پیام خوزستان

آخرين مطالب

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- سال‌هاست مشکل رانش زمین در میراحمد غریبی‌ها از توابع بخش دهدز شهرستان ایذه مطرح است و هنوز خبری از جابجایی آن نیست.

وقتی فروردین امسال، روستای آبیدک دهستان زیلایی در بویراحمد بر اثر رانش به کلی ناپدید شد، همه نگاه‌ها به سمت میراحمد غریبی‌ها خیره شد، آیا سرنوشت آبیدک در انتظار میراحمد است؟
تفاوت اصلی اما در این ماجرا چیز دیگری است، آبیدک قبل از رانش از سکنه خالی شده بود اما حدود 700 نفر در میراحمد غریبی‌ها گذران زندگی می‌کنند و در شرایط موجود با تهدید مرگ، شب را به صبح می‌رسانند.
در هشتمین ماه از سال 98 در حالی که وارد سال بارشی جدید شده‌ایم، باید آژیر هشدار را برای میراحمد غریبی‌ها به صدا دربیاوریم، پاییز و زمستان سال گذشته چندین بار در مواقع باران و طوفان مردم این روستا در مناطق مختلف اسکان داده شدند اما این راهکارهای موقتی، گره‌ای از مشکلات اهالی این روستا باز نمی کند.
به گفته اهالی، میراحمد از همان زمان افتتاح سد با مشکل رانش زمین روبرو بوده است اما این مشکل در سالیان اخیر نمود بیشتری پیدا کرده و به یک تهدید جدی بدل شده است، مسئولان مختلف در سالیان اخیر قول‌های زیادی در رابطه با جابجایی این روستا داده‌اند اما مساله میراحمد همچنان به قوت خود باقی است و بچه‌های روستا روی ترک‌های حاصل از رانش زمین بازی می‌کنند، زمینی که به شدت بوی مرگ می‌دهد.
منطقه سراشکفت برای جابجایی میراحمد تایید شد
فرماندار ایذه در گفت‌وگو با ایرنا راین باره گفت: طبق آخرین دستورالعملی که به تایید مدیریت بحران رسیده است، منطقه "سر اشکفت" که در نزدیکی میراحمد غریبی‌ها قرار گرفته است به عنوان مکان جایگزین این روستا انتخاب شده است.
مصطفی سمالی تأکید کرد: تمام تأییدیه‌های لازم از طرف ادارات مختلف مانند محیط زیست، آب، برق، منابع طبیعی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر نهادها صادر شده است و اکنون سر اشکفت آماده ساخت منازل جدید است.
وی از شروع عملیات ایجاد راه برای براشکفت سخن گفت و بیان کرد: هفته آینده اداره راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به صورت مشترک اقدامات لازم جهت ایجاد راه دسترسی به منطقه سر اشکفت را انجام خواهند داد.
فرماندار ایذه از ساخت منازل این روستا به وسیله بنیاد مسکن خبر داد و اظهار کرد: با شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد که کار ساخت این روستا در سال جاری به پایان برسد اما تمام تلاش‌ها انجام خواهد شد تا در اسرع وقت منازل میراحمد غریبی‌ها به مکان جدید منتقل شوند.
مردم میراحمد راضی به نقل مکان به سر اشکفت نیستند
یکی از اهالی روستای میراحمد غریبی‌ها در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تنها راه ارتزاق مردم این روستا کشاورزی و دامداری است، چگونه مردم باید در منطقه‌ای ساکن شوند که چندین کیلومتر از باغات و زمین‌های کشاورزی آنها فاصله دارد؟
اسلام اسدی افزود: تمام زمین‌های سراشکفت متعلق به مردم روستاهای اطراف است، در صورت ساخت منازل در این منطقه، مردم دامدار میراحمد دچار مشکل معیشتی خواهند شد.
وی از شکایت قضایی از سازمان آب و برق به عنوان متولی سد کارون سه خبر داد و تأکید کرد: رانش زمین میراحمد از زمان آب‌گیری سد کارون سه آغاز شد اما سازمان آب و برق خوزستان که متولی این نیروگاه هستند هیچ اهمیتی برای مردم منطقه قائل نیستند.
