پیام خوزستان

آخرين مطالب

/یادداشت/

رتبه دانشگاه شهید چمران، به عنوان اولین سرمایه فرهنگی ایران و جهان علمي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دکتر یدالله مهرعلیزاده، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در یادداشتی که در اختیار ایسنا خوزستان قرار داده است، به بررسی اهمیت حضور دانشگاه شهید چمران اهواز در میان دانشگاه‌های برتر دنیا، بر اساس نظام رتبه‌بندی موسسه تایمز، پرداخته است.
به گزارش ایسنا خوزستان، در این یادداشت آمده است:
"دانشگاه شهید چمران اهواز در میان 1400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت و این خبر در گزارش موسسه رتبه‌بندی تایمز منتشر شده است. دانشگاه شهید چمران (جندی شاپور سابق) به عنوان اولین سرمایه فرهنگی جهان، ایران و خوزستان توانست با تلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر، در میان 1400 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد.
بدون شک بیان واقعیت‌های جامعه به زبان آمار و ارقام در شفافیت، آسیب‌شناسی و ارتقای شاخص های اقتصادی و اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و علم و فناوری بسیار اهمیت دارد. در آموزش عالی دنیا، چندین نظام برای محاسبه رتبه دانشگاه‌ها وجود دارد. نظام‌های رتبه‌بندی جهانی مشتمل بر رتبه‌بندی آکادمیک (شانگهای)، نظام رتبه‌بندی سایمگو، نظام رتبه‌بندی QS، نظام رتبه‌بندی لایدن، رتبه‌بندی دانشگاه CWUR ، نظام رتبه بندی تایمز و نظام رتبه بندی جهان اسلام هستند. اما از آنجایی که هر کدام از شاخص ها و نظام های رتبه بندی به‌ویژه در حوزه آموزش عالی دارای مفروضاتی هستند، لذا لازم است قبل از هر گونه قضاوتی در مورد مقایسه دیگر سیستم ها، ابتدا مفروضات و محدودیت¬های این سیستم ها را بشناسیم و آنگاه بر اساس آنها قضاوت کنیم.
رتبه بندی جهانی «آموزش عالی تایمز» به عنوان یک نظام رتبه بندی شناخته شده جهانی است و عملکرد دانشگاه‌ها را در شاخص‌های عملکردی در پنج حوزه آموزش (محیط یاددهی و یادگیری)، تحقیق (حجم، درآمد و شهرت)، استنادها (تأثیر تحقیق)، چشم‌انداز بین المللی (کارکنان، دانشجویان و تحقیقات) و درآمد صنعت (انتقال دانش) داوری می‌کند. رتبه‌بندی‌ای که بررسی دقیق آن نسبت به سال‌های 2018 و 2019 می‌تواند چهره شفافی از وضعیت علمی دانشگاه‌های ایران به‌ویژه دانشگاه شهید چمران اهواز در مقایسه با یکدیگر و جایگاه این دانشگاه‌ها با سایر دانشگاه‌های کشورهای آسیا به خصوص ترکیه، عربستان، امارات و پاکستان که جزء رقبای علمی محسوب می‌شوند، ارائه دهد.
در حوزه آموزش یا تدریس (محیط یاددهی و یادگیری) وزن معیار 30 درصد پیش‌بینی شده که در این ارزیابی سالانه وزن شاخص، نظرسنجی شهرت و برند دانشگاه 15 درصد، نسبت دکتری به اعضای هیئت علمی 6 درصد، نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیئت علمی 4.5 درصد، نسبت مدرک دکتری به کارشناسی 2.25 درصد، و درآمد دانشگاه نسبت به تعداد اعضای هیات علمی 2.25 درصد تاثیر دارند.
در حوزه پژوهش و تحقیقات وزن معیار 30 درصد امتیازات اختصاص می‌یابد که وزن شاخص شهرت پژوهشی دانشگاه 18 درصد، درآمد دانشگاه 2.25 درصد و تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیات علمی 6 درصد تاثیر دارد.
در حوزه استناد (تأثیر تحقیق) با وزن معیار 30 درصد امتیازات است و هدف وزن این شاخص 30 درصد از میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده و تاثیر پژوهش‌های هر دانشگاه در گسترش دانش و ایده‌های جدید و نوآوری است.
وزن معیار درآمد صنعتی 2.5 پیش بینی شده و منظور درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیات علمی است که وزن شاخص آن 30 درصد پیش بینی شده است.
وزن معیار وجهه بین المللی که وزن شاخص 2.5 درصد برای نسبت اعضای هیات علمی بین اامللی به بومی، وزن شاخص 2.5 درصد نسبت دانشجویان بین المللی به بومی و وزن شاخص 2.5 درصد برای سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین المللی به دانشجویان پیش بینی شده است.
شیوه‌های محاسبه رتبه دانشگاه در موسسه تایمز توسط شرکت خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز انجام می‌شود و محاسبات شاخص‌ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:
1-داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع‌آوری می‌شوند
 2-داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصان آموزش عالی
3-اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس. در این زمینه موسسه تایمز به منظور جمع‌آوری اطلاعات 12.8 میلیون مقاله ژورنال و 77.4 میلیون استناد به مقالات الزویر و داده‌های پژوهشی شامل مقاله، اقدامات کنفرانس، کتاب در بانک‌های اطلاعاتی اطلاعات اسکوپوس و الزویر(Elsevier) و کلیه انتشارات نمایه شده بین سال¬های 2014 و 2018 فهرست‌بندی شده‌اند. استناد به این انتشارات در 6 سال از 2014 تا 2019 انجام شده است.
در نتیجه کشور ایران:
در رتبه‌بندی سال 2020 تایمز از نظر تعداد دانشگاه‌ها، جمهوری اسلامی ایران با 40 دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است. از بین سایر کشور‌های اسلامی ترکیه با 34 دانشگاه، مصر با 20 دانشگاه، پاکستان 14، مالزی 13 دانشگاه، الجزایر 8 دانشگاه، عربستان سعودی 7 دانشگاه، اندونزی با 6 دانشگاه، اردن با 5 دانشگاه، مراکش و امارات متحده عربی هر کدام 4 دانشگاه، لبنان 3 دانشگاه، عراق و قزاقستان هر کدام 2 دانشگاه و سایر کشور‌های عمان، نپال، تانزانیا، جامائیکا، قطر و کویت با یک دانشگاه قرار گرفته‌اند.
در نتیجه دانشگاه شهید چمران اهواز:
در رتبه‌بندی تایمز، دانشگاه شهید چمران اهواز از بین 40 دانشگاه برتر ایرانی رتبه 25 را کسب کرده است. در رتبه‌بندی تایمز، دانشگاه شهید چمران اهواز در بخش ارتباط با صنعت رتبه 6 کشوری و 170 بین المللی را کسب کرده است. رتبه ارتباط با صنعت دانشگاه شیهد چمران معادل رتبه دانشگاه استفورد است که در گزارش تایمز به آن اشاره شده است.
در بخش آموزش رتبه دانشگاه 15، در بخش تحقیقات 14 شده است (در بخش تحقیقات سه شاخص مهم مانند شهرت پژوهشی دانشگاه، درآمد پژوهش و تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیئت علمی وجود دارد)
همچنین در یکی دیگر از گزارش های مستند شده در کشور " https://www.uniref.ir/ " یعنی بر اساس نظام رتبه‌بندی پایگاه مرجع دانشگاه‌های ایران، (به معرفی، دسته‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور می‌پردازد. در این پایگاه اطلاعات پایه و اولیه هر مرکز دانشگاهی جمع‌آوری و ارائه شده است و می‌توانید اطلاعات پایه هر دانشگاه را مشاهده نمایید. داده‌های استفاده شده توسط این پایگاه از مجموعه پایگاه‌های سیویلیکا، مرجع نشریات علمی ایران، پایگاه همایش‌های ایران، مرجع انجمن‌های علمی ایران و پایگاه اکوسیستم کارآفرینی ایران جمع بندی می‌شوند). دانشگاه شهید چمران اهواز یک دانشگاه دولتی در شهر اهواز، استان خوزستان است و در سال 1334 تاسیس شده است. در حال حاضر 15157 دانشجو و 1568 استاد در این مرکز مشغول فعالیت هستند. بر اساس تحلیل‌های انجام شده این مرکز تاکنون 12364 مقاله علمی در نشریات و همایش‌های داخلی منتشر شده است. دانشگاه شهید چمران اهواز صاحب امتیاز و ناشر 21مجله تخصصی است و تا کنون 34 همایش توس دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شده است. علاوه بر این تاکنون 5780 مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است. در سال 1397 رتبه دانشگاه شهید چمران از بین کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایران به شرح زیر بوده است:
رتبه کلی 16 (آموزش، پژوهش و خدمات جامعه)
مجموع مقالات دانشگاه های دولتی کل کشور رتبه 12
که به سهم خود رتبه مطلوبی است، اما با تلاش و مساعی مدیریت دانشگاه و مساعدت استان می¬توان آن را ارتقا داد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به این سایت مراجعه شود. https://www.uniref.ir/
تقویت و حمایت از برند و شهرت دانشگاه شهید چمران یا جندی شاپور سابق، به عنوان اولین دانشگاه جهان که سرمایه فرهنگی جهانی و ایرانیان و خوزستانی ها را نمایش می دهد وظیفه هر شهروند ایرانی به‌ویژه خوزستانی‌هاست."
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش مواد غذایی در کنترل استرس

