پیام خوزستان

آخرين مطالب

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند طرح‌های دانش‌بنیان است علمي

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند طرح‌های دانش‌بنیان است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را نیازمند طرح‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: تربیت نیروی متخصص لازمه اقتصاد دانش بنیان است.

 محمود سعادت فومنی در نشست توجیهی نحوه حمایت بنیاد ملی نخبگان از هسته های دانشجویی مساله محور (طرح شهید احمدی روشن) در سرسرای دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت :مجموعه بنیاد ملی نخبگان از سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرد و رهبر معظم انقلاب نیز وجود چنین سازمانی را بارها متذکر شده بودند و این اهمیت نخبگان در کشور را نشان می دهد .
وی افزود: همچنین اساس نامه بنیاد ملی نخبگان از سال 1389 تا 1391 در زمینه راهبری امور نخبگان در کشور تهیه و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: از سال 1392 تا 1396 تمام تلاش بنیاد ملی نخبگان در راستای اجرای سیاست هایی که در اساسنامه موجود بود، طراحی و اجرا شد و در اجرای برخی طرح ها نیز ضعف هایی وجود داشت که طرح شهید احمدی روشن در راستای اصلاح این ضعف ها است.
وی تصریح کرد : در جامعه کنونی افرادی به عنوان استعداد های برتر وجود دارند که در حوزه های مختلف نسبت به سایر افراد قابلیت‌های بیشتری دارند و تقسیم بندی این استعداد ها نیز انواع مختلفی دارد.
سعادت فومنی گفت: در بین این استعدادهای برتر افرادی وجود دارند که می‌توانند ظرفیت‌های بالقوه را نسبت به سایران سریعتر عملیاتی کرده و اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
وی بیان کرد : علاوه بر این استعدادها ، گروهی دیگر در جامعه نظیر متخصصان وجود دارند که هر یک از آنها نیز در حوزه‌های خاصی تلاش و کوشش بیشتری داشته و می توانند مبنای عمل و پایه قرار گیرند.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: گروهی از استعدادهای برتر به دلیل عدم امکانات و دسترسی نداشتن به تجهیزات مناسب ، حوزه استعداد آنها درست شناخته نشده و به همین جهت در جای دیگری تحصیلات خود را ادامه می دهند .
وی گفت: همچنین در بخش دیگری از جامعه افرادی وجود دارند که شاید در حوزه ای که متخصص شده اند، استعداد ویژه ای نداشتند اما با تلاش و استفاده از امکانات و کمک جامعه پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و اکنون آنها را به عنوان متخصص پذیرفته ایم.
سعادت فومنی گفت: گروه دیگر در جامعه وجود دارند که می‌توان آن‌ها را اثرگذار نامید؛ این افراد با اقدامات و فعالیت های خود و بعضا با ساخت فیلم و سریال تاثیر گذاری بیشتری در راستای اهداف ملی در جامعه دارند .
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: در گروه اول افراد متخصصی بودند که با توجه به استعداد و توانمندی های خود فعالیت هایی انجام دادند که بر روی جامعه تاثیرگذار بوده و در گروه دوم نیز افرادی وجود داشتند که تخصص لازم را نداشتند اما با آموزش هایی که به آنها ارائه شد ، توانستند پله های ترقی را طی کرده و در جامعه تاثیر گذار باشند.
وی افزود: همچنین گروه هایی از جامعه هستند که نه استعداد دارند و نه توانایی و هر زمانی که قدمی بر می دارند، مشکلات زیادی برای جامعه ما ایجاد می کنند.
سعادت فومنی تاکید کرد : بنیاد ملی نخبگان همواره تلاش داشته به دنبال حمایت از گروهی باشد که حوزه استعداد ، آموزش، مهارت آموزی ، توانمند شدن و اثرگذاری آن ها همگی در یک مسیر قرار گرفته است .
