پیام خوزستان

آخرين مطالب

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت مقالات

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی صدور موافقتنامه برای راه اندازی جایگاه های سوخت در استان خوزستان را منوط به پرداخت مبلغ 500 میلیون ریال کرده که از آن تحت عنوان وثیقه حسن انجام کار نام برده می‌شود که سرنوشت این مبلغ بعد از راه اندازی جایگاه برای دستگاه‌های اجرایی استانی در هاله‌ای از ابهام است.

به گزارش ایرنا در حالی شرکت پخش فرآوردههای نفتی برای مدت یک سال موافقتنامه صادر می کند که بعد از آن اگر همچنان جایگاه سوخت بین شهری از سوی متقاضی راه اندازی نشده باشد، اقدام به صدور موافقتنامه ای با اعتبار 6 ماهه میکند که در قبال آن نیز مبلغ 200 میلیون ریال اخذ خواهد کرد و در صورتی که به هر دلیل جایگاه همچنان به بهره برداری نرسیده باشد تمدید موافقتنامه را به مشروط پرداخت 400 میلیون دیگر کرده است.
در مجموع این شرکت در سقف زمانی 2 سال از هر متقاضی مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون ریال اخذ می کند و از آن به‌عنوان وثیقه حسن انجام کار نام می‌برد اما سرنوشت این مبلغ بعد از راه‌اندازی جایگاه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و معلوم نیست که این مبلغ به سرمایه گذار پس داده خواهد شد یا خیر.
متقاضیانی که در انتظار پاسخ هستند
متقاضی احداث مجتمع خدمات رفاهی بین راهی کیلومتر 40 مسیر هندیجان دیلم در این خصوص، گفت: اینگونه مجتمع ها بدون فعالیت جایگاه های سوخت سودآوری ندارند، بنابر این در جریان دریافت مجوز جایگاه به شرکت پخش فرآورده های نفتی مراجعه کردم و اعلام کردند که برای صدور این مجوز باید 500 میلیون ریال به حساب شرکت واریز کنم.
عبدالحمید درویش با تاکید بر اینکه این مبلغ می توانست به پیشرفت هرچه سریعتر مجتمعی که در حال ساخت آن هستم کمک زیادی کند، ادامه داد: اما در نهایت مبلغ تعیین شدع را پرداخت کردم ولی در خصوص اینکه بعد از راه اندازی پروژه این مبلغ به من باز می گردد یا نه، اطلاع دقیقی در دست نیست.
یکی دیگر از متقاضیان طرح مجتمع های خدمات رفاهی در استان خوزستان با تاکید بر اینکه صدور مجوزهای مربوط به راه اندازی این مجتمع ها تنها به شرکت پخش فرآورده های نفتی ختم نمی شود، گفت: بنابر این تکمیل چنین طرحی به دلیل انجام استعلام های متعدد، مدت زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و بعید است که در مدت یک سال چنین پروژه ای به بهره برداری برسد.
ایمان مزارپور، یادآور شد: بر همین اساس اخذ مبلغ 500 میلیون ریالی برای مجوزی جایگاه آن هم برای مدت یک سال منطقی نیست و باید در این خصوص تجدیدنظر شود.
علی زرگانی نیز یکی دیگر از متقاضیان راه اندازی مجتمع های خدمات رفاهی در استان خوزستان، گفت: پرداخت چنین مبلغی که تحت عنوان حسن انجام کار از متقاضیان گرفته می شود یک مانع اساسی در مسیر تکمیل و راه اندازی این مجتمع ها بحساب می آید در صورتی که این شرکت پخش فرآورده های نفتی می توانست از سرمایه گذار بجای دریافت وجه، ضمانتنامه های بانکی و یا ملکی دریافت می کرد.
وی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا نظر شرکت پخش فرآورده های نفتی نسبت به این موضوع را تغییر دهیم و همچنان در انتظار پاسخ به پیگیری ها و مکاتباتی هستیم که طی ماه های اخیر انجام گرفته است.
مبالغ اخذ شده به حساب شرکت پخش واریز میشود
معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اهواز در نشست کارگروه شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی استان در پاسخ به این سوال که این مبالغ آیا به حساب خزانه دولت واریز می‌شود، گفت: مبالغ به حساب شرکت در تهران واریز می شود و این در حالی است که تا سال 97 مبلغ حسن انجام کار 20 میلیون ریال بود اما این مبلغ بر اساس نظر هیئت مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، افزایش یافت.
ماندنی خرمی این اقدام شرکت را در راستای پاسخ به دیگر متقاضیانی که از توانایی مالی لازم برای اجرای پروژه 40 تا 50 میلیارد ریالی مجتمع های رفاهی که دارای جایگاه‌های سوخت هستند دانست و افزود: اگر فرد سرمایه‌گذاری، تقاضای فعالیت در این حوزه را دارد باید از توانمندی کافی برای پاسخ به تعهداتی که برای او ایجاد می‌شود برخوردار باشد.
وی در خصوص مبالغی که تا سال 97 از متقاضیان اخذ شده گفت: پس از بهره‌برداری جایگاه سوخت مبالغ اخذ شده به فرد سرمایه گذار بازپس داده می‌شود، اما در خصوص مبالغی که اخیرا با مصوبه هیئت مدیره افزایش یافته، اطلاعی ندارم و تنها شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می تواند در این خصوص اظهارنظر کند.
شرکت ملی پخش فرآوردههای نفتی باید پاسخگو باشد
مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خوزستان همچنین در این رابطه با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح جامع مجتمع های رفاهی بین شهری در استان خوزستان، گفت: این طرح در راستای ساماندهی و جانمایی صحیح مجتمع‌ها در استان خوزستان فعالیت خود را آغاز کرده است.
رضا قیصی‌پور ادامه داد: این طرح 50 تا 60 مجتمع رفاهی جدید را شامل می‌شود که همگی از پیشرفت رضایت بخشی در استان خوزستان برخوردار هستند اما در این بین اخذ مبالغ سنگین از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تحت عنوان وثیقه حسن انجام کار در زمینه احداث جایگاه و فروشندگی سوخت، پیشرفت این طرح را با چالش هایی برای سرمایه گذاران مواجه کرده است.
وی گفت: اخذ این مبلغ که در مرحله اول (یک سال) 500 میلیون ریال، مرحله دوم(6ماه) 20 میلیون ریال و مرحله سوم(6 ماه) 40 میلیون ریال است، سوالاتی را برای حوزه اقتصادی استان به وجود آورده است و پیش از این از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خواسته شد در این خصوص شفاف سازی کند که این میزان مبالغ بر اساس کدام مستندات قانونی اخذ می‌شود؛ اما تا کنون پاسخ روشنی به استانداری خوزستان ارائه نشده است.
این مقام مسئول در استانداری خوزستان یادآور شد: سرپرستی این شرکت در اهواز نیز اعلام کرده است که دریافت این میزان مبلغ بر اساس مصوبه هئیت مدیره شرکت پخش فرآورده های نفتی است.
به گفته وی باید توجه داشت که این اقدام صرفا بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت نمی‌تواند قانونی باشد بلکه باید از مستندات قانونی هم برخوردار باشد.
قیصی پور با اشاره به اینکه مبالغ یاد شده می‌تواند پشتوانه بسیار مناسبی برای متقاضی احداث جایگاه سوخت بین شهری باشد، گفت: متاسفانه سرمایه گذاران طرح جامع مجتمع‌های رفاهی در استان به دلیل افزایش مبلغ وثیقه حسن انجام کار در احداث جایگاه سوخت با چالش بسیار جدی روبرو هستند.
وی ادامه داد: بهتر این بود که شرکت ملی پخش فرآوردههای نفتی بجای اخذ این میزان مبلغ و نگهداری در حسابهای این شرکت از روشهای دیگری مانند دریافت ضمانتنامه استفاده میکرد اما این راهکار نیز در صورت وجود ضوابط قانونی است.
مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خوزستان با اشاره به شفاف نبودن توضیحات این شرکت، تاکید کرد: به همین منظور مراتب اعتراض فعالان بخش خصوصی نسبت به مبلغ اخذ حسن انجام کار برای احداث و فروشندگی مجاری عرضه سوخت در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح تا پیگیری های لازم در این زمینه از طریق شورای ملی مورد بررسی قرار بگیرد.
افزایش 25 برابری وثیقه
وثیقه‌ای که شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی برای متقاضیان احداث جایگاه‌های سوخت تعیین کرده از 20 میلیون ریال تا سال 97، به 500 میلیون ریال افزایش پیدا کرده است که سرنوشت آزادسازی این مبلغ در بعد از احداث پروژه نامعلوم است.
این مبلغ که به صورت پلکانی تا یک میلیارد و 100 میلیون ریال طی 2 سال افزایش مییابد؛ نگرانی های جدی را در بین متقاضیان راهاندازی مجتمعهای رفاهی به وجود آورده و نیاز است تا قبل از اینکه سرنوشت اینگونه پروژهها بیش از این دستخوش افزایش قیمت تجهیزات شود، تعیین تکلیف شوند.
بر اساس این گزارش، تا سال گذشته 43 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی فعال در استان راه اندازی شده که برای بیش از 640 نفر اشتغالزایی داشته است.
طرح جامع مجتمع‌های خدمات رفاهی در سال 95 به تصویب کارگروه امور زیربنایی استان و شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.
بر اساس این طرح مجتمع‌ها در نقاط مورد نیاز احداث و هدف بعدی افزایش تعداد مجتمع‌ها بر اساس رعایت فواصل و تعیین نقاط مورد نیاز به 155 مجتمع است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرگردانی شهروندان آبادانی در نابسامانی کرایه تاکسی

نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا در دزفول و چالش‌ها

چقدر تنها مانده‌ایم در کبود زمستان

میزبانی باشکوه مردم خوزستان از سردار دل‌ها

رازهای محبوبیت سردار سلیمانی در خوزستان/ با مردم از جنگ تا سیل

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

شوشتر، زیستگاه زمستانه ایده‌آل برای پرندگان مهاجر

شکوفه‌هایی که پژمرده شدند

افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور

زندگی با طعم فاضلاب حکایت این روزهای اهواز/ سلامت مردم در خطر است

در حسرت لذت بردن از باران/ وقتی پیامد باران بیماری کودکان شد

بی‌تدبیری، رحمت الهی در اهواز را به بحران تبدیل کرد

سفید یا نقره‌ای، تو پل ما هستی...

گیاهخوارها بخوانند

مردم شهرکوت‌عبدالله همچنان در محاصره فاضلاب و آب‌باران

پشت پرده دست و پا زدن ضد انقلاب برای ناآرام نشان دادن "ماهشهر"

تعلل 2 ساله در ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک خرمشهر

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد

31 شهریور تاریخی برای دو سالگرد

"کوی مشعلی"، سرگردان بین اهواز و کوت‌عبدالله