پیام خوزستان

آخرين مطالب

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - نزدیک ظهر روز گذشته بود که زلزله‌ای به بزرگی 5.7 ریشتر مسجدسلیمان را لرزاند، مرکز این زلزله، شهر گلگیر در حوالی مسجدسلیمان بود و شدت زمین‌لرزه به حدی بود که بیشتر شهرهای خوزستان از جمله ایذه، باغملک، اهواز و حمیدیه و حتی استان‌های مجاور تحت تاثیر قرار گرفتند.
پس از آن تاکنون مسجدسلیمان 17 بار لرزیده و همچنان احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها وجود دارد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، علیرغم شدت این زلزله، راه‌های مواصلاتی شهرستان مسجدسلیمان باز هستند. همچنین زیرساخت‌های این شهر دچار مشکل نشده‌اند. تنها برق یا گاز منازل معدودی دچار مشکل شده که اکنون اغلب مشکلات رفع شده و گاز همه منازل وصل شده است.
در زمان زلزله، آنتن‌دهی موبایل در شهر قطع شده بود اما حالا راه‌های ارتباطی برقرار است.
زلزله بزرگی که تنها یک کشته داشت
طبق آخرین آمار، این زلزله تاکنون 104 نفر مصدوم بر جای گذاشته است اما بنا به گفته رئیس مرکز اورژانس خوزستان، حال عمومی همه مصدومان خوب گزارش شده است.
در این زلزله، تنها یک مرد میانسال بر اثر ترس ناشی از وقوع زلزله و بر اثر سکته قلبی جان باخت.
با وجود شدت این زلزله، در ورودی شهر مسجدسلیمان آثاری از خرابی‌های زلزله مشاهده نمی‌شود و تنها در میدان آزادی در مرکز شهر، بخشی از دیواره‌ها و شیشه‌های دو بانک ریزش کرده‌اند.
همچنین آثار آوار و خرابی ساختمان‌ها در کوچه پزشکان در مرکز شهر مسجدسلیمان قابل مشاهده است. دیوار برخی ساختمان‌های این کوچه ریزش کرده و باعث آسیب وارد شدن به خودروها شده است.
همچنین دیوار بخش اورژانس بیمارستان نفت مسجدسلیمان دچار ترک‌خوردگی شده است.

مسجدسلیمانیها، خسته و نگران
هر چند مردم زندگی و فعالیت خود را ادامه داده‌اند و خوشحال هستند که این زلزله خسارت جانی نداشته است اما چهره‌های خسته آنها نمایانگر نگرانی است.
حمید فردی‌پور یکی از اهالی شهر مسجدسلیمان که دیوار بخشی از ساختمان تجاری وی فروریخته است، می‌گوید: در حال برداشتن وسایل از خودرو بودم که ناگهان دیدم همه جا تکان می‌خورد و دیوار در حال ریزش است.
وی می‌افزاید: سریع از این کوچه باریک خارج شدم و به زنی هم که آنجا بود کمک کردم و با خود کشیدم تا آجرها به او برخورد نکنند و از آنجا خارج شدیم. شانس آوردیم زلزله صبح رخ داد. اگر این زلزله عصر اتفاق می‌افتاد قطعا کشته می‌داد.
در گلگیر چه خبر است؟
پس از طی پیچ و خم جاده و پس از حدود 45 دقیقه می‌توان به گلگیر از توابع مسجدسلیمان رسید. در طول مسیر اثری از خسارات مشاهده نمی‌شود و هر رهگذری با عبور از این مسیر فکر می‌کند که زلزله خسارتی در پی نداشته یا مصدومی بر جای نگذاشته است.
در طول مسیر هم چوپانانی را می‌توان دید که گوسفندان خود را به چرا برده‌اند و زندگی عادی همچنان برقرار است اما همه ماجرای زلزله به اینجا ختم نمی‌شود.
با ورود به شهر گلگیر، با مردم چشم‌انتظار و نگرانی مواجه خواهید شد که همچنان از وقوع زلزله‌های احتمالی ترس دارند و نمی‌دانند به کجا پناه ببرند.
در پی این زلزله منازل روستایی گلگیر دچار آسیب شده‌اند. دیوار بخشی از منازل یک روستا به طور کامل فرو ریخته و برخی منازل نیز دچار خسارت جزئی شده‌اند و گوشه‌ای از دیوار یا سقف منازل ترک برداشته است.
همچنین فروریختن دیوار بر روی برخی خودروها باعث وارد شدن آسیب به خودروهای اهالی این روستا شده است.

می‌گویند قرار است زلزله بزرگی رخ دهد
طبق گفته اهالی، اغلب منازل این روستا دچار آسیب شده‌اند. همچنین تعدادی تیر برق سقوط کرده که تعمیر آنها در حال انجام است.
یکی از اهالی شهر گلگیر که دیوار منزل وی ریخته است، می‌گوید: زمین به حدی لرزید که نمی‌دانستیم کجا برویم و تنها فریاد می‌زدیم و همین طور از خانه خارج شدیم.
وی می‌گوید: پس‌لرزه‌ها همچنان ادامه داشت اما شدت آنها به حدی نبود که مثل زلزله اول بترسیم. حالا نمی‌دانیم که چه کنیم. می‌ترسیم در خانه بمانیم. بعضی از مردم می‌گویند قرار است زلزله بزرگی رخ دهد. نمی‌دانم واقعیت چیست.
خانم رضایی یکی دیگر از اهالی گلگیر می‌گوید: همسایه پیری داریم که برای مراجعه به پزشک به شهر رفته و از هیچ چیز خبر ندارد. حالا که برگردد خانه‌اش را در این وضع می‌بیند.
یکی دیگر از اهالی این شهر بیان می‌کند: امشب در صحرا می‌خوابیم اما خطر نیش مار و عقرب هم وجود دارد. ما می‌ترسیم به خانه برویم اما جایی نداریم تا از شهر خارج شویم.

ادامه پس‌لرزه‌ها و تاکید بر رعایت هشدارها
  کیامرث حاجی‌زاده مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از ادامه وقوع پس‌لرزه‌ها تا 72 ساعت دیگر خبر داده است.
همچنین غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در شورای مدیریت بحران به شهروندان مسجدسلیمانی توصیه کرد که شب را در منازل نمانند.
جمعیت هلال احمر خوزستان نیز پنج مکان جهت اسکان اضطراری زلزله‌زدگان در مسجدسلیمان و گلگیر پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی کرده است.
زلزله 17 تیرماه مسجدسلیمان در حالی رخ داد که در برخی مناطق شهر آثاری از خرابی وجود نداشت و در منطقه دیگر، آثار ریزش ساختمان زیاد بود. این شرایط نشان از عدم رعایت اصول ایمنی در زمان احداث ساختمان‌ها و عدم نظارت صحیح بر این گونه ساخت و سازها دارد.
زلزله بزرگ مسجدسلیمان خسارت جانی نداشت اما فعلا تاکید و تلاش بر این است که از وقوع خسارات احتمالی پس‌لرزه‌ها جلوگیری و متعاقبا به جوانب دیگر رسیدگی شود.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield