پیام خوزستان

آخرين مطالب

یک دهه زمان برای کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب اهواز سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - حدود 6 هزار سگ بدون صاحب در خیابان‌های شهر اهواز پرسه می‌زنند که هر ماه تنها 60 قلاده آنها عقیم سازی می‌شود با این احتساب بدون در نظر گرفتن احتمال افزایش جمعیت سگ‌ها در آینده، حداقل یک دهه برای کنترل جمعیت فعلی زمان نیاز است.

به گزارش ایرنا موضوع رهاسازی سگ‌های بدون صاحب در اهواز هر از چند گاهی به صورت جدی مطرح می شود؛ شهروندان از تجمع سگ‌ها در شهر و به خطر افتادن جانشان نگرانند از سوی دیگر حامین حقوق حیوانات رفتار شهرداری در برخورد با این حیوانات را دوپهلو می‌خوانند.
کنترل و پیشگیری از بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان از دغدغه های مسئولان و شهروندان است که با جمع آوری، عقیم سازی آنان و احداث پناهگاه نگهداری از سگ ها می توان به بخش بزرگی از نگرانی ها پاسخ داد.
این درحالیست که ظرفیت کم مرکز عقیم سازی سگ های بدون صاحب اهواز سبب شده تا برخی منتقدان هدف شهرداری از راه اندازی این سایت را تنها بستن دهان منتقدان بدانند.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اهواز با اشاره به عقیم سازی ماهانه 60 قلاده سگ در اهواز گفت: سایت عقیم سازی سگ های بدون صاحب اهواز ظرفیت عقیم سازی 780 قلاده سگ در ماه را دارد اما به دلیل همکاری نکردن دستگاه ها و ادارات مربوطه با حدود 15 درصد ظرفیت فعالیت می کند.
مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد، شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان مانند هاری، کیست هیداتیک و سالک است.
افزایش تعداد سگ های بدون صاحب
مدیرعامل انجمن حامیان محیط زیست و حیوانات خوزستان خود را مخالف صد درصدی فعالیت مرکز عقیم سازی سگ های بدون صاحب در اهواز می داند و می گوید: در این مرکز هیچ کدام از استانداردهای لازم رعایت نمی شود.
افسانه عربیفر با اشاره به اینکه زنده گیری و عقیم سازی سگ های بدون صاحب توسط شهرداری اهواز مطابق اصول تعیین شده نیست افزود: سگ های بدون صاحب مدت کمی از پس از عمل عقیم سازی بدون کشیدن بخیه جراحی، در شهر رهاسازی می شوند.
وی بیان کرد: برخی سگ ها حتی پیش از گذشت یک هفته رهاسازی می شوند که این امر احتمال عفونت زخم ها را افزایش می دهد؛ از سویی دیگر سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز مدعی است که سگ ها را واکسینه می کند درحالی که اگر سگ ها واکسینه شوند نمی توانند آنتی بیوتیک دریافت کنند.
این دانشجوی رشته دامپزشکی افزود: سگ ها حداقل باید 2 هفته پس از عمل عقیم سازی در قرنطینه باقی بمانند تا دوره کومون( نهفتگی) بیماری سپری شود.
رعایت نکردن اصول زنده‌گیری سگ‌ها
وی گفت: مطابق مصوبه وزارت کشور در هنگام زنده گیری سگ ها باید یک دامپزشک یا کارشناس در محل حاضر باشد اما این امر توسط شهرداری اهواز رعایت نمی شود.
عربیفر افزود: از سویی دیگر توله سگ ها نباید عقیم شوند زیرا برای رشد به این هورمون ها نیاز دارند درحالی که شهرداری اهواز هیچ تفکیکی در این خصوص قایل نمی شود.
وی مدعی شد: آمار زنده گیری سگ های بدون صاحب و خروجی آنها از مرکز عقیم سازی باهم مطابقت ندارد و بنظر می رسد راه اندای این مرکز تنها برای سرپوش گذاشتن بر فعالیت های شهرداری علیه سگ ها باشد.
این فعال حامی حقوق حیوانات گفت: انجمن حامیان محیط زیست و حیوانات خوزستان آمادگی همکاری درخصوص عقیم سازی سگ ها را دارد اما باید همه مسایل برای ما شفاف باشد.
خطر عفونت زخم ها وجود ندارد
دامپزشک مستقر در سایت عقیم سازی سگ های بدون صااحب اهواز اما این اظهارنظرها را رد کرد و گفت: طبق جدیدترین مقاله های علمی بهترین سن برای عقیم سازی سگ ها سه ماهگی است اما ما به دلیل جلوگیری از ایجاد حاشیه در همان سن 6 ماهگی سگ ها را عقیم می کنیم.
جواد علیخانی ادامه داد: هرچه سن عقیم سازی سگ ها کمتر باشد مزایای آن بیشتر است از این رو پیشنهاد می شود سگ های ماده پیش از آغاز دوران فحلی (بلوغ جنسی) عقیم شوند.
وی درخصوص احتمال عفونت زخم سگ ها نیز گفت: در سگ های نر زخم ایجاد شده حدود یک و نیم سانتیمتر است و به دلیل دریافت آنتی بیوتیک های بلند مدت خطر عفونت وجود ندارد؛ سگ های ماده نیز که هنگام عقیم سازی شکاف به نسبت عمیق در آنها ایجاد می شود تا 2 هفته در مرکز باقی می مانند.
عقیم سازی 260 قلاده سگ
معاون مالی و اقتصادی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز نیز با اشاره به اینکه مرکز عقیم سازی سگ های اهواز در 29 تیر امسال کار خود را آغاز کرد گفت: تاکنون 260 قلاده سگ عقیم سازی شده است و در صورت تامین اعتبار این تعداد تا پایان سال به یکهزار قلاده می رسد.
محمد مالی ادامه داد: انجمن ها و افراد حامی حقوق حیوانات می توانند در هر زمان از مرکز نگهداری سگ ها دیدن کرده و در جریان مسایل قرار گیرند.
وی بیان کرد: حدود 6هزار قلاده سگ بدون صاحب در اهواز وجود دارد اما در چند نقطه این شهر شاهد تجمع بیشتر سگ ها هستیم؛ شهروندان نیز از طریق سامانه 137 می توانند این نقاط پر تراکم را اطلاع دهند.
برخی اعضای شورای اسلامی شهر اهواز نیز تاکنون نسبت به آنچه که ساماندهی نشدن سگ های بدون صاحب در اهواز توسط شهرداری بیان شده اعلام نارضایتی کرده اند؛ رحیم کعب عمیر یکی از اعضای شورای شهر اهواز رهاسازی مجدد این سگ ها را در شهر یک مشکل خواند و گفت: شهروندان به دنبال امنیت هستند اما رها کردن این سگ ها در شهر باعث می شود تا اقدامات شهرداری بی اثر جلوه کند.
محمدجعفر فلسفی دیگر عضو شورا نیز با اشاره به اینکه آمار گزش شهروندان توسط سگ ها بیش از 2هزار مورد در سال است افزود: یکی از مشکلات کنونی شهر اهواز وجود تعداد بیشمار سگ ها است که نارضایتی زیادی را به دنبال داشته است، این روند کند عقیم سازی مشکلی را حل نمی کند.
به گفته سید محسن موسوی زاده نماینده شورای اسلامی شهر اهواز در شورای عالی استان ها با این روش سازمان پسماند تا 10 سال دیگر نیز جمع آوری و ساماندهی سگ ها به نتیجه ای نمی رسد و باید روش دیگری در پیش گرفته شود.
از سال 1388توسط وزارت کشور دستور عملی برای کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب به شهرداری ها ابلاغ شده است؛بر اساس بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها مسئولیت جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار انسانی و حیوانی و دفع حیواناتی که مبتلا به بیماری مسری بوده و یا در شهر بدون صاحب و مضر هستند بر عهده شهرداری است.
پارسال پیدا شدن لاشه سوزانده شده چند قلاده سگ بدون صاحب در منطقه مهدیس اهواز باعث انتقاداتی از سوی حامیان حقوق حیوانات شد.
گزارش: ندا رضاپور


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نیازمندان را رد نکنیم؛ کمک‌های کم مشکلی ایجاد نمی‌کند

رشد نقدینگی موجود نمی تواند موجب تورم بالا شود

شمار قربانیان روزانه کرونا در ایران به 221 تن رسید/19 استان همچنان در شرایط قرمز و هشدار

تخلیه زباله‌های بیمارستانی نزدیکی یک روستا در آبادان

دستگیری سارق حرفه‌ای پمپ آب منازل در آبادان

19 مدرسه در ایذه در دست ساخت هستند

اتصال برق مهمترین عامل آتش‌سوزی در اهواز

آگهی جعلی فروش وام در سایت‌های آگهی آنلاین

الکترونیکی شدن پرداخت کرایه در اهواز

شهردار اروندکنار استعفا داد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/19

رکوردشکنی جدید فوتی‌ های کرونا در ایران: 221 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/19

فولاد با "تدبیر و اتحاد" با کرونا می جنگند

افتتاح مرکز جدید کانون زبان ایران در بهبهان

رده‌بندی بازدهی بورس‌ها/ زیمبابوه،‌ ایران و ونزوئلا در راس بورس‌های پربازده

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

فرار از دست پلیس به شیوه مرد عنکبوتی در آبادان

اتصال برق مهمترین عامل آتش‌سوزی دراهواز

پیام معنادار 32 هزار میلیارد تومانی | محمد شریعتمداری _ وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

الزام بیمارستان‌ ها به پذیرش مبتلایان به کرونا

سانسورهای سریال هم گناه به روایت محسن کیایی+ عکس

عشق بیلی آیلیش به جاستین بیبر و اشک هایی که برای او ریخت + عکس

آواز حزین پرندگان دزفول

غسل تعمید فرشتگان کوچک مندایی در رودخانه کارون اهواز

دریافت مالیات باید براساس میزان درآمد و ثروت باشد

استاندار خوزستان : صادرکنندگان افسران جنگ اقتصادی هستند / انتخاب شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان صادر کننده برتر سال 1398

رطوبت 90 درصدی در خوزستان

کاهش 100 درصدی تصادفات شهری منجر به فوت در گتوند

برگزاری رزمایش بزرگ پدافند دفاع زیستی مقابله با ویروس کووید19 در کیش

قتل هولناک «ژیار» پنج ساله توسط نامادری

زالی: امسال دستیابی به واکسن کرونا بعید است

رده‌بندی بازدهی بورس‌ها

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

نشست ادبی "نبض کتاب برای تو می‌زند" در فضای مجازی

اختصاص 13 هزار میلیارد ریال اعتبار نفتی به مناطق محروم

اولین ژل غضروف مناسب برای زانو ساخته شد

جنوب غرب خوزستان با کمبود پرستار مواجه است

کشف یک تن سیم برق سرقتی در ماهشهر

زالی: تقلیل ساعت کار تا پایان کرونا اجرا شود

ضرورت ارزیابی سیستم برق‌ ساختمانها برای پیشگیری از آتش‌سوزی

انعقاد 143 قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خوزستان

پرداخت 18 میلیارد و 500میلیون ریال تسهیلات کارآفرینی درگتوند

کاهش صد درصدی تصادفات شهری منجر به فوت درگتوند

کاشت 6 اصله نهال سرو به یاد جانباختگان آتش سوزی های زاگرس در سرپل ذهاب

یارانه نقدی تیرماه امشب واریز می‌شود / اولین قسط وام کرونا کسر می‌شود

شهردار پیشین خرمشهر باید پاسخگوی عملکرد 3 ساله خود باشد

قاتل فراری تحت تعقیب را شناسایی کنید + عکس

تصمیمات تازه دولت درباره سهام عدالت

همه ی لات های سینما: از قیصر تا رضا مارمولک! + عکس

آیا تعویض سند فروشنده در زمان انتقال ملک ضرورت دارد یا خیر؟