پیام خوزستان

آخرين مطالب

سوسنگرد از اشغال تا حماسه آزادسازی شهرستان ها

سوسنگرد از اشغال تا حماسه آزادسازی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - ارتش بعث عراق در 31 شهریور ماه 1359 با حمله همه جانبه و غافلگیرانه به مرزهای غربی کشور ، تجاوز نظامی خود را به ایران اسلامی شروع کرد که در نخستین گام شهرهای نزدیک مرز همچون سوسنگرد و بستان در اهداف اولیه صدام قرار گرفتند.

سوسنگرد با 15هزار نفر جمعیت یکی از شهرهایی بود که در همان روزهای آغازین حمله ناجوانمردانه ارتش مزدور و تا بن دندان مسلح عراق مورد تهاجم وحشیانه نظامیان بعثی قرار گرفت و در ششم مهرماه 1359 این شهر به تصرف متجاوزان عراقی درآمد.
یکی از مهمترین اهداف دشمن در برنامه‌ریزی حمله به ایران این بود که اگر تهاجم آنها منجر به براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران نشود حداقل بتوانند استان خوزستان را اشغال کنند ، برای همین مهمترین و نزدیک‌ترین مسیری که آنها را به مرکز استان یعنی اهواز وصل می‌کرد محور چذابه - بستان - سوسنگرد - اهواز بود.
براساس اسناد موجود در بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس خوزستان ماموریت حمله به سوسنگرد به لشکر 9 زرهی ارتش عراق واگذار شده بود. این لشکر پس از عبور از تنگه چذابه و بدون اینکه با مقاومت عمده ای روبه رو شود به سمت شهر بستان در 20 کیلومتری مرز حرکت کرد و پس از رسیدن به اطراف بستان ، پیشروی خود را به سمت سوسنگرد که 30 کیلومتر از بستان فاصله داشت، آغاز کرد.
نیروی رزمی دیگری نیز از محور کوشک - طلائیه به سمت جاده سوسنگرد- حمیدیه پیشروی و با عبور از رودخانه کرخه کور در چهارم ماه 59 وارد اطراف شهر سوسنگرد شدند. تانک های عراقی پس از عبور از رودخانه کرخه برای اولین بار درششم مهرماه 59 وارد شهر سوسنگرد -واقع در 60 کیلومتری شمال غربی اهواز - شده و این شهر را به تصرف کامل خود در آوردند.
به هنگام حمله ارتش عراق، مردم سوسنگرد در شهر بودند و ارتش بعثی نفراتی از وابستگان خود را به عنوان فرماندار و مسئولان دیگر برای اداره شهر انتخاب کرد ولی این آرایش سیاسی دشمن در سوسنگرد چند روزی بیشتر دوام نیاورد.
پس از اشغال سوسنگرد ، به دستور فرمانده لشکر 9 ارتش عراق "تالی الدوری" 58 نفر از مردم عرب دشت آزادگان را به دلیل همکاری نکردن با ارتش بعثی عراق اعدام کرد.
ارتش عراق پس از تصرف واشغال سوسنگرد پیشروی خود را به سمت اهواز ادامه داد و در این محور از حمیدیه عبور کرد ولی وارد آن نشد. هدف نهایی ارتش عراق از تهاجم از این محور رسیدن به شهر اهواز بود. ارتش عراق انتظار حماسه آفرینی و مقاومت نیروهای مردمی را نداشت و تصور می کرد که می تواند به سرعت به پیشروی خود ادامه دهد.
رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خوزستان چهار روز پس از اشغال سوسنگرد به مقابله با ارتش بعثی پرداختند. با برنامه ریزی صورت گرفته عملیاتی چریکی در ساعت پنج بامداد نهم مهرماه 59 به فرماندهی شهید علی غیور اصلی به همراه 23 نفر دیگر و تعدادی از نیروهای داوطلب مردمی صورت گرفت.
این شبیخون سبب عقب نشینی واحدهایی از ارتش عراق و آزادشدن شهر سوسنگرد در 9 مهرماه شد.
در این عملیات بالگردهای هوانیروز با عملیات تهاجمی به شکار تانک های عراقی پرداختند و نقش خوبی در انهدام قوای زرهی ارتش بعثی در غرب سوسنگرد ایفا کردند.
در این شبیخون موفقیت آمیز، 22 دستگاه تانک و نفربر ارتش عراق به غنیمت رزمندگان اسلام درآمد.
با استقرار رزمندگان اسلام در شهر و از آنجا که سوسنگرد به یکی از جبهه های فعال جنگ تبدیل شده بود و احتمال حمله مجدد ارتش عراق به آن می رفت، مردم این شهر آن را ترک کردند.
از این پس و با مشخص شدن اهمیت حفظ سوسنگرد، پاسداران و مردم داوطلبی که از شهرهای مختلف کشور به جبهه های جنوب اعزام می شدند، اغلب خود را به سوسنگرد می رساندند و در آنجا به مقابله با ارتش متجاوز عراق می پرداختند. گرچه ارتش عراق در تصرف سوسنگرد شکست خورد ولی نمی توانست از اشغال این شهر صرف نظر کند.
طمع ارتش بعثی برای اشغال دوباره سوسنگرد
واحدهایی از لشکر 9 زرهی عراق در روز23 آبان ماه پیشروی خود را از شمال رودخانه کرخه کور _که بعدها به دلیل حماسه آفرینی رزمندگان در اطراف آن به کرخه نور تغییر نام یافت _به طرف جاده حمیدیه - سوسنگرد را آغاز کردند و شهر سوسنگرد را در 24 آبان 59 از شرق، جنوب و غرب به محاصره خود در آوردند.
در آن هنگام حدود 310 رزمنده از سپاه و بسیج در شهر مقاومت می کردند. نبردهای خیابانی بین مدافعان شهر با تانک های عراقی آغاز و حماسه های بسیاری خلق شد.نیروهای متجاوز عراقی در 25 آبان ماه به منظور اشغال مجدد سوسنگرد به این شهر حمله کردند.
خبر محاصره شهر سوسنگرد و خطر اشغال این شهر به گوش امام (ره) رسید. رزمندگان اسلام پس از فرمان تاریخ ساز امام که "تا فردا باید سوسنگرد آزاد شود" حمله گسترده ای را به شهر سوسنگرد و کمک به رزمندگان محاصره شده در شهر، شروع کردند.
نیروهای گروه جنگهای نامنظم هم با حدود 20 نفر به فرماندهی شهید دکتر مصطفی چمران به کمک آمدند. حمله از بیرون و مقاومت از درون شهر موثر واقع شد و سرانجام در ساعت 14:30روز 26 آبان ماه، رزمندگان اسلام با شکستن حلقه محاصره سوسنگرد، از سمت شرق وارد شهر شدند و از افتادن این شهر به دست ارتش بعثی صدام جلوگیری کردند.
در این درگیری ها بیش از 80 نفر از رزمندگان اسلام که عموما" در شهر مقاومت می کردند به شهادت رسیدند، در این عملیات غرورآفرین شیهد چمران نیز از ناحیه پا مجروح شد.
در این عملیات پیروزی بزرگی نصیب قوای اسلام شد و ناکامی ارتش بعثی در تصرف سوسنگرد به میزان زیادی عراق را از پیشروی های بیشتر مایوس و ناامید کرد.
در مجموع در دوران جنگ ، سوسنگرد سه بار از سوی ارتش عراق محاصره و یک بار نیز به طورکامل به اشغال درآمد.
بیشترین مقاومت ها در جریان تهاجم ارتش عراق، در منطقه سوسنگرد صورت گرفت و پس از درگیری های شجاعانه خرمشهر، شدیدترین نبردها در جبهه سوسنگرد اتفاق افتاد.
در هفته دفاع مقدس یاد همه شهدای عزیز دوران هشت سال حماسه و ایثار که با نثار جان خود از کشور و اسلام دفاع کردند و اجازه ندادند دشمن به اهداف خباثت آمیز خود که همان ساقط کردن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود برسد گرامی می داریم.
6065/6002


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اهدای جهیزیه به زوج‌های زیرپوشش بهزیستی در شوشتر

کودک ماهشهری در کانال آب جان داد

تلاش برای دستگیری سارق متواری طلافروشی گتوند ادامه دارد

پل دیلم - شعیبیه شوشتر در حال احداث است

5 روستای شوشتر در برابر سیلاب ایمن سازی می شوند

38 گردشگر خارجی از جاذبه‌های تاریخی شوش دیدن کردند

کشف جسد مرد 40ساله در کانال آبرسان شوش

اجرای طرح تنبلی چشم در دزفول نیازمند مشارکت بیشتر مردم

کلاهبردار 30 میلیارد ریالی در دزفول دستگیرشد

چشمان بیش از 19 هزار کودک شوشی معاینه می‌شوند

برداشت بلوط در شهرستان اندیکا آغاز شد

بزرگترین اجتماع رضویون جنوب کشور در بهبهان برگزار شد

روستاییان کانکس‌نشین حمدان سلجه حمیدیه تا پایان سال به خانه می‌روند

کشف 140 میلیارد ریال دلار سرقتی در اندیمشک

عوامل تیراندازی سه‌شنبه شب در ایذه دستگیر شدند

دختر 18 ساله در کانال آبیاری کشاورزی دزفول غرق شد

استفاده از سموم کشاورزی در کشت‌وصنعت کارون شوشتر کاهش یافت

برداشت چای قرمز از روستا علوه شهرستان کارون آغاز شد

تشکیل 29 پرونده تخلف زیست محیطی در دادگستری دزفول

خرمشهر برای اربعین میزبان جمعیتی معادل جمعیت فعلی خود بود

"هزار و یک شب"، بهشتی در همین نزدیکی

زلزله هفت بار اندیمشک را لرزاند

برخی زائران اربعین از شلمچه به چذابه منتقل شدند

کشف محموله ماده مخدر صنعتی در شهرستان حمیدیه

ملاحظات انتظامی در ساخت برخی مناطق دزفول رعایت نشده است

از ظرفیت‌های محلی برای فرهنگ صلح و سازش استفاده شود

2 هزار اتوبوس برای انتقال زائران اربعین در چذابه و شلمچه پیش بینی شد

حکم اعدام عوامل تروریستی صفی‌آباد دزفول اجرا شد

نخستین یادواره شهدای روستایی آبادان برگزار شد

تغییر سبک معماری دوری از هویت ایرانی اسلامی است

افتتاح نخستین مدرسه یک روستا در حمیدیه

کمبود امکانات مهمترین مشکل سالمندان گتوند

تعداد شهرهای دزفول به 12 شهر افزایش یافت

آتش سوزی جنگل های سوم شعبان دزفول مهار شد

مشکل قطعی گاز در ایذه برطرف شد

سوسنگرد از اشغال تا حماسه آزادسازی

ایذه دوباره لرزید

وقوع سه زمین لرزه در ایذه

یکهزار و 300 کلاس اولی در گتوند راهی مدرسه شدند

دفاع مقدس تمامی نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد

احداث چهار دکل تلفن همراه در اندیکا آغاز شد

اجرای 35 طرح عمرانی احداث و تعمیرات مدرسه در مسجدسلیمان

موکب «چوئبده» در شلمچه راه اندازی می شود

تخریب بخشی آثار دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس آبادان

اختصاص اعتبار 24 میلیارد تومانی برای اجرای طرح ملی سدسلولی چوئبده

طرح ویژه نظارتی بازگشایی مدارس در شادگان آغاز شد

دستگیری دو کلاهبردار میلیاردی در مسجدسلیمان

تمهیدات لازم برای تردد یک میلیون زائر اربعین از مرز چذابه پیش بینی شده است

مراسم دهه اول محرم دزفول در امنیت کامل برگزار شد

پایانه اتوبوسرانی آزادگان اهواز بسته شد