پیام خوزستان

آخرين مطالب

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟ مقالات

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مردادماه گذشته بود که خبر الزامی شدن استفاده از کارت‌خوان در مطب پزشکان منتشر و عنوان شد که بر اساس توافق به عمل آمده بین سازمان نظام پزشکی، سازمان امور مالیاتی و سازمان دامپزشکی، استفاده از کارت‌خوان برای افرادی که در حرفه پزشکی و دامپزشکی مشغول به فعالیت هستند، الزامی شده است؛ با گذشت دو ماه از انتشار این خبر، هنوز هم بسیاری از پزشکان، پول نقد دریافت می‌کنند.

 محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، نهم مردادماه گذشته با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی همواره از قانون تبعیت کرده است، اعلام کرد که با توافق سازمان امورمالیاتی، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام دامپزشکی، از صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی به منظور ثبت‌نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش دعوت به عمل آمده است و همه افراد شاغل در حرفه پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دامپزشکی، باید تا 23 مرداد 98 نسبت به تهیه دستگاه کارت‌خوان و استفاده از آن اقدام کنند.
محمد جهانگیری، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی نیز درباره ضرب‌الاجل سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر دریافت کارت‌خوان تا بیست‌وسوم مرداد ماه از سوی پزشکان، گفت که طبق بند "ی" تبصره شش قانون بودجه سال 1398، تمام مشاغل و حِرف پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوزهایشان از سوی سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی ارائه می‌شود، باید نسبت به راه‌اندازی و استفاده از سامانه فروش اقدام کنند.
علی رستم‌پور، مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان مالیاتی نیز 4 شهریورماه با بیان اینکه الزام ثبت کارت‌خوان از 23 مرداد به 15 شهریور 98 تغییر کرده است، گفت که بنا به درخواست سازمان نظام پزشکی، استفاده از کارت‌خوان متصل به سازمان امور مالیاتی در مطب پزشکان، به نیمه شهریور موکول شده و از ابتدای مهر 98 اعمال و محاسبه می‌شود.
وی علت تغییر زمان ثبت کارت‌خوان در مطب‌ها را، ابهامات فنی و زیرساختی برای اتصال به نظام مالیاتی عنوان کرد و گفت که باید حافظه مالیاتی روی سرورهای شرکت‌های ارائه خدمات پرداخت یا "پی اس پی" نصب شود تا اطلاعات مالی مطب بدون دخل و تصرف در سازمان نظام مالیاتی ذخیره شود و از اول مهرماه تمام درمانگاه‌ها و مطب پزشکان باید دو نشان آرم مالیاتی و بارکد را روی قبض پرداختی داشته باشند.
با این وجود و پس از گذشت دو ماه از انتشار این خبر، تغییری در وضعیت دریافت ویزیت در مطب پزشکان مشاهده نمی‌شود و همچنان بسیاری از آنها در استان خوزستان، به‌ ویژه شهر اهواز، وجه نقد دریافت می‌کنند.
این مشکل تنها به مطب پزشکان محدود نمی‌شود و برخی بیمارستان‌های خصوصی نیز هنگام تسویه حساب، از همراه بیمار می‌خواهند که وجه را به حساب شخصی رییس بیمارستان واریز کنند.
خبرنگار ایسنا برای بررسی وضعیت پرداخت ویزیت در مطب پزشکان، به صورت اتفاقی به مطب تعدادی از پزشکان مستقر در مرکز شهر اهواز و همچنین ساختمان‌های پزشکی منطقه کیانپارس مراجعه و مشاهده کرد که منشی پزشکان، که عموما از پزشکان مطرح شهر هستند و برخی از آنها سمت‌هایی در مجموعه‌های دولتی نیز دارند و یا رییس انجمن مربوطه هستند، از بیماران وجه نقد دریافت می‌کنند. در پاسخ به اعتراض بیماران نیز بیان می‌شود که کارت‌خوان قطع است!
نکته جالب اینکه برخی از آنها دستگاه کارت‌خوان نیز در مطب دارند ولی از آن استفاده نمی‌کنند. در شرایطی که دستفروش‌ها نیز از کارت‌خوان استفاده می‌کنند، پذیرش این مساله که دستگاه کارت‌خوان یک پزشک، آن هم به صورت هم‌زمان با دیگر پزشکان قطع باشد، دشوار است.
خبرنگار ایسنا در مراجعه به مطب یکی از پزشکان در مجاورت یک مرکز تجاری در مرکز شهر اهواز، متوجه شد که بسیاری از بیماران و مراجعه‌کنندگان آن پزشک، که عموما خانم‌های باردار هستند، به دنبال دریافت وجه نقد از فروشندگان و کاسبان، به تک تک فروشگاه‌های مجتمع تجاری جنب مطب، مراجعه و تقاضای وجه نقد می‌کنند.
فروشنده یکی از این فروشگاه‌ها نیز به خبرنگار ایسنا گفت: "به دلیل آنکه هزینه ویزیت و خدمات پزشک مربوطه، معمولا بیش از 200 هزار تومان است، بسیاری از مراجعه‌کنندگان پس از دریافت این مبلغ از عابربانک، برای تامین کسری وجه نقد خود به فروشگاه‌های این مجتمع مراجعه می‌کنند و درخواست وجه می‌کنند. فروشندگان نیز معمولا با این درخواست موافقت نمی‌کنند زیرا اگر در فروشگاه کارت کشیده شود، به معنای درآمد است و ما باید مالیات آن را پرداخت کنیم!"
شرایط در بیمارستان‌های خصوصی نیز به همین صورت است. مشاهده خبرنگار ایسنا حاکی از این است که در یکی از بیمارستان‌های خصوصی اهواز، شماره کارت شخصی رییس بیمارستان در زمان ترخیص به همراه بیمار داده می‌شود و از او خواسته می‌شود که مبلغ عمل و یا بستری را که عموما مبالغ بیش از 3 میلیون تومان است، به حساب شخصی آقای دکتر کارت به کارت کنند!
هدف این نیست که بگوییم همه پزشکان فرار مالیاتی دارند، بلکه هستند بسیاری از پزشکان که مالیات خود را پرداخت می‌کنند و پزشکانی نیز که با مراکز درمانی قرارداد دارند، مالیات آنها از حق‌الزحمه‌شان کسر و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌شود ولی بسیاری از پزشکان نیز که در مطب‌ها و یا مراکز درمانی (بدون قرارداد) فعالیت می‌کنند، فرار مالیاتی دارند.
در اینجا برخی اعضای نظام پزشکی اعتراض می‌کنند که مگر فرار مالیاتی در مشاغل دیگر نیست؟ جواب مثبت است و قطعا باید به موضوع فرار مالیاتی در مشاغل دیگر نیز در جایگاه خود پرداخت، ولی نکته مهم این است که فرار مالیاتی در جامعه پزشکان، موجب ایجاد مشکلات بسیاری برای بیماران و همراهان آنان می‌شود و فعلا تاوان خلاء قانونی و یا ضعف زیرساختی در این مساله را، بیماران می‌دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا باید سواد حرکتی داشته باشیم؟

فقر امکانات در پارک لاله دزفول

فرماندهی که تنها یک فرمانده نبود

سرگردانی شهروندان آبادانی در نابسامانی کرایه تاکسی

نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا در دزفول و چالش‌ها

چقدر تنها مانده‌ایم در کبود زمستان

میزبانی باشکوه مردم خوزستان از سردار دل‌ها

رازهای محبوبیت سردار سلیمانی در خوزستان/ با مردم از جنگ تا سیل

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

شوشتر، زیستگاه زمستانه ایده‌آل برای پرندگان مهاجر

شکوفه‌هایی که پژمرده شدند

افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور

زندگی با طعم فاضلاب حکایت این روزهای اهواز/ سلامت مردم در خطر است

در حسرت لذت بردن از باران/ وقتی پیامد باران بیماری کودکان شد

بی‌تدبیری، رحمت الهی در اهواز را به بحران تبدیل کرد

سفید یا نقره‌ای، تو پل ما هستی...

گیاهخوارها بخوانند

مردم شهرکوت‌عبدالله همچنان در محاصره فاضلاب و آب‌باران

پشت پرده دست و پا زدن ضد انقلاب برای ناآرام نشان دادن "ماهشهر"

تعلل 2 ساله در ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک خرمشهر

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد