پیام خوزستان

آخرين مطالب

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه که در اصطلاح رایج این سال ها به آن "موکب" می گویند با نزدیک شدن به حرکت عظیم زائران به سمت کربلای معلا با عشق و شور حسینی برپا شد.
 در ایام اربعین برپایی موکب‌های مردمی در نزدیکی گذرگاه های مرزی شلمچه و چذابه خوزستان سابقه ای 9 ساله دارد و در این مدت کوتاه ، هر سال موکب‌های جدیدی با مشارکت جوانان دوستدار و عاشق راه و رسم حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برپا می شود تا زائران سواره و پیاده آن حضرت اندکی در مواکب بیاسایند و نمک گیر میزبانان بی نام و نشان حسینی شوند.
این اشتیاق زاید الوصف که جلوه ای از دلدادگی و محبت به اهل بیت عصمت و طهارت است به گونه ای با جوهر و سرشت اخلاص عجین شده که شب و روز نمی شناسند و با خستگی وداع کرده اند.
اربعین رفته رفته برای 2 ملت ایران و عراق تبدیل به فرهنگ شده ، جلوه های معنوی این فرهنگ ریشه در اعتقادات عمیق این ملت ها دارد تا جایی که یک رنگی و یکپارچگی ، اخلاص و ایثار جای نژاد و زبان را می گیرد ، چیزی که در عاشورا حسینی به اوج خود رسید.
یکی از صدها موکب دارانی که سر از پا نشناخته و در اربعین امسال نیز با همه دوستان و فرزندانشان به چذابه آمده تا به زائران اربعین خدمت رسانی کند سیدناصر موسوی است که با موکبی به نام حضرت ابوالفضل العباس(ع) بیرق سرخ حسینی را برافراشته تا میزبان خوبی برای زائران امام حسین علیه السلام باشد.
موسوی و دوستانش این روزها سخت مشغول ساخت و ساز موکبی به مساحت 1600متر مربع هستند تا بتوانند همزمان با حرکت زائران به سمت کربلا به آنان خدمت کند.
وی امسال نخستین بار است که بنا به توصیه و الزام کمیته جذب مشارکت های مردمی ، تغذیه و اسکان ستاد اربعین حسینی خوزستان ، قرار است بنای دائمی برای موکب بسازد چون در سال های گذشته وضعیت جوی در منطقه کاملا" بیابانی چذابه به گونه ای بود که با شدت گرفتن بادهای موسمی و پاییزی ، مواکب چادری فرو می ریخت و در روند خدمت رسانی به زائران اختلال جدی ایجاد می کرد.
موسوی می گوید: تا 2 روز آینده مرحله نخست موکب ابوالفضل العباس(ع) شامل زیرسازی و دیوارکشی پایان می یابد و آماده خدمت رسانی به زائران می شود.
به گفته این موکب دار خوزستانی ، در زلزله کرمانشاه و سیلاب فروردین ماه امسال در خوزستان کمک حال مردم آسیب بودیم و به آنان خدمات می دادیم و این از برکت وجود مقدس امام حسین(ع) است.
سید محمد حسینی مقدم نخستین موکب دار چذابه که از اربعین 1390 به زائران امام حسین علیه السلام خدمت رسانی می کند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: در سال نخست پذیرایی از زائران ، به کمک جوانان سوسنگردی با اندک امکاناتی که مردم و خیران در اختیار ما قرار دادند در خدمت زائران بودیم ولی در سال های بعد ، حجم خدمت رسانی به انبوه زائران بیشتر شد.
وی با اشاره به اینکه در روزهای نزدیک به اربعین که شمار زائران بیشتر می شود 30هزار وعده غذایی برای زائران تهیه می کنیم افزود: به توفیق الهی امسال نهمین اربعین است که در خدمت زائران اربعین حسینی هستیم و تا زنده ایم در خدمت زائران مشتاق امام حسین علیه السلام هستیم.
به پای صحبت های حاج علی عرب از دیار شوش دانیال که با اهل و عیالش سخت مشغول آماده سازی موکب "هیات عزاداران حسینی " است نشستیم.
وی می گوید: سال ها است موکبی برای پذیرایی از زائران در چذابه برپا می کنیم ولی امسال با گرم شدن هوا تصمیم گرفتیم سازه بتنی بسازیم و در روزهای آینده آماده پذیرایی از زائران هستیم.
این موکب دار مشتاق و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می گوید: از جان و دل در خدمت زائران اربعین حسینی هستیم.
ساخت شهرک اربعین در چذابه
رییس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، تغذیه و اسکان ستاد اربعین خوزستان گفت: بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده و همچنین مصوبه ستاد اربعین ، ساخت شهرک اربعین در چذابه امسال با ساخت وساز دائمی وارد مرحله اجرایی شد و خوشبختانه مورد استقبال موکب داران قرار گرفت.
حجت الاسلام سیدمحمود موسوی با اشاره به اینکه در 17سال آینده ایام اربعین حسینی در فصل گرما خواهد بود و در این منطقه گرما از شدت بالایی برخوردار است افزود:ساخت بناهای بتنی با استفاده از مصالح بادوام ضرورتی اجتناب ناپذیر بود.
وی با بیان اینکه حدود 300 موکب در چذابه زمین دریافت کردند افزود:ساخت 150موکب در دست انجام است و سال آینده با مشارکت مردم و کمک خیران ، همه مواکب داران سازه بتنی و دائمی خواهند شد تا بتوان در هوای گرم منطقه به زائران خدمت رسانی و مواکب را به وسایل سرمایشی مجهز کرد.
15 مهر شروع فعالیت جدی مواکب در چذابه
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با اشاره به اینکه 15 مهر مطابق با هشتم صفر پذیرایی موکب ها از زائران وارد مرحله جدی می شود افزود: خدمت رسانی به زائران تا پنج روز پس از روز اربعین ادامه می یابد.
موسوی افزود: همه امکانات و تجهیزات در موکب ها با مشارکت مردم و خیران تهیه شده و اعتبار دولتی در این راه هزینه نشده و نخواهد شد.
وی گفت: در بخش زیرساخت همچون برق ، آب ، جاده های دسترسی در چذابه، مسئولیت با دستگاه های اجرایی است ولی بخش پذیرایی تحت مدیریت موکب ها است.
برپایی هفت موکب ویژه خواهران
رییس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، تغذیه و اسکان ستاد اربعین خوزستان گفت: در اربعین امسال ، هفت موکب ویژه خواهران به صورت مجزا در چذابه در نظر گرفته شده که همه امور آن با مدیریت خواهران موکب دار انجام می شود.
موسوی می گوید: همه خواهرانی که توانایی برپایی موکب ویژه خواهران در چذابه را دارند می توانند وارد سامانه "موکب" شوند و سپس با مجموعه ای از خواهران علاقه مند ، به زائران خدمت رسانی کنند.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه با اشاره به اینکه اسکان 30هزار نفر و تامین 100هزار وعده غذایی در چذابه فراهم است افزود: درمسیرهای منتهی به گذرگاه چذابه ، حسینیه ها ، مساجد و بسیاری از خانه های روستایی در مسیرهای بستان ، سوسنگرد ، حمیدیه ، شوش دانیال و اندیمشک نیز آماده اسکان زائران هستند.
وی گفت: به گونه ای برنامه ریزی شده تا زائران در مسیر بازگشت به شهرهای خود نیز بتوانند در مواکب بین راهی و خروجی های بهبهان ، هندیجان ، ایذه و اندیمشک استراحت کنند.
به گزارش ایرنا اربعین پارسال حدود 235هزار زائر از گذرگاه مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز رهسپار کربلای معلا و نجف اشرف شدند.
حرکت خودجوش زائران اربعین حسینی از روزهای آغازین ماه صفر به سمت گذرگاه های مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در 15کیلومتری غرب خرمشهر شروع شده و در چند روز مانده به روز اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام و یاران و اصحاب بزرگوار آن حضرت ، به اوج خود خواهد رسید.
پیش بینی شده با حذف روادید برای زائران ایرانی اربعین حسینی ، شمار مشتاقان به زیارت حرم حضرت سید الشهدا علیه السلام ، از چهار مرزی و رسمی خسروی در استان کرمانشاه ، مهران در استان ایلام و چذابه و شلمچه در استان خوزستان از 2 میلیون نفر پارسال به سه میلیون نفر در اربعین امسال برسد.
طبق تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ، 27مهرماه روز اربعین حسینی است. در عراق نیز همین روز ، اربعین است.
6065 /6064


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بورس باز هم سرخ پوش شد

دولت باید نقدینگی بورس را به سمت تولید سوق دهد

ثبت 117 هزار پیش خرید «گلکسی نوت 20» در کره جنوبی

وضعیت اسفناک شهر اهواز به علت یک مشکل عمومی/ تهدید سلامت و بهداشت مردم بواسطه اهمال مسئولان آبفا / نگرانی از بوی تعفن آب شرب مردم

آلودگی نفتی در اسکله بندر خرمشهر جمع‌آوری شد

حق صنعت‌نفت آبادان را بگیرید

مردم خوزستان امسال سفر نروند

اعلام چگونگی برگزاری عزاداری محرم و صفر در آبادان

گرد‌وخاک و کاهش دید در جنوب غرب خوزستان

عامل برداشت غیرمجاز، خواهر شاکی از آب درآمد!

ترویج خشونت توسط شهردار آبادان

مرگ دختر 2 ساله در سانحه رانندگی

بن‌ سلمان: از ترس ایران با اسرائیل توافق نمی‌ کنیم

قطعنامه تمدید تحریم تسلیحانی ایران رأی نیاورد

رمزگشایی عجیب یک نماینده از دلیل سقط جنین

بهسازی کن با برنامه و نظارت اجرایی می‌شود

سند برنامه عملیاتی متروی تهران منتشر شد

سهم شهرداری تهران از اوراق مشارکت 1399 چقدر است؟

آزمایشگاه تشخیص کرونا در شوشتر افتتاح شد

فرآیند احراز هویت متقاضیان اقدام ملی مسکن در اهواز آغاز شد

فولاد خوزستان در اندیشه صعود به جام باشگاه‌های آسیا

استفاده از تجربیات کشورهای در حال توسعه با مشارکت پارک علم و فناوری

توقف فعالیت تخریبی شهرداری در ساحل بوشهر با اخطار اداره کل محیط زیست

این فرماندهان ارتش و سپاه، نابغه نظامی بودند / عکس

اوراق سلف نفتی ارتباطی با طرح گشایش اقتصادی ندارد

آتش‌سوزی در کوه دلای اندیکا

نام‌گذاری یکی از معابر شهری دزفول به نام غلامرضا قصاب

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت گرامی داشت سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی

واکنش ایران به برقراری روابط بین امارات و اسرائیل

نامه وزیر بهداشت به روحانیون در آستانه ماه محرم

بهترین فیلم ها درباره هنرمندان و نقاشان مشهور + عکس

توضیحات سخنگوی سازمان آتش نشانی درباره یک حادثه در خیابان فخر رازی

با برندگان مسابقه طراحی بوستان بانوان ریحانه آشنا شوید

بورس انرژی شاهد عرضه انواع فرآورده‌ هیدروکربوری خواهد بود

نشست کمیته نظارتی اوپک پلاس 29 مرداد برگزار می‌شود

اجرای مرحله نخست طرح کهاب در جایگاه‌های سوخت کل کشور

صنعت نفت آبادان مشکلات زیادی دارد/ هیچکس حمایت نکرد

بازی مقابل تیم صنعت نفت آبادان مهم است/ برنامه‌های مشخصی داریم

آنها آینده‌شان را در سطل زباله می‌ریزند

500 جهیزیه میان زوج‌های نیازمند خوزستانی توزیع می شود

نامگذاری یکی از میادین دزفول به نام "غلامرضا قصاب"

آتش در کوه دلا اندیکا شعله‌ور شد

نکات تغذیه‌ای ویژه کنکوری‌ها

کلاهبردار 216 میلیاردی با پیش‌فروش املاک در اهواز دستگیر شد

تجلیل از مقام شامخ جانباخته مدافع طبیعت فارس زنده یاد محمد جواد مختاری

اهمیت مقوله محیط زیست در توسعه شهرها

چه حوادثی «حوادث ناشی از کار» محسوب می‌شوند؟

پایدار سازی سازه و احیای بخش آسیب دیده بازار پردیس یک

آنجا که ردپای کوچک "ریتاج" در فاضلاب گم شد

در نیزارهای ماهشهر قتل عام نشد، اما در چند نقطه خوزستان درگیری مسلحانه رخ داد / حکم اعدام برای آبان 98 نداشتیم/ من هم آب شکلاتی دیده‌ام