میگذارد.
کاهش نرخ رشد جمعیت استان خوزستان که در کوچک‌کردن بعد خانوار در سال‌های اخیر خودنمایی می‌کند، نتیجه تحولات مختلف اجتماعی و فرهنگی سال‌های اخیر است که یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر آن کاهش میزان باروری زنان است.
با توجه به تغییرات جمعیت‌شناختی دهه‌های گذشته و استمرار باروری پایین، بازنگری در سیاست‌های جمعیتی کشور و تدوین و اجرای موفق هرگونه سیاست جمعیتی برای بهبود و افزایش سطح باروری مستلزم انجام مطالعات زمینه‌ای در بسترهای گوناگون اجتماعی و فرهنگی به منظور آگاهی بیشتر والدین و به خصوص زوج های جوان است.
در کنار دغدغه کاهش نرخ ولادت در خوزستان، این استان با چالش نبود امکانات برای سالمندان در سالهای اخیر نیز مواجه است. به گفته وزیر بهداشت "سالمندان ایرانی با سالمندان سایر کشورها متفاوت هستند؛ چون بسیاری جوانی نکرده، پیر شده‌اند؛ سالمندان افسرده، پرهزینه هستند" باید دید سیاست مسئولان استان برای جبران مساله کاهش نرخ ولادت و همچنین افزایش جمعیت سالمندان چیست؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلاینده‌های مالچ نفتی بالاتر از حد استاندارد است

استاندار خوزستان:مردم با ماندن درخانه به کاهش زنجیره بیماری کمک کنند

تلاش‌های خوزستان با هماهنگی دستگاه‌های ذیصلاح است/استفاده از تمام ظرفیت ناجا و بسیج در روزطبیعت

استاندار عنوان کرد:

حذف نیمسال تحصیلی تبعات منفی زیادی برای آینده دانشجویان دارد

پلمب 1859 واحد صنفی در خوزستان/اصناف شرایط را درک کنند

رزمایش بیولوژیکی تیپ 292 زرهی دزفول برگزار شد

سفر به مناطق گردشگری خوزستان در روز 13 فروردین ممنوع است

نا آرامی زندان شیبان کنترل شد/ کسی فرار نکرد

خودروهای سواری اجازه ورود و خروج از هندیجان را ندارند

نا آرامی زندان شیبان شهرستان باوی کنترل شد

دغدغه افکار عمومی درباره مالچ‌پاشی‌ها نباید بی‌پاسخ بماند

با موافقت شریعتمداری انجام شد ؛ تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

کرونا، حاشیه‌سازان سیاسی  و دوران پساکرونا- نعیم حمیدی

شاکرمی شیوه نامه اجرایی دستورالعمل اداری مشترک برقراری بیمه بیکاری را تشریح کرد

ضدعفونی معابر شوشتر توسط ارتش

مسدودشدن مسیر تفرجگاه‌های اندیمشک

ممانعت از تجمع شهروندان در بوستان ها

اجرای ممنوعیت تردد محله به محله در خرمشهر

محدودیت‌ ترافیکی در اهواز از 12 فروردین

کابوس تولیدکنندگان نفت در ماه مارس

اجرای طرح غربالگری ویروس کرونا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

آسمان خوزستان، ابر و رگبار

مسدود شدن ورودی‌ها، کمربندی‌ها و برخی خیابان‌های شهر اهواز

کشاورزان کلزا کار خوزستانی نگران برداشت محصول نباشند

فیلم- آیین گرامیداشت آتش نشان شهید راه خدمت در اهواز

شناسایی 25 مورد جدید ابتلا به کرونا در خوزستان/ بهبودی 455 بیمار

آسمان خوزستان ابری می شود

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اجرای طرح فاصله‌گذاری محله به محله در آبادان

دومین مرکز آزمایشگاهی تشخیص کرونای خوزستان در دزفول افتتاح شد

2هزار و 500 لیتر موادضدعفونی در آبادان توزیع شد

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 21 دلار و 66 سنت

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

بهره برداری از دومین مرکز تشخیص کرونای خوزستان در دزفول

توزیع یکپارچه، منسجم و منظم سوخت

چهارشنبه و پنجشنبه خوزستان بارانی است

صادرات گاز ایران به ترکیه به‌زودی ازسر گرفته می‌شود

پیش‌بینی باران در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در خوزستان

واردات گاز ترکیه از ایران متوقف شد

لازمه جهش تولید، ایجاد ثبات اقتصادی است

تغییر تقویم کوچ برای شکست کرونا

جاده تفرج‌گاه‌های باغ‌ملک مسدود شد

تست پایش سلامت در نانوایی‌های اندیمشک

آزمایشگاه تشخیص کرونا در اروند راه‌اندازی می شود

تولید بیش از 50 میلیون قطعه لارو کپور در مرکز شهید ملکی اهواز

جاده اهواز - خرمشهر از امروز بسته می‌شود

مسیرهای ورودی و خروجی ایذه مسدود شدند

20درصد شهروندان جنوب غرب خوزستان در طرح غربالگری کرونا شرکت کردند

نقشه آنلاین موارد مثبت کووید 19 در مرکز بهداشت آبادان تهیه شد