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

ذخایر سنگ معدن با میلیاردها دلار ارزش، زیر متروی تهران

مردم نذورات بهداشتی را جایگزین نذورات غذایی کنند

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

دستبند هوشمند سنجشگر سلامت نوزاد/تصویر

2 بازیکن صنعت نفت آبادان برابر شاهین بوشهر غایب هستند

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

آزادگان گنجینه ارزشمند انقلاب اسلامی هستند

مسئولان برای فعال سازی صنایع کوچک تلاش کنند

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

فیلترها و فرمول‌های مهم و کاربردی بورس

دستبند هوشمند سنجشگر سلامت نوزاد/نصویر

چرا قیمت ماسک در داروخانه‌ها، متفاوت است؟

پورموسوی و فولاد دوباره به هم رسیدند

فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رئیس جمهوری تفاوت دارد

مرحله استانی آزمون تفسیر قرآن کریم درخوزستان برگزارشد

هفت لنج صیادی در حال صید ترال در خورهای جنوبی خوزستان توقیف شدند

امام جمعه دزفول: دشمن به دنبال ایجاد دوقطبی سلامت و معنویت در محرم است

سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس دخیل است؟

فرجام یکی از کلیدی‌ترین کرسی‌های اقتصادی کابینه چه خواهد شد؟

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

اوراق سلف نفتی 26 مردادماه در بورس انرژی عرضه می‌شود

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

تارتار: داوران به چشم یک تیم خنثی به ما نگاه می‌کنند

داوران به چشم تیم خنثی به ما نگاه می کنند/ بازی با سایپا سخت است

مشاغل مشارکتی هم مشمول مالیات مقطوع می‌شوند

بدهی 250 هزار میلیارد تومانی دولت به کارگران

کنکور با رعایت کامل نکات ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود

نجات محکوم به قصاص از چوبه دار در شوشتر

دستگیری عامل قطعی مکرر شبکه برق سراسری آبادان-اروندکنار

چگونگی برگزاری تاسوعا و عاشورای حسینی در خوزستان

برخورد تریلی با قطار و له شدن لوکوموتیو

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

آتش‌سوزی کوه گردکی باغملک عمدی‌است

تحقق 101 درصدی تولید در نفت و گاز مارون

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا با شیوه‌های بهداشتی در اندیمشک

کشف گوسفند قاچاق توسط مرزبانان دشت آزادگان خوزستان

هیئت‌های عزاداری ملزم به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی هستند

دستگیری عامل قطعی مکرر شبکه برق سراسری آبادان – اروندکنار

12000 نفر درحوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول به کرونا مبتلا شده‌اند

آغاز طرح پیش فروش نفت به مردم از یکشنبه آینده

انجام آزمایش سواب بینی توسط ربات

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت