پیام خوزستان

آخرين مطالب

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند طرح‌های دانش‌بنیان است علمي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را نیازمند طرح‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: تربیت نیروی متخصص لازمه اقتصاد دانش بنیان است.

 محمود سعادت فومنی در نشست توجیهی نحوه حمایت بنیاد ملی نخبگان از هسته های دانشجویی مساله محور (طرح شهید احمدی روشن) در سرسرای دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت :مجموعه بنیاد ملی نخبگان از سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرد و رهبر معظم انقلاب نیز وجود چنین سازمانی را بارها متذکر شده بودند و این اهمیت نخبگان در کشور را نشان می دهد .
وی افزود: همچنین اساس نامه بنیاد ملی نخبگان از سال 1389 تا 1391 در زمینه راهبری امور نخبگان در کشور تهیه و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: از سال 1392 تا 1396 تمام تلاش بنیاد ملی نخبگان در راستای اجرای سیاست هایی که در اساسنامه موجود بود، طراحی و اجرا شد و در اجرای برخی طرح ها نیز ضعف هایی وجود داشت که طرح شهید احمدی روشن در راستای اصلاح این ضعف ها است.
وی تصریح کرد : در جامعه کنونی افرادی به عنوان استعداد های برتر وجود دارند که در حوزه های مختلف نسبت به سایر افراد قابلیت‌های بیشتری دارند و تقسیم بندی این استعداد ها نیز انواع مختلفی دارد.
سعادت فومنی گفت: در بین این استعدادهای برتر افرادی وجود دارند که می‌توانند ظرفیت‌های بالقوه را نسبت به سایران سریعتر عملیاتی کرده و اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
وی بیان کرد : علاوه بر این استعدادها ، گروهی دیگر در جامعه نظیر متخصصان وجود دارند که هر یک از آنها نیز در حوزه‌های خاصی تلاش و کوشش بیشتری داشته و می توانند مبنای عمل و پایه قرار گیرند.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: گروهی از استعدادهای برتر به دلیل عدم امکانات و دسترسی نداشتن به تجهیزات مناسب ، حوزه استعداد آنها درست شناخته نشده و به همین جهت در جای دیگری تحصیلات خود را ادامه می دهند .
وی گفت: همچنین در بخش دیگری از جامعه افرادی وجود دارند که شاید در حوزه ای که متخصص شده اند، استعداد ویژه ای نداشتند اما با تلاش و استفاده از امکانات و کمک جامعه پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و اکنون آنها را به عنوان متخصص پذیرفته ایم.
سعادت فومنی گفت: گروه دیگر در جامعه وجود دارند که می‌توان آن‌ها را اثرگذار نامید؛ این افراد با اقدامات و فعالیت های خود و بعضا با ساخت فیلم و سریال تاثیر گذاری بیشتری در راستای اهداف ملی در جامعه دارند .
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: در گروه اول افراد متخصصی بودند که با توجه به استعداد و توانمندی های خود فعالیت هایی انجام دادند که بر روی جامعه تاثیرگذار بوده و در گروه دوم نیز افرادی وجود داشتند که تخصص لازم را نداشتند اما با آموزش هایی که به آنها ارائه شد ، توانستند پله های ترقی را طی کرده و در جامعه تاثیر گذار باشند.
وی افزود: همچنین گروه هایی از جامعه هستند که نه استعداد دارند و نه توانایی و هر زمانی که قدمی بر می دارند، مشکلات زیادی برای جامعه ما ایجاد می کنند.
سعادت فومنی تاکید کرد : بنیاد ملی نخبگان همواره تلاش داشته به دنبال حمایت از گروهی باشد که حوزه استعداد ، آموزش، مهارت آموزی ، توانمند شدن و اثرگذاری آن ها همگی در یک مسیر قرار گرفته است .
وی تصریح کرد : هر چقدر بتوانیم این گروه را حمایت و توسعه دهیم، می توانیم جامعه پویا تری داشته باشیم ؛ این افراد می توانند در راستای اهداف ملی گام های موثری برای کشور بردارند و همین امر مسئولیت های ما را نسبت به تقویت این افراد سنگین تر می کند.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: مسیری را که این گروه برای این که استعداد آنها به تخصص و تخصص آنها به اثرگذاری تبدیل شود ، طی می‌کنند ، مسیر نخبگی نامگذاری کرده ایم؛ بنیاد ملی نخبگان تمام تلاشش بر این است تا این مسیر را اولویت کار خود قرار داده و از نخبگان حمایت کند.
وی گفت: شناسایی استعدادهای برتر از میان دانشجویان یکی از رسالت‌ ها و اهداف اصلی بنیاد ملی نخبگان تعریف شده چرا که شرایطی در آموزش و پرورش وجود دارد که شاید نمی تواند تا این اندازه به صورت دقیق این استعدادها را شکوفا کند.
سعادت فومنی گفت: شناسایی استعدادهای برتر کار دشواری است چرا که تنها شناسایی ملاک نیست بلکه قانع کردن والدین این افراد مستعد برای طی کردن یک مسیر طولانی و تخصصی، خود نیازمند برنامه ریزی و مدیریت صحیح است. هرچه بتوانیم شخصیت این افراد را در جامعه رشد دهیم ، مسیر پیشرفت را برای آنها هموارتر کرده ایم.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: نقطه هدف طرح شهید احمدی روشن، دانشجویان بوده و ساختار آن بر این اساس تعریف شده است؛ اکنون به غیر از معاونت توسعه مدیریت و منابع که وظیفه پشتیبانی را بر عهده دارد ، معاونت شناسایی نیروهای مستعد، معاونت آینده سازان با مسئولیت توانمندسازی و معاونت سرآمدان نخبگان برای حمایت سرآمدان و تکریم و الگو سازی نخبگان در بنیاد ملی نخبگان طراحی شده است.
وی اظهار داشت : طرح های مختلفی در بنیاد ملی نخبگان توسط این معاونت ها اجرا می شود که یکی از این طرح ها طرح شهید احمدی روشن است که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانیم 50 درصد مخاطبان خود را در حوزه دانشجویی جذب کرده و توانمندی های لازم را در آنها ایجاد کنیم.
سعادت فومنی گفت: رهبر معظم انقلاب در سال 1391 در فرمایشات خود بر تشکیل هسته های نخبگانی تاکید داشتند و همین امر باعث شد اجرای چنین طرح هایی را به صورت جدی از سال 1395 در دستور کار قرار دهیم .
وی گفت: طرح شهید احمدی روشن تاکنون در سه مرحله اجرا شده و تیم های تخصصی در این رابطه تشکیل شده است؛ در سال جاری چهارمین مرحله از این طرح را آغاز کرده ایم.
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: تمامی نقاط ضعف شناسایی و اصلاح شده و بی شک در چهارمین مرحله از این طرح با حداقل ضعف ها مواجه خواهیم بود.
وی افزود: اکنون برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان نیازمند تشکیل هسته نخبگانی و علمی هستیم و در تلاشیم تا با شناسایی و تربیت نیروهای مستعد این هسته های نخبگانی را شکل دهیم .
سعادت فومنی گفت: اولین هدف ما آموزش و توانمندسازی دانشجویان مستعد است اما بجای تخته ، کلاس و معلم، آموزش های مساله محور را در دستور کار قرار داده ایم.
وی گفت: یکی از ابزارهای شناسایی دانشجویان مستعد معدل ، رتبه کنکور و مقاله است که شاید به تنهایی ملاک خوبی برای شناسایی استعدادها نباشد؛ شاید بسیاری از موسسات مشکل دار که در جامعه رشد پیدا کرده اند مقصر بخشی از این مشکلات ما باشیم اما از طرفی دیگر نیز تاکنون راه حل های جایگزینی نتوانسته ایم تعریف کنیم .
قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: طرح شهید احمدی روشن می تواند گره بسیاری از مشکلات جامعه را باز کند و دیگر ملاک برای شناسایی استعدادهای برتر تنها اعداد و ارقام نباشد .
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

ذخایر سنگ معدن با میلیاردها دلار ارزش، زیر متروی تهران

مردم نذورات بهداشتی را جایگزین نذورات غذایی کنند

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

دستبند هوشمند سنجشگر سلامت نوزاد/تصویر

2 بازیکن صنعت نفت آبادان برابر شاهین بوشهر غایب هستند

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

آزادگان گنجینه ارزشمند انقلاب اسلامی هستند

مسئولان برای فعال سازی صنایع کوچک تلاش کنند

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

فیلترها و فرمول‌های مهم و کاربردی بورس

دستبند هوشمند سنجشگر سلامت نوزاد/نصویر

چرا قیمت ماسک در داروخانه‌ها، متفاوت است؟

پورموسوی و فولاد دوباره به هم رسیدند

فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رئیس جمهوری تفاوت دارد

مرحله استانی آزمون تفسیر قرآن کریم درخوزستان برگزارشد

هفت لنج صیادی در حال صید ترال در خورهای جنوبی خوزستان توقیف شدند

امام جمعه دزفول: دشمن به دنبال ایجاد دوقطبی سلامت و معنویت در محرم است

سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس دخیل است؟

فرجام یکی از کلیدی‌ترین کرسی‌های اقتصادی کابینه چه خواهد شد؟

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

اوراق سلف نفتی 26 مردادماه در بورس انرژی عرضه می‌شود

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

تارتار: داوران به چشم یک تیم خنثی به ما نگاه می‌کنند

داوران به چشم تیم خنثی به ما نگاه می کنند/ بازی با سایپا سخت است

مشاغل مشارکتی هم مشمول مالیات مقطوع می‌شوند

بدهی 250 هزار میلیارد تومانی دولت به کارگران

کنکور با رعایت کامل نکات ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود

نجات محکوم به قصاص از چوبه دار در شوشتر

دستگیری عامل قطعی مکرر شبکه برق سراسری آبادان-اروندکنار

چگونگی برگزاری تاسوعا و عاشورای حسینی در خوزستان

برخورد تریلی با قطار و له شدن لوکوموتیو

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

آتش‌سوزی کوه گردکی باغملک عمدی‌است

تحقق 101 درصدی تولید در نفت و گاز مارون

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا با شیوه‌های بهداشتی در اندیمشک

کشف گوسفند قاچاق توسط مرزبانان دشت آزادگان خوزستان

هیئت‌های عزاداری ملزم به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی هستند

دستگیری عامل قطعی مکرر شبکه برق سراسری آبادان – اروندکنار

12000 نفر درحوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول به کرونا مبتلا شده‌اند

آغاز طرح پیش فروش نفت به مردم از یکشنبه آینده

انجام آزمایش سواب بینی توسط ربات

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

60 درصد از تولید نفت در غرب کارون از میادین مشترک با عراق انجام می‌شود