پیام خوزستان

آخرين مطالب

موزه بلاتکلیف هنرهای معاصر اهواز و خطرات نشسته در کمین آن فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - چهارسال از قرار داد موزه هنرهای معاصر اهواز با بخش خصوصی می‌گذرد، چهار سال از عمره موزه‌ای که می‌توانست شاهد آثار هنرمندان تجسمی استان و کشور باشد، اما اکنون خطر در کمین گنجینه ارزشمند و ساختمان این تنها موزه کلانشهر اهواز نشسته و دستی برای روشن شدن تکلیف آن آستین بالا نمی‌زند.

موزه هنرهای معاصر اهواز در 2 طبقه و پنج گالری در سال 1388 گشایش یافت، این موزه شهریور 94 در قراردادی هفت ساله به بخش خصوصی واگذار شد که واگذاری آن واکنش و اعتراض بسیاری از هنرمندان را در پی داشت.
از زمان واگذاری این موزه به بخش خصوصی هنرمندان تجسمی به علت مخالفت نسبت به واگذاری موزه موفق به برگزاری برنامه‌های خود در این مکان نشده‌اند و اعلام کرده‌اند سپردن آن به بخش خصوصی برای تبدیل به مکانی برای برپایی جشن‌های خانوادگی، در تضاد با ماهیت این موزه و توهین به هنرمندان استان است.
هنرمندان اعلام کردند شخصی که موزه به وی واگذار شده از بدنه فرهنگ و هنر نیست و با مقوله هنر آشنایی ندارد برای همین صلاحیت مدیریت آن را نیز نخواهد داشت اما از آن سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان قراردادی یک طرفه را با علی منوچهری برای مدت هفت سال بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای واگذار کرد و علی منوچهری که اهالی فرهنگ و هنر می‌گویند هیچ کسی او را هنوز ندیده است مدیریت موزه را به برادرش محمد منوچهری واگذار کرد.
پس از اعتراضات فراوان هنرمندان تجسمی و فعالان فرهنگی استان خوزستان بالاخره در آبان ماه سال 96 پیگیری وضعیت موزه هنرهای معاصر اهواز به دستگاه قضایی سپرده شد که در همان زمان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اعلام کرد برای باز پس گیری موزه هنرهای معاصر اهواز با یک وکیل قرارداد نیز منعقد شده تا مسائل بازپس گیری موزه را پیگیری کند و روند قانونی و قضائی کار در حال انجام است.
محمد جوروند اعلام کرد تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برای بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر اهواز از بخش خصوصی است چرا که سرمایه گذار بخش خصوصی، اهداف تعیین شده در قرارداد مانند فعالیت‌های حوزه تجسمی را عملی نکرده و هنرمندان تجسمی از عملکرد او در این مکان فرهنگی رضایت ندارند.
خطر جدی در کمین گنجینه موزه هنرهای معاصر اهواز
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: ساختمان موزه هنرهای معاصر اهواز، فضای داخلی موزه و گنجینه موزه که در برگیرنده آثار ارزشمندی است در حال آسیب دیدن جدی قرار دارد.
ناصر آریایی اظهار داشت: در قرارداد بین پیمانکار بخش خصوصی موزه هنرهای معاصر اهواز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حفاظت و نگهداری از موزه و گنجینه آن مطرح و پیمانکار متعهد به انجام آن شده بود.
وی افزود: آثاری که در گنجینه موزه قرار دارند باید در شرایط موزه‌ای نگهداری شوند اما متاسفانه پیمانکار نه تنها این تعهد را انجام نداده بلکه هیچ کدام از تعهدات خود را عملی نکرده است که این موضوع از طریق سیستم قضایی در دست پیگیری است و منتظریم پیمانکار بیاید و نسبت به این موضوعات پاسخگو باشد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به این که موزه هنرهای معاصر اهواز نزدیک به 2 سال در تعطیلی کامل است بیان کرد: تا کنون چهار سال از قرارداد هفت ساله موزه با بخش خصوصی گذشته است و تلاش می‌کنیم پیش از به پایان رسیدن زمان قرارداد مشکل موزه برطرف شود.
تکلیف موزه فعلا در دست ارشاد نیست!
وی با اشاره به به روند قضایی بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر از بخش خصوصی گفت: تکلیف موزه هنرهای معاصر اکنون در دست ما نیست و به سیستم قضایی ربط دارد چرا که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به خاطر تعهداتی که پیمانکار بخش خصوصی در موزه انجام نداده شکایت کرده است.
آریایی گفت: از سوی دیگر از طرف استانداری خوزستان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیگیر موزه هستیم تا اتفاقات خوبی رخ دهد.
وی توضیح داد: به طور کلی بخش عمده وضعیت موزه در حال حاضر مربوط به سیستم قضایی است یعنی دادگاه باید رای بدهد که پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرده تا قرارداد فسخ شود و تا زمانی که قرار داد برقرار است و فسخ نشده عملا ما نمی‌توانیم وارد شویم.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با تاکید بر این که وکلای موزه باید به نفع تخلیه موزه و فسخ قرارداد رای بگیرند ادامه داد: همچنین برای هزینه هایی که بخش خصوصی در موزه انجام داده است با وزرات خانه صحبت و رایزنی شده و تلاش می‌کنیم از منابعی که برای این کار در نظر گرفته شده خسارت و هزینه پیمانکار در موزه را براساس نظر کارشناسان دادگستری پرداخت کنیم.
وی بیان کرد: امیدوارم در سال آینده مساله بازپس‌گیری موزه هنری معاصر اهواز اتفاق بیفتد.
موزه همیشه باز است؛ هنرمندان خودشان نخواستند
پیمانکار بخش خصوصی نیز در این باره به ایرنا گفت: هنرمندان از ظرفیت بخش خصوصی و توانایی ما می‌توانستند استفاده کنند اما چند نفر با جو سازی و با هدف تامین منافع شخصی مانع این اتفاق شدند و در واقع با جوسازی برخی و عنوان تحریم موزه و ایجاد فاصله بین هنرمندان و موزه لطمه به هنر استان و کشور وارد کردند.
وی گفت: این موزه به روی همه هنرمندان باز است و هیچگونه مضایقتی در این زمینه نخواهیم داشت.
محمد منوچهری گفت: علت همکاری نداشتن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با موزه تنگ نظری‌ها و تعامل نداشتن با بخش خصوصی و مخالفت برخی با مدیر کل قبلی بوده است چرا که از روز نخست آغاز به کار اعلام کردیم در آنجا به روی همه هنرمندان باز است.
وی گفت: اگر هنرمندان مدرکی دال بر همکاری نکردن موزه دارند می‌توانند ارایه کنند هر چند مطمئن هستم در این باره مدرکی ندارند.
وی تاکید کرد: بارها اعلام کردیم که در صورت پرداخت هزینه هایمان طبق قیمت کارشناسی به دور از تنگ نظری‌ها آماده فسخ قرارداد هستیم و تا این لحظه از نظر دادگاه نیز حق با ما بوده است.
پیمانکار بخش خصوصی با اشاره به این که هنرمندان به رستوارن شدن موزه اعتراض داشتند گفت: رستورانها جز امکانات رفاهی تمام موزه ها هستند و موزه لوور 17 رستوران دارد اما رستوران موزه که در نقشه و قرارداد فی مابین هم آمده بود هیچ وقت درآمدزا نبوده و فقط بهانه ای برای تهمت بعضی‌ بود و اگر درآمدزایی در این رستوران بود قطعا کار آن ادامه می‌داشت.
7164/6064


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

شاخص بورس چهارشنبه 15 مرداد به کدام سمت می‌رود؟

ماسکی که حرف‌های کاربر را به 8 زبان ترجمه می‌کند

ساخت سریعترین هواپیمای مسافربری جهان با همکاری رولزرویس

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در گرامیداشت روز خبرنگار

توئیت جدید وزیر نفت با هشتگ پویش استان سبز

درگیری در دیدار استقلال ملاثانی – شهید قندی/ بازی نیمه‌تمام ماند

پرداخت وام 10 میلیونی به خبرنگاران

آلودگی وسیع مشتقات نفتی در اروندرود جمع‌آوری شد

سارقان مغازه‌ها در دزفول دستگیر شدند

خبر فوت کارتن‌خواب‌ها در آبادان، شایعه یا واقعیت؟

سقوط خودروی پژو به زیر پل لالی 2 قربانی گرفت

تشکیل 12 هزار و 760 پرونده تقاضای دریافت وام کرونا در خوزستان

کم‌کاری درخوزستان درقبال آسیب‌دیدگان شغلی از کرونا با وجود حمایت‌ دولت

بانوان گروه‌های جهادی مناطق محروم دزفول تجلیل شدند

نیاز تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله

سقوط خودرو از پل لالی با 2 کشته

خدمت رسانی به شهروندان تداوم دارد

دکتر مصدق به مناسبت چهل‌ونهمین سالگرد مشروطیت چه گفت؟

پیشرفت بیش از 90 درصدی مین‌زدایی در 5 استان غربی کشور

عکس‌های عجیب از عروسی زوج پرستار در بیمارستان کرونایی اهواز

فیلم جدید رامبد جوان و پیمان قاسمخانی :شاخ و نظام آباد مریخ!

عقب ماندگی خوزستان در پرداخت وام کرونا

ارائه گزارش و پیشنهادهای وزارت نفت در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا

عرضه اولیه 140 شرکت جدید در بورس

اوکراین از روسیه گاز نمی‌خرد

انهدام باند سرقت مسلحانه طلا در اندیمشک

آلودگی مشتقات نفتی در اروندرود جمع‌آوری شد

رییس کمیته امداد بندر امام خمینی(ره) بر اثر کرونا جان باخت

کاهش 0.6 درصدی ارزش سهام عدالت در بازار سهام امروز

شستا غول اول بازار سرمایه شد

مخترع ماوس درگذشت

بهره‌مندی اقشار آسیب پذیر از سود صندوق‌های بیمه‌ای

ملارد و دماوند دارای بیشترین ساخت وساز غیرمجاز درتهران

زنان گمنامی که در قشون ستارخان می‌جنگیدند

بورسی شدن شرکتهای صندوق ذخیره به نفع فرهنگیان است

در سال جهش تولید شاهد شکوفایی در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی هستیم

شیرکانی خبر داد: پرداخت تسهیلات به کارگزاری‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر سراسر کشور

پروتکل بهداشتی کنکور ابلاغ شد

جزئیات جدید از تجمع حامیان طالبان در تهران

پارک دانشگاه تهران با شرکت پست تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

طرح تشکیل پرونده الکترونیک در بیمارستان‌های خصوصی خوزستان اجرایی شد

پنج خوزستانی به تیم ملی ژیمناستیک کشور فراخوانده شدند

در برابر فضاسازی علیه بومی‌گزینی نیروها در استان عقب نشینی نمی‌‎کنیم

طول شبکه گازرسانی در بندرعباس به 770 کیلومتر می‌رسد

شاخص‌های مربوط به بهبود سالن سینما در تهران ارتقا یافته است

چهارمین جشنواره پرده خوانی غدیر؛ محصول همکاری شهرداری و حوزه هنری

خرید تضمینی و مباشرتی حدود 870هزار تن محصولات کشاورزی خوزستان

برتری عملکرد شهرداری تهران در کنترل کرونا در مقایسه با دیگر دستگاه ها

برقراری تماس تصویری با کمک ربات مقوایی