پیام خوزستان

آخرين مطالب

زیرساخت‌ها برای سال آینده تقویت شود

تب و تاب زائران در مرزها فروکش کرد/ رکوردشکنی ترددها در خوزستان فرهنگي

تب و تاب زائران در مرزها فروکش کرد/ رکوردشکنی ترددها در خوزستان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد با تمهیداتی که امسال صورت گرفته، حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین با افزایش چشمگیری مواجه شد و در این میان خوزستان به رکورد جدیدی دست‌ یافت.

 حماسه بزرگ اربعین حسینی امسال، به‌نوعی پایان یافت هرچند هنوز برخی زائران در عراق حضور دارند تا بتوانند از فرصت پیش‌آمده در قالب سفر اربعین حسینی در اماکن زیارتی بیشتری حاضر شوند ولی در کل می‌توان گفت عملیات بزرگ تردد زائران اربعین حسینی از مرزهای کشور پایان‌یافته است و تب‌وتاب بالای زائران در روزهای اخیر در مرزها فروکش کرد.
امسال با توجه به تمهیدات صورت گرفته، شاهد افزایش خیره‌کننده زائران اربعین حسینی در عراق بودیم و مرزهای چهارگانه کشور شاهد ترددهای پرحجمی بودند به‌گونه‌ای که در برخی روزها امکانات و زیرساخت‌های کشور عراق در مقابل حجم بالای تردد زائران اربعین از کار افتادند و مرزهای ایران را قفل کردند.
برای حل این مشکل نیز مسئولان ایرانی وارد کار شدند و با اعزام اتوبوس توانستند مشکل تردد زائران ایرانی در خاک عراق را رفع کنند.
باوجوداینکه سال قبل حدود یک‌میلیون نفر زائر اربعین از مرزهای خوزستان به کشور عراق عازم شده بودند ولی امسال با یک رکوردشکنی قابل‌توجه این امر تا روز گذشته به حدود دو میلیون و 200 هزار نفر رسید.
طی 20 روز گذشته بیش از دو میلیون و 200 هزار نفر از مرزهای شلمچه و چذابه تردد داشتند در همین زمینه مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان گفت: طی 20 روز گذشته بیش از دو میلیون و 200 هزار نفر از مرزهای شلمچه و چذابه تردد داشتند.
غلام عباس بهرامی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از اول ماه صفر مصادف با هشتم مهرماه تا اربعین حسینی، یک‌میلیون و 953 هزار و 412 زائر ایرانی و 260 هزار و 326 تبعه خارجی از مرزهای شلمچه و چذابه تردد کردند.
وی افزود: کل تردد ثبت‌شده برای پایانه مرزی شلمچه یک‌میلیون و 553 هزار و 682 است که این رقم شامل تردد یک‌میلیون و 354 هزار و 186 زائر ایرانی و 199 هزار و 496 تبعه خارجی است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان بیان کرد: در پایانه مرزی چذابه نیز تردد 599 هزار و 226 زائر ایرانی و 12 هزار و 881 تبعه خارجی از اول ماه صفر تا اربعین حسینی به ثبت رسید.
بهرامی نیا ادامه داد: در مجموع از اول ماه محرم تا اربعین حسینی بیش از دو میلیون و 600 هزار نفر از گذرگاه‌های مرزی خوزستان تردد کردند.
وی اظهار کرد: از 20 مهرماه تا 27 مهرماه تردد 6 میلیون و 260 هزار و 181 خودرو در محورهای مواصلاتی خوزستان ثبت شد که ساعت اوج تردد بین 17 تا 19 بود.
بهرامی نیا افزود: بیشترین حجم تردد در محور ماهشهر - بندر امام خمینی (ره) و بالعکس با ثبت بیش از 400 هزار تردد و بهبهان به سه‌راهی آغاجاری با تردد بیش از 148 هزار دستگاه خودرو به ثبت رسید.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان بیان کرد: وسایل نقلیه سنگین با بیش از 960 هزار خودرو، 15 درصد ترددهای صورت گرفته را به خود اختصاص دادند.
بهرامی نیا بیان کرد: در این مدت تردد 144 هزار و 205 خودرو در محور بستان به چذابه و بالعکس ثبت شد که نسبت به هفته قبل خود افزایش 19 درصدی را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به کاهش پنج‌درصدی تردد در محور خرمشهر به شلمچه و بالعکس نسبت به هفته قبل، بیان کرد: در محور یادشده تردد 230 هزار و 620 خودرو به ثبت رسید.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان تصریح کرد: به‌رغم افزایش تعداد خودروها، شاهد تردد روان در محورهای مواصلاتی استان بودیم.
مسئله تصادف‌ها
یکی از مشکلاتی که امسال بسیار به چشم آمد افزایش آمار تصادف‌ها در خوزستان بود که نشان می‌دهد برای این امر هم باید چاره‌اندیشی کرد، این در حالی است که به گفته مسئولان با توجه به افزایش قابل‌توجه زائران، به نسبت این تعداد زائر، تصادفات کاهش هم داشته است.

در همین زمینه رئیس پلیس‌راه خوزستان با بیان این‌که از ابتدای صفر تا 26 مهرماه بیش از 50 نفر در تصادفات رانندگی در استان خوزستان کشته‌شده‌اند، گفت: این آمار در مقایسه با سنوات قبل قابل قیاس نیست.
عموماً خستگی، سرعت غیرمجاز، عجله و شتاب کردن باعث بروز تصادفات شده است سرهنگ رضا دولتشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ترافیک جاده‌های منتهی به مرزهای شلمچه و چذابه اظهار کرد: عموماً خستگی، سرعت غیرمجاز، عجله و شتاب کردن باعث بروز چنین تصادفاتی شده است؛ زائران پیاده‌روی زیادی داشته و بعد از برگشت با خستگی زیاد و بدون استراحت قصد عزیمت به سمت استان‌های خود را دارند.
رئیس پلیس‌راه خوزستان با اشاره به اینکه بسیاری از کشته‌ها مربوط به اهواز ـ خرمشهر و بالعکس و همچنین جاده آبادان به ماهشهر بوده است، بیان کرد: زائران چون سریع قصد برگشت دارند، کوچک‌ترین استراحتی نمی‌کنند و هنوز 50 کیلومتر طی نکرده دچار تصادف می‌شوند ولی تقاضا داریم که حتماً به درخواست پلیس‌راه توجه و بدون استراحت از مرز خارج نشده و رانندگی نکنند.
جنجال سرقت‌ها
یکی از مواردی که امسال بسیار در جریان تردد زائران اربعین حسینی بازتاب داشت، مسئله سرقت‌ها بود که این امر به‌خصوص در مورد پارکینگ چذابه نمود بیشتری داشت. در شبکه‌های اجتماعی این‌گونه مسئله طرح شده بود که اغلب خودروهای مستقر در چذابه مورد دستبرد قرار گرفته‌اند ولی مسئله چیز دیگری بود.
در همین خصوص استانداری خوزستان با صدور اطلاعیه‌ای به این خبر واکنش نشان داد و اعلام کرد: پیرو انتشار خبری مبنی بر سرقت از 30 هزار خودرو در پارکینگ چذابه به اطلاع می‌رساند؛ تعداد کل خودروهای پارکینگ چذابه 28 هزار دستگاه بوده است و سرقت از خودروهای مذکور در حد کمتر از انگشتان دست (سرقت لاستیک، ضبط‌صوت و وسایل داخل 9 خودرو) بوده است که بلافاصله سارقان شناسایی و دستگیر شدند و اموال سرقتی نیز از آنان کشف و ضبط شد.

در این اطلاعیه تأکید شده است: ضمناً خودروی سرقتی هم متعلق به سارقان بوده است که برای پوشش سرقت لوازم خودروهای داخل پارکینگ استفاده می‌شد. گفتنی است که تعداد ناچیز سرقت در مقابل تعداد کل خودروهای مستقر در پارکینگ و دستگیری سریع عاملان سرقت‌ها، نشان‌دهنده توجه به حفظ اموال زائران اربعین است.
دستگیری زن سارق
از سوی دیگر فرمانده انتظامی استان خوزستان از دستگیری یک زن سارق با 96 دستگاه تلفن همراه سرقتی در پایانه مرزی شلمچه خبر داد.
سردار حیدر عباس زاده اظهار کرد: در راستای تأمین امنیت زائران اربعین حسینی، پلیس آگاهی و مأموران یگان ویژه در عملیاتی مشترک خانمی که تعداد 96 دستگاه تلفن همراه زائران را در کشور عراق سرقت کرده بودند، شناسایی و هنگام ورود به کشور دستگیر کردند.
وی بیان کرد: مأموران پلیس در بازرسی از وسایل 96 دستگاه تلفن همراه که از زائران ایرانی در کشور عراق سرقت کرده بود و قصد فروش آن‌ها در کشور داشته را کشف کردند.
سردار عباس زاده با بیان اینکه متهم سابقه 30 فقره سرقت در پرونده خود داشت، تصریح کرد: نیروی انتظامی برای برقراری امنیت زائران با به‌کارگیری تمام توان و تجهیزات تا بازگشت آخرین زائر به کشور تمهیدات لازم را اندیشیده و اجازه نخواهیم داد افراد سودجو و فرصت‌طلب اهداف خود را اجرایی کنند.
فرمانده انتظامی استان خوزستان خاطرنشان کرد: تدابیر لازم به رئیس پلیس آگاهی شهرستان خرمشهر ابلاغ‌شده همه مالباختگان که در کشور عراق توسط این خانم تلفن همراه آن‌ها سرقت شده، شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی گوشی‌ها تحویل آنان شود.
با تمام این شرایط، اربعین حسینی امسال برگ زرینی در تاریخ شیعه رقم زد و حضور این تعداد مسلمان در یک مراسم مذهبی همه را انگشتان به دهان گذاشت.
مغناطیس خدایی
ناصر حویزاوی مدیرکل حج و زیارت خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ابعاد حماسه بزرگ اربعین امسال اظهار کرد: به‌یقین کسانی که چشم دیدن وحدت بین مسلمانان را ندارند ازجمله استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا، رژیم صهیونیستی، منافقین و کسانی که از وحدت متضرر می‌شوند که در خاورمیانه کم نیستند، خواستار تفرقه بین مسلمانان هستند.

مدیرکل حج و زیارت خوزستان بیان کرد: دشمنان چشم دیدن حضور میلیونی زائران اربعین و باز شدن مرزهای کشورهای اسلامی به روی همدیگر را ندارند اما ملت‌های ایران و عراق به‌ویژه جوانان این دو کشور اسلامی، با شعار «حب الحسین یجمعنا» این نقشه‌ها را نقش بر آب کردند. پیامی که برای زائران اربعین دارم این است که کشور عراق یکپارچه موکب امام حسین (ع) است؛ بنابراین هیچ فرقی بین مواکب ایرانی و عراقی وجود ندارد.
وی گفت: امیدوارم همان‌طور که هم‌وطنان در ایام اربعین به خانه‌های مردم عراق می‌روند و عراقی‌ها با روی باز از برادران خودشان پذیرایی می‌کنند، این فرهنگ در 28صفر و در مشهد نیز برگزار شود، تا ارتباط تنگاتنگ و این حرکت جهانی و به بزرگ‌ترین کنگره بشری تبدیل شود.
امروز اتفاقی رخ‌داده است که سال‌ها پیش رزمندگان ما نوید آن را داده بودند مدیرکل حج و زیارت خوزستان بیان کرد: شیعیان هم‌صدا و همدل باید زمینه را برای ظهور منجی فراهم کنند. امروز اتفاقی رخ‌داده است که سال‌ها پیش رزمندگان ما نوید آن را داده بودند.
وی گفت: به‌طورقطع این گردهمایی میلیونی که در اربعین شکل گرفت، خرده‌فرهنگ‌ها را در خود حل کرد و دیگر کسی به نژاد و ملیت نگاه نمی‌کند بلکه همه به ما به چشم مسلمان نگاه می‌کنند.
حویزاوی افزود: امیدوارم در تلاقی دو فرهنگ عظیم ایرانی، اسلامی و فرهنگ غنی عراق، فرهنگ شیعه یک‌بار دیگر در جهان عرضه اندام کند و بتوانیم الگوی مناسب همزیستی مسالمت‌آمیز و تعامل را در قالب عملیاتی که اربعین نمونه بارز آن است، به جهان ارائه دهیم.
وی بیان کرد: خداوند این راز را در این حرکت عاشورا قرار داده است که بعد از گذشت بیش از هزار سال از قیام کربلا و واقعه عاشورا حرارت شهادت امام حسین در دل‌هاست و دل‌ها نسبت به داغ امام حسین هرگز سرد نشده است و نسل‌ها بعد از او آن‌چنان به زیارت امام حسین می‌روند که گویا امروز ظهر عاشورا است.
مدیرکل حج و زیارت خوزستان ادامه داد: به قول رهبر معظم انقلاب اسلامی این «مغناطیس خدایی» است که این حرکت را ایجاد کرده و واقعاً انسان از این حرکت مدهوش می‌شود.

حویزاوی گفت: هیچ تهدیدی حتی به بزرگی داعش نتوانسته است مانع حرکت مردم در اربعین حسینی شود و هرگز هم نخواهد شد.
مدیرکل حج و زیارت خوزستان بیان کرد: بدون شک پیاده‌روی بزرگ اربعین حسینی در سال‌های آینده جهانی‌تر می‌شود و بشریت حول محور اربعین گرد هم جمع خواهند شد و بزرگ‌ترین کنگره بشری را رقم خواهند زد.
به نظر می‌رسد سال آینده هم بر تعداد زائران اربعین حسینی افزوده شود به همین دلیل از هم‌اکنون باید به فکر توسعه زیرساخت‌های تردد زائران اربعین حسینی به‌خصوص در بخش حمل‌ونقل بود؛ ضمن اینکه اربعین سال آینده و سال‌های بعدازآن مصادف با گرمای شدید کشورهای عراق و ایران خواهد بود و از هم‌اکنون باید برای تأمین وسایل سرمایشی به‌خصوص برای موکب‌های مرزی برنامه‌ریزی کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زندگینامه مریلا زارعی + گزارش تصویری

خانه پدری به صندوقخانه توقیف بر می گردد؟!

بیژن بنفشه خواه: پول، مسیر زندگی ام را عوض کرد! + عکس

مافیای موسیقی در صدا و سیما و ارشاد!

در حوزه عدالت آموزشی مشکلات فراوانی وجود دارد

اختصاص نیروی حق‌التدریس به خوزستان برای جبران کمبود معلم

امسال بیشترین پذیرش "دانشجو معلم" در خوزستان بوده است

سفیران آموزش و پرورش با آثار شوشتر آشنا می شوند

کلنگ زنی 2 مدرسه در شاوور با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال

داستان ترانه «کیو 28» در آبادان به روی صحنه می ‌رود

همایش تجلیل از موکب داران اربعین در خرمشهر برگزار شد

رتبه اول تیم دانش‌آموزی خوزستان در جشنواره ملی جوان خوارزمی

سلحشوری: در بین جان‌ باختگان نوجوان هم هست

آشنا: باید پاسخگوی کشته‌ شدگان بی‌ گناه باشیم

زائران عتبات عالیات به مرز شلمچه مراجعه نکنند

مستند آبشار از خوزستان به سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت راه یافت

«درسوگ شهیدان مظلوم حلّه (طریق الحسین (ع)»

تمدید مهلت ارسال آثار به سومین مسابقه ملی عکس "آن سوی واقعه"

وزارت کشور: سهمیه‌ بندی را به روحانی گفته بودیم

واکنش واعظی به حرف های رئیس جمهور

امام جمعه تهران: از مردم عذرخواهی شود

پایان دهمین جشنواره بین‌المللی شعر عربی رضوی

12 بنا و محوطه تاریخی خوزستان واجد شرایط ثبت ملی شناخته شدند

آثار برتر جشنواره تئاتر لاله‌های سرخ در اندیمشک معرفی شدند

نمایش «یوز ایرانی» زبان حال معضلات اجتماعی امروز ایران است

به عموم برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه مجوز اجرا داده می‌شود

ارسال 10 کانکس آموزشی به مناطق سخت‌گذر دزفول نیازمند بالگرد

سومین جشنواره استانی تئاتر اروند آغاز به کار کرد

حمایت سخنران ختم خواهر روحانی از فریدون

یک مقام سپاه: اینترنت قطع نمی‌ شد، آشوب می‌ شد

صبح بخیر دزفول به برنامه‌های رادیو شهری اضافه شد

معرفی آثار منتخب جشنواره سراسری تئاتر لاله‌های سرخ اندیمشک

10میلیارد ریال به تجهیز مدارس استثنایی آبادان و خرمشهر اختصاص یافت

تربیت سفیران استاندارد در مدارس خوزستان

دانش‌آموزان عشایری دزفول در فقر امکانات

رونمایی از پوستر جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان عربی در اهواز

درخشش دانش‌آموزان شهرستان کارون در مسابقات ملی قرآن‌کریم

فضای مجازی کتاب‌خوانی را کمرنگ کرده است

روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است

آغاز به کار کارگاه نقاشی صلح جهانی ویژه کودکان خوزستانی در اهواز

جهانگیری: گردنه تحریم‌ ها را پشت سرگذاشته‌ ایم

پیشکسوتان آواز "بلال بختیاری" در اندیکا تجلیل شدند

تحصیل سه هزارو364 دانش‌آموز کم توان‌ذهنی در خوزستان

تاسیسات زیرزمینی، بافت قدیم دزفول را تهدید می‌کنند

برنامه‌های هفته کتاب در کانون پرورش فکری خوزستان

ذوالنور: وظیفه من به زیر کشیدن روحانی است!

دادستانی: فیلترینگ را تا حد امکان کاهش می‌ دهیم

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خوزستان: قاچاق کتاب یکی از زشت‌ترین پدیده‌ها در حوزه فرهنگ است

4 باب کتابخانه عمومی در مناطق محروم خوزستان به بهره برداری می رسد

جشن امضای کتاب ملت عشق و باب اسرار در اهواز برگزار شد