پیام خوزستان

آخرين مطالب

داستان تقلیدی از واقعیت است نه خود واقعیت فرهنگي

داستان تقلیدی از واقعیت است نه خود واقعیت
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آرش آذرپناه نویسنده و منتقد ادبی معتقد است: داستان تقلیدی از واقعیت است؛ اما خود واقعیت نیست.
  این داستان‌نویس در نشست تخصصی «آشنایی با مبانی داستان‌نویسی» در مرکز فرهنگی هنری کانون شماره یک اهواز با بیان این مطلب افزود: ساختار و مبانی داستان کودک شبیه به داستان کوتاه است و نوجوانان در ابتدای راه داستان‌نویسی باید کار خود را با نگارش داستان کوتاه آغاز کنند و بعد از آن به سراغ نوشتن داستان بلند بروند.
وی بیان کرد: نوجوان باید طرح و نقشه منسجمی برای نوشتن داستان در نظر داشته باشد تا شروع و پایان داستان را بداند و شخصیت‌ها را بشناسد.
نویسنده داستان بلند «کسی گلدان‌ها را آب نمی‌دهد» اظهار داشت: نویسنده باید چارچوب و ساختار داستانش آن‌قدر استوار باشد که همه حوادث و اتفاقات در داستان او دارای علت و معلول باشند.
آذرپناه با اشاره به این‌که فضاسازی و زمان در داستان‌نویسی باید مشخص شود تأکید کرد: بین فضا، طرح، تعداد شخصیت‌ها، جزئیات اخلاقی، نسبت‌ها باهم و... باید هماهنگی وجود داشته باشد.
نویسنده مجموعه داستان «شماره ناشناس» به اهمیت زاویه دید در داستان پرداخت و با ارائه مثالی گفت: زاویه دید در داستان همچون چراغی است که روی سر یک کارگر در معدن قرار دارد که راه را به او نشان می‌دهد.
وی اشاره‌ای به راوی در داستان کرد و یادآور شد: در نگارش داستان دقت به رفتار شخصیت‌ها، فضای داستان و هوش انتخاب کلمه اهمیت ویژه دارد و باید به آن توجه شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield