پیام خوزستان

آخرين مطالب

موزه بلاتکلیف هنرهای معاصر اهواز و خطرات نشسته در کمین آن فرهنگي

موزه بلاتکلیف هنرهای معاصر اهواز و خطرات نشسته در کمین آن
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - چهارسال از قرار داد موزه هنرهای معاصر اهواز با بخش خصوصی می‌گذرد، چهار سال از عمره موزه‌ای که می‌توانست شاهد آثار هنرمندان تجسمی استان و کشور باشد، اما اکنون خطر در کمین گنجینه ارزشمند و ساختمان این تنها موزه کلانشهر اهواز نشسته و دستی برای روشن شدن تکلیف آن آستین بالا نمی‌زند.

موزه هنرهای معاصر اهواز در 2 طبقه و پنج گالری در سال 1388 گشایش یافت، این موزه شهریور 94 در قراردادی هفت ساله به بخش خصوصی واگذار شد که واگذاری آن واکنش و اعتراض بسیاری از هنرمندان را در پی داشت.
از زمان واگذاری این موزه به بخش خصوصی هنرمندان تجسمی به علت مخالفت نسبت به واگذاری موزه موفق به برگزاری برنامه‌های خود در این مکان نشده‌اند و اعلام کرده‌اند سپردن آن به بخش خصوصی برای تبدیل به مکانی برای برپایی جشن‌های خانوادگی، در تضاد با ماهیت این موزه و توهین به هنرمندان استان است.
هنرمندان اعلام کردند شخصی که موزه به وی واگذار شده از بدنه فرهنگ و هنر نیست و با مقوله هنر آشنایی ندارد برای همین صلاحیت مدیریت آن را نیز نخواهد داشت اما از آن سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان قراردادی یک طرفه را با علی منوچهری برای مدت هفت سال بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای واگذار کرد و علی منوچهری که اهالی فرهنگ و هنر می‌گویند هیچ کسی او را هنوز ندیده است مدیریت موزه را به برادرش محمد منوچهری واگذار کرد.
پس از اعتراضات فراوان هنرمندان تجسمی و فعالان فرهنگی استان خوزستان بالاخره در آبان ماه سال 96 پیگیری وضعیت موزه هنرهای معاصر اهواز به دستگاه قضایی سپرده شد که در همان زمان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اعلام کرد برای باز پس گیری موزه هنرهای معاصر اهواز با یک وکیل قرارداد نیز منعقد شده تا مسائل بازپس گیری موزه را پیگیری کند و روند قانونی و قضائی کار در حال انجام است.
محمد جوروند اعلام کرد تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برای بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر اهواز از بخش خصوصی است چرا که سرمایه گذار بخش خصوصی، اهداف تعیین شده در قرارداد مانند فعالیت‌های حوزه تجسمی را عملی نکرده و هنرمندان تجسمی از عملکرد او در این مکان فرهنگی رضایت ندارند.
خطر جدی در کمین گنجینه موزه هنرهای معاصر اهواز
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: ساختمان موزه هنرهای معاصر اهواز، فضای داخلی موزه و گنجینه موزه که در برگیرنده آثار ارزشمندی است در حال آسیب دیدن جدی قرار دارد.
ناصر آریایی اظهار داشت: در قرارداد بین پیمانکار بخش خصوصی موزه هنرهای معاصر اهواز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حفاظت و نگهداری از موزه و گنجینه آن مطرح و پیمانکار متعهد به انجام آن شده بود.
وی افزود: آثاری که در گنجینه موزه قرار دارند باید در شرایط موزه‌ای نگهداری شوند اما متاسفانه پیمانکار نه تنها این تعهد را انجام نداده بلکه هیچ کدام از تعهدات خود را عملی نکرده است که این موضوع از طریق سیستم قضایی در دست پیگیری است و منتظریم پیمانکار بیاید و نسبت به این موضوعات پاسخگو باشد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به این که موزه هنرهای معاصر اهواز نزدیک به 2 سال در تعطیلی کامل است بیان کرد: تا کنون چهار سال از قرارداد هفت ساله موزه با بخش خصوصی گذشته است و تلاش می‌کنیم پیش از به پایان رسیدن زمان قرارداد مشکل موزه برطرف شود.
تکلیف موزه فعلا در دست ارشاد نیست!
وی با اشاره به به روند قضایی بازپس‌گیری موزه هنرهای معاصر از بخش خصوصی گفت: تکلیف موزه هنرهای معاصر اکنون در دست ما نیست و به سیستم قضایی ربط دارد چرا که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به خاطر تعهداتی که پیمانکار بخش خصوصی در موزه انجام نداده شکایت کرده است.
آریایی گفت: از سوی دیگر از طرف استانداری خوزستان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیگیر موزه هستیم تا اتفاقات خوبی رخ دهد.
وی توضیح داد: به طور کلی بخش عمده وضعیت موزه در حال حاضر مربوط به سیستم قضایی است یعنی دادگاه باید رای بدهد که پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرده تا قرارداد فسخ شود و تا زمانی که قرار داد برقرار است و فسخ نشده عملا ما نمی‌توانیم وارد شویم.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با تاکید بر این که وکلای موزه باید به نفع تخلیه موزه و فسخ قرارداد رای بگیرند ادامه داد: همچنین برای هزینه هایی که بخش خصوصی در موزه انجام داده است با وزرات خانه صحبت و رایزنی شده و تلاش می‌کنیم از منابعی که برای این کار در نظر گرفته شده خسارت و هزینه پیمانکار در موزه را براساس نظر کارشناسان دادگستری پرداخت کنیم.
وی بیان کرد: امیدوارم در سال آینده مساله بازپس‌گیری موزه هنری معاصر اهواز اتفاق بیفتد.
موزه همیشه باز است؛ هنرمندان خودشان نخواستند
پیمانکار بخش خصوصی نیز در این باره به ایرنا گفت: هنرمندان از ظرفیت بخش خصوصی و توانایی ما می‌توانستند استفاده کنند اما چند نفر با جو سازی و با هدف تامین منافع شخصی مانع این اتفاق شدند و در واقع با جوسازی برخی و عنوان تحریم موزه و ایجاد فاصله بین هنرمندان و موزه لطمه به هنر استان و کشور وارد کردند.
وی گفت: این موزه به روی همه هنرمندان باز است و هیچگونه مضایقتی در این زمینه نخواهیم داشت.
محمد منوچهری گفت: علت همکاری نداشتن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با موزه تنگ نظری‌ها و تعامل نداشتن با بخش خصوصی و مخالفت برخی با مدیر کل قبلی بوده است چرا که از روز نخست آغاز به کار اعلام کردیم در آنجا به روی همه هنرمندان باز است.
وی گفت: اگر هنرمندان مدرکی دال بر همکاری نکردن موزه دارند می‌توانند ارایه کنند هر چند مطمئن هستم در این باره مدرکی ندارند.
وی تاکید کرد: بارها اعلام کردیم که در صورت پرداخت هزینه هایمان طبق قیمت کارشناسی به دور از تنگ نظری‌ها آماده فسخ قرارداد هستیم و تا این لحظه از نظر دادگاه نیز حق با ما بوده است.
پیمانکار بخش خصوصی با اشاره به این که هنرمندان به رستوارن شدن موزه اعتراض داشتند گفت: رستورانها جز امکانات رفاهی تمام موزه ها هستند و موزه لوور 17 رستوران دارد اما رستوران موزه که در نقشه و قرارداد فی مابین هم آمده بود هیچ وقت درآمدزا نبوده و فقط بهانه ای برای تهمت بعضی‌ بود و اگر درآمدزایی در این رستوران بود قطعا کار آن ادامه می‌داشت.
7164/6064


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افشاگری زهرا امیرابراهیمی درباره لو رفتن فیلم خصوصی اش + عکس

خوزستان رتبه نخست کشور در جذب مشارکت‌ مردمی برای بازسازی عتبات

چگونه آنجلینا جولی به شیطان تبدیل شد؟ + عکس مراحل گریم

"سیل خوزستان" به ایستگاه آخر رسید

برترین فیلمهای تاریخ سینما با موضوع کریسمس

آزار جنسی مجری زن جنجالی شد!

نمایشگاه گروهی عکس «سیل خوزستان» در اهواز برپا می‌شود

چرا لیلا حاتمی "شهرزاد" شد؟ + عکس

بازیگر مرد هزارچهره درگذشت

استاندار خوزستان 20 سالگی ایسنا را تبریک گفت

دوتار خراسان به ثبت جهانی رسید

فروغ فرخزاد در میان برترین کارگردانان زن تاریخ سینما + عکس

بدترین فیلم های سینمایی 2019

مستند احسان علیخانی در جشنواره سینما حقیقت + عکس

سیمین غانم و هنرمندان عرصه موسیقی در مراسم تشییع پیکر تورج شعبانخانی + تصاویر

نمایش فیلم‌های سینما حقیقت در اهواز

بهروز وثوقی، آلن دلون را کشت و پشیمان شد! + عکس

اعتراض شارلیز ترون و آلما هال به گلدون گلوب 2020

«مادر برفی» خوزستان بر بام ایران نشست

جشنواره سنتورنوازی غرب کشور در اهواز برگزار می‌شود

کار روز عقیم به فاحشه ها و جاسوس ها رسید !!

هدایت تحصیلی بیش از 67 هزار دانش‌آموز خوزستانی در سال جاری

شب آرام رضا رشیدپور در تلویزیون! + عکس

رضا کیانیان در "دست انداز" کمال تبریزی + عکس

از بیانسه تا جنیفر لارنس: چهره سلبریتی ها در نقاشی های کلاسیک! + تصاویر

پخش دورهمی در شب یلدا، شایعه یا واقعیت؟ + عکس

شکایت الهام حمیدی از یک شبکه اینترنتی + عکس

صدور مجوز برای «شاعران فرامن» سریا داودی‌حموله

"نقی معمولی" پایتخت در انتخابات بهارستان چه می کند؟! + عکس

فراخوان جشنواره سراسری شعر جلوه‌های آفرینش منتشر شد

نامزدهای گلدن گلوب 2020 معرفی شدند

سکانس های ماندگار فیلم های 2019 + عکس

امنیت و آرامش ثمره خون شهدای مدافع حرم

خواننده "بهار بهار" درگذشت + بیوگرافی و علت فوت

اثر هنری 120 هزار دلاری خورده شد! + عکس

کاوه آفاق و بهاره رهنما در نمایش "راه پله" + عکس

فراخوان ششمین جشنواره سراسری شعر جلوه‌های آفرینش منتشر شد

سدهای دز و کرخه ثبت ملی شدند

چه سریال هایی برای نوروز 99 ساخته می شوند؟ + عکس

برترین فیلم های ترسناک موزیکال + عکس

تصاویر رقص سماع در بزرگداشت مولانا

مجری اسکار 2020 چه کسی خواهد بود؟ + عکس

هشتاد سالگی داریوش مهرجویی، هامون تویی! + عکس

چهره شهاب حسینی و پارسا پیروزفر بدون روتوش در پشت صحنه "مست عشق" + تصاویر

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

مدارس عشایری و روستایی ایذه در نوبت عصرتعطیل شد

هشتمین جشنواره شعر خوزستان برگزار می‌شود

«ماندن میان رفتن» به جشنواره منطقه‌ای تئاتر خلیج فارس راه یافت

شقایق دهقان به "نون خ" سعید آقاخانی پیوست + جدیدترین تصاویر

انیمیشن های رمانتیک و عاشقانه + عکس