اسدی گفت: مردم میراحمد غریبی‌ها به دنبال احقاق حقوق قانونی خود هستند، تاکنون کسی جوابگوی ما نبوده است و در انتخاب محل زندگی نیز نظر ما را قبول نکرده‌اند.
اسدی از پیشنهاد منطقه رودکلو برای جانمایی روستای جدید از طرف اهالی میراحمد غریبی‌ها سخن گفت و ادامه داد: این منطقه هم به زمین‌های کشاورزی ما نزدیک است و هم خللی در کار دامداری ما وارد نمی‌کند، خواست مردم میر احمد، ساخت و ساز خانه‌ها در این محل است.
وی گفت: اگر هم قرار نیست این منطقه را انتخاب کنند، هزینه ساخت منازل را به خود اهالی بدهند تا خودشان نسبت به محل زندگی خود تصمیم بگیرند.
منطقه رودکلو موافقتهای لازم را کسب نکرد
بخشدار دهدز درباره آخرین وضعیت روستای میراحمد به خبرنگار ایرنا گفت: ما چندین نوبت وضعیت حاد این روستا را به استحضار مسئولان عالی رتبه رسانده‌ایم و آنها قول‌های مساعدی برای حل مشکل این روستا داده‌اند.
محسن البرزی افزود: مردم میراحمد غریبی‌ها روی انتقال روستا به منطقه رودکلو در حوالی باغات و زمین‌های کشاورزی خود تاکید دارند اما محیط زیست اعلام کرده است که رودکلو جزء مناطق حفاظت شده است، ضمن اینکه از نظر زمین شناسی نیز بافت این منطقه مورد تأیید قرار نگرفته است.
  به نظر می رسد امسال نیز مردم میراحمد غریبی‌ها باید پاییز و زمستان را با کابوس رانش زمین سپری کنند، زمستان سرد در چادر و ریزش‌ سقف بناهایی که تقریبا برای همه عادی شده است .
در نشست شهریور ماه سال 96 مدیریت بحران استان خوزستان در دهدز مقرر شده یود روستای میراحمد غریبی ها با توجه به مطالعات زمین شناسی و آثار رانش و خطرات احتمالی به مکان امن جابجا شود که تاکنون این امر محقق نشده است.
اواخر فصل پاییز سال گذشته، پنج خانه روستایی در روستای میراحمد غریبی‌ها به دلیل بارش باران و جنس خاک منطقه تخریب شده بود اما در این حادثه به کسی صدمه وارد نشد.
میراحمد غریبی‌ها با حدود 700 نفر سکنه در بخش دهدز شهرستان ایذه قرار گرفته است، دهدز با مساحت تقریبی یک هزار و 321 کیلومتر مربع دارای جمعیتی بالغ بر 17 هزار نفر است که در سه دهستان دهدز،دنباله رود شمالی و دنباله رود جنوبی متشکل از 103 روستا زندگی می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرگردانی شهروندان آبادانی در نابسامانی کرایه تاکسی

نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا در دزفول و چالش‌ها

چقدر تنها مانده‌ایم در کبود زمستان

میزبانی باشکوه مردم خوزستان از سردار دل‌ها

رازهای محبوبیت سردار سلیمانی در خوزستان/ با مردم از جنگ تا سیل

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

شوشتر، زیستگاه زمستانه ایده‌آل برای پرندگان مهاجر

شکوفه‌هایی که پژمرده شدند

افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور

زندگی با طعم فاضلاب حکایت این روزهای اهواز/ سلامت مردم در خطر است

در حسرت لذت بردن از باران/ وقتی پیامد باران بیماری کودکان شد

بی‌تدبیری، رحمت الهی در اهواز را به بحران تبدیل کرد

سفید یا نقره‌ای، تو پل ما هستی...

گیاهخوارها بخوانند

مردم شهرکوت‌عبدالله همچنان در محاصره فاضلاب و آب‌باران

پشت پرده دست و پا زدن ضد انقلاب برای ناآرام نشان دادن "ماهشهر"

تعلل 2 ساله در ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک خرمشهر

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد

31 شهریور تاریخی برای دو سالگرد

"کوی مشعلی"، سرگردان بین اهواز و کوت‌عبدالله