وی تصریح کرد : هر چقدر بتوانیم این گروه را حمایت و توسعه دهیم، می توانیم جامعه پویا تری داشته باشیم ؛ این افراد می توانند در راستای اهداف ملی گام های موثری برای کشور بردارند و همین امر مسئولیت های ما را نسبت به تقویت این افراد سنگین تر می کند.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: مسیری را که این گروه برای این که استعداد آنها به تخصص و تخصص آنها به اثرگذاری تبدیل شود ، طی می‌کنند ، مسیر نخبگی نامگذاری کرده ایم؛ بنیاد ملی نخبگان تمام تلاشش بر این است تا این مسیر را اولویت کار خود قرار داده و از نخبگان حمایت کند.
وی گفت: شناسایی استعدادهای برتر از میان دانشجویان یکی از رسالت‌ ها و اهداف اصلی بنیاد ملی نخبگان تعریف شده چرا که شرایطی در آموزش و پرورش وجود دارد که شاید نمی تواند تا این اندازه به صورت دقیق این استعدادها را شکوفا کند.
سعادت فومنی گفت: شناسایی استعدادهای برتر کار دشواری است چرا که تنها شناسایی ملاک نیست بلکه قانع کردن والدین این افراد مستعد برای طی کردن یک مسیر طولانی و تخصصی، خود نیازمند برنامه ریزی و مدیریت صحیح است. هرچه بتوانیم شخصیت این افراد را در جامعه رشد دهیم ، مسیر پیشرفت را برای آنها هموارتر کرده ایم.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: نقطه هدف طرح شهید احمدی روشن، دانشجویان بوده و ساختار آن بر این اساس تعریف شده است؛ اکنون به غیر از معاونت توسعه مدیریت و منابع که وظیفه پشتیبانی را بر عهده دارد ، معاونت شناسایی نیروهای مستعد، معاونت آینده سازان با مسئولیت توانمندسازی و معاونت سرآمدان نخبگان برای حمایت سرآمدان و تکریم و الگو سازی نخبگان در بنیاد ملی نخبگان طراحی شده است.
وی اظهار داشت : طرح های مختلفی در بنیاد ملی نخبگان توسط این معاونت ها اجرا می شود که یکی از این طرح ها طرح شهید احمدی روشن است که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانیم 50 درصد مخاطبان خود را در حوزه دانشجویی جذب کرده و توانمندی های لازم را در آنها ایجاد کنیم.
سعادت فومنی گفت: رهبر معظم انقلاب در سال 1391 در فرمایشات خود بر تشکیل هسته های نخبگانی تاکید داشتند و همین امر باعث شد اجرای چنین طرح هایی را به صورت جدی از سال 1395 در دستور کار قرار دهیم .
وی گفت: طرح شهید احمدی روشن تاکنون در سه مرحله اجرا شده و تیم های تخصصی در این رابطه تشکیل شده است؛ در سال جاری چهارمین مرحله از این طرح را آغاز کرده ایم.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: تمامی نقاط ضعف شناسایی و اصلاح شده و بی شک در چهارمین مرحله از این طرح با حداقل ضعف ها مواجه خواهیم بود.
وی افزود: اکنون برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان نیازمند تشکیل هسته نخبگانی و علمی هستیم و در تلاشیم تا با شناسایی و تربیت نیروهای مستعد این هسته های نخبگانی را شکل دهیم .
سعادت فومنی گفت: اولین هدف ما آموزش و توانمندسازی دانشجویان مستعد است اما بجای تخته ، کلاس و معلم، آموزش های مساله محور را در دستور کار قرار داده ایم.
وی گفت: یکی از ابزارهای شناسایی دانشجویان مستعد معدل ، رتبه کنکور و مقاله است که شاید به تنهایی ملاک خوبی برای شناسایی استعدادها نباشد؛ شاید بسیاری از موسسات مشکل دار که در جامعه رشد پیدا کرده اند مقصر بخشی از این مشکلات ما باشیم اما از طرفی دیگر نیز تاکنون راه حل های جایگزینی نتوانسته ایم تعریف کنیم .
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: طرح شهید احمدی روشن می تواند گره بسیاری از مشکلات جامعه را باز کند و دیگر ملاک برای شناسایی استعدادهای برتر تنها اعداد و ارقام نباشد .
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم 7.1 درصدی سلامت از بودجه سال 99

اخذ مجوز ایجاد 2 بیمارستان خصوصی در خوزستان

دانشگاه صنعتی بهبهان در مسیر دانشگاه‌های کارآفرین

اعلام تقویم نیم‌سال دوم تحصیلی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان

افتتاح 3 کارگاه آموزش فنی و حرفه‌ای در بهبهان

آغاز ثبت‌نام در المپیاد علمی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز

انتقال تکنولوژی باید جایگزین انتقال ماشین‌آلات شود

جزییات برگزاری کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان در اهواز

آغاز پویش ملی سرطان در دانشکده علوم پزشکی آبادان

‌کنگره ملی مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی‌

انتصاب سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز

برگزاری کنگره ملی مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی در اهواز

تشکیل دپارتمان تخصصی آب، خاک، کشاورزی و نفت و گاز در خوزستان

مدرک دانشگاهی تبدیل به آفت شده است

اعطای گواهینامه مهارت‌آموزی به 2691 سرباز سپاه خوزستان

یک‌سوم بیکاران کشور، مخاطب کمیته امداد هستند

وجود 4700شرکت دانش بنیان در کشور

وجود 4 هزار و 700 شرکت دانش بنیان در کشور

اولین المپیاد کشوری کار و دانش در خوزستان برگزار شد

اعلام زمان حذف و اضافه و انتخاب واحد دانشگاه شهید چمران اهواز

رونمایی قراردادهای واگذاری دانشهای فنی تولید کاتالیست در بندرامام

نباید از حادثه هواپیمای اوکراینی سوء استفاده شود

مراسم بزرگداشت جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در دانشگاه چمران اهواز برگزار شد

برگزاری کنفرانس ملی ساختمان، محیط زیست و مدیریت مصرف انرژی در اهواز

انقلاب صنعتی چهارم، از نظریه تا واقعیت

اعطای جایزه "پروفسور ترسلی" به 6 دانشجو

عملیات ساخت مرکز دیالیز دزفول آغاز شد

تسلیت دانشگاه چمران اهواز در پی درگذشت دانشجوی سابق این دانشگاه در سانحه هوایی

خودکفایی در برخی از اقلام صنعت نفت با همکاری جهاددانشگاهی

ساخت کارخانجات نمک‌زدایی در جهاددانشگاهی

تلاش جهاد دانشگاهی خوزستان برای برداشتن باری از دوش استان

تراز بالای جهاد دانشگاهی استان‌ها، نشان‌دهنده تفکر جهادی است

برای مدیریت تحریم، به مدیران متخصص نیاز داریم

حمایت خوزستان از پروژه‌های دانشگاهی صنعت نفت و گاز

اعلام زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشگاه شهید چمران اهواز

تشکیل مجمع خیرین علم و فناوری در خوزستان

نفوذ هکر‌های ایرانی به یک سایت دولتی آمریکا

بومی‌سازی یک محصول کاربردی در ملی حفاری

انتصاب سرپرست دانشکده علوم پزشکی بهبهان

در هر صحنه‌ای که صحنه عمل صالح است حاج قاسم دیده می‌شود

برای عمر سراسر جهاد حاج قاسم، پایانی کمتر از این سزاوار بود؟

کاخ سفید یا پایگاه‌هایش را برچیند یا برای خود تابوت سفارش دهد

وزیر بهداشت: به شهادت رساندن سردار سلیمانی یک خودزنی از سوی آمریکا بود

کلنگ‌زنی 2 پروژه آموزشی در گتوند

کلنگ زنی 2 پرژه آموزشی در گتوند

برگزاری همایش ملی "تبیین بیانیه گام دوم انقلاب" در اهواز

شرکت بیش از 2 هزار دانش‌آموز خوزستانی در المپیاد علمی

لزوم اجرای طرح ملی "رتبه‌بندی دستگاه‌ها و شرکت‌ها بر مبنای شاخص‌های پژوهش و فناوری"

استاد دانشگاه شهید چمران: دوگانگی و دوقطبی‌سازی در اقتصاد باعث افزایش نارضایتی می‌شود

تلاش برای حل مشکلات صنعت گاز کشور توسط پژوهشگران دانشگاه نفت