پیام خوزستان

آخرين مطالب

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد مقالات

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه که در اصطلاح رایج این سال ها به آن "موکب" می گویند با نزدیک شدن به حرکت عظیم زائران به سمت کربلای معلا با عشق و شور حسینی برپا شد.
 در ایام اربعین برپایی موکب‌های مردمی در نزدیکی گذرگاه های مرزی شلمچه و چذابه خوزستان سابقه ای 9 ساله دارد و در این مدت کوتاه ، هر سال موکب‌های جدیدی با مشارکت جوانان دوستدار و عاشق راه و رسم حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برپا می شود تا زائران سواره و پیاده آن حضرت اندکی در مواکب بیاسایند و نمک گیر میزبانان بی نام و نشان حسینی شوند.
این اشتیاق زاید الوصف که جلوه ای از دلدادگی و محبت به اهل بیت عصمت و طهارت است به گونه ای با جوهر و سرشت اخلاص عجین شده که شب و روز نمی شناسند و با خستگی وداع کرده اند.
اربعین رفته رفته برای 2 ملت ایران و عراق تبدیل به فرهنگ شده ، جلوه های معنوی این فرهنگ ریشه در اعتقادات عمیق این ملت ها دارد تا جایی که یک رنگی و یکپارچگی ، اخلاص و ایثار جای نژاد و زبان را می گیرد ، چیزی که در عاشورا حسینی به اوج خود رسید.
یکی از صدها موکب دارانی که سر از پا نشناخته و در اربعین امسال نیز با همه دوستان و فرزندانشان به چذابه آمده تا به زائران اربعین خدمت رسانی کند سیدناصر موسوی است که با موکبی به نام حضرت ابوالفضل العباس(ع) بیرق سرخ حسینی را برافراشته تا میزبان خوبی برای زائران امام حسین علیه السلام باشد.
موسوی و دوستانش این روزها سخت مشغول ساخت و ساز موکبی به مساحت 1600متر مربع هستند تا بتوانند همزمان با حرکت زائران به سمت کربلا به آنان خدمت کند.
وی امسال نخستین بار است که بنا به توصیه و الزام کمیته جذب مشارکت های مردمی ، تغذیه و اسکان ستاد اربعین حسینی خوزستان ، قرار است بنای دائمی برای موکب بسازد چون در سال های گذشته وضعیت جوی در منطقه کاملا" بیابانی چذابه به گونه ای بود که با شدت گرفتن بادهای موسمی و پاییزی ، مواکب چادری فرو می ریخت و در روند خدمت رسانی به زائران اختلال جدی ایجاد می کرد.
موسوی می گوید: تا 2 روز آینده مرحله نخست موکب ابوالفضل العباس(ع) شامل زیرسازی و دیوارکشی پایان می یابد و آماده خدمت رسانی به زائران می شود.
به گفته این موکب دار خوزستانی ، در زلزله کرمانشاه و سیلاب فروردین ماه امسال در خوزستان کمک حال مردم آسیب بودیم و به آنان خدمات می دادیم و این از برکت وجود مقدس امام حسین(ع) است.
سید محمد حسینی مقدم نخستین موکب دار چذابه که از اربعین 1390 به زائران امام حسین علیه السلام خدمت رسانی می کند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: در سال نخست پذیرایی از زائران ، به کمک جوانان سوسنگردی با اندک امکاناتی که مردم و خیران در اختیار ما قرار دادند در خدمت زائران بودیم ولی در سال های بعد ، حجم خدمت رسانی به انبوه زائران بیشتر شد.
وی با اشاره به اینکه در روزهای نزدیک به اربعین که شمار زائران بیشتر می شود 30هزار وعده غذایی برای زائران تهیه می کنیم افزود: به توفیق الهی امسال نهمین اربعین است که در خدمت زائران اربعین حسینی هستیم و تا زنده ایم در خدمت زائران مشتاق امام حسین علیه السلام هستیم.
به پای صحبت های حاج علی عرب از دیار شوش دانیال که با اهل و عیالش سخت مشغول آماده سازی موکب "هیات عزاداران حسینی " است نشستیم.
وی می گوید: سال ها است موکبی برای پذیرایی از زائران در چذابه برپا می کنیم ولی امسال با گرم شدن هوا تصمیم گرفتیم سازه بتنی بسازیم و در روزهای آینده آماده پذیرایی از زائران هستیم.
این موکب دار مشتاق و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می گوید: از جان و دل در خدمت زائران اربعین حسینی هستیم.
ساخت شهرک اربعین در چذابه
رییس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، تغذیه و اسکان ستاد اربعین خوزستان گفت: بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده و همچنین مصوبه ستاد اربعین ، ساخت شهرک اربعین در چذابه امسال با ساخت وساز دائمی وارد مرحله اجرایی شد و خوشبختانه مورد استقبال موکب داران قرار گرفت.
حجت الاسلام سیدمحمود موسوی با اشاره به اینکه در 17سال آینده ایام اربعین حسینی در فصل گرما خواهد بود و در این منطقه گرما از شدت بالایی برخوردار است افزود:ساخت بناهای بتنی با استفاده از مصالح بادوام ضرورتی اجتناب ناپذیر بود.
وی با بیان اینکه حدود 300 موکب در چذابه زمین دریافت کردند افزود:ساخت 150موکب در دست انجام است و سال آینده با مشارکت مردم و کمک خیران ، همه مواکب داران سازه بتنی و دائمی خواهند شد تا بتوان در هوای گرم منطقه به زائران خدمت رسانی و مواکب را به وسایل سرمایشی مجهز کرد.
15 مهر شروع فعالیت جدی مواکب در چذابه
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با اشاره به اینکه 15 مهر مطابق با هشتم صفر پذیرایی موکب ها از زائران وارد مرحله جدی می شود افزود: خدمت رسانی به زائران تا پنج روز پس از روز اربعین ادامه می یابد.
موسوی افزود: همه امکانات و تجهیزات در موکب ها با مشارکت مردم و خیران تهیه شده و اعتبار دولتی در این راه هزینه نشده و نخواهد شد.
وی گفت: در بخش زیرساخت همچون برق ، آب ، جاده های دسترسی در چذابه، مسئولیت با دستگاه های اجرایی است ولی بخش پذیرایی تحت مدیریت موکب ها است.
برپایی هفت موکب ویژه خواهران
رییس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، تغذیه و اسکان ستاد اربعین خوزستان گفت: در اربعین امسال ، هفت موکب ویژه خواهران به صورت مجزا در چذابه در نظر گرفته شده که همه امور آن با مدیریت خواهران موکب دار انجام می شود.
موسوی می گوید: همه خواهرانی که توانایی برپایی موکب ویژه خواهران در چذابه را دارند می توانند وارد سامانه "موکب" شوند و سپس با مجموعه ای از خواهران علاقه مند ، به زائران خدمت رسانی کنند.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه با اشاره به اینکه اسکان 30هزار نفر و تامین 100هزار وعده غذایی در چذابه فراهم است افزود: درمسیرهای منتهی به گذرگاه چذابه ، حسینیه ها ، مساجد و بسیاری از خانه های روستایی در مسیرهای بستان ، سوسنگرد ، حمیدیه ، شوش دانیال و اندیمشک نیز آماده اسکان زائران هستند.
وی گفت: به گونه ای برنامه ریزی شده تا زائران در مسیر بازگشت به شهرهای خود نیز بتوانند در مواکب بین راهی و خروجی های بهبهان ، هندیجان ، ایذه و اندیمشک استراحت کنند.
به گزارش ایرنا اربعین پارسال حدود 235هزار زائر از گذرگاه مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز رهسپار کربلای معلا و نجف اشرف شدند.
حرکت خودجوش زائران اربعین حسینی از روزهای آغازین ماه صفر به سمت گذرگاه های مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در 15کیلومتری غرب خرمشهر شروع شده و در چند روز مانده به روز اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام و یاران و اصحاب بزرگوار آن حضرت ، به اوج خود خواهد رسید.
پیش بینی شده با حذف روادید برای زائران ایرانی اربعین حسینی ، شمار مشتاقان به زیارت حرم حضرت سید الشهدا علیه السلام ، از چهار مرزی و رسمی خسروی در استان کرمانشاه ، مهران در استان ایلام و چذابه و شلمچه در استان خوزستان از 2 میلیون نفر پارسال به سه میلیون نفر در اربعین امسال برسد.
طبق تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ، 27مهرماه روز اربعین حسینی است. در عراق نیز همین روز ، اربعین است.
6065 /6064


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد

31 شهریور تاریخی برای دو سالگرد

"کوی مشعلی"، سرگردان بین اهواز و کوت‌عبدالله

دانه برفی‌ام اما پرتوان...

مسایل جدی و بنیادین اندیشه سیاسی در یک کتاب

کودکانه های مسجد صاحب الزمان(عج) اهواز/ جایی برای کودکان هست

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

آسیب شناسی موضوع تکدی گری و اعتیاد در آبادان الزامی است

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال