پیام خوزستان

آخرين مطالب

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟ مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مردادماه گذشته بود که خبر الزامی شدن استفاده از کارت‌خوان در مطب پزشکان منتشر و عنوان شد که بر اساس توافق به عمل آمده بین سازمان نظام پزشکی، سازمان امور مالیاتی و سازمان دامپزشکی، استفاده از کارت‌خوان برای افرادی که در حرفه پزشکی و دامپزشکی مشغول به فعالیت هستند، الزامی شده است؛ با گذشت دو ماه از انتشار این خبر، هنوز هم بسیاری از پزشکان، پول نقد دریافت می‌کنند.

 محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، نهم مردادماه گذشته با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی همواره از قانون تبعیت کرده است، اعلام کرد که با توافق سازمان امورمالیاتی، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام دامپزشکی، از صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی به منظور ثبت‌نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش دعوت به عمل آمده است و همه افراد شاغل در حرفه پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دامپزشکی، باید تا 23 مرداد 98 نسبت به تهیه دستگاه کارت‌خوان و استفاده از آن اقدام کنند.
محمد جهانگیری، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی نیز درباره ضرب‌الاجل سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر دریافت کارت‌خوان تا بیست‌وسوم مرداد ماه از سوی پزشکان، گفت که طبق بند "ی" تبصره شش قانون بودجه سال 1398، تمام مشاغل و حِرف پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوزهایشان از سوی سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی ارائه می‌شود، باید نسبت به راه‌اندازی و استفاده از سامانه فروش اقدام کنند.
علی رستم‌پور، مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان مالیاتی نیز 4 شهریورماه با بیان اینکه الزام ثبت کارت‌خوان از 23 مرداد به 15 شهریور 98 تغییر کرده است، گفت که بنا به درخواست سازمان نظام پزشکی، استفاده از کارت‌خوان متصل به سازمان امور مالیاتی در مطب پزشکان، به نیمه شهریور موکول شده و از ابتدای مهر 98 اعمال و محاسبه می‌شود.
وی علت تغییر زمان ثبت کارت‌خوان در مطب‌ها را، ابهامات فنی و زیرساختی برای اتصال به نظام مالیاتی عنوان کرد و گفت که باید حافظه مالیاتی روی سرورهای شرکت‌های ارائه خدمات پرداخت یا "پی اس پی" نصب شود تا اطلاعات مالی مطب بدون دخل و تصرف در سازمان نظام مالیاتی ذخیره شود و از اول مهرماه تمام درمانگاه‌ها و مطب پزشکان باید دو نشان آرم مالیاتی و بارکد را روی قبض پرداختی داشته باشند.
با این وجود و پس از گذشت دو ماه از انتشار این خبر، تغییری در وضعیت دریافت ویزیت در مطب پزشکان مشاهده نمی‌شود و همچنان بسیاری از آنها در استان خوزستان، به‌ ویژه شهر اهواز، وجه نقد دریافت می‌کنند.
این مشکل تنها به مطب پزشکان محدود نمی‌شود و برخی بیمارستان‌های خصوصی نیز هنگام تسویه حساب، از همراه بیمار می‌خواهند که وجه را به حساب شخصی رییس بیمارستان واریز کنند.
خبرنگار ایسنا برای بررسی وضعیت پرداخت ویزیت در مطب پزشکان، به صورت اتفاقی به مطب تعدادی از پزشکان مستقر در مرکز شهر اهواز و همچنین ساختمان‌های پزشکی منطقه کیانپارس مراجعه و مشاهده کرد که منشی پزشکان، که عموما از پزشکان مطرح شهر هستند و برخی از آنها سمت‌هایی در مجموعه‌های دولتی نیز دارند و یا رییس انجمن مربوطه هستند، از بیماران وجه نقد دریافت می‌کنند. در پاسخ به اعتراض بیماران نیز بیان می‌شود که کارت‌خوان قطع است!
نکته جالب اینکه برخی از آنها دستگاه کارت‌خوان نیز در مطب دارند ولی از آن استفاده نمی‌کنند. در شرایطی که دستفروش‌ها نیز از کارت‌خوان استفاده می‌کنند، پذیرش این مساله که دستگاه کارت‌خوان یک پزشک، آن هم به صورت هم‌زمان با دیگر پزشکان قطع باشد، دشوار است.
خبرنگار ایسنا در مراجعه به مطب یکی از پزشکان در مجاورت یک مرکز تجاری در مرکز شهر اهواز، متوجه شد که بسیاری از بیماران و مراجعه‌کنندگان آن پزشک، که عموما خانم‌های باردار هستند، به دنبال دریافت وجه نقد از فروشندگان و کاسبان، به تک تک فروشگاه‌های مجتمع تجاری جنب مطب، مراجعه و تقاضای وجه نقد می‌کنند.
فروشنده یکی از این فروشگاه‌ها نیز به خبرنگار ایسنا گفت: "به دلیل آنکه هزینه ویزیت و خدمات پزشک مربوطه، معمولا بیش از 200 هزار تومان است، بسیاری از مراجعه‌کنندگان پس از دریافت این مبلغ از عابربانک، برای تامین کسری وجه نقد خود به فروشگاه‌های این مجتمع مراجعه می‌کنند و درخواست وجه می‌کنند. فروشندگان نیز معمولا با این درخواست موافقت نمی‌کنند زیرا اگر در فروشگاه کارت کشیده شود، به معنای درآمد است و ما باید مالیات آن را پرداخت کنیم!"
شرایط در بیمارستان‌های خصوصی نیز به همین صورت است. مشاهده خبرنگار ایسنا حاکی از این است که در یکی از بیمارستان‌های خصوصی اهواز، شماره کارت شخصی رییس بیمارستان در زمان ترخیص به همراه بیمار داده می‌شود و از او خواسته می‌شود که مبلغ عمل و یا بستری را که عموما مبالغ بیش از 3 میلیون تومان است، به حساب شخصی آقای دکتر کارت به کارت کنند!
هدف این نیست که بگوییم همه پزشکان فرار مالیاتی دارند، بلکه هستند بسیاری از پزشکان که مالیات خود را پرداخت می‌کنند و پزشکانی نیز که با مراکز درمانی قرارداد دارند، مالیات آنها از حق‌الزحمه‌شان کسر و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌شود ولی بسیاری از پزشکان نیز که در مطب‌ها و یا مراکز درمانی (بدون قرارداد) فعالیت می‌کنند، فرار مالیاتی دارند.
در اینجا برخی اعضای نظام پزشکی اعتراض می‌کنند که مگر فرار مالیاتی در مشاغل دیگر نیست؟ جواب مثبت است و قطعا باید به موضوع فرار مالیاتی در مشاغل دیگر نیز در جایگاه خود پرداخت، ولی نکته مهم این است که فرار مالیاتی در جامعه پزشکان، موجب ایجاد مشکلات بسیاری برای بیماران و همراهان آنان می‌شود و فعلا تاوان خلاء قانونی و یا ضعف زیرساختی در این مساله را، بیماران می‌دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونمایی از نخستین سامانه مدیریت رستوران های کیش

رئیسی: از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری شود

طرح جامع دفع آبهای سطحی آبادان نیازمند بازنگری است

اجرای طرح کوچه دوستی در محله فرحزاد

خسارت میلیاردی حوادث به آتش نشانی اهواز

ملی پوش پارادوومیدانی کشور: برای کسب طلای پاراالمپیک انگیزه بسیاری دارم

بازیکن استقلال خوزستان به تیم نفت آبادان پیوست

80 کیلوگرم حشیش در اهواز کشف شد

تیم فوتسال ملی حفاری اهواز تمرینات خود را آغاز کرد

افتتاح پانزدهمین کانون بسیج رسانه استان خوزستان در دشت آزادگان

محسن رضایی به شدت رنگش پریده و دماغش تیر کشیده بود

عضو شورای شهر ایذه به زندان محکوم شد

بازیکن قدیمی نفت آبادان به این تیم بازگشت

ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

باغ زیتون قابلیت کارآفرینی و گردشگری دارد

هافبک تیم استقلال خوزستان قراردادش را تمدید کرد

وجود 1500 مکان عمومی حاد پرخطر در اهواز / نجات بیش از 3400 اهوازی در نیمه نخست سال

وزارت نفت در جمع برگزیدگان جشنواره شهید رجایی قرار گرفت

امسال مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین در شادگان برگزار نمی‌ شود

«بند میزان» شوشتر پاک‌سازی شد

4891 عملیات نجات توسط آتش‌نشانان اهوازی انجام شد

آیین اختتامیه نمایشگاه هفته دفاع مقدس در منطقه 8

رونمایی از تمثال شهیدان منطقه 3 تهران

اجداد مادرم کولی بودند

شوهر مرحومم، ناصرالدین‌شاه، آروز‌های زیادی داشت

اگر حکومت می‌تواند در مورد حجاب بی‌خیال بشود، چرا در قمار و زنا و لواط و ربا بی‌خیال نشود؟

دژپسند: یک ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداریم

تحلیل امروز بورس / مهم جو روانی بازار است که باید عوض شود

ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

لو رفتن مجدد تصاویری از آیفون 12 مینی

پرتاب مواد آتش‌زا مقابل دادگاه انقلاب شیراز

وقوع رگبار و رعد و برق در 7 استان کشور طی امروز

هجوم دوباره ملخ‌ها به کشور از اواسط مهرماه

تولید روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی

اختصاص 15 میلیارد تومان برای ایمن سازی گودهای پر خطر

200 هزار خودروی مسافربر شخصی گازسوز می‌شود

تجلیل از آتش‌نشانان منطقه ویژه پارس

جمع آوری 253 قلاده سگ در منطقه 15

دولت به نقش بیمه‌گری خود در بازار سهام ادامه داد

جهش تولید یعنی بزرگتر شدن سفره کارگران

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزئیات رقم یارانه معیشتی اعلام شد

دیوارهایی که مانع نفوذ گرما می‌شوند

‍ عضو شورای شهر ایذه به اتهام تخلفات مالی راهی زندان شد/ 3 سال حبس برای متهم

پیش‌بینی تندباد و گردوخاک برای خوزستان

نارسایی قلبی، شایع‌ترین علت مرگ در بیماران کرونایی

حضور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس(اقتدار40)

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

سارقان طلاجات پیرزن 80 ساله دزفولی در چنگال پلیس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 مهر 99